Bij de Ondergeteekenden ADVERTENTIES Volharding N°1. Volharding N°. 3. franco.) In Bobeinen wordt die quaestie van het concordaat zeer verschillend beoordeeld. De Duitsche bevolking is geheel op de hand der vrijzinnige beweging, maar de Czechische bevolking sluit zich nauw aan de geestelijkheid aan, welke zij nog altijd zeer dankbaar is voor hare goede diensten, iii den strijd tegen de Duitsche constitutionneele partij bewezen. In Hongarije houdt men zich op eene andere wijze met eene soortgelijke quaestie bezig, aangezien de regeering wetsontwerpen gereed maakt betreffende de emancipatie der Joden en het burgerlijk huwelijk. Frankrijk. Een telegram uit Parijs van hedenmiddag bevat de volgende bijzonderhedenDe pauselijke nuntius heeft aan den heer De Moustier de inhoud der circulaire van den kardinaal Antonelli medegedeeld, waarvan de dagbladen gesproken hebben. Volgens dePresse" heerscht er groote bedrijvigheid in de haven van Toulon en staat de generaal Lamarmora gereed de pauselijke staten binnen te rukken, hetgeen de Patrie" onnoodig vindt. Mazzini wekt in eene proclamatie de Romeinen op, om de repu bliek uit te roepen. De Moniteur deelt mede, dat de ben den der opstandelingen versterkt zijn en de grenzen slecht bewaakt worden. De keizer, de keizerin en de keizerlijke prins zijn gisterennacht te St.-Cloud aangekomen, waar heden een ministerraad gehouden is. Engeland. De arbeiders-vereeniging van Rochdale, al gemeen bekend onder den naam van the Society of Equi table Pioneersheeft uit eigen middelen een prachtig gebouw in Grothischen stijl opgetrokken, dat eerstdaags zal worden ingewijd. Gelijkvloers bevinden zich daarin drie magazijnen, een voor koloniale waren, een voor kleeding- stukken en een voor schoenmakerswerk. Op de eerste en tweede verdiepingheeft men winkels, eene bibliotheek, eene lees- en gezelschapszaal, benevens de lokalen voor de administratie. De bovenste verdieping wordt ingenomen door eene zaal voor het houden van vergaderingen en voordrachten, waarin 1500 personen plaats kunnen vinden. De vereeniging telt tegenwoordig 7000 leden. Italië. De berichten betreffende het tooneel van den opstand spreken elkaar eenigszins tegen. Beslissende stap pen schijnen er nog niet gedaan te zijn, niettegenstaande een telegram uit Florence van gisteren zulks deed vermoeden. De Eransche Moniteur deelt mede dat 90 pauselijke zouaven 300 Garibaldianen met een zwaar verlies hebben geslagen. Indien dit zoo is, dan hebben de insurgenten, bij den aanval der pauselijken op Nerola, in allen geval reeds hunne revanche genomen. Het gerucht als zou Menotti Gari baldi in dat gevecht gewond zijn, heeft zich niet bevestigd. De opstandelingen rukken steeds meer op Rome aan, en de paus, die volgens //de Tijd" den 4den dezer bijna het slachtoffer van een moordaanslag is geworden, aan welk vermoeden men echter gerust schijnt te mogen twijfelen, heeft reeds naar men zegt aan een schuilplaats gedacht. De Balearische eilanden schijnen de voorkeur te hebben. BEROEPEN ENZ, Nederlandscbe Hervormde Kerk. Beroepen; te Hellevoetsluis W. Zegers te Oosterbeek; te Elburg: VV. Sijp- kens te Veenendaal; te Veesen: J. G. van Hoogstraten, cand.; te Berg- schenhoek: L. Kijlstra te Scharnegoutumte Bergambacht: T. C. v. d. Kulk te Oosterend op Texel; te Vrouwepolder: H. van Strien Cz. te Beu- uekomte Veenendaal: VV. Callenbach te Gaastmeer; te Augustinusga: J. J. Boerma te Loppersum te Aalzum: C. Bösker te Exmorra c. a.; te ScherpenzeelH. U. Meyboom, cand.; te Lemmer: H. Malcomesius te kollumerz vraag. Aangenomen: te Huisendoor P. M. Lanting te Lobith; te Utrecht: door H. C. Bervoets te Zwolle; te Waspik: door S. de Jong, cand. Bedankt: te Vrouwepolder: door H. Malcomesius te Kollumerzwaag; te Den Ham: door J. J. van der Weyde te Abcoude; te Garshuizendoor j. Abresch te Muntendam. Christel. Afgesch. Geref. Kerk. Beroepen: te Oldenhove: J. Reinink te Westergeest. ACADEMIE. Aan de lioogeschool te Utrecht zijn bij den rcctor-magnificus ingeschre ven 70 studenten, waarvan 24 tot de theologische, 22 tot de juridische, 12 tot de medische, S tot de wis- en natuurkundige en 4 tot de literari- -elie faculteit behooren. GEMENGDE BERICHTEN. Niet alleen dat men tegenwoordig geconcentreerd vleeschcxtract heeft, "ene Amerikaansche compagnie te Cham, bij Zug in Zwitserland, bereidt tegenwoordig ook melk-extract, dat men alleen met eene zekere hoeveel heid water behoeft te verdunnen, om de oorspronkelijke melk terug te krijgen, en dat men gerust naar Oost en West kan verzenden. De bekende Prof. Von Liebig, wien de hoogleeraar Bolley van Zurich eenige blikken doozen met dit melk-extract had laten toezenden, vond het uitstekend en verkreeg door bijvoeging van 4% tot 5 deelen water, een volkomen zuivere melk, die alleen wat zoeter was dan gewone, doordien men de melk, na ze in eene luchtledige ruimte verdampt te hebben, met suiker had vermengd totdat ze de vastheid van dikken honig had verkregen. Tot bewijs hoe nuttig de mollen voor den landbouw zijn, meldt de heer Weber uit Zurich, dat hij de magen van vijftien op verscheiden plaatsen gevangen mollen onderzocht heeft, en daarin geene de minste sporen van planten of plantenwortels gevonden heeft. En toch, zoo zij planten gegeten hadden, zou men er de overblijfselen van hebben moeten vinden, aangezien deze moeilijker te verteren zijn dan dierlijke stoffen. De heer Weber sloot ook eenige mollen in een deels met versche aarde, deels met graszoden gevulden kist, waarin hij tevens een kistje met wor men plaatste. Hij bevond dat in negen dagen twee mollen 431 rupspop pen, 123 aardwormen, 25 rupsen en tevens een muis met huid en been deren die levendig in de kist gedaan warenhadden opgevreten. Toen hij hun rauw met planten doormengd vleesch gaf, aten zij slechts het vleesch op; en zij, die hij alleen met planten wilde voeden, stierven van honger. Mevrouw de Weduwe WEDDIK Lublink Weddik betuigt haren dank voor de bewijzen van deelneming zoo binnen als buiten deze stad ontvangen bij het overlijden van haren Echtgenoot den Hoog-Edel-Gestrengen Heer ARNOLDUS LAURENS WEDDIK. Arnhem, 17 Oct. 1867. WINTEROIEIVST aanvangende Maandag 31 October 186?, LEIDEN en AMSTERDAM, Vice Versa. Van Leiden: Maandag morgen te 4 uren. Overige da gen behalve Zondag 's morgens te 5 uren. Van Amsterdam Maandag namiddag te 1 uur. Overige dagen behalve Zondag 's namiddags te 2 uren. LEIDEN en GOUDA, Vice Versa. Van Leiden: Dagelijks behalve Zondag voormiddag te 7 u. 15 min. in correspondentie op de Rijnspoor van Gouda te 10 u. 53 min. en te 11 u. 13 m. Donderdag voormiddag te 6 u. 15 m. Van Gouda: Dagelijks behalve Zondag namiddag te 3 uren na aankomst van de Rijnspoor te 1 u. 57 m. en 2u. 40 min. Ligplaatsen Leiden: Haven. Gouda: Bolwerk. Amsterdam: Binnen-Amstel. DE DIRECTIE. IS VERKRIJGBAAR: eenigst middel tegen het aanslaan van Stoom ketels. Voor de zekere werking wordt gegarandeerd. (Brieven GEBROEDERS LOMMEN. Tilburg. (Chemisch Verfwarenfabriek.)

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3