LOOPJONGEN Internationale Stoombootdienst. ïijne nicht prinses Alice van Parma met den groothertog Ferdinand IV van Toscane. De prinses Alice Marie Caro line Ferdiuanda Eachel Jeanne Philomène, geboren 27 Dec. 1849, is de dochter van wijlen den hertog Ferdinand Ka- rel III van Partna en wijlen de hertogin Louise Marie Thérèse de Bourbon, dochter van wijlen den hertog van Berrv; de groothertog Ferdinand IV Salvator Maria Jo seph Johan Baptista Franciscus, Lodewijk Gonzaga Ra phael Reinier Januarius, aartshertog van Oostenrijk, enz., is geboren 10 Juni 1835 en sedert 10 Februari 1859 we duwnaar van wijlen de aartshertogin Anna, dochter van koning Johan van Saksen. Fbankbijk. De keizer zeide dezer dagen tot een hoog geplaatst persoon: //Ik weet alles wat er gebeurt; ik weet dat in het land bezorgdheid en zelfs ergernis (irritation) bestaat. Mijne regeering heeft fouten begaanmaar ik heb het vertrouwen des volks niet verloren en ik moet iets voor het volk doen. Een vrijzinnig programma zal de rij der concessiën openen." Men meent te kunnen verzekeren, dat deze woorden werkelijk door den keizer gebezigd zijn. De rechtbank van koophandel van het departement der Seine heeft gedurende de maand Sept. 141 faillissementen uitgesproken, 13 meer dan in de maand te voren. In het Hotel de Ville te Parijs, wordt thans, om bij gasbranding het koolgehalte meer volkomen te verbranden, in plaats van gewone dampkringslucht zuurstof naar de gasbranders geleid, waardoor een buitengewoon helder licht ontstaat, dat bij een veel verminderd gasverbruik nog 10- maal sterker is dan het licht, op de gewone wijze voort gebracht. Tot het bereiden der zuurstof wordt overmangaan zure soda gebezigd, welks oxydatie 80raalen herhaald kan worden. De opening der zittingen van het wetgevend lichaam wordt op 18 November te gemoet gezien. De keizer zal, zegt men, den 18den dezer Biarritz ver laten. Engeland. Tijdens de ontploffing te Woolwich was de meesterknecht in het lokaal aanwezig. Deze man, die reeds drie dergelijke ongelukken heeft bijgewoond, weigerde het brandende vertrek te verlaten, alvorens hij zich ver zekerd had, dat al de jongens in veiligheid waren gebracht. Hij doorzocht het gansche lokaal en redde onderscheidene knapen, die bewusteloos waren van den schok, nadat hij eerst de kardoezen, die nog geen vlam hadden gevat, had verwijderd; 24 jongens van de 30 zijn met min of meer ernstige brandwonden naar het hospitaal gebracht. Twee hunner zijn reeds overleden. De berichten omtrent den aanval van beroerte, dien lord Russel gehad zou hebben, worden tegenge sproken. De vereeniging van arbeiders heeft, ten einde ook werklieden naar het parlement te kunnen afvaardigen, voorgesteld een fonds te stichten, om de aanzienlijke ver- kiezings-onkosten voor zulke candidaten te bestrijden. Een //Inzender" in de Pall Mall Gazette toont fei telijk aan, dat in den wereldberoeniden reisgids //Brad- shaw" slechts die hotels worden aanbevolen, die aan den uitgever honderd of meer franken per jaar betalen aan ad- vertentiën, zoodat het niet zelden, ja, dikwijls voorkomt, dat de beste hotels verzwegen en die van minderen rang met opzet worden vermeld. De Londensche kleermakers hebben eindelijk en on voorwaardelijk den arbeid hervat. De strike heeft zeven maanden geduurd. Italië. De Liberté ontvangt per telegraaf het bericht, dat de paus vrij ernstig ongesteld is. De dood van Pius IX zou de crisis verhaasten. Naar men uit Florence schrijft, mag men verwachten dat de Italiaansche troepen weldra het Romeinsche grondgebied zullen binnenrukken, om de rustverstoringen te beletten, welke de regeering zelve aan stookt. Men schijnt te Florence zeker te zijn, dat Frank rijk niet tusschen beide zal komen, en Garibaldi wordt slechts daarom verwijderd omdat Victor Emmanuel hem, nevens Napels, ook niet Rome wil verschuldigd zijn. Het gerucht van een derde arrestatie van Garibaldi is valsch. Spanje. In Madridsche dagbladen wordt sedert eenigen tijd strijd gevoerd tegen den ouden toenemenden harts tocht van het Spaansche volk voor stierengevechten. Naai de daarbij aangevoerde opgaven kost die volksvermakelijk heid jaarlijks aan het Spaansche volk minstens een millioen piasters, ongerekend het verlies aan tijd en arbeid. En het verlies van paardenlevens? TOONEEL NIEUWS. Het nieuwe tooneelspel 't Was maai' een loods" van den bekenden schrijver A. Ruyschdat gisteren door bet Rotterdamscbe tooneelgezel- sehap alhier werd opgevoerdkwam ons vrij onbeduidend voor. De intrige, of wat daarvoor moet doorgaan, is zeer gebrekkig behandeld: bg de ont knooping b. v. maakt de graaf Van Lindenschal een alier ongelukkigst figuur. Vervelend of langdurig i» het stuk niet, maar zijn eenige ver dienste it dau ookdat het den toeschouwer in eene vroolijke stemming brengt, door eene aaneenschakeling van lachverwekkende tooneelen meest bestaande uit kijfpartijtjeswaarbij de een den ander naar hartelust uit scheldt, om hem ten slotte de deur uit te werpen. Wij troffen verschei dene geestige invallen aanmaar ook zeer dikwijls aardigheden van de grofste soort. De schrijver heeft te veel op effect gewerkt en ziet daar door groote ongerijmdheden over het hoofd. Zoo laat hij in het le bedryf door een knaap, die bij een oud-zeeman in huis is en dagelijks met zee lui omgaat, de dwaze vraag doen, wat haaien zijn, natuurlijk alleen om het antwoord te kunnen geven: «haaien zijn zeeadvocaten." Ook de geschiedenis der alcoof, waarin diezelfde vraag zich, heel toevallig, juist op 't belangrijkst oogenblik had verscholen, en waar hij alles voor eene spookscene bij aen voudt, is alles behalve natuurlijk. De uitvoering was vrij goed. Bovenal verdienen Mw. Albregt-Engelman als de oude baker Stijntje Kokinje en de heeren Haspels, als Teunis Haai en Willem Liesveld, bijzondere vermelding, terwijl ook de heer Morriëns in da koddige rol van Bram den oppasser niet vergeten mag worden. Het nastukje: «De twee dooven" beduidde ook niet veel, doch vol deed goed door het uitnemend spel der heeren Albregt en D Haspels. Moge dit verdienstelijk tooneelgezelschap zich een volgende maal in een betere opkomst van het publiek verheugen. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Koffie. Zeer stil in afwachting der veiling op 17 dezer, welke zal bestaan uit circa 130,000 balen. De omgang bepaalde zich geheel voor behoeften. Suiker. De stemming is flauw. Slechts 1300 kranjangs en ka nassers vonden koopers van ƒ0,50 tot ƒ1 onder de Septeraberveiling. Geraffineerd eveneens zeer stilalleen in de tweede band vinden nu en dan verkoopen tot verlaagde prijzen plaats. Thee. De Java-thee in veiling op 10 dezer is boven taxatieprijs af- geloopen, waardoor dit artikel in eene zeer gunstige stemming verkeert. Rijst. In eene willige stemming. Men noteert thans: Ongepelde Ran goon ƒ8.25. Gepelde dito 9,50 a 9,75. Voorloop 11 a ƒ12, Specerijen. Verlaten. Vruchten. Zonder handel. Meekrap. Met goeden handel tot iets hoogere prijzen. Indigo. Tot prijzen geheel in verhouding der veiling werden 50 kisten Java afgedaan. Potasschen. Petersburger /12%. Zeilend/12% loco. Tin en Hulden. Deze week zeer stil zonder afdoeningen. Wol. Tegen 22 dezer zgn in veiling aangeslagen 763 balen Buenos Ayres-wol, direct aangevoerd, welke hoeveelheid waarschijnlijk nog met circa 200 balen zal vermeerderd worden. Katoen. Deze wreek flauw en lusteloos gestemd. Eenige afdoeningen vonden plaats tot verlaagden prijs. Vetwaren. Prima Cochin 38. Genua-olijfolie ƒ90. Lijn koeken per 104 stuks ƒ11.50 a ƒ14. Raapkoeken per 1040stuksƒ90 a/"95. Raapolie contant f 42^, per 6/w. 43%, per najaag 42% Lijnolie contant f 42% per 6/w. 43%, per najaar 42%. Petroleum. Zoowel voor uitvoer als binnenlandscbe consumptie levendig gevraagd, waardoor circa 3500 vaatjes omgeset werden. Type blank tot ƒ27 moeilijk te koopen en meestal hooger gehouden. De voorraad te Rotterdam bestaat thans uit circa 28000 vaatjes zeilend en circa 25000 vaatjes ladende. Op vaste termijnen zijn geene verkoopers. Granen. Tarwe tot de verhoogde prijzen van 11. Maandag dez# week goed gevraagd gebleven. Rogge met goeden handel, eerder iets flauwer ge stemd. Gerst vast. Boekweit meer gevraagd tot hoogere prijzen. Meel 1ste qual. ƒ26, 2de qual. 22^ a 23, 3de qual. /"19 a ƒ20, Keizersmeel ƒ29 a ƒ30. ADVEUTENT1EN. kan dadelijk geplaatst worden bij den Boekhandelaar C. KOOTKER, Nieuwen Rhijn. De dienst tusschen Amsterdam en Leiden is met 12 October a. s. tot nadere aankondiging gestaakt. DE DIRECTIE,

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3