voegd en verplicht is, jaarlijks van de ingezetenen belasting te vorderen om in de verzorging en verpleging van een zeker aantal personen te voorzieu, en of de uitgaven, daartoe bestemd, geschieden in het algemeen belang? De burgerlijke gemeente is geene maatschappij van weldadig heid. Het kan nuttig zijn, dat zij als maatregel van politie of tot bevordering der volksgezondheid uitgaven doe, die onder het begrip van armenzorg vallen. Maar zij behoort geene opbrengsten van de ingezetenen te eischen om in hunnen naam liefdadigheid uit te oefenen. Wij hebben ons bij deze beschouwingen van het aan voeren van cijfers onthouden. Misschien komen wij er later nog wel eens op terug, wanneer wij aan ons voor nemen gevolg geven om eene beschouwing van de thans aanhangige begrooting voor 1868 te leveren. BINNENLAND. Naar men verneemt, heeft Z. M. dezer dagen een besluit genomen, waarbij is bepaald dat de waterschouten door den koning zullen worden benoemd en waarbij te vens is vastgesteld een tarief dér belooningen voor die ambtenaren, waarnaar zij moeten rekenen voor het aan monsteren van schepelingen. De minister van financiën heeft bekend gemaakt, dat bij hem is overgebracht een postwissel groot ƒ5.94, door een onbekende, onder het postmerk Zwolle 14 September jl., ten behoeve van 's rijks schatkist, aan den minister van oorlog ingezonden. De begrooting van oorlog voor 1868 i3 door den minister verhoogd tot f 14,865,000 ten gevolge der intrek king van de ontwerpverhooging der begrooting van 1867. De vereeniging ter beoefening van krijgswetenschap pen te s-Hage zal Vrijdag den 25sten dezer voor het eerst in den nieuwen jaargang vergaderen, terwijl de heer M. W. C. G-ori bij die gelegenheid zal spreken over den militairen geneeskundigen dienst in Noord-Amerika, met het oog op de belangen van Nederland. Een der hoofdpunten van zijn betoog luidtde toestand van de middelen ter verzorging en verpleging van den gewonden soldaat is een juiste maatstaf voor de beschaving van een volk. De denkbeelden van den heer Gori over dit onderwerp zijn het publiek reeds eenigszins bekend geworden uit een artikel, voorkomende in het Juli-nommer van //de Gids". Zaterdag zijn te Rotterdam geene personen door de cholera aangetast of daaraan overleden. Men zegt dat de directeur der stedelijke gasfabriek te Schiedam voortvluchtig is, met achterlating van een aanzienlijk tekort in de ka3 der fabriek. De gemeenteraad te Alkmaar heeft besloten het aldaar bestaande gymnasium op te heffen en er eene La- tijnsche school voor in de plaats te stellen, die, wat het personeel der docenten betreft, geheel onafhankelijk zal zijn van de hoogere burgerschool. Naar wij vernemen, heeft de hoogleeraar Donders eene missive gericht aan den senaat van het Utrecht- sche studentenkorps, inhoudende dankbetuiging voor de betoonde sympathie en tevens kennisgevingdat hij die hoogeschool nimmer zou verlaten. Yrijdag 11. is de spoorwegbrug over het groote Drent- sche kanaal bij Mep pel voor het eerst bereden en zeer voldoende bevonden. De kerkeraad der Herv. gemeente te Zutfen heeft zich tot den gemeenteraad gewend met het verzoek om het lokaal der grootste volksschool te mogen gebruiken tot het geven van godsdienstig onderwijs. Dit verzoek is aan stonds toegestaan. Woensdag a. s. zal de begaafde novellist J. J. Cre- mer te Leeuwarden, waar 14 dagen geleden de eerste inteekenlijst voor dat doel werd rondgezonden, //het Pauwe- veerke" voordragen. Over het geheel schijnt de jacht dit jaar de liefheb bers nog niet veel voldoening te geven. Ook uit West er- wolde en Pekela schrijft men, dat het jachtveld schaars van hazen voorzien is en dat men er met de lange jacht slechts 7 per dag heeft bemachtigd. Men was echter Woens dag 11. zoo gelukkig geweest een vos op te jagen, die, na op het dak van een huis gevlucht te zijn, door de glazen heensprong en de bewoners niet weinig deed verschrikken die hem echter spoedig afmaakten. -— De Engelsche mail, met berichten uit Batavia tot 1 September, is den 10 dezer van Alexandrië te Triëst aange komen. Heden avond zal alhier, in het gebouw op het Rapen burg, de school voor bewaarschool-onderwijzeressen met ruim 20 leerlingen geopend worden door den Wel-Eerw. heer J. H. Maronier. Dr. G. van Gorkum heeft het beroep naar de Herv. gemeente te Amsterdam aangenomen. Heden hield de Tweede Kamer der Staten-Generaal eene zitting, waarin Mr. L. Oldenhuis Gratama als lid der Kamer beëedigd is en met algemeene stemmen eenige ont werpen en conclusiën, de meeste zonder discussie, zijn aan genomen. De vergadering is daarna tot nadere bijeenroe ping uiteen gegaan. TIJDSCHRIFTEN ENZ. BUITEN LAND. LEIDEN, 14 October. Z. M. heeft benoemd tot burgem. der gem. Wormerveer C. Snaterse; tet leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Zwolle H. Mulder, on- derw. te Delden; Dr. J. Penn eerv. ontsl. als schoolopz. in het lste school-distr. van N.-Holland en ben. Mr. J. Jager, te Amsterdam; deu heer S. Hartogensis vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder 5de kl. der orde van den Medjidié. Verder gepens. den kapit. t./z. J, A. H. Scbreuder en den kapit der inf. B. baron van Voorst tot Voorst; bij het wapen der inf. ben. tot kol. den luit.-kol. M, W. Seelig en aan Hd. adj. in buitengew. dienst, den luit.-gen G. E. A. van Pau- huys, een pens. verleend van ƒ2400 'sjaars. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des namid dags te 5 uren 50°, Wind: N. O., des avonds te 8 uren 47°, te 10 uren 44°. Zondag morgen te 5 uren 44°, Z. W., te 8 uren 46°,'s middagste 12 uren 50°, te 4 uren 50°, 's namiddags te 5 uren 50°,'s avonds te 8 uren 48°t te 10 uren 46°. Maandag morgen te 5 uren 48° Z. O., te 8 uren 50°, 's middags te 12 uren 54°, te 4 uren 54°. «De Nederlandsche Spectator" van 12 October bevat o. a. eene plaat, naar aanleiding van de niet zeer groote bereidwilligheid der commissie voor de Vondelsfeesten in het uitnoodigen of toelaten van letterkundigen tot die feestviering. Vondel zelf treedt demoedig met den hoed in de hand voor de vergaderde leden der commissie en verzoekt om bij de feesten ter zij ner vereeringe" te worden toegelaten. De president antwoordt hem, dat «geen letterkundige daarbij kan toegelaten worden, dan tegen betaling van vijfentwintig gulden". Vondel verzoekt de heeren te bedenken, dat hij aan zijne poëzie niet veel verdiend heeft en dat zijn postje aan de Bank van Leening die uitgave niet veroorlooft. «Onmogelijk, sinjeur Vondel," is het bescheid. -Nu", zegt de dichter heengaande, «zoo zal ik buiten staan, als voor twee eeuwen". Belgie. De minister van oorlog heeft dezer dagen maat regelen voorgeschreven tot bevordering van het onderwijs bij het leger. O. a. worden aanbevolen: geen verlof noch eenige andere gunst van dien aard te verleenen aan mili ciens, die, niet kunnende lezen en schrijven, verzuimen op de regimentsschool te gaanbij de loting ter aanwijzing dergenen die verlof zullen ontvangen allen uit te sluiten, die verzuimd hebben de scholen regelmatig te bezoeken. Duitschland. Frankrijk heeft toch niet geheel en al zijn invloed op den gang van zaken in Duitschland ver loren, ofschoon het zich daarin met kleine bijzonderheden van binnenlandsch beheer moet tevreden stellen. Zoo schijnt het goede voorbeeld, door het Fransche keizerrijk gegeven in het afschaffen der gijzeling voor schulden, aan de overzijde van den Rijn navolging te vinden. De rijks dag heeft nl. een voorstel van den heer Blankenberg aan genomen, om den bondskanselier te verzoeken een wets ontwerp daartoe strekkende in te dienen. Een der leden van dien rijksdag, de eenige werkman die er zitting heeft, de heer Emil Fosterling, heeft een aangenaam bewijs van sympathie ontvangen, in den vorm van een votum van vertrouwen, hem door eene arbeiders-vergadering te Mecklen burg toegezonden. Oostenrijk. De commissie uit den rijksdag heeft haar ontwerp in gereedheid gebracht tot regeling der verhou ding tu8schen staat en kerk met betrekking tot het open baar onderwijs. Volgens dat ontwerp zal zoowel het hoo- ger als het middelbaar en lager onderwijs geheel onder leiding en toezicht van den staat komen. De ministers van eeredienst zullen voortaan geen invloed meer uitoefenen op de opleiding der jeugd. De toelating tot de staatsscholen is aan geene enkele godsdienstige voorwaarde meer onder worpen. Het personeel der onderwijzers wordt gekozen zonder onderscheid van geloofsbelijdenis. Over de keuze van boeken zullen alleen de burgerlijke overheden oor- deelen. Frankrijk. Wanneer keizer Napoleon met een zeker gevoel van trotschheid aan de natie verkondigt, dat de politiek van Frankrijk voortaan die der non-interventie zal wezen, en dat hij niets dan den vrede wil, dan denkt men onwillekeurig wel eens aan de fabel van den vos, die de druiven te zuur vond. Terwijl toch het kabinet van Italië de Fransche regeering zedelijk schijnt te verhinderen,

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2