zou liet toejuichen en de nakomeling zou geen reden heb ben er zich over te beklagen. Bij andere inrichtingen van blijvende waarde zou men dien maatregel eveneens kunnen toepassen. De voornaamste hoofdstukken evenwel waarop ons inkrim ping der uitgaven wenschelijk en mogelijk voorkomt, zijn wij wezen er reeds vroeger op die van de openbare werken en het armenwezen. Het is waar, dat wij het volgend jaar wel niet de kosten voor de uitstekende verbetering van den toegang aan de Rijnsburgsche poort te dragen zullen hebben, maar er schijnt dan ook eene ge- heele verstrating der Hooigracht vereischt te worden, welke op f 6000 en eene vernieuwing der Karnemelksbrug, die op f 9000, geraamd is. Misschien zou nu die eerste post reeds eene belangrijke wijziging kunnen ondergaan, maar wat dien anderen betreft, zoo mag men de dringende noodzakelijkheid tot het aanleggen van een kostbare ijzeren brug aldaar wel een oogenblik betwijfelen. 'Wij willen nu niet bepaald instemmen met hen, die meenen, dat die Karnemelksbrug wel geheel kan gemist worden; ofschoon men moet toegeven, dat de bruggen in deze stad, vooral die over den Rijn, zeer dicht bij elkaar zijn gelegen. Het schijnt, dat, hoe korter de afstanden zijn, des te grooter de behoefte is, ze nog korter te maken. Men vergelijke eens in zijne gedachten de afstanden tusschen de Korenbeursbrug, de Karnemelksbrug en de brug bij de Watersteeg, met die van den Pont des Saints-Pères, den Pont des Arts (ook uitsluitend voor voetgangers be stemd) en den Pont Neuf te Parijs. Toch is het dagelijksch verkeer tusschen de Rive droite en de Rive gauche nog wel iets drukker dan tusschen den Kieuwen Rijn en de Botermarkt. Maar dit daargelaten, als de Karnemelksbrug nu eenmaal onmisbaar is, zou men dan toch dien post niet werkelijk kunnen vereenvoudigen en eene vernieuwing voorslaan, iets meer in den trant van de herstelling, die verleden jaar op de begrooting voor f 400 was uitgetrok ken, al is het gebleken, dat men met die geringe herstel ling niet volstaan kan Voor het armenwezen hebben wij de bezuiniging, welke het meest voor de hand ligt, reeds vroeger aange wezen. Zij zou bestaan in eene vermindering van het be drag der subsidiën, jaarlijks aan de godshuizen verleend, dat voor 1868 voorloopig op f 46700 begroot is, wederom f 2000 meer dan het vorige jaar. Men zou zoo iets ten minste kunnen beproeven door een beroep te doen op de algemeene weldadigheid. Weldadigheid bestaat er nu toch. Maar het is de stad, welke die aan de burgers oplegt; echter niet naar den maatstaf van de meerdere of mindere liefdadige gezindheid der individuen (en dit zou toch eigenlijk bij zulk een zaak de eenige juiste maatstaf wezen); maar zij heft die liefdepenningen geheel als en naar den maatstaf van eene belasting. Wanneer de begrooting in behandeling komt, dan zal het zeker blijken, dat er nog verscheidene posten zijn, waarop deze en soortgelijke redeneeringen van toepassing worden bevonden. BINNENLAND. LEIDEN, 26 October. Wij vernemen dat op aanstaanden Dinsdag-avond te halfzeven in de Hooglandsche Kerk eene buitengewone openbare vergadering zal gehouden worden van de Leidsche Afdeeling van het Nederl. Zendelinggenootschap, ten einde aan allen, wien de zaak der christelijke zending en de toe nemende bloei van godsdienst en beschaving in onze over- zeesche bezittingen ter harte gaat. eenige belangrijke mede- deelingen te doen. Daarbij zal behalve de voorzitter der afd., Prof. Prins, en de secretaris, Dr. Hagen, ook optre den de zendeling S. TJlfers, die ongeveer 20 jaren lang werkzaam is geweest te Koemelemboeaai in de Minahassa van Menado op Celebes en zich thans hier te lande bevindt. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 136 tot 149 volwassen personen en van 78 tot 80 kinderen. Wij vernemen dat de plechtige godsdienstoefening, die Donderdag a. s. in de Luthersche kerk alhier zal ge houden wordenzal worden opgeluisterd door het gezang van de Leidsche Koraal-vereeniging onder leiding van den heer K. de Jong, terwijl het orgel zal bespeeld worden door den heer J. Godefroy. Gisteren werd te 's-Hage met veel plechtigheid het stoffelijk overschot van den emeritus-predikant Dermout ter aarde besteldwaarbij Ds. Moll eene treffende lijkrede hield. Heden werd te Rottterdam het monument ont huld van Gijsbert Karei graaf van Hogendorp. Bij velen is hij alleen bekend als een van de drie mannen, welke zich in 1813 aan het hoofd der beweging voor Oranje plaatsten. Maar zoo hem een gedenkteeken is opgericht, dan is het vooral omdat hij is geweest de man die op ons constitutionneel leven grooten invloed heeft uitgeoefend. Hij is de ontwerper onzer eerste constitutie; de grondlegger en krachtige voor stander der vrijzinnige beginselen zoowel op staatkundig als commercieel gebied, die langen tijd bestreden werden maar eindelijk toch zegepraalden. De ministerieele verant woordelijkheid, de openbaarheid, vooral ook iu financiën, het vrijhandelsstelsel, de slaven-emancipatie waren de groote beginselen die hij door daden, woorden en geschriften in gang trachtte te doen vinden. Daarom komt hem de hulde, die hem heden gebracht wordt, volkomen toe. Begunstigd door het heerlijkste najaarsweder viert de stad Rotterdam heden het feest van haren Gijsbert Karei graaf van Hogendorp. Letterlijk ziet men bijna geen huis of het is getooid met de vaderlandsche driekleur, ter wijl het langs de straten wemelt van feestgenooten zoo van hier als elders. Reeds vroeg in den morgen was men genoodzaakt de verschillende toegangen naar het terrein van de onthulling voor niet-genoodigden af te sluiten ten einde de passage niet geheel te verstoppen. Precies te halftwee arriveerde Z. M. en gevolg en werd aan het station door eene ontzaglijke menigte begroet, terwijl langs den wreg dien de stoet passeeren moest, de menigte als opeengepakt stond. De tocht werd in open rij tuigen aangenomen, voorafgegaan door den burgemeester J. van Vollenhoven en den kolonel der schutterij D. R. Gevers Deynoot. Z. M. de koning was gekleed in gene- raals-uniform. Men verwacht dat met 1° November a. s. de ijzeren bovenbouw van de spoorwegbrug te Kuilenburg in zooverre voltooid zal zijn, dat hij zichzelf draagt. Van de zeven openingen van 57 el zijn er bijna zes geheel klaar. Te Cleef heeft reeds eene bijeenkomst plaats gehad over den spoorweg BoxtelCleve, met een agent van het huis Rothschild en andere voorname buitenlandsche huizen. Het dagelijksch bestuur der gemeente M e p p e 1 heeft zich reeds tot den minister van binnenlandsche zaken ge wend om in het belang van het reizend publiek van han del en nijverheid eene betere aansluiting te krijgen aan de regeling der uren van aankomst en vertrek op den staatsspoorweg. Te Geervliet vreesde men met een geval van vee ziekte te doen te hebben, doch het is gebleken, dat het dier aan eene andere kwaal leed. De andere beesten zijn dan ook niet afgemaakt. BUITENLAND. In Baden is de regeering gelukkiger geweestdaar heeft de eerste kamer evenals de tweede met eenparige stemmen het tolverdrag en het of- en defensief tractaat met Prui sen aangenomen. De universiteit te Berlijn heeft opnieuw een zwaar verlies geleden door het overlijden van den beroemden taalvorscher professor Eranz Bopp. Hij was 76 jaren oud. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des namid dags te 5 uren 54°, Wind: O., des avonds te 8 uren 48°, te 10 uren 46°. Zaterdag morgen te 5 nren 42°, Z., te 8 uren 47°, 's middags te 12 uren 56°, te 4 uren 54°. Düitschland. Zoo het nieuwe tolverdrag den 31sten October a. s. niet door de Zuid-Duitsche staten is aange nomen, zal Pruisen het oude opzeggen. Of ook de Beiersche rijksraad voor die bedreiging zal zwichten en het voor beeld der tweede kamer volgen dat het verdrag heeft goedgekeurd? Heden zal die zaak worden beslist, doch de uitslag mag zeer worden betwijfeld als men bedenkt, dat eene commissie uit den rijksraad zich gisteren met 9 stem men tegen 1 voor de verwerping van het toltractaat heeft verklaard. Frankrijk. Niet alleen de bezetting van Rome door Italiaansche troepen zou, volgens de bepaalde verklaringen van keizer Napoleon in den ministerraad, Frankrijk tot eene interventie hebben doen besluiten, maar zelfs Italies onmacht om den opstand te bedwingen zou hiervoor reden genoeg zijn. Daaruit blijkt dat die interventie nog tot de eventualiteiten behoort. Want of Italië in staat zal zijn aan de insurrectie een einde te maken, zal nog moeten blijken. De vloot ligt dan ook nog te Toulon en men be-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2