N°. 2353, Vrijdag A°. 1807. II October. Prijs dezer Courant. :Deze Courant, wordt dagelijks, met uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Stoomboot Volh.ard.iag van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ocliteud te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amatel) naar Leiden: Maandag-nam. te 2 u. 30 m. overige dagen 'suam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda: Zondag 7 u., overige dagen 5 o. 30 m. en 1 u. 45 m. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. Postbuslichtingen(Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 45 m., 10 u. 45 in.; 3 u. 35 m.; 7 u. 85 m. en op Zondag 10 u. 35 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Lanipost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en vuorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 8 uren 'sin. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegl'aaf van 8 u. 'sin. tot 10 u. 80 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdag van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 104 Thesaurie, van 9—2; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 36 urenvan 's Rijks Dir. Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 8—4 van de Hypoth. en het Kadaster vau 9 4. Zonderling hoe men zich in Nederland vaak door den klank van woorden laat wegslepen en hoe dogmatisch een volk zijn kan, dat zoo gaarne voor bij uitstek practisch doorgaat. Wie er aan twijfelen mocht, lette slechts op den strijd in sommige dagbladen gevoerd tegen een onlangs ingediend wetsontwerp, dat strekken moet om den koning te machtigen, het houden van kermis in de onderscheiden gemeenten te verbieden, wanneer het belang van den al- gemeenen gezondheidstoestand zulks vorderen mocht. Het doel, dat door dit wetsontwerp moet worden bereikt, is zoo practisch en zoo heilzaam, dat zeer velen maar geheel ten onrechte naar wij ineenen het den minister van binnenlandsche zaken als een verwijt hebben toegerekend, dat hij niet reeds in dezen zouier en zonder uitdrukkelijke machtiging van den wetgever den koning het uitvaardigen van dergelijk verbod heeft voorgesteld. En toch vindt het wetsontwerp tegenstand. Waarom? Omdat de maatregel, misschien nuttig op zich zeiven, uit loopt op eene beperking van wat men noemt de plaatse lijke autonomie. De kermis, dus zegt men, behoort tot de zuiver huishoudelijke zaken en de regeling van die zaken moet op zijne verantwoordelijkheid geheel aan het gemeen tebestuur worden overgelaten. Om die reden hoopt o. a. het Handelsblad, dat de vertegenwoordiging, gedachtig aan het principiis obsta, het voorstel van den minister van binnen landsche zaken zal verwerpen. Wij koesteren beter verwachting van de vertegenwoor diging en vertrouwen, dat de minister voor deze zaak in haar eene bondgenoote vinden zal. De plaatselijke autono mie zal er niets door lijden, want die autonomie beteekent allerminst het recht van de gemeente om op elk gebied te doen wat zij goed vindt, maar het recht om vrij en zelfstandig datgene te regelen waarbij haar belang uit sluitend betrokken is. Zoodra een maatregel verder reikt dan de grenzen der gemeente en ten goede of ten kwade zijn invloed doet gelden daar buiten, houdt het recht van vrije regeling op, en ontstaat niet enkel de bevoegdheid maar de plicht van hooger bestuur, om den maatregel te beoordeelen en ze te beletten, indien het blijkt dat de belangen van anderen, provinciën of rijk, daardoor gekrenkt zouden worden. Dit is, meenen wij, het stelsel van de gemeentewet en met dat stelsel nu strookt het volkomen, wanneer den koning bevoegdheid wordt gegeven, bij epidemische ziekten het houden van kermis overal te verbieden. Immers de ervaring van het tegenwoordig jaar heeft duidelijk genoeg bewezen, dat onder dergelijke omstandigheden de kermis een bron van groote ramp kan worden, niet slechts voor de eigen gemeente, maar misschien voor het geheele land. Men moet öf die ervaring loochenen, of erkennen dat het hier volstrekt niet te doen is om een gemeente datgene te ontnemen wat tot regeling van hare zuiver huishoude lijke belangen, dat wil zeggen, tot hare autonomie be hoort. Eenigen tijd geleden hebben de erven van den in 1818 overleden hoogleeraar Joseph Claudius Rougemont diens bibliotheek aan de academische boekerij te Bonn ten geschenke gegeven. Men berekent deze verzameling op 2000 werken en 3500 deelen, behalve 10,000 dissertaties. De academi sche bibliotheek te Heidelberg is even zoo verrijkt gewor den met de uitgebreide boekerij van den onlangs aldaar op SOjarigen leeftijd overleden hoogleeraar Carl. Jos. Ant, Mittermaier; deze zal als Bibliotheca Mittelmaieriana een afzonderlijk geheel uitmaken. Mochten de geleerden hier te lande bij hunnen dood even mild worden tegen over de rijksverzamelingen, welke hun in hunne studies zooveel hulp hebben verschaft gedurende hun leven! Maar mocht dan ook aan de erven vrijstelling van successie rechten verleend worden, wanneer de rijks-instellingen met zulke geschenken worden gebaat. BINNENLAND. LEIDEN, 10 October. Hedenmorgen heeft het korps dienstdoende en oud-offi cieren der schutterij alhier aan den heer majoor P. F. W. de Timmerman, komtnaudant der schutterij, bij gelegenheid van het herdenken van zijnen 25jarigen dienst, een prachtigen eeresabel ten geschenke gegeven. Op het sierlijk bewerkte gevest is o. a. het wapen vau den jubilaris aangebracht, terwijl op den keurig gedamasceerden sabel toepasselijke inscriptiëu worden gevonden. jDe sabel was geborgen in eene sierlijke kast, waarin mede in zilver het wapen van den jubilaris is aangebracht. De commissie van oud-officieren bestond uit de heeren Leembruggen en Cock, de commissie van de dienstdoende officieren uit de heeren Scheltema, die den jubilaris in warme taal heeft toegesproken, Van Leeu wen, Schepers en Desertine. Voor het overhandigen van dit geschenk was echter eene andere commissie toegelaten, be staande uit den heer Stoffels, plaatsvervangend burgemees ter, de wethouders en den secretaris, om den jubilaris kennis te geven, dat hij door Z. M. den koning tot lui tenant-kolonel was benoemd. Zijn wij wel onderricht dan zal er vooreerst van post zegels voor drukwerken nog niets komen. Het schijnt dat er tegen de invoering nog altijd groote bezwaren bestaan. De heer J. C. Willemse, administrateur voor de za ken der roomsch-catholieke eeredienst te s - IIage heeft zijn gouden feest als ambtenaar gevierd, en bij die gelegenheid van verschillende zijden blijkeu van belangstel ling ontvangen. Gisteren zijn te Rotterdam geene personen door de cholera aangetast of daaraan overleden. Te Amsterdam is tot lid van den gemeenteraad met 759 van de 1214 geldige stemmen gekozen de heer E. van Kempen. Voor een lid der prov. staten moet her- LEIDSCH DAGBLAD. Voor Leiden, per 3 maandenƒ1.95. Franco per post 2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer 0.12» Geboorte-, huwelijks- en doodberichten vau 1-4 regels 0.90; iadere rajel meer 0.15. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage DelftSchiedam cn Rotterdam: te 8 u. 10 m.; 10 u. 10 in.; 12 u. 42 m.; 3 u. 35 tu 6 u. 9 m.; 8 u. 35 m.; 9 u. 27 m.j naar Haarlemen Amsterdam: te 8 u. 45 m.; II u. 45 m.; 2 u. 41 m.; 4 u. 56 m.; 7 u. 35 m.; 9 u. 34 m. Nieuwe StOOmbOOtdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden Haven) naar Amsterdam: Maandag-ochtend te 4% u., overige dagen te 6 u 's nam. te 2 u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag-ochtend te 4y2 overige dagen te 6 u., 's nain. te 2 u. Zondags buiten dienst. O O

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1