ACADEMIE. Leiden, 23 Oct. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde de beer W. F. Bucbner, met academisch proefschrift, getiteld: "Aneurysms der Arteria Coronaria Cordis Sinistra." GEMEENTERAAD. OFFICIËELË BERICHTEN. PATKNTBL40KN, Leyden, 19 October 1867. GEMENGDE BERICHTEN. ADVERTENT1ËN. MAATSCHAPPIJ VOOR T00;\KI\ST TB LKIDEV. ITAO§.GEHOOl(Z44L. KB. De zaal wordt ten zes uren geopend. binnenlaudsche zaken zou worden opgedragen aan den heer Chevreau. Daarbij wordt de reeds zoo verontrustende politieke toestand nog verergerd door de malaise, die het gevolg is van de duurte der levensmiddelen, en vooral van het brood. Men zegt zelfs, dat onlusten zouden zijn uitgebroken in de Véende, en dat men, om ze te onderdrukken, toevlucht zou hebben moeten nemen tot wapengeweld. Te Napolé- onville namelijk zou de bevolking geweld hebben willen gebruiken tegen de verzending van granen, die door koop lieden waren aangekocht. Nabij Vannes en Lorient loopen, naar men zegt, benden arme lieden het land af'. Engeland. Den ganschen tijd, dat de strike" der Lon- densche kleermakersknechts geduurd heeft, d. i. zes maan den lang, is voor meer dan 25,000 pd. st. bijgedragen om het fonds te stijven tot het geven van toelagen aan de arbeiders, die den arbeid staakten. Op kerkelijk gebied heerscht tegenwoordig in Enge land eene niet onbelangrijke beweging, in het leven geroe pen, doordien de partij der Ritualisten of Puseijisten aan merkelijk versterkt wordt. Zaterdag 11. is er eene meeting gehouden om demonstratiën tegen het ritualisme in het leven te roepen, waarop het echter spoedig zeer wanorde lijk is toegegaan. Italië. Of het werkelijk, zooals een telegram uit Ber lijn zegt, Pruisen geweest zou zijn, dat in de Romeinsche quaestie als bemiddelend tusschen beide is getreden en dat de belangen van Frankrijk en die van Italië verzoend heeft? In dit geval blijkt het van achteren, dat de meening onjuist was als zou Pruisen niets liever gezien hebben, dan dat Italië met Frankrijk in oorlog kwam, om als bondge noot van het koninkrijk op te treden. Hoe het zij, de goede verstandhouding tusschen de beide regeeriugen is hersteld, en al inoge het den generaal Cialdini nog niet gelukt zijn een nieuw kabinet samen te stellen, nadat hij eerst te vergeefs gepoogd heeft de ambtgenooten van den heer Ratazzi te behoudentoch wordt het besluit om den op stand te onderdrukken, reeds met grooteren ijver dan vroe ger ten uitvoer gelegd. Er blijft evenwel nog genoeg reden tot ongerustheid over, aangezien de toon van het Italiaansche regeeringsblad, dat meer dan noodig is van het voornemen des konings spreekt om de eer der natie te handhavenkan doen vermoeden, dat het volk allesbehalve met het toegeven van zijn vorst is ingenomen en het dezen nog moeilijk genoeg kan ma ken. De demonstratiën, die te Florence hebben plaats ge had, bewijzen althans, dat eene zekere gisting onder de bevolking heerscht. Garibaldi schijnt werkelijk van zijn eiland ontsnapt en te Livorno ontscheept te zijn. Verder heeft men hem uit het oog verloren, doch men vermoedde dat hij zich op pauselijk grondgebied bevond. Zijn zoon Menotti moet daarentegen op Italiaansch grondgebied verschenen zijn met zijne bende. De Italiaansche soldaten hebben geëischt, dat zij hunne wapenen zouden overgeven. Turkije. De grootvizier bevindt zich nog steeds op Candia en gaat voort, gemengde deputatiën op te roepen uit alle districten, om het toekomstig bestuur van het eiland te regelen, en schijnt daarin goed te slagen. De con clusies van het eerste verslag, door dien staatsman der Porte naar Konstantinopel gezonden, bevatte niet zulke gunstige rapporten. Daarin toch deed de grootvizier het voorkomen, terwijl hij erkende dat de insurgenten vele voordeelen behaald hadden, alsof de Candioten al zijne uit- noodigingen slechts met een verachtelijk stilzwijgen ont vingen, van geen schikking wilden weten en alleen maar de aanhechting bij Griekenland verlangden. Naar dat rap port te oordeelen zou slechts eene krachtige houding van het leger aan den opstand een einde kunnen maken. Amerika. Mevrouw Lincoln, de weduwe van den ver" moorden president der Amerikaansche Unie, schijnt door haar karakter haren overleden man geheel onwaardig te zijn. Dat het vooral haar hebzucht is, die de algemeene antipathie van het publiek opwekt, blijkt meer dan ooit tegenwoordig, nu zij, eenvoudig om haar kapitaal te ver meerderen, hare juweelen en kostbaarheden in het publiek wil verkoopen, ofschoon dat meest geschenken zijn; de namen der gevers zal zij er zelf bij noemen. Een koop man, dien zij van grove ondankbaarheid beschuldigde, omdat hij voor de bemiddeling, die zij ten zijnen gunste bij den president op zich had genomen, haar niet voldoende had beloond, heeft nu medegedeeld dat mevr. Lincoln hem naast de lijkbaar van haar vermoorden echtgenoot elf fijn linnen hemden verkocht heeft, terwijl Lincolns lijk met het twaalfde gekleed daar neder lag. Men zegt dat sommige heeren zich vereenigd hebben om de juweelen en kostbaarheden op te koopen, ze aan de hebzuchtige vrouw terug te schenken, en daarna zullen trachten haar uit New-York te verwijderen. Men verzekert dat generaal Prim zich incognito te New-York bevindt. Afrika. Volgens berichten van de Kaap de Goede Hoop tot 20 Sept. loopende, duurde de oorlog met de Basuto's voort en hadden er ernstige gevechten plaats gehad. Vergadering van den Gemeenteraad van Leydenop Donderdag 34 October 1867, 's namiddags te een uur. Onderwerpen: 1°. Benoeming van een lid in het collegie van Gecom mitteerden tot de administratie der Vereenigde Gast- en Leprooshuizen. 2°. Voordragt tot het instellen eener wekelijksche kaasmarkt. 3°. Voorstel tut intrekking der verordening op de plaatselijke directe belasting, laat stelijk vastgesteld 19 September 1867. 4°. Begrootingen der gesubsidieerde instellingen van weldadigheid, voor 1868. 5°. Algemeene Policie-verorde- ning, te beginnen met art. 347. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leydeu, doet te weten, dat de ingevulde Patentbladen, over het dienstjaar 1867 en 1868, voor al de wijken, ter Secretarie dezer gemeente ver krijgbaar zijn dagelijks, van des voormiddags tien tot des namiddags te een uur, en wel tot en met den 26sten October eerstkomende; terwjjl na het verstrijken van dien tijd de onafgehaalde Patent bladen aan de deur waarders der directe belastingen ter uitreiking moeten worden afgegeven, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents zonder meer. De predikant Thuemmel in Barmen heeft op alle vragen, die mem reeds gedaan beeft of nog zou kunnen doen betreffende het doel van den oorlog van 1866 het antwoord gegeven in zijne feestrede op den gedenk dag van den slag bij Königgratzdie thans is uitgegeven. Pruisenzegt Zw. Ew., heeft van de Voorzienigheid eene zending ontvangen, niet on gelijk aan die van Israël. Gelijk er 450 jaar verliepen van Abraham tot aan den uittocht uit Egypte, zoo is het ook juist 450 jaren geleden se dert Fredcrik van Hohenzollern het bevel des Heeren ontving om uit zyn vaderland te trekkeD. Tien plagen konden de verdrukte kinderen Israël» nog niet redden, eerst moest het leger der Egyptenaren door de baren van de Roode Zee verzwolgen worden. Zoo waren ook de tien veldtlagen van de Silezische oorlogen niet voldoende om het uitverkoren Pruisische volk uit de Oostenrijksche dienstbaarheid te verlossen de bloedige slag van Königgratz moest dit bewerken. En zoo voort. Uit alles blijkt zonneklaar dat Pruisen bestemd is een christelijk staatsleven over den ganschen aard bodem te verspreiden. ALGEMEENE VERGADERING Donderdag 24 October, in de Aanvang ten half zeven uren. 1". Verslag van den Secretaris over den toestand der Maatschappij en hare muziekschool. 2°. Blijken van vorderingendoor de leerlingen ge maakt. 3°. Prijsuitdeeling. Wegens gebrek aan ruimte kan aan ieder lid slechts eene dameskaart worden uitgegeven, terwijl de leden het recht hebben hun bewijs van lidmaatschap op een ander over te schrijven, indien zij zelve er geen gebruik van maken. -ik mis onder de boeken van wijlen mijn SÉÉÉÏIm^ zoon het le— öe deel van HOFDIJK'*} voorgeslacht en verzoek dengene aan wien deze deelen zijn geleend, ze mij te willen terugzenden, J. C. BOELHOUWER.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3