eene muziekuitvoering en eene toespraak van den voorzitter, waarbij hij op het doel der volksvoorlezingen wees en deed uitkomen, dat nu eigenlijk de tijd reeds daar was, dat men de aldaar opgedane denkbeelden en kennis moest toepassen. Verder droeg de heer Burgersdijk als bijdrage, //de huurkoetsier" en de //schippersknecht" voor uit de Camera Obscura, die veel bijval verwierven. Het bleek weder, dat de zaal eigenlijk te klein is voor het steeds toene mend aantal belangstellenden. Z. M'. de koning zal tegenwoordig zijn bij de ont hulling van het standbeeld van Van Hogendorp te Bot terdam. Gisteren werd te "Weimar het zilveren huwelijksfeest gevierd van den groothertog en de groothertogin van Sak sen-W eimar-Eisenach (laatstgemelde eenige dochter van Z. M. koning Willem II en zuster van Z. M. koning Willem lil der Nederlanden). Het huwelijk werd den Ssten Oc tober 1842 in de gothische zaal van het paleis op den Kneuterdijk te 's Gravenhage gesloten. De minister van oorlog heeft goedgevonden vast te stellen, dat tot het voorloopig afleggen van het examen voor den hoogeren rang door officieren van gezondheid, apothekers en paardenartsen voortaan zal kunnen worden toegelaten een aantal van: 18 officieren van gezondheid van de 2de kl., 6 officieren van gezondheid van de3dekl., 6 apothekers van de 2de kl., 4 apothekers van de 3de kl., 2 paardenartsen van de 2de kl. en 4 paardenartsen van de 3de kl. De afdeelingen der Tweede Kamer zijn begonnen verscheiden ontwerpen te onderzoeken, o. a.: aanvulling van art. 195 der gemeentewet (kermissen enz.); verhooging van hoofdst. IVA der staatsbegrooting voor 1867wijzi ging van hoofdst. IVB voor 1861 (pensioenen, enz.). De hoofdcommissie voor het nationaal gedenkteeken voor 1813 heeft eergisteren ten raadhuize te 's-flage aanbesteed het zetten van een steiger voor den opbouw van het monument, bet maken van twee loodsen, het af- heinen van het terrein, met liet onderhoud van dien ge durende den bouw en het wegbreken en opruimen daar van na afloop der werkzaamheden. Daarvoor waren 14 biljetten ingekomen. De minste inschrijver was de heer C. de Groot aldaar, voor de som van f 4700. Men meldt uit 's-Hage aan het Handelsblad: De baron Dujardin, Belgisch gezant bij ons hof, zal eerst ra de laatste dagen van October de hofstad definitief verlaten, ten einde zich naar zijn nieuwen post te Londen te be geven. Hij heeft van zijne rggeering den last ontvangen, vooraf zijnen opvolger, den heer De Beaulieu, op de hoogte der zakeu en vooral van de Schelde-quaestie te brengen. Daaruit blijkt op nieuw, dat België die aangelegenheid niet als afgedaan beschouwt, en inderdaad zijn in de laatste we ken officieuze stappen namens het kabinet van Brussel in het buitenland gedaan, waaruit het bestaan van het plan, om een nieuw beroep op de buitenlandsche mogendheden te doen, maar al te duidelijk blijkt. Gisterenmorgen is het metalen standbeeld van Mr. Gijsbert Karei graaf van Hogendorp in goede orde te R o t- terdarn aangekomen en reeds voor 5 uren was het onder toezicht van den heer Nieman, op het voetstuk geplaatst. De dag der onthulling schijnt nog niet vast bepaald te zijn. Een nieuwe correspondent der N. Rott. Courant vereenigt zich met de bezwaren, welke geopperd zijn tegen het ont hullen op Zaterdag of Maandag. Maar hij vraagt, waarom men niet den eigenlijken dag, nl. Zondag 27 October, zou behouden en meent, dat eene godsdienstige herdenking van het feest niet ongepast de verdere feestviering vooraf' zou kunnen gaan. Te Rotterdam zijn gisteren door de cholera aan getast 1, daaraan overleden 3 personen. Door den gemeenteraad te Alkmaar is besloten tot opheffing van het gymnasium en tot het oprichten van eene Latijnsche school, die ten aanzien van hare leeruren geheel onafhankelijk zal zijn van de rijks hoogere burgerschool. In de afgeloopen week zijn te Ammerstol gevan gen 28 zalmen, die voor f 2 40 a 2.50 de 5 ons verkocht zijn. Bij den dezer dagen te Amsterdam door de ver- eeniging Claudius-Civilis gehouden wedstrijd is de eerste prijs met achterlader op de militaire schijf behaald door den heer De Balbian van Doorn, de tweede door den heer Van Deventer, beiden van Utrecht. De Utrechtsche studenten vereniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel heeft den eersten prijs behaald met den achterlader op de weerbaarheidsschijf. De Indische mail, per Engelschen dienst, wordt tegen den llden dezer te Marseille verwacht. In de week van 29 September tot 5 October 1867 gijn geene gevallen van vee-typhus in het rijk voorgekomen. -=r- De heer W. C. Ph. van Nahuys, vroeger burgemees ter vae Enschedé, heeft Zaterdag 11. zijne functie als bur gemeester der gemeente Zwolle aanvaard en gisteren voor het eerst de raadsvergadering gepresideerdaan den heer Mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk, afgetreden bur gemeester dier gemeente, is door den raad een aandenken geschonken, bestaande ra een kostbaar album, allerprach tigst gebonden in blauw zijden fluweel met zilveren montuur, en bevattende de photographische portretten van de raads leden. Te Zwolle hebben zich, sints den 2den dezer 3 cho- lera-gevallen voorgedaan, waarvan een met doodelijken af loop. Te H e e n v 1 i e t is het grootste gedeelte der aardappelen gerooid, en voor dezulken die op hoog land zich nog in den grond bevinden, bestaat er nog geen bezwaarvoor laag gelegen landen daarentegen is er meer bezwaar, dat er rotte aardappelen in zullen komen. De opbrengst der aardappelen te Brakel, die te laat en slechts ten deele gepoot werden, wegens het lang onder water staan der landerijen, verschilt met andere ja ren duizend mudden. De overige veldgewassen, zooals koolzaad, rogge, haver en tarwe, leveren over 't algemeen slechts een half beschot. De laatste graansoort leed veel door 't zoogenaamde zwart. De hooilanden voorzien slechts in hunne eigene consumtie, terwijl in vorige jaren de uit voer van hooi hier vrij aanzienlijk was. Dat bij zulk een toestand de landbouwers, vooral de zoogenaamde huurboe- ren, stof tot klagen en veel moeite hebben om zich staande te houden of te blijven wat zij zijn, zal wel niet behoeven gezegd te worden. Gok de arbeidende volksklasse ziet niet zonder reden den naderenden wintertijd met bekommering te gernoet. Als curiosum vestigen wij de aandacht van rechts geleerden op de definitie van wisselbrief gegeven in de //beginselen der cijferkunst," 2e St., 7e dr., door den heer Kempees. Op blz. 146 lezen wij: //Een wisselbrief is een schritcelijk bevel, gewoonlijk door een bankier aan zijn cor respondent gericht, waarin deze uilgenoodigd wordt, om of aan een bepaald persoon, öf' soms aan hein, die den brief vertoont, eene geldsom te betalen in den brief uitgedrukt." Zoo staat er letterlijk. Is het nu nog te verwonderen, dat er bij ons te lande zulke verkeerde rechtsbegrippen zijn f Onder het opschrift //Molenbranden" leest men het volgende in de Assurantiebode//Hoe is het mogelijk" vroeg men in een gezelschap, //dat in onze jeugd de eene molen na de andere afbrandde, zonder dat de oorzaak van dit onheil werd ontdekt?" //Laat mij dit uit mijne ondervin ding ophelderen," antwoordde een oud molenaar. //In mijue jonge jaren, toen ik het vak leerde, verhaalde men elkan der, dat de meester, wanneer de molen oud werd, of met schulden was beladen, als in het voorbijgaan tot den knecht zeide: //Wilde de roode haan zich maar op de kap van den molen zetten!" De knecht wist nu wat hij te doen had. Hij kocht eene tamelijk lange, dusgenoemde kerke-kaars, nam haar des Zaterdags mede naar den molen en stak haar eindelijk aan, na alvorens een hoop krullen aan den voet van 't licht bijeengehoopt te hebben. Vervolgens sloot hij den molen dicht en hing den sleutel in het huis zijns mees ters op de gewone plaats op. Des Zondags-namiddagsof uiterlijk in den nacht van Zondag op Maandag was het licht opgebrand. De krullen vatten vuur en welhaast stond de molen in brand. Door de commissie van onderzoek werd bevonden, dat niemand uit het gezin des molenaars, even min als hij zelf, sedert Zaterdag-avond in den molen was geweest, en door de leden aangenomen, dat iemand, waar schijnlijk uit broodnijd, den molen in brand had gestoken. De meester was geholpen en eveneens de knecht. De eerste bekwam de assurantie-penningen en de laatste een daalder, waarmede hij zich op reis begaf om eene nieuwe betrekking te zoeken, 't Gebruik vorderde echter, dat deze daalder niet in de hand van den knecht werd gestopt, maar dat de meester dien als bij ongeluk op den drempel liet vallen en hem den knecht liet oprapen." Z. M. heeft eervol ontsl. C. Loeff, als burgem der gem.'s-Graveraoer, en aan den kapit. J. J. H. van Wickevoort Cromraelin van het reg. gren. en jagers vergund het aannemen en dragen der versierselen van het legioen van eer, hem door Z. M. den keizer der Franschen geschonken. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des namid dags te 5 uren 42°, Wind: N. VV„ des avonds te 8 uren 42°, te 10 nren 40°. Woensdag morgen te 5 nren 40°, te 8 uren 43°, 's middags te 12 uren 51°, te 4 uren 46°, W. BUITENLAND. Pruisen. In 1718 werd te Altorf een vier-regelig Duitsch versje openbaar gemaakt, dat men thans in verband brengt met den brand, die onlangs de Erankforter domkerk ver-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2