BINNENLAND. BUiTE N L A N D. LEIDEN, 23 October. Gisteren zijn tot leden van het kiescollegie bij de Waalsche gemeente alhier, door 90 van de 175 stemgerechtigde lid maten gekozen de navolgende heeren J. J. Reyst, H. Obreen, J. H. Eichman, J. J. Briuel de la Rivière, J. G. Toussaint, J. H. Zitman, A. E. Simon Thomas, P. J. de Fremery, J. J. Hubrecht, C. G. Nieuwveen, G. Japikse, G. J. du Rieu, J. Zaalberg, J. Baert Sr., H. de Vogel, J. van Outeren, J. T. Buijs, W. N. du Rieu, T. J. P. A. Lief- rinck, C. H. Dee, H. W. F. Bakker, H. Henkes, J. D. van Wijk, J. A. Longepee, A. C. Leembruggen, J. T. Berg man, A. de Mare, A. G. van Hamel. Te Voorschoten is Maaudag-nacht in de kom der gemeente eenig bleekgoed gestolen. De dieven schijnen over een muur te zijn geklommendaar de toegang anders bijna onmogelijk is. De gewone audiëntie van den minister van binnenl. zaken zal Zaterdag a. s. 26 October niet plaats hebben. In de laatste dagen heeft, zooals men weet, eene dame, lid van de vereeniging tot bescherming der dieren, op de vogelmarkt te 's-Hage eenige meezen en vinken gekocht en die laten vliegen. Gisterenmorgen had iemand, waarschijnlijk hierop speculeerende, een vogeltje bij een roofvogel in dezelfde kooi opgesloten. Een politie-agent heeft echter aan dit wreede schouwspel een einde gemaakt. De Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid heeft zich tot Z. M. den koning gewend met een adres, inhoudende een verzoek om wijziging der pa tentbelasting, waarin vooral wordt aangedrongen op eene meer gelijkmatige verdeeling van dien last. Uit Zuid-Holland en uit andere provinciën zijn door eigenaren van wind-koren-molenaars adressen aan den ko ning gezonden om herziening te vragen van de grondlasten voor die molens. De gemeenteraad van Rotterdam heeft de behan deling der begrooting voor 1868 gisteren ten einde ge bracht. Hedenavond zal in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam de eerste, en Zaterdag a. s. de tweede voor stelling plaats hebben, te geven door //Blondin, den held van de Niagara". Er zullen bij die gelegenheid extra-plaat sen te krijgen zijn op de bovenste galerij. Te Alkmaar zal, volgens besluit van den gemeen teraad, een stedelijk museum worden opgericht. De heer baron Verschuur van Heilo heeft voor dat museum reeds eene schilderij aangeboden van Van der Woude en voor stellende de Kennemerpoort en hare omgeving in het laatst der 17de eeuw. In de week van 13—19 October 1867 zijn drie ge vallen van veetyphus voorgekomen in de gemeente Yier- polders. Het stoomschip //Tanjore", medebrengende de mails uit Oost-Indië, China enz., is den 18den dezer uit Alexan- drië en den 20sten uit Malta naar Marseille vertrokken, alwaar het den 23sten werd verwacht. De afdamming der Ooster-Schelde wordt dage lijks met een 400 man krachtig voortgezet. Vooral de westzijde is voor een groot gedeelte afgewerkt en met steenglooiing bezetaan den anderen kunt is men daarmee druk bezig. Daar men in de westzijde echter in den regel den meesten storm te wachten heeft, moest deze voor den winter het best en stevigst verzekerd zijn. De zijden en de bovenlagen van den dijk worden dik bekleed met vetten grond en belegd met zoden uit het schor bij den Frederika-polder. De lo comotieven Noord-Brabant en Ooster-Schelde snorreu eiken dag onophoudelijk den dam op en neer, om in de nabij heid van Bergen-op-Zoom uit eene aanzieklijke en lange hoogte, waar de spoorweg doorheen gaat, zandgrond te halen, die in het dijkslichaam verwerkt wordt. Nu de zijden zoo goed voorzien zijn, zal men het werk op den dam on gestoord het geheele naderende seizoen kunnen voortzetten, en met den lsten Juli 1868 geheel geëindigd hebben; de opening der lijn Goes —Bergen-op-Zoom voor het publiek zal dan zeker niet vertraagd worden. Z. M. heeft benoemd bij het personeel van deu geneesk dienst der land macht: tot apoth. lste kl. de apoth. 2de kl. 1). T. Groenewond en J3roeker; en tot apoth. 2de kl. de apoth. 3de kl. A. C. P. Vogelsang en ld. Rolff- De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des namid dags te 5 uren 57°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 54°, te 10 uren 50°. Woensdag morgen te 5 uren 43°, Z. O., te 8 uren 52°, 's middags te 12 uren 58°, te 4 uren 54". Duitschland. In de Beiersche kamer van afgevaardig den werd eergisteren het tolverdrag behandelden heeft de minister-president, prins Von Hohenlohe, zich zeer ver klaard voor de aanneming der tolvereeniging met Pruisen, al moest die ook geheel op Pruisische grondslagen gebaseerd zijn, volgens de bepaalde verklaring van graaf Von Bis marck op de conferentie te Berlijn. De heer Von Hohen lohe ried die tolvereeniging met Pruisen vooral daarom zoo aan, omdat in geval Beieren hiertoe niet wilde overgaan, er niets overbleef dan een Zuid-Duitsch tolverbond, waar mede Pruisen alleen in vriendschappelijke betrekking zou staan. En aangezien Baden en Wurtemberg dit plan reeds hadden verworpen, zoo zou Beieren geheel geïsoleerd wor den, waardoor de handelspolitiek van dit land geheel zou ondergaan. Gisteren zijn de beraadslagingen over dat on derwerp voortgezet en heeft ook de minister van koophan del bij die gelegenheid verklaard, dat de pogingen tot aan- knooping van onderhandelingen tot eene tolvereeniging op andere grondslagen niets zouden baten, daar Pruisen de resultaten van het vorige jaar niet wilde prijsgeven. Ten slotte is dan ook het verdrag met het tolverbond aange nomen met 117 tegen 17 stemmen. De geruchten blijken dus ongegrond te zijn geweest, volgens welke 40 leden hunne stem tegen het verdrag aan den afgevaardigde Edel hadden toegezegd. Mag men Pruisische officieuze bladen gelooven, dan zal het groothertogdom Baden spoedig worden opgenomen in den Noord-Duitschen bond. Pruisen. Den heer Simson, president van den Noord- Duitschen rijksdag, is van verschillende zijden een mandaat voor de Pruisische kamer van afgevaardigden aangeboden; maar, naar men verneemt, zal hij zulk een mandaat niet aannemen. Hij acht het met zijne betrekking als vice-pre sident van het hof van appèl te Frankfort aan den Oder niet vereenigbaar, zich nog meer aan parlementaire werk zaamheden te wijden. Oostenrijk. De keizer is eergisterennacht op reis ge gaan, vergezeld, zooals het plan was, van de heeren Yon Beust, Andrassy en Yon Metternich, die Zondag te Weenen was gearriveerd en nu weer mede terug gaat. Eerstgenoemde was in zooverre hersteld, dat hij de reis mede kon onder nemen; hij zou ook slechts ongaarne de bijeenkomsten, die te Parijs gehouden moeten worden, hebben gemist. Toen de keizer voorbij Munchen kwam, is hij aldaar door prins Adelbert, den hertog Max en diens zonen begroet. Aan het station Oas heeft de koning van Pruisen, die nog te Baden-Baden is om aldaar de grootvorstin Helena te ontvangen, gisterenmorgen zijn voormaligen vijand, op diens doortocht naar Parijs, in persoon zijne groete gebracht. Na eene zeer vriendschappelijke ontmoeting van een kwartier uurs met den koning van Pruisen te hebben gehad, is de kei zer gisterenmorgen te halfnegen te Straatsburg aangekomen en aldaar door gevolmachtigden van keizer Napoleon en door de autoriteiten der stad begroet. Een uur later was de keizer op weg naar Nancy, arriveerde daar weldra en werd met groote geestdrift ontvangen. De maire hield eene toespraak, die door den keizer werd beantwoord. Generaal Klapka is met eenparige stemmen tot af gevaardigde voor den Hongaarschen rijksdag gekozen. Zaterdag 11. is bij den keizer ten gehoore toegelaten de bankier Sathen, die aan Z. M. eene som van 103,000 florijnen overhandigde tot het stichten eener inrichting ten behoeve van invalieden uit den oorlog van het vorige jaar. In 1860 schonk diezelfde heer eene bijna even aan zienlijke som voor de invalieden uit den veldtocht van 1859. Het brievenverkeer is te Weenen op ongeloofelijke wijze gestegen en wel in het jaar 1866 met ruim 3 millioen stuks meer dan in 1865. In het jaar 1866 werden te Weenen alleen 16,021,209 brieven verzonden. In 1866 zijn 17,400,000 postzegels voor dagbladen verkocht, zijnde 2 millioen meer dan in 1865. Frankrijk. Men is te Parijs nog niet volkomen ge rust omtrent den afloop der quaestie, die, in zekeren zin, nog steeds als hangende beschouwd mag worden. Men vreest dat de Italiaansche regeering te zwak zal zijn om de revolutie te dempen en dat er dus toch eene Fransche expeditie naar Rome zal gaan om met de Italiaansche troepen de Garibaldianen te bestrijden. Ook wordt er ge sproken van eene nieuwe regeling der September-conventie, ja zelfs van een ultimatum aan den paus, waarbij deze wordt verzocht, de liberale hervormingen in te voeren, die nog steeds achterwege gebleven zijn. Intusschen heeft de gansche zaak niet te Parijs, zoo als te Florence, eene kabinetscrisis veroorzaakt. De heer De la Valette, die werkelijk eerst zijn ontslag genomen had als minister, heeft die aanvraag om ontslag weder in getrokken. Evenwel is er nog sprake van om hem, ter ver vanging van den heer De la Tour d'Auvergne, tot gezant te Londen te benoemen, terwijl alsdan de portefeuille van

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2