strijd m het schijfschieten, waarvoor, op kosten der ver- eeniging, 4 prijzen beschikbaar zijn gesteld, en wel: een achterlader inet zilver gemonteerd, ter waarde van ƒ60; eene buks, ter waarde van 30; een pistool, ter waarde van 15, en nog een voorwerp ter waarde van 5. Dezer dagen is de nieuwe roomsch-katholieke kerk aan de Kranenborg, onder Vorden, plechtig ingewijd geworden. Die kerk is geheel in Gothischen stijl opgetrokken, en heeft, zegt men, ruim 200,000 gekost. De gemeenteraad van Westervoort heeft beslo ten dat er kermis zal zijn, maar dat alleneringdoenden" geweerd zullen worden. De bakkers, kruideniers enz. weten nu geen raad, als wordende met eene uitzetting bedreigd. Een voorstel, om de belasting op het gemaal niet meer te heffen, is te Middelburg met 13 tegen 3 stem men verworpen. Viermalen reeds heeft men te Leeuwarden vruch teloos getracht een wethouder te benoemen. Alle benoemden hebben bedankt. Men heeft het nu ten vijfden male be proefd. Met 15 van de 19 stemmen werd benoemd de heer Mr. W. J. van Weideren baron Kengers, op wien reeds de eerste maal de keus was gevallen, doch die toen had bedankt. De benoemde was niet ter vergadering aanwezig. De ligging van V1 i s s i n g e n, het meest gewenscht voor de Amerikaansche pakketvaart en den transito-han del, trekt hoe langer hoe meer de algemeene aandacht. In eene aldaar verspreide cix'culaire stelt men voor den aanleg van een spoorweg van Boxtel (aansluitingspunt der Zeeuwsche lijn) naar Cleve, hoofdzakelijk als zijnde de kortste en meest directe verbinding van de Vlissingsche haven met geheel Middel- en Noord-Duitschland. Het plan gaat uit van de heeren Van Meukeren, notaris te Rotterdam, en Mr. Verster, te Boxtel. De Drentsche hazen, ter verzending naar Holland, worden door de poeliers te Me pp el tegen 0,75 a ƒ1 per stuk afgeleverd. Van wel onderrichte zijde wordt medegedeelddat de verzakkingen in den spoorweg GroningenWin schoten nabij het Drentsche Diep, waarvan wij vroeger melding hebben gemaakt, grootendeels schijnen te zijn tot staan gekomen, zoodat dan ook de aardebaan voor dit gedeelte nagenoeg tot de vereischte hoogte is opgewerkt en dagelijks door de locomotief wordt bereden, terwijl aan de zuidzijde van genoemd diep tot heden geene ver zakkingen zijn waargenomen. Dat er echter onder deze omstandigheden geen hoop bestaat om de lijn Groningen Winschoten in 1867 geopend te zien, zal wel voor ieder duidelijk zijn, die weet, dat door de moeilijkheden, aan het Drentsche Diep ondervonden, veel tijd is verloren ge gaan, terwijl bovendien de levering der nog benoodigde draaibruggen zeer is vertraagd. Is eene brandwaarborg-maatschappij ook verplicht schadevergoeding te geven aan een verzekerde die, wanneer er brand bij zijn buurman is, zijne verzekerde goederen, om ze buiten het bereik van het vuur te brengen en al- zoo te redden, op straat neerzet en aan de openbare eer lijkheid toevertrouwt, wanneer deze later worden ontvreemd Deze belangrijke vraag, waarvan de feiten niet zelden ge beuren, heet> de rechtbank te s- H ert ogen b osch voor- loopig toe -mend beslist. M" en een pas verschenen werkje gelooven, ge titeld "bolera en de zwarte pest," door kapitein Bruk, dan zullewij in de eerstvolgende halve eeuw geen ernstige cholera-ej. idemie hebben. Genoemde geleerde zegt, dat de cholera veroorzaakt wordt door electro-magnetische stroo men, en hij beweert, dat die stroomen zich in vijftig jaren in Nederland niet zullen voordoen. Het is te hopen, dat zijne voorspelling bewaarheid worde. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des namid dags te 5 uren 44°, des avonds te 8 uren 44°, te 10 uren 42°. Zater dag morgen te 5 uren 38°, Wind: N. W., te 8 uren 41°, 's middags te 12 uren 49°, te 4 uren 45°, N. BUITENLAND. Belgie. De Antwerpsche Opinion deelt de volgende ge schiedenis mede, die voor romanschrijvers eene rijke stof oplevert: //Nu 32 jaar geleden verliet een schip de haven van Antwerpen om zich naar Amerika te begeven met on derscheidene passagiers, die zich daar metterwoon wilden vestigen. Nauwelijks zee gekozen hebbende, leed het vaar- 'tuig schipbreuk; al de passagiers en matrozen verdwenen in de golven, behalve een jong meisje, dat door een der zeelieden werd gered, die haar geinige dagen later huwde. - Eenigen tijd later begaf de matroos zich weder op een schip zijne vrouw vestigde zich toen te Antwerpen. Se dert liet de matroos niets meer van zich hooren, toen hij eergisteren ochtend, na eene afwezigheid van 30 jaren, te Antwerpen terugkeerde. Hij begaf zich dadelijk naar eene dame, zijne éenige hem nog bekende bloedverwante, om informatiën in te winnen nopens het tegenwoordig verblijf van zijne vrouwdie hij eenmaal met levensgevaar had ge red. Daar vernam hij, dat zijne vrouw tegenwoordig te Ho boken woonde, waar zij, nu een jaar geleden, was hertrouwd met een landman uit die streek, nadat zij bijna dertig jaar te vergeefs de terugkomst van haar man had afgewacht." Het Antwerpsche blad belooft zijne lezers, hun later den afloop dezer zonderlinge geschiedenis te zullen mededeelen. Pruisen. De broeder van den Taikoen wordt te Berlijn verwacht. Oostenrijk. De keizerin zal niet naar Parijs gaan. De minister Tesch is naar Brussel om verslag te doen van den stand der onderhandelingen betreffende de nalatenschap van Maximiliaan. Frankrijk:. Dr. Véron, die een millioen verdiende met de //Pate Regnault" en een paar dagen geleden gestorven is, heeft 30,000 fr. nagelaten aan zijne beroemde keuken meid Sophiedie meer nog dan de apotheker Regnault de hand gehad heeft in het prepareeren der borstkoekjes. De opening der zitting van het wetgevend lichaam blijft nog altijd bepaald op den 25sten November; maar vermits de duur van deze zitting kan verlengd worden tot in Januari, hetgeen vrij waarschijnlijk is, heeft men beslo ten van de beide zittingen éene te maken, zoodat de ka mers bijeen zullen blijven van November 1867 tot Juli 1868. Bij gevolg zal de opening der zitting in November plaats hebben als gewone zitting en zal er dus eene troon rede worden uitgesproken. Het Mémorial Diplomatique wil antwoorden op de door den heer Kératry in de Revue Contemporaine openbaar gemaakte documenten. Maar deze heeft gezegd, dat hij nog intiemer en beslissender stukken in portefeuille had, die de eerste aanval de beste hem noodzaken zou openbaar te maken. Men verwacht dat het Mémorial nu wel zal zwijgen. Een der restaurateurs, die zich in liet Champ de Mars te Parijs hebben gevestigd in de hoop van, ten gevolge der tentoonstelling, enorme zaken te maken, de heer Gausset, is gefailleerd met een deficit van 150,000 fr. Engeland. Men is te Woolwich ijverig bezig met de uitrusting van twee hospitaal-schepen tevens voor den tocht naar Abyssinië bestemd en welke 400 kanonskogels van 30 pond medenemen om zoo noodig gebruikt te worden bij het begraven der dooden in de Roode Zee. Bij de proefnemingen met geschut te Shoeburyness is een projectiel uit een 15 duims Rodmau-kanon door eene pantserplaat ter dikte van 8 duim heengedrongen. Tot het schot werd gebezigd eene hoeveelheid van 100 pond Amerikaansch buskruit n°. 7, in een zak ter lengte van 2 voet. Het projectiel woog 450 pond en drong niet alleen door de plaat heen, maar ook door eene 3olide massa Theak-hout van 18 duim dikte. De massa ijzer, die door het schot werd doorboord, woog 600 pond. Een ge deelte was geheel tot splinters vergruisd. Een tweede schot deed dezelfde werking. Intusschen wordt in de Herald de opmerking gemaakt, dat het niet zoo gemakkelijk is, dit geschut aan boord der schepen te nemen, zoowel wegens den grooten omvang als wegens de ruimte die men tot de bediening van het kanon noodig heeft, zoodat niet alleen de kosten in aanmerking komen, maar ook het schip er naar gebouwd moet zijn. De expeditie naar Abyssinië vindt over 't geheel niet bijzonder veel sympathie bij de bevolking. Vooral het Dagblad the Star" doet alles om het wilde, onbesuisde der genomen maatregelen te doen uitkomen, en houdt aan de regeering de verantwoordelijkheid voor, die zij op zich neemt. De koningin der Nederlanden is Maandag-avond te halfacht van Liverpool te Southampton aangekomen. Zij reed met een hofrijtuig naar het dok, waar het koninklijk jacht voor anker lag. Zoodra het rijtuig stil hield, staken de Hollandsche zeelieden op de kade van het dok toort sen aan en werd aan boord van het jacht de trom geroerd. De autoriteiten van het dok, van het kantoor der rechten en van de admiraliteit, alsmede de Nederlandsche consul, ridder Van den Berg, waren aanwezig om H. M. te ont vangen. Zij werd door baron Bylandt aan boord vergezeld. Een groot aantal personen bevond zich op den weg en in het dok om de koningin te zien. Italië. De koning heeft de officieele gedelegeerden der vreemde regeeringen bij het statistiek congres ten gehoore ontvangen. Garibaldi heeft Caprera willen verlaten, maar is terug gehouden. De opstand in den Kerkelijken Staat duurt steeds voort. Men zegt dat te Rome alles nog rustig is. Het schijnt trouwens met de onlusten in de pauselijke staten nog al zulk een vaart niet te nemen. De Opinione deelt berichten mede van de pauselijke grenzen, waarin gemeld

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2