sprake van was, het gansche plan zou afstuiten op den tegenzin van Engeland, dat alleen om een Europeeschen oorlog te voorkomen, deel genomen heeft aan de gewaarborgde neutraliteit van Luxemburg, en dat stellig niet licht eene nieuwe verbintenis van dien aard op zich zou nemen, gelijk de Kölnische Zeitung met leedwezen doet uitkomen, en ivij met genoegen haar nazeggen. In elk geval verheugt het ons, dat de zaak in de peri odieke pers van het buitenland besproken is. De waarheid zal weldra aan het licht komen. BINNENLAND. LEIDEN, 18 October. Een jongeling die voor eenigen tijd op de paarden markt te Voorschoten op het zakrollen betrapt en door zijn slachtoffers deerlijk is mishandeld, is, zegt men, dezer dagen aan de gevolgen van die mishandeling in het huis van correctie te Hoorn overleden. De bestuurders der Vereeniging ter bevordering van de belangen des Boekhandels hebben zich bij request tot Z. E. den minister van financiën gewend, om Zijne Excell. te doen opmerken, hoezeer het wenschelijk is, dat, ingeval hij mocht besluiten tot het voordragen eener wijzi ging van de zegelwet, deze wijziging in geen geval uit sluitend strekke tot afschaffing of zelfs vermindering van het zegel op de dagbladen. Naar hunne meening toch zou door de afschaffing alleen van het dagbladze gel het doel, dat men zegt te beoogen, evenmin kunnen bereikt worden, als de belangen van den boekhandel, die zoo nauw aan dat doel verwant zijn, daardoor zouden worden bevorderd. Men schrijft uit s - H a g e aan het Belgische blad l'Echo der Parlement", dat de generaal Prim het verlan gen heeft te kennen gegeven om zich in Nederland met terwoon te vestigen, maar dat onze regeering hem de gevraagde gastvrijheid heeft gemeend te moeten ont zeggen. Z. K. H. prins Alexander vertrekt morgen vroegtij dig naar Parijs, vergezeld van HDs. gouverneur Jhr. Hooft, om met H. M. de koningin in het laatst dezer maand terug te keeren. De minister van binnenl. zaken heeft aan den heer Göpfort kennis gegeven, dat, naar aanleiding van het on derzoek der Brönners gasbranders, de aandacht der te s - H a g e gevestigde departementen en collegiën op de goede eigenschappen van die uitvinding is gevestigd. De gemeenteraad van Delft heeft de begrooting voor het dienstjaar 1868 aangenomen met 13 tegen 4 stemmen. Vele huizen in die stad waren gisteren met vlaggen ver sierd ter gelegenheid van de wederopenstelling der weke- lijksche veemarkten, hetgeen ook heden hier ter stede het geval was. Woensdag-avond is te Arnhem de volkscursus in het gebouw van het Natuurkundig G-enootschap tot Nut en Vergenoegen", welke men op eene nieuwe wijze heeft ingericht, weder geopend met eene uiteenzetting der be wijzen voor de rondheid der aarde door den voorzitter van dat genootschap, den heer G. K. Timmer. Zes spre kers zullen de Woensdag-avonden van dezen winter onder zich verdeelen. Gisteren zijn tweeëntwintig werklieden in verschil lende vakken, onder leiding van twee leden van het daarvoor benoemde comité te Amsterdam, naar Parijs vertrokken om de tentoonstelling te bezoeken. Heden zijn de Vondelsfeesten te Amsterdam in vollen gang. Heeds gisterenavond werd te 7 uren een groot concert gegeven in het park, onder leiding van den heer J. J. H. Verhulst en met medewerking van onderscheiden zangvereenigingen en liedertafels, waarbij o. a. een rei uit Vondels //Lucifer" is gezongen. De feestcantate van de heeren Hofdijk en Hol werd door den componist zelf ge dirigeerd. Dezen morgen zijn de deelnemers aan den optocht, ge- noodigden en inteekenaren te halftien bijeengekomen in de Nieuwe Kerk en, na eene toespraak van den voorzitter der hoofdcommissie, Mr. J. van Lennep, bij Vondels graf stede, heeft zich de stoet te halfelf in beweging gesteld. Deputaties van liedertafels, rederijkerskamers en andere kunstlievende en letterkundige maatschappijen, het perso neel der beide schouwburgen, boogschutterijen, de boek handelaars en uitgevers, de weeskinderen der onderscheidene gezindten en de stadsweezen vormden een langen stoet, die door drie praalwagens werd afgewisseld, den wagen der faam, den wagen der Nederlandsche drukpers en den wagen der poëzie. Op den eersten werd behalve het beeld der faam, de boekhandelaar in zijne verschillende betrekkingen voor gesteld. Op den tweeden waren twee persen in volle werking, de derde droeg ook een kolossaal vrouwenbeeld, de poëzie voorstellende op haren troon gezeten. Toen de stoet op het gedecoreerde feestterrein was aan gekomen, werd aldaar door liedertafels en zangvereenigingen een feestzang uitgevoerd en tegen twaalf uren, tusschen het eerste en het tweede gedeelte der cantate, het stand beeld van Joost van den Vondel onthuld, terwijl de pre sident der hoofdcommissie eene toespraak hield en het beeld aan de stad Amsterdam overdroeg. Hedenavond te halfacht heeft er eene gala-voorstelling plaats in den grooten schouwburg, waarin alle plaatsen ge lijk zijn en voor allen gekleed costuum vereischt wordt. Behalve Een dichter aan de Bank van Leening, tafereel uit Vondels leven," door Mr. J. van Lennep, wordt er o. a. nog eene ouverture van den Lucifer uitgevoerd en worden de twee eerste bedrijven van dat drama voorge dragen. De voorstelling wordt besloten met een toepas selijk slot-tafereel. Morgen zullen de feestvierenden zich te tien uren bij de Oosterdoksluis inschepen en per stoomboot een bezoek gaan brengen aan het Muiderslot, dat geheel in den stijl van Vondels tijd zal zijn gemeubeld en voor deze gelegenheid toepasselijk zal versierd zijn. Tegen twee uren zal men weder vertrekken om te vijf uren deel te nemen aan den feestmaaltijd, in de schilderijzaal van het Paleis voor Volks vlijt aangericht, 's Avonds te acht uren zal er in datzelfde paleis eene concert-promenade plaats hebben. Het Muiderslot met zijn geheele decoratie zal nog van 20 tot en met 23 October ter bezichtiging opengesteld blijven. Men zegt dat de schelvischvangst te Den Helder dagelijks toeneemt en dat het aantal visschen tot boven de 2000 per dag is geklommen sedert Zaterdag 11., toen de eerste schelvisch is gevangen. De aardappelenoogst heeft te Oosterhout 3 meer opgebracht dan verleden jaar en levert ook te Hijs wijk en te G ie sen zeer bevredigende uitkomsten op. Z. M. heeft ben. bij den staf van bet wapen der art., tot luit.-kol. magazijnm. der art. van de 1ste kl. te Delft den maj. J. J. Stieltjes, zijnde de vroegere ben. als zoodanig van den kap. C. G. Kraijenhoff van de Leur ingetrokken; bij het 1ste reg. vesting-art., tot maj. den kap. van de 1ste kl. P. Sodenkamp. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des namid dags te 5 uren 55°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 50°, te 10 uren 46°. Vrijdag morgen te 5 uren 43°, Z. W., te 8 uren 48°, 's middags te 12 uren 57°, te 4 uren 55°. WETENSCHAP EN LETTERKUNDE. Eergisterenavond is de belangrijke veiling van de boekerij van wijlen den hoogleeraar Verdam, waarop wij onlangs de aandacht vestigden door Gebr. Van der Hoek alhier ten einde gebracht. Zooals wij verwacht had den heeft deze verkooping vele belangstellenden uitgelokt, om hunne boe kerij te verrijken met kostbare werken, die zeer zelden onder den hamei- worden gebracht. Geen wonder dan ook, dat voor sommige nummers hooge prijzen werden besteed. Zoo bracht bijv. het Journal polytechnique eene som van ƒ80 op en The Cambridge mathematical journal ƒ32, terwijl voor een werk van Fourier, théorie analyt. de la chaleur ƒ25.50 werd besteed. Ook enkele openbare bibliotheken werden bij deze gelegenheid met belangrijke boekwerken verreikt. De polytechnische school te Helften het leeskabinet te Rotterdam hebben vele aankoopen gedaan. Het Journal für die reine und angewandte mathematik herausg. von CrelleSchellbach en anderen werd voor ƒ510 en het werk van Prof. Verdam over de toe passing van het beginsel van d'Alembert overeenkomstig de rekenwijze van Lagrange voor f 40 aan Teylers genootschap toegewezen. Voor de academische bibliotheek alhier werden Archiv der mathematik und physik herausg v. J. A. Grunert voor 92, A. L. C'auchy eiercices de raathé- matiques voor ƒ54 en het Journal de mathématiques pures et appliquées publ. par J. Lionville voor ƒ190 aangekocht. Ook voor vele nummers ouder de atlassen en kaarten werden hooge prijzen bisteed. BUITENLAND. Duitschlaicd. Er schijnt bepaald te zijn, dat de ver gaderingen van den rijksdag tot den 26sten October zullen voortduren en dan zullen gesloten worden. De commissie der Beiersche kamer van afgevaar digden heeft met eenparige stemmen geconcludeerd tot aanneming van het tractaat betreffende de tolvereeniging en heeft tevens den wensch te kennen gegeven, dat de belasting op den tabak zoo matig mogelijk gesteld en die op het zout successievelijk worde verminderd. Petjisew. In Berlijn schijnt men de bezetting der pau selijke staten door het Italiaansche leger vrij onnoodig te vinden. De Norddeutsche Zeitung bestrijdt zelfs de Opi- nione vrij heftig. Of het daaraan moet toegeschreven

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2