BUiTENLA N D. vestigen en door hem bereids eene woning is gehuurd, j In eene raadsvergadering te Schiedam is eenever- ordening vastgesteld op het gebruik van rijtuigen tot ver- i voer van lijken, welke rijtuigen ter wederzijden, op een der vaste paneeleneen kenbaar teeken zullen hebben. Een uitstekende maatregel, die navolging verdient. Op Donderdag aanstaande, den//dies natalis" der hoo- geschool te Groningen, zal des middags te 12 uren het rectoraat door Prof. J. W. Ermerins aan zijn opvolger worden overgedragen met het houden eener redevoering in het groot auditorium. Des avonds zullen de gebruike lijke serenades door het studentenkorps aan hoogleeraren en curatoren worden gebracht. Naar men zegt is door eenige ingezetenen van Zwolle, Kampen en Almelo concessie aangevraagd voor het maken van een spoorweg tusschen Zwolle en Almelo. Van stadswege heeft men te Harlingen in de spoorsloot, nabij de stad, eene filtreermachine doen plaat sen door den heer Stönder, van Amsterdam, om alzoo het drinkwater voor de ingezetenen te verbeteren. Deze ma chine levert eene zoo groote hoeveelheid en zulk smakelijk en zuiver water, dat men ook voornemens is aan de andere zijde der stad zulk een werktuig te plaatsen. Vanwege het departement Kampen der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen zullen gedurende dezen winter, van 13 October af, eiken Zondag-avond volksvoor lezingen worden gehouden in de Concertzaal aldaar. Zaterdag 11. zijn van N ij m e g e n vertrokken veertien jongelingen voor het pauselijke leger. Dezer dagen zullen bijna 400 jongelingen, zegt men, zich uit Nederland naar Rome begeven. In de vorige week vond een bouwman te Willem stad, toen hij 's morgens zijn palingfuiken ophaalde, er e8n volwassen otter indie bij zijn jacht op visch daarin geraakt scheen. Dit behoort zeker onder de groote zeld zaamheden. De heer E. A. de Klerck te 's-Hertogenbosch heeft in de vorige week den vijftigsten jaardag gevierd van zij- oen werkkring als genees-, heel- en verloskundigein welke laatste betrekking hij bij ongeveer 12,000 verlossingen te genwoordig was. Men schrijft uit Bat h. dd. 3 Oct.: Ofschoon slechts het betreklijk geringe aantal van ongeveer vierhonderd werklie den meer aan de afdamming der Ooster-Schelde bezig is, wordt dat werk toch met kracht voortgezet, dank zij vooral de veelvermogende hulp der locomotieven, die steeds voort gaan, geheele treinen zand uit Noord-Brabant en vetten grond uit het Schor, bewesten Bath, aan te voeren. Aan de noordzijde is de steenglooiing en de buitenberm, be halve in de kreekenzoo goed als afgewerkt, en ook aan de zuidzijde is dit over eene aanmerkelijke uitgestrektheid het geval. In de vorige week werd op de Schelde, door den naburigen Belgischen grenspost Lillo, eene doua- nensloep door een zeeschip overzeild, ten gevolge waarvan een der douaniers zijn graf in de golven vond. Het Weekblad van Dokkum en omstreken wijst op het groote gewicht der indijking van de Wadden en doet uitkomen, dat niet alleen uit het oogpunt van het eigen belang de onderneming aanbevelenswaardig is, maar dat zij ook krachtdadig zal strekken tot bevordering van het staatsbelang. Te Laren werd in het voorjaar een aardappel (Prui sische soort) in zooveel stukken gedeeld als er kiemen aan zaten, welke, gepoot, evenveel ferme stronken opleverde niet alleen, maar ook een getal van 72 gezonde aardappelen voortbrachten, waaronder meerdere gevonden worden van ruim 4 Ned. onsen. Men zal spoedig beginnen met het afbreken der ves tingwerken van Maastricht, en wel het eerst tusschen de poort van St.-Martijn en de oude poort van Wijhe. Voorts schrijft men van daar weder: Waarom worden de opbrengsten van de rijks steenkolenmijnen te Kerkrade geheel cadeau gegeven aan de Aken-Maastrichtsche spoor weg-maatschappij, die niet meer bestaat, zonder eenige ver goeding van bet rijk en zonder dat die maatschappij sedert 1850 ooit aan hare verplichtingen heeft voldaan 'i Zouden die steenkolenmijnen, waar de staat toch niets aan heeft, niet publiek verkocht dienen te worden Blijkens opgaven van het bureau Veritas, te Parijs, zijn in Augustus 166 schepen verongelukt; daaronder wa ren 82 Engelsche26 Amerikaansche, 9 Fransche, 8 Ne- derlandsche, 6 Spaansche, 4 Noorweegsche, 4 Zweedsche en 27 onder verschillende andere vlaggen varende. Sedert 1 Januari 1867 zijn vergaan 1850 schepen; dat is 23 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1866. De Indische mail, per Engelschen dienst, is den 4den dezer te Suez aangebracht. Z. M. heeft peus. verleend aan: H. Wiersma, wed. prof. C. Mulder, ƒ1000; J. de Waal Azn., gew. hoofdonderw. te Aromerzoilen266, D. H. Sesink, gew. hoofdonderw. te Eronkhorat, ƒ333 T. H. Eenssen; gew. hoofdonderw. te Doesborgh718J. A. Gyben gew. hoofonderw, te Zalt-Boramel, ƒ91 'sjaars. Verder eerv. ontsl..- N. J. C. Velius Baert, als ontv. der dir. bel., te Kampen, en Jhr. J. A. H. Delannoy, als ontv. te Groesbeek, H A. C. van Bleyswijck Tierens, als comm. der posterijen 1ste kl. Voorts benoemd: tot comm. 2de kl. bij de posterijen E. G. C. von Schwartz; 3de kl. W. R J. II. baron Croramelin van H eeckeren en J. A. J. van der Scbaaff. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des namid dags te 5 uren 46°, des avonds te 8 uren 44°, te 10 uren 42°. Zon dag morgen te 5 uren 44°, Wind: N. W., te 8 uren 47c, N. 's middags t« 12 uren 52°, te 4 uren 48°, Z. W., 's namiddags te 5 uren 47°, Z. W., 's avonds te 8 uren 46°, te 10 uren 44°. Maandag morgen te 5 ureu 48°, Z. VV., te 8 uren 51°, N. W., 's middags te 12 uren 54°, te 4 uren 52°. Duitschland. De groothertog Peter van Oldenburg heeft in eene legerorde aan zijne troepen afscheid genomen als hun opperbevelhebber. Na in dat stuk eerst te hebben gewezen op de gebeurtenissen des vorigen jaars en op de bepalingen der Noord-Duitsche constitutie ten aanzien van de reorganisatie van bet bonds-krijgswezen, deelt hij mede, dat hij door eene militaire conventie met Pruisen heeft getracht in zoodanigen zin met den bond mede te werken, als met de handhaving van de belangen zijns lands en die van den bond overeenstemt. De Pruisische regeering heeft de Beiersche verzocht deel te nemen aan de onderhandelingen betreffende eene verlaging van den briefport, opdat onderscheidene her vormingen in Noord-Duitschland ook bij de Zuid-Duitsche staten zouden kunnen worden ingevoerd." Frankrijk. De keizer wordt tusschen den 10de en den 12de dezer uit Biarritz te Parijs terugverwacht. Het gouvernement is niet zeer gerust, omdat de broodprijzen zeer hoog worden en dit de volksklasse zeer ontevreden maakt. Men ziet in Parijs allerlei geheimzinnige plannen in de Italiaansche zaken. Pruisen zou Italië aanmoedigen om, in spijt der September-conventie, tegen Rome op te trek ken. Frankrijk zou dan voor Rome de wapenen opvatten, en Pruisen zou Italië te hulp komen. Zoo zou Pruisens wensch vervuld worden, om met Frankrijk in oorlog te geraken. De heer Fould, oud-minister van financiën, is Zater dag plotseling overleden op zijn villa nabij Tarbes. De keizer van Oostenrijk wordt den 25sten dezer te Parijs verwacht. De Moniteur meldt: De maatschappij genaamd //Cercle international de l'exposition" is gemachtigd, om localen in te richten voor den openbaren verkoop van goederendie op de internationale tentoonstelling zijn ingezonden. Een van de heldinnen uit den Yendeeschen oorlog, mevrouw de gravin De la Bouère, is op 98jarigen leeftijd overleden. Haar man was page van den hertog van Orleans, en in den oorlog tusschen de republikeinen en de konings- gezinden verliet zij hem geen oogenblik. Zij heeft niet min der dan 42 leden van hare familie zien sneuvelen en eigen handig haren oomdie aan het hoofd der republikeinen baren vader had gedoodhet hoofd afgehouwen. Zij bracht midden in het boscb een harer kinderen ter wereld en vocht twee dagen na de bevalling weder tegen de vijanden haars konings. Te Chenée heeft in de vorige week een brutale dief stal plaats gehad. De eigenaar eener menagerie, welke zich aldaar op de kermis bevond, had zijne schoone verzameling beesten aan een Engelschman verkocht en vooraf eene som van 10 a 14,000 frs. op afrekening ontvangen, die hij in een kist sloot, welke in de tent stond. Ondanks de aan wezigheid der tijgers, leeuwen, olipbant enz. heeft een on verschrokken boosdoener de kist met geld weggevoerd. Men is den stouten dief, die zijn beroep te midden der wilde dieren uitoefende, nog niet op het spoor. M. Thiers verblijft sinds den laatsten tijd in de bouw vallen van het kasteel van Tranconville, gelegen in de vallei van Montmorency, een allerbekoorlijkst oord. Dit kasteel is door den dichter op zijn 80ste jaar bezongen en zal daar door eene bekendheid te meer verkrijgen. In de eerste plaats is het merkwaardig, doordien in zijne nabijheid in het jaar 1790 de eerste vrijheidsboom is geplant. Engeland. Naar aanleiding van de ongelukken, welke in den laatsten tijd op de Engelsche spoorwegen zijn voor gevallen, heeft zekere heer Smee eens onderzocht wat van een wachter op den weg gevergd werd. Hij bevond zich veertig minuten voor de aankomst van den trein op een tusschenstation en teekende op wat de wachter ver richtte. De man veranderde 7 maal de signalen voor de treinen in de eene richting van den weg; 5 maal die in

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2