Italië. Niettegenstaande herhaalde tegenspraak van de ■zijde der ultra-montaansche dagbladen, schijnt het zeker te Iwezen, dat de opstand in de pauselijke staten zich hoe [langer hoe meer uitbreidt en allengs Rome nadert, ter- I wijl de insurgenten tot dusverre de meeste voordeelen be- [haald hebben. Vrijdag evenwel zijn zij met een gering I verlies 's avonds teruggedreven uit Subiaco, dat zij, bij [afwezigheid der pauselijke bezetting, 's morgens ingenomen hadden. De wereldlijke troon van den H. Vader waggelt en zoo geen vreemde macht den kerkvorst te hulp komt, zal de Romeinsche quaestie eerder tot eene oplossing moe ten komen dan men, en vooral Frankrijk, wel gewild had. Dit laatste feit zou misschien keizer Napoleon kunnen nopen tusschenbeide te treden, daar hij het juiste tijd stip nog niet gekomen achtofschoon men ook al weder moet aannemen, dat de Fransche keizer niet ongaarne de zaak buiten zich om tot hare beslissing $ou laten ko men, terwijl hij bovendien wellicht nog dpor Italië ver hinderd wordt geheel en al zijn eigen wenschen op te volgen. Men verzekert ten minste, dat de heer Nigra, bij zijn bezoek te Biarritz, den keizer verzekerd heeft, dat, zoo hij ook dit maal in de Romeinsche aangelegenheden tusschen beide kwam, hij zijn eenigen trouwen bondgenoot zou ver liezen en Italië niet wel anders doen kon dan zich bij Pruisen aan te sluiten. Maar als Italië, zooals de geruchten reeds zeggen, ook maar éen stap doet over de Romeinsche gren zen, dan zal keizer Napoleon vrij zijn te handelen zooals bij wil. Mag men eenig geloof slaan aan de geruchten der laatste dagen, dan zou Italië ook daarom zoo sterk tegen eene interventie van Frankrijk wezen, omdat het zelf tusschen beide wenscht te komen. Van sommige zijden wordt zelfs beweerd, dat dit reeds gebeurd is. Zoo zou het doel der opstandelingen verijdeld worden om te Rome de republiek af te kondigen, terwijl het wereldlijk gezag evenmin onder de bescherming van Frankrijk zou staanmaar Italiaansche troepen zouden in het vervolg de rol overnemen, vroeger door de Fransche troepen gespeeld. De bescherming van het wereldlijk gezag zou zich op die wijze allengs kunnen herleiden tot het beschermen van den persoon des pausen, en ongemerkt zou de schepter van Victor Emmanuel zich ook over Rome gaan uitstrekken. Omtrent den indruk, dien deze plannen op de Fransche regeering maken, loopen de berichten uiteen. Sommigen, o. a. deFrance", beweeren dat, zoodra de Italiaansche troepen de pauselijke grenzen overtrekken, Frankrijk zal protesteeren en tusschenbeide komen, terwijl volgens anderen de September-conventie in dien zin reeds zou gewijzigd zijn, dat het wereldlijk gezag van den paus tot Rome en Civita-Vecchia beperkt zou worden. Eene proclamatie van Garibaldi van Zaterdag bevat het bericht dat hij tot zijn aankomst op het tooneel van den opstand zijn zoon Menotti tot bevelhebber heeft benoemd. De pauselijke troepen zijn niet alleen herhaal delijk geslagen, maar ook op Italiaansch grondgebied ge dreven, waar zij gedwongen zijn de wapens neder te leggen. De gemeentebesturen van Lodi en Brescia brengen reeds gelden bijeen voor de gekwetste opstandelingen. Rome. In de stad zelve is het nog rustig, doch er is reeds bevel gegeven, dat, zoodra er op het kasteel St.- Angelo vijftien kanonschoten gelost worden, de troepen zich op vooral bepaalde punten moeten vereenigen, terwijl tevens al de posten verdubbeld zijn en de officieren van het vreemden-legioen gelast zijn zich niet op publieke plaatsen te vertoonen. Een aantal cijfer-dépêches, die tus schen Madrid en het Vatikaan gewisseld zijn, hebben het vermoeden doen ontstaan, dat, zoo de opstand veld wint, de paus zich van Civita-Vecchia naar Spanje zal begeven. ACjADEMIE. Tegenwoordig 19 leden. Afwezig de heeren Van der Hoeven, Goudsmit, Tieleman, Kneppelhout, Van Wensen en Van den Brandeler. De vergadering is uitsluitend gewijd aan de behandeling van de politie-verordening, en wel van de artikelen 80 en volgende, handelende over de zorg voor orde en veiligheid op straat en het rijden met voertuigen en losse paarden. Vele artikelen in deze afdeelingen voorkomende ontmoeten tegenstand, daar men ze of als doelloos of als niet genoeg ge motiveerde beperking van het vrije verkeer aanmerkt, en enkele malen leidt die tegenstand tot het gewenschte doel. De vergadering heeft namelijk verworpen de strafbepalingen tegen hem die zich in kennelijken staat van dronkenschap op de openbare straat vertoonen, tegen het harder rijden op straat dan in een matigen draf, tegen het houden van een proefrit met paarden na negen uren des ochtends, tegen het hoog opladen en besturen van handwagens, tegen het belemmeren van de passage met voertuigen en enkele andere. Daarentegen heeft de meerderheid zich vereenigd met een voorstel van den heer Van Heukelom, houdende verbod om, althans in den regel, de straten te schrobben, als hoogst na- deelig voor het goed onderhoud der bestrating. Hedenavond te zeven uren wordt de zititng voortgezet. Het eerst komt dan in behandëling art. 122. GEMENGDE BERICHTEN. OFFICIEELE BERICHTEN. ADVERTENTIEN. Voorspoedig bevallen van eene Dochter Mevrouw TIM- MERS VERHOEVEN Blume. Aablanderveen 12 October 1867. De Ondergeteekende betuigt welgemeenden dank voor de algemeene belangstelling bij de bevalling zijner Echt- genoote ondervonden. DELFOS DEN DOREN, le Luitt. pl. adjudt. Leyden, 14 Oct. 1867. jmj—mWordt ten spoedigste gevraagd een LEER- 1^*01 J ERSHKECHT) zijn werk goed ver. staande. Adres, in persoon of met franco brie ven, onder letter p., bij den Boekhandelaar C. J. van LEEUWEN Lz. te Woerden. ■ju de Romeinsche quaestie, zelf8 voor het oogenblik te in- ■tervenieeren, is ook de neutraliteit tegenover Duitschland lieer een niet-kunnen dan een niet-willen. Generaal Flebury, pie van zijn Duitsche reis is teruggekomen, heeft den in- Bruk medegebracht, dat tegen de Duitsche eenheid niets ■meer te doen is. Het eenige wat van den keizer zou af han- Igen is, volgens den generaal, de wijze te bepalen, waarop Eie eenheid tot stand moet komen. Mengt Frankrijk zich liu de zaken, dan wordt koning Frederik Wilhelm Duitsch ■keizer. Blijft het neutraal, dan wordt de eenheid eenvou- Itlig volgens het verlangen der volkspartij verwezenlijkt. |Het is alsof men keizer Napoleon verzoekt het menu Ivoor een Duitsch feestmaal na te zipn, onder voorwaarde pchter, dat hij geen enkel gerecht mag schrappen, en zich ■alleen moet bepalen tot het kiezen tusschen een paar soor- Iten van saus. i Utrecht 12 Oct. Bevorderd tot doctor in de beide rechten de heer R. W. Craandijkmet stellingen. GEMEENTERAAD. Onlangs moest te Heidelberg de eerste steen gelegd worden tot een nieuw schoolgebouw. Het lid van den gemeenteraad, Thiele, verrichte deze plechtigheid, met da gebruikelijke drie slagen op den steen te geven. Hij zeide er de volgende karakteristieke versregels bij: Eins, zwei, drei! Die Schule bleibe frei Von Miickern und Pedanten Von Starren Obskuranten. Die Schule ist des Volkes Zier Ein Hoch der Schule fiir und fiir! Eins, zwei, drei. Het volgende opmerkenswaardige voorval heeft te Ambt-Almelo plaats gevonden: De thans 16jarige dochter van Jan Annink aldaar, die in de laatste 4 jaren, ten gevolge van een destijds bekomen schrik sprakeloos geworden was, en daardoor aan hevige zenuwtoevallen leed, heeft dezer dagen geheel onverwacht de spraak terug gekregen. Terwijl zij even buiten de ouderlijke woning eenige werkzaamheden verrichtte, begon zij erg te hoesten, waardoor (volgens hare eigene mededeeling) haar iets in de keel gesprongen was, en ijlde onder het uitroepen van: "moeder! nu kan ik alles weder spreken," naar de ouderlijke woning. De vreugde der ouders bij dit voorval laat zich gemakkelijk begrijpen, te meer daar deze voor hunne voorheen zoozeer beklagenswaardige dochter bij onderscheidene geneeskun digen te vergeefs hulp hadden gezocht. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden, den 13den October 1867. A. van Schie jm. 61 j. en W. van Oijen jd. 46 j. W. Heijmans jm. 30 j. en J. Fasseur jd. 23 j. F. Buijteweg jm. 24 j. en S. Moole- naar jd. 23 j. L. D. van Vugt jm. 28 j. en J. M. de Najer jd. 25 j. W. F. Buitendijk jm. 22 j. en A. E. Provoo jd. 30 j. C. A Hazelhorst wedr. 27 j. en S. M. Carton wed. 32 j. A. van den Nouland jm. 29 j. en W. de Groot jd. 31 j. L. Verhoeven jm. 25 j. en M. C. J. van der Meel jd. 21 j. v f 'O. i '7 - t •/-, - i fffit

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3