worclen dat bet kabinet van Florence nog aarzelt? Betreffende het gerucht, als zou België trachten de Schelde- quaestie officieus bij de mogendheden aanhangig te ma ken, wordt uit Berlijn gemeld, dat het geheel en al ongegrond is. Eene deputatie uit Frankfort zal te Berlijn met de regeering beraadslagen over de verdeeling tusschen de stads- en staatsinkomsten. De stad wenscht vooral de spoorweglijnen te behouden. De entree tot de tentoonstelling te Parijs zal van 1 tot 9 November voor 50 centimes, van 10 tot 17 No vember gratis openstaan. Nu eerst zal het parlement de besluiten betreffende de Abyssinische expeditie moeten bekrachtigen, juist op den dag, dat de eerste troepen van het korps van Sa Napier in Mossowah moeten aankomen. De zaak van den in Bloomsbury te Londen ver moorden muzikant wordt steeds geheimzinniger. Men ge looft dat de wezenlijke schuldige niet tot de personen be hoort, op welke tegenwoordig het vermoeden van het gereclxt rust. Waarschijnlijk zijn de Fenians hierbij in het spel. loopen op het afstaan door Pruisen van het gebied ten noorden van een grenslijn, getrokken tusschen Haders- leben en Christiansfeldt. Om in den finantieelen nood van zijn rijk te voor zien heeft de keizer van Brazilië besloten een vierde van zijne civiele lijst af te staan. De kamers zullen die tot op den invoer verhoogen. GEMEENTERAAD. Vergadering van 17 October 's avonds. Tegenwoordig de heeren Stoffels, De Moen, Hoog, De Fremery, Hartevelt, Goudsmit, Buys, Du Rieu, Van Heakelom, Van Outeren, Krantz, Wttewaall, Hubrecht, en Tieleman. Aan de orde is de voorzetting de beraadslagingen over de politie-verordening. Behandeld worden de artikelen 211347. De voorgestelde keuring op de rijtuigen wordt verworpen maar daarentegen na uitvoerige discussie aangenomen de afdeeling houdende verbodsbepalingen tegen het bewonen van voor de gezondheid nadeelige huizen. Van de overige artikelen worden enkele meer of minder be langrijk gewijzigd, maar de meeste zonder discussie aangenomen. HANDEL. Holfie. Zeer stil in afwachting der veiling op 23 dezer. Suiker. Op geruchten van tegenvalling in den beetwortelsuikeroogst met belangrijke verkoopen in geraffineerd en wel op levering October en November ruim ƒ0.75 hooger. Men begroot dat er 3 millioen kilo's verkocht zijn. Ook ruwe suiker is willig en men kan aannemen dat 0.50 a ƒ1 boven September te bedingen is. Door weinig aanbod waren de verkoopen echter niet belangrijk. Thee. Vast doch zonder handel. Specerijen. Verlaten. Vruchten. Krenten. Van Zante arriveerde eene lading die men spoedig aan de markt verwacht. Vijgen. Hiervan werden deze week twee ladingen verkocht tot geheimen prijs. Men noteert bij gerief Condantsche ƒ9, heele matten Comader ƒ11, kwart raatjes ƒ13, Smirna-vijgen 35. Muscadel-rozijn 38. Pruimendanten 39 a 40. Fransche pruimen yi6% a ƒ19. Meekrap. Tot iets hoogere prijzen met goeden handel. Indigo. Enkele partijtjes werden tot vorige prijzen afgedaan. Potasschen. Vast. Petersburger loco 12%. Zeilend 12%. Tin. Afgedaan: 1800 blokken Banca ƒ5354 1500 blokken ditoƒ 53%, 200 blokken Billiton ƒ5234. Huiden. Niets omgegaan. Wol. Op 22 dezer worden in publieke veiling gebracht 914 balen Buenos-Ayree-woldireete aanvoer. Katoen. Deze week in gunstige stemming; tot vaste prijzen vonden eenige afdoeningen plaats. Vetwaren. Cocosolie prima Ceylon 34. Prima Cochin 38. Genua-olijfolie ƒ88. Lijnkoeken per 104 stuks 11 a 14. Raapkoeken per 1050 stuks ƒ85 a 92. Raapolie contant ƒ43, per 6/w. ƒ44%, per najaar 42%. Lijnolie contant ƒ44 per 6/w. 45%, per najaar 43%. Petroleum. Op het einde der vorige week zeer willig, en in rijzende stemming verflauwde dit artikel in de laatste dagen aanmerkelijk, zoodat de prijzen op heden circa ƒ1 lager zijn aan te nemen dan in de vorige week. Aangekomen zijn: 1400 vaatjes per Anna en Bertha en 3500 vaatjes per Mary Anna. Na eene groote afdoening van ruim 3500 vaten ex Anna en Bertha en Ayeroen zijn geene omzettingen van belang bekend gewor den en zou men heden kunnen koopen: pnik blank 26%, blank 26. Zeilende is niets omgegaan. Granen. De belangrijke daling des jongsten marktdags vond gedu rende deze week voortgang, zoodat men aan zou mogen nemen dat ver- koopers van tarwe en rogge op heden eene verlaging van ƒ10 per last zich zouden getroosten. De handel bepaalde zich echter tot kleine afdoe ningen. Boekweit flauwer. ADVERTENTIES Met 1 November verlangt men een BROOD- BAKKERSHNECMT. Adres, franco brie ven. A. van BEEKÜM, Hillegom. Oostenrijk. De brief des keizers aan den kardinaal Rauscher heeft overal een bijzonder gunstigen indruk ge maakt en zelfs in het lagerhuis, op voorstel van den pre sident, een luid //leve de keizer!" uitgelokt. Men verwacht, dat de quaestie in liberalen zin zal opgelost worden. Het ontwerp-grondwet is bij de derde lezing met 119 tegen 46 stemmen aangenomen. Frankrijk. De teerling is geworpen. Frankrijk zal we- dei'om naar Rome gaan. In den ministerraad te St.-Cloud is de zaak beslist; reeds vertrekt een vloot uit Toulon en de bijstand der katholieke mogendheden zal door de Fran- sche regeering worden ingeroepen om de zaak tot een goed einde te brengen. Maar of het afgeleefde Spanje zal kunnen opwegen tegen het veerkrachtige Pruisen en of Italië zich onder de katholieke mogendheden zal willen rang schikken die nogmaals vol ijver ter kruisvaart opgaan om het wereldlijk gezag te handhaven, dit is op zijn minst niet waarschijnlijk. Men kan niet ontkennen, dat de Fransche officieuze bladen ernstig genoeg het kabinet van Florence hebben opgewekt, om den opstand te stuiten en den plicht te vervullen, dien het bij de September-conventie op zich had genomendat zij de Italiaansche regeering hebben gewaarschuwd voor hetgeen deze, bij voortdurende weigering, van de zijde van Frankrijk had te wachten. Wat het besluit, te St.-Cloud genomen, zal uitwerken Éen telegram uit Florence, om ons den indruk mede te deelen dien dit bericht in Italië gemaakt heeft en wij zullen het weten. Tot zoolang geduld. Het is niet onaardig even te herinneren, wat er afgesproken is, toen bij het vaststellen der September-conventie de vraag ontstond, wat er zou gebeui-en, indien het pauselijk gouvernement zich zelf niet kon staande houden, ondanks dat de conven tie loyaal werd nageleefd. Men kwam toen n. 1. overeen dat dit feit een nieuwen toestand in het leven zou roepen, onafhankelijk van de conventie en dat beide contracteerende partijen zich in dat geval het recht van handelen voor behielden. Is die overeenkomst werkelijk gesloten, dan moet men erkennen dat Frankrijk geen verdrag heeft ge schonden. Want het geval dat daarbij ondersteld werd, is nu aanwezig. Engeland. De //National Lifeboat Institution" heeft de prachtige reddingboot met toebehooren, welke op de expositie te Parijs prijkt, ten geschenke gegeven aan de Fransche redding-maatschappijde boot zal waarschijnlijk te Calais geplaatst worden. De keizerin is president van de Fransche maatschappij, en het ongeval, haar onlangs over komen, geeft aan het geschenk een zeker a-propos. Italië. Het aantal opstandelingen groeit bij den dag aan; ze zijn nu reeds meer dan 3000 man sterk en heb ben verscheidene dorpen geplunderd. Den 15den heeft eene kolonne vrijwilligers uit de boeren zich vereenigd met de pauselijke gendarmen en een korps van 200 Gari- baldianen bij Valle Corsa tegengehouden. Mag men den Moniteur gelooven, dan verklaart de bevolking zich meer en meer tegen de indringers, maar durft men een telegram vertrouwen, gisterenavond uit Brussel afgezonden, dan is de opstand in Rome zelf uitgebarsten, zoodat zelfs de Belgische gezant aldaar, baron Pycke, onmiddellijk bevel heeft ontvangen, die stad te verlaten. Intusschen wordt te Genua een Poolsch legioen gevormd om den paus te hulp te komen. De H. Vader zelf was volgens de laatste be richten zeer kalm en dacht er nog volstrekt niet aan Rome te verlaten. Denemarken. Terwijl de Romeinsche quaestie aller aan dacht uitsluitend bezig houdt, zal men toch niet onbelangrijk vinden, wat uit Noord-Sleeswijk gemeld wordt, dat de onderhandelingen tusschen Pruisen en Denemarken uit- Amerika. Terwijl het Angel-Saksische ras van jaar tot jaar in Noord-Amerika zich verder uitbreidt, neemt daar entegen het Romaansch element in Zuid-Amerika meer en meer toe. In de La-Plata hebben zich in 1866 ongeveer 14,000 Europeanen gevestigd. Bijna de helft dezer vreem delingen, 5000, bestond uit Italianenvoorts waren er 2282 Franschen en 1700 Spanjaarden, 1583 Engelschen en 363 Duitschers. OVERZICHT DER WEEK. Rijst. Vast; de omgang bepaalde zich echter geheel in de ordinaire soorten. Men noteert thans: gepelde Arracan ƒ954. Rangoon 9%, Voorloop Rangoon 11 a 11%. Meel 1ste qual. ƒ25% a ƒ26, 2de qual. ƒ23% a/23%, 3de qual. ƒ1854 a 19%- Keizersmeel 28% a 29%.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3