A0. 1867. October. IV0. 2349. Maandag Prijs dezer Courant. <u Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage Delft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 10 m.; 10 w. 10 m.; 12 n. 42 m.; 3 a. 35 ra "5 u. 9 in.; 8 u 35 m.; 9 u. 27 m.j naar Haarlem en Amsterdamte 8 n. 45 m.; 11 n. 45 in.; 2 u. 41 ra.; 4 56 m.; 7 o. 35 m.; 9 n. 34 m Stoomboot Volharding van Leideo (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u overige dagen te 5 n.; van Amsterdam Binnea- Amstel) naar Leiden: Maandag-nam. te 2 u. 30 m. overige dagen 'snam. te 3 u. Zondag» buiten dienet. Van Leiden naar Gouda: Zondag 7 u., overige dagen 5 a. 30 m. en 1 u. 45 ra. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag-ochtend te 4% overige dagen te6 a 'snam. te 2 u.; vau Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag-ochtend te 4% u., overige dagen te 6 u., 's nam. te 2 u. Zondags buiten dienst. Po8tbuslichtingen(Lakenhal, Katoeufabriek eu Nieuwstraat) 7 u. 45 ra., 10 u. 45 m., 3 a. 35 m.; 7 u. 35 ra. en op Zondag 10 u. 35 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Laudpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 8 nren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sra. tot 10 u. 30 m. 'sav. Qemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 18. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdag van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 10—4. Thesaurievan 9—2; Zaterdag vau 912. De Oemeeute-architect is te spreken op het Raadhais, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten eu Accijnzen van 9—1 en van 36 uren; van's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Douderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 8-4;van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4 LEIDSGH DAGBLAD J 1 "Deze Courant wordt dagelijksmet uit- Voor Leiden, per 3 maandenƒ1.95. zondering vau Zon- en Feestdagen, 1-6 "K"1* 0.75; iedere regel meer O.lï* franco per post 2.80. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van Afzonderlijke Nommers0.05. i gegeven. regex« ƒ0.90; iedere regel meer 015. BINNENLAND. LEIDEN5 October. Voor de glazen van het postkantoor alhier staat een brief met het volgend adres//Deez amkon indubitris opdrodgar in Lyde, in dubiris spoc antwoot truge miakka." In de maandelijksche vergadering van de Maat schappij der Nederlandsche letterkunde, gisteren avond alhier gehouden, is wederom tot voorzitter benoemd de hoogl. M. de Vries, voorts tot plaatsvervanger-biblio thecaris na het vertrek van Dr. W. Bisschop, de heer H. C. Rogge. De bibliotheek van de Maatschappij zal in plaats van Dinsdag en Donderdag, voortaan VVoens dag en Zaterdag geopend zijn van 1 tot 4 uren. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 118 tot 129 volwassen personen en van 57 tot 71 kinderen. Men schrijft ons uit Noordwij k aan Zee d.d. 4 October. Na de laatste opgave zijn alhier vier haring schuiten aangekomendrie daarvan hebben een slechte reis gemaakt, doch de vierde heeft eene rijke vangst mede gebracht. Wij vernemen, dat met 1°. Januari 1868 de prijs der binnenlandsche telegrammen van f 0,50 op 0,30 verlaagd zal worden. De minister van koloniën heeft de commissie, belast met het afnemen van het examen voor Indische ambte naren, onder dankbetuiging ontbonden. Is het niet zon derling, dat onder de leden nog genoemd wordt Dr. Schroeder van der Kolk, ofschoon men algemeen weet, dat die jeug dige geleerde reeds meer dan 2 maanden overleden is? Door de afdeelingen der Tweede Kamer zijn benoemd tot rapporteurs voor hoofdstuk VI (dep. van marine) staatsbegrooting 1868, de heeren Kien, Wijbenga, Fransen van de Putte, De Roo en Storm van 's Gravesandevoor hoofdstuk V1L4 (nationale schuld) de heeren De Brauw, Dullert, Jonckbloet, Van Goltstein en Thorbecke: voor hoofdstuk VI1R (dep. van financiën), de heeren 's Jacob, Godefroi, Rochussen, Hafimans en Van Lijnden. Uit de begrooting voor het departement van justitie (1868) blijkt, dat voor traktementen en pensioenen van scherprechters 7046 benoodigd is. Wanneer men aan neemt, dat de doodstraf bij hare zeldzame toepassing thans éénmaal om de tien jaren in ons vaderland wordt vol trokken, dan kost elke kapitale executie f 70,460, behalve de kosten van onderhoud en vervoer van een omslachtig schavot. Berekent men daarentegen, dat een misdadiger, die 20 jaren gevangen moet zitten, dagelijks 0,50 aan het rijk kost, dan verkrijgt men, zoo hij niet inmiddels in de gevangenis sterft, hetgeen meestal het geval zal zijn, eene som van f 3650, alzoo ongeveer een twintigste ge deelte van het bedrag, waarop eene kapitale executie komt te staan. Waarlijk, uit een staathuishoudkundig oogpunt mede een belangrijk argument voor de afschaffing der doodstraf! Gisteren zijn te Rotterdam geene personen door de cholera aangetast of daaraan overleden. Het provinciaal gerechtshof van Gelderland heeft bij gemotiveerd arrest uitspraak gedaan in de zaak van Gra- dus Kamps, te Pannerden, beschuldigd van brandstichting, en hem veroordeeld tot de straffe des doods, uit te voeren binnen de gemeente Arnhem. Men zegt dat er eene vervolging zal ingesteld wor den tegen den opperrabbijn van Keulen, die te Am hem in een particulier huis een huwelijk heeft ingezegend, dat niet vooraf burgerlijk gesloten was. Naar wij vernemen hebben zich te elfder ure te Amsterdam eenige industrieeleu vereenigd, met het doel om een zeker aantal werklieden de Parijsche tentoonstel ling te doen bezoeken. Blondin, de held van den Niagara, zal weldra eenige voorstellingen geven in het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam. Hij is de zoon van een oud soldaat van den grooten Napoleon, en zijn vader, zijn verwonderlijk talent voor de gymnastiek bespeurende, deed hem als een kind van 4 jaren les nemen op de gymnastiekschool te Lyon. Een halfjaar later werd hij reeds aan het publiek als//het kleine wonder" voorgesteld, en sints dien tijd is zijn roem steeds toegenomen, totdat hij dien bekroond heeft door het groote waagstuk, over den Niagara-waterval langs het gespannen koord te wandelen. De rivier is bij den val meer dan 1100 voet breed, en 170 voet boven het water was een enkel touw gespannen. Over deze zwakke brug ging Blondin eenige malen heen en weder, terwijl met donderend geluid de machtige stroom onder zijne voeten nederstortte. Eens ging hij geblinddoekt over de rivier, een anderen keer met een zwaren man op den rug, een derde maal, toen de prins van Wallis tegenwoordig was, volvoerde hij het feit op stelten, terwijl hij soms des nachts de rivier overstak en in het midden van den waterval vuurwerk liet ontbranden. Gedurende Blondins afwezigheid in Amerika heeft een ander van zijnen naam misbruik gemaakt, doch eenige weken geleden heeft het gerucht deze kraai, die met de vederen van den paauw pronkte, geplukt, en het publiek kan nu verzekert zijn den waren Blondin in Amsterdam te zullen zien. Men verneemt dat het muziekkorps van het Fransche regiment la gens-d' armerie de la garde impériale" niet alleen te Arnhem, maar ook elders eenige uitvoeringen zal geven. Dat muziekcorps is 61 man sterk, en staat onder de leiding van den heer Riedel, ridder der orde Eikenkroon, en die door den koning van Pruise»On de vorige week met de ridder-orde van den Rooden/Adelaar is begiftigd. - - De Scherpschuttersvereeniging te Groningen, die thans ongeveer 170 leden telthoudt heden i^en wed-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1