S". 2351. Woensdag A0. 1867. 9 October. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 n. 10 m.; 10 u. 10 m.; 12 u. 42 ra.; 3 u. 85 m.; 6 u. 9 m.; 8 u. 35 m.; 9 u. 27 ra.; naar Haarlem en Arasterdam: te 8 u. 45 m.; 11 u. 45 m.; 2 u. 41 ra.; 4 u. 56 ra.; 7 u. 35 m.; 9 u. 34 ut. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binneu- Amstel) naar Leiden: Maandag-nam. te 2 u. 30 m. overige dagen 'snam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda: Zondag 7 u., overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 m. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 ra., overige dagen 10 u. en 5 u. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag-ochtend te 4% u., overige dagen te 6 u., 'snam. te 2 u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag-ochtend te 4^ u., overige dagen te 6 u., 's nam. te 2 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen: (Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 45 m., 10 u. 45 m.; 3 u. 35 m.; 7 u. 35 m. en op Zondag 10 u. 85 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 8 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdag van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 104. Thesaurie, van 9—2; Zaterdag van 912. Be Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 3—6 urenvan's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag eu Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 9 4. Conservatieve politiek. De conservatieve leer is niet genoeg te waardeeren. Alles kan men met haar uitvoeren. Met haar kan men, nadat een liberaal ministerie een diepen greep in een vicieus belastingstelsel had gedaan, in een soort van inaugureels oratie een ongunstig tafereel ophangen van 's lands financiën, en niettemin op zeer weelderigen voet leven. Met haar kan men een minister van koloniën in het kabinet plaat sen, die de partij van zijn voorganger gaaf overneemt, evenals men aan de whist-tafel de kaart van iemand over neemt, die haast heeft om weg te komen. Met haar weet men het zóo aan te leggen, dat de nieuwe partner, als hij ietwat stout spel begint te spelen, zoodat men hem niet meer begrijpt, zich verwijdert, om plaats te maken voor een ander die wel niet fair play speelt, maar dien men juist daarom beter begrijpt. Met haar kan men ridder kruisen uitdeelen bij de vleet. Met haar kan men //de vrienden" in alle takken van bestuur plaatsen en wat is zoeter dan vrienden te helpen F Met haar kan men een nieuw staatsrecht verkondigen, of aan moties van orde een eigendunkelijken, door de letter en door plechtige verkla ringen gelogenstraften zin geven. Met haar kan men uit geworpen elementen, die nog altijd voor zekere doeleinden bruikbaar zijn, in bescherming nemen. Met haar kan men ja, wat kan men niet met haar F Zelfs nu en dan de libe rale vlag hijschen, om langer te blijven zitten en alzoo het land zoolang mogelijk de weldaden van de conserva tieve leer te doen genieten. Er zijn zekere menschen, vooral liberalen, die in hunne naïeveteit dit alles onbehoorlijk vindenwij volstrekt niet. De baron Van Zuylen van Nyevelt, onze tegenwoordige gezant te Parijs, heeft eens als lid der Tweede Kamer ge sproken van gearriereerde politici." Hij wilde zich zeiven toen nog gerangschikt hebben onder die lieden, als het vasthouden aan een beginsel gearriereerd heette. Maar met zulke definities of aphorismen komt men niet verder, gelijk de baron later zelf ingezien heeft. Gearriereerd of niet, wij zien gaarne elk in het karakter zijner rol. Con servatief is niet liberaal. Dit weet ieder. De conservatieven moeten dus wel anders handelen dan de liberalen, anders zouden zij niet conservatief zijn. Zij, die in hunne naïeveteit met ons van opinie verschillen, vergeten bovendien dat de conservatieve leer //het dwangjuk van een beginsel" niet kent, en daaraan ontleent zij het recht van te handelen naar de omstandigheden, van te geven en te nemen, vooral als hierbij eene andere consideratie in het spel komt, die in de conservatieve leer ligthet behoud der portefeuille. "Wij kunnen deze apologie van de conservatieve leer en deze les aan de naïeve liberalen niet eindigen, zon der nog een woord hierbij te voegen. Sommigen toch zullen het zonderling vinden, dat wij eene verdediging op ons genomen hebben, die eigenlijk beter aan zekere orga nen is toevertrouwd. Maar waar een ministerie aan zoo veel miskenning bloot staat, is het de plicht van ieder rechtgeaard man om zekere zaken in haar waar licht te stellen. Wij houden van eene juiste opvatting, elk mis verstand moet voorkomen worden. Daardoor zal men veel kunnen winnen. Ook zijn wij geene voorstanders van dubbelzinnigheden. Na deze opheldering kunnen wij de organen de geruststellende verzekering geven, dat wij ons voortaan van hunne taak zullen onthouden tot verdediging der conservatieve leer. Elk moet in het karakter zijner rol blijven, en het publiek weet welke rol aan ieder en tegen welk aequivalent het is toegekend. BINNENLAND. LEIDEN, 8 October. Bij den boekhandelaar J. K SteenhofF alhier zal weldra een belangrijk werkje verschijnen van onzen stadgenoot Dr, G. D. J. Schotel. Reeds de titel //Een studenten-op- er in 1594bijdrage tot de geschiedenis van het staten- collegie te Leyden" zal reeds velen naar den inhoud doen verlangen. Een groote uitslaande plaat zal het werkje ver sieren. Wij hopen er spoedig op terug te komen en wekken allen op, die belang stellen in de geschiedenis der Leidsche hoogeschool, om het met hunne inteekening te steunen. Onze Nederlandsche oudheidkundige D. van der Keilen Jr. is begonnen in //De Nederlandsche Spectator" eene beschrijving te geven van de afdeeling //l'histoire du travail" op de tentoonstelling te Parijs. We hadden reeds lang naar eenige bijzonderheden omtrent dit gedeelte der groote expositie uitgezien. Yan der Keilen noemt in deze inleiding de namen van steden, genootschappen en parti culieren, die op zijne aanvrage aanstonds gereed waren eenige kostbare of merkwaardige voorwerpen af te staan. Hij geelt ook aan hen, die hardnekkig weigerden tot het schoone doei mede te werken, de eere die hun toekomt. //In de eerste plaats", zegt hij, //noem ik Utrecht en Leyden, waar èn stad èn particulieren èn corporatiën volslagen alle hulp weigerden. Van mijue orthodoxe conservatieve geboortestad Utrecht was dit te begrijpen; dat Leyden zoo vasthoudend was, wist ik echter nietYv Ook Kampen en 's Hertogenbosch bleven doof voojfs^ïlk verzoek. Het doet ons leed voor de eer van onze,4icade-; miestad, en voor den,naam van sommigen, die in êtagtv LEIDSGH DAGBLAD Voor Leiden, per 8 maandenƒ1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels 0.75iedere regel meer U.12; Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer 0.15. r Ui J~.rf li- i

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1