N\ 2352. Donderdag Au. 1867. 10 October LEIDSCH DAGBLAD Prijs dezer Courant. n n j i- i Prijs der Advertentiën. J Deze Courant wordt dagelijksniet uit- Voor Leidenper 3 maandenƒ1.95. zondering van Zon- en Feestdagen, j Vail 1-6 "g^s 0.75; iedère regel meer 0.12- Franco per post2.80. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van Afzonderlijke Nommers0.05. Ul Se»eveu' reg0is ƒ0.90; iedere regel meer ƒ0,15. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 10 m.; 10 u. 10 m.; 12 u. 42 m.; 3 u. 85 m 6 u. 9 m.: 8 u. 35 m.; 9 u. 27 m.; naar Haarlem en Arasterdam: te 8 u. 45 m.; 11 n. 45 m.; 2 u. 41 ra.; 4 n. 56 ra.; 7 u. 35 m.; 9 u. 34 m. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 a., overige dagen te 5 u.; van Arasterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag-nam. te 2 u. 30 m. overige dagen 'snam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda: Zondag 7 u., overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 ra. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. Nieuwe Stooillbootdienst, langs de Haarlemmermeervan Leiden Haven) naar Amsterdam: Maandag-ochtend te 4% u., overige dagen te 6 u., 'snam. te 2 u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag-ochtend te 4% n., overige dagen te 6 u.,'s nam. te 2 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen(Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 45 m., 10 u. 45 m.; 3 u. 35 m.; 7 u. 35 ra. en op Zondag 10 u 85 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 8 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 ra. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdag van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 10—4. Thesaurie, van 92; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 12-1. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 36 uren; van's Rijks Dir. Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4 Door iemand die zich te Queretaro bevindt, wordt het volgende medegedeeld betreffende het stoffelijk overschot van keizer Maximiliaan. //Wij vonden de kist, welke het lijk des keizers bevatte, in de woning van senor don Munnos Ledo, op de tweede verdieping. Er stond een soldaat op wacht, die bereid was om iedereen die het lijk wilde zien, binnen te laten. Het bleek echter, dat zijne gansche be reidwilligheid bestond in het ontvangen van een fooi; want in het huis zijnde moest men andermaal denzelfden tol betalen, en buitendien nog eene speciale vergunning be zitten. Het vertrek waarin zich het lijk bevond, scheen vroeger tot rommelkamer te hebben gediend, en zag er zeer - vuil uit. De kist, die in het midden op een paar ruwe banken stond, was met een zwart kleed bedekt. Aan het hoofdeinde was een schuif, welke drie glazen bedekte die gele genheid boden om het lijk te zien. De keizer was gekleed in een blauwen jas met koperen knoopen, een donker blauwe broek en groote rijlaarzen. Hij had vuile witte handschoe nen aan. Mond en oogen waren gedeeltelijk open, zoodat men zijne tanden en de kleur zijner oogen zeer goed kon zien. Zijn baard ontbrak geheel, evenals het grootste ge deelte van zijn haar, dat, naar men ons zeide, door Dr. Lisso, die het lijk gebalsemd heeft, in kleine lokken voor 80 dollars het stuk verkocht is. Lisso heeft buitendien, geheel naar de gewoonte der Mexikanen, zooveel mogelijk van de omstandigheden partij getrokken. Voor kleine stukjes van 's keizers kleeren, die met bloed bevlekt wa ren, en door hem op eene bepaalde grootte werden ge knipt, heeft hij groote sommen ontvangen. Er is zelfs ge zegd, dat hij een stuk van den schedel aan een Engelschman zou hebben verkocht, doch daarvoor heeft men geen be wijzen. De doctor heeft zich verontschuldigd met te zeggen, dat het gouvernement had geweigerd zijne rekening voor het balsemen (40,000 dollars) te voldoen, en hij dus wel genoodzaakt was zich op de een of andere wijze schade loos te stellen." Leidsche belangen. Men leest in het //Weekblad voor het lager, middelbaar en gymnasiaal onderwijs"De Leidsche correspondent van het Haagsche Dagblad is niet alleen in zijne staatkundige berichten de ware broeder niet; hetgeen hij in de Courant van Zaterdag den 21sten September meldt omtrent het verhoogen met 50 pet. der schoolgelden van het Genoot schap Mathesis Scientiarum Genitrix is onjuist. In de ver gadering der leden, na afloop der uitreiking van de bekroo ningen, is eene nieuwe en meer billijke regeling der schoolgel den van de ambachtschool aangenomen. Tot nu toe betaalden de leerlingen, die //op teekenen en rekenen gingen", slechts drie of zes of tien gulden per jaar, naar stand of gegoedheid, waar van de beoordeeling aan het bestuur was overgelaten bij de in schrijving. Deze indeeling is zeer doeltreffend, want de zoon van den handwerksman kan niet zooveel bijdragen voor het onderwijs als die van zijn baas, terwijl de ondervin ding nooit zwarigheden van dit stelsel heeft doen blijken. De vakken van onderwijs waren allengs zeer uitgebreid en nu werden de scholen onlangs in drieën gesplitst, te weten1°. de wis- en natunrkundige school, welke de re ken-, stel- en meetkunde, alsmede de natuur-, schei- en werktuigkunde omvat; 2°. de bouwkundige school, waar onderwijs wordt gegeven in bouwkundig teekenen, bouw kundig schaduwen, het toepassen der rekenkunde op de meest voorkomende gevallen in de bouwkunde, theorie der bouwkunst, alsmede in de beschrijvende meetkunde en perspectief, benevens het machineteekenen. De 3de is de handteeken- en boetseerscbooi. In plaats van de genoemde drie, zes of tien gulden, waarbij nog een inschrijvingsgeld van 50 cents werd gevorderd voor elke der drie scholen, zijn de schoolgelden nu in dier voege geregeld, dat er iets meer wordt gevorderd wanneer de leerling twee, en nog iets meer wanneer hij de drie scholen bezoekt, maar de drieledige indeeling der leerlingen naar stand en gegoed heid is natuurlijk behouden, en dat wel te meer omdat daardoor juist het bezwaar vervalt, dat overal elders bij verandering van schoolgeld zich voordoet, dat namelijk de leerlingen de school minder bezoekennu toch kan in die gevallen de leerling, wiens stand of gegoedheid niet toe laat een daalder meer in 't jaar te betalen, of 3,50 voor het bezoek van alle scholen, zich voor een lagere klasse aangeven, hetgeen door het bestuur niet zal worden ge wraakt. Voor éen school, voor twee, voor drie scholen werd be taald: f 3,50, f 4,00, f 4,50, öf 6,50, 7,00, 7,50, öf 10,50, 11,00, 11,50, Voortaan zal voor éen school, voor twee, voor drie scholen betaald worden; f3,00, f 4,00, 4,50, óf 5,00, 7,00, 8,00, öf 8,00, 13,00, 16,00, De lezer berekene dus, in hoever de 50 pet. verhooging van den correspondent van het Dagblad hiermede overeen stemt en beslisse, of de billijkheid niet door de voorstel lers van deze wijziging in het oog is gehouden. Opmer king verdient het, dat de leerlingen zich vereenigd hebben met deze billijkere indeeling en er 197 zijn ingeschreven tegen 174 in het vorige jaar. 1UNNENLA N D. LEIDEN, 9 October. Wij vernemen, dat er weldra een roman zal verschijnen van den algemeen bekenden letterkundige J. J. C^émer getiteld: //Anna Rooze". Het eerste deel is reeds ijfrpepatf Maandag 11. zijn de volksvoorlezingen, cae .dezèn* j winter in het gebouw der Maatschappij tot Nill: vair 3 Algemeen gehouden zullen worden, weder geopend rne^

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1