van dit blad. Tevens is hieraan toegevoegd een inteekcn- lijst van deelneming aan de feesten en aan den maaltijd. Onze voormalige stadgenoot, de heer W. Molkenboer, heeft bxj de jongste prijsuitdeeling aan de academie van schoone kunsten te Leuven, acht eereblijken ontvangen in de afdeelingen teeken-, schilder- en beeldhouwkunst en bouwkunst. De gewone audientiën van den minister van justitie zullen Woensdag en Donderdag 9 en 10 Oct. a. s. niet plaats hebben. Sommigen hebben wellicht al eens gevraagd, waartoe aan het lidmaatschap van het Anti-Dagbladzegel-Verbond eene contributie van 2,50 verbonden is, en waartoe eene vereenigmg, die toch door zedelijke middelen werkt, dien opbrengst, die wel meer zal bedragen, dan alieen voor bu reaukosten vereischt wordtbehoeft. Een antwoord op die vraag moge, onder meer feiten, o. a. hierdoor gegeven worden, dat genoemd verbond de brochure van den heer Van Lee //Het zegelrecht op de dagbladen1', in vereeniging met den uitgever, zoo algemeen mogelijk verspreidt, en, behalve de eerste oplage, nog eene tweede oplage van 5000 en eene derde van 10,000 exemplaren heeft besteld. Wij vernemen dan ook, dat zoodra het //Verbond" een zekere som bijeen heeft, de contributie van f2,50 op f0,50 ge steld en het lidmaatschap dus voor meer personen nog toegankelijk gesteld zal worden. Men leest in de Arnhemsche Courant: Voor eenige weken werd, naar aanleiding van een maatregel van den heer De Weyer te Utrecht, zyue drukkerij betreffende, door het grootste gedeelte van het personeel dier drukkerij het werk gestaakt. Kort te voren had iets soortgelijks plaats gehad bij den heer Thieme te Nijmegen. In beide geval len hadden alle werklieden gemeene zaak gemaakt, krach tens een bondgenootschap, dat onder de typographen en beoefenaars van aanverwante vakken bestaat. Ofschoon niet uitdrukkelijk in de bepalingen van dien Bond ver meld, beschouwen de leden het als hun plicht om, wan neer een van de werklieden door den patroon ontslagen wordt, eveneens te vertrekken. Zij, die daardoor buiten verdiensten geraken, ontvangen van den //Bond" gedu rende drie maanden 2,50 of 5 's weeks, naar gelang van hun genoten weekgeld. Verscheidene patroons hadden zich de zaak van de heeren van De Weijer en Thieme aangetrokken, onder anderen ook de heer Gr. J. Thieme alhier, uitgever van de //Arnhemsche Courant." Aan het bestuur van de Arnhemsche afdeeling van den Typographen-Bond" gaf deze in overweging, om het te Utrecht gebeurde naauwkeurig te onderzoeken. Mocht het blijken, dat de werklieden, die daar ontslag hadden ge nomen, daartoe billijke redenen hadden, dan was hij be reid den Bond te ondersteunen. Mocht het tegendeel blij ken, dan moest hij zijn personeel uitnoodigen, om geen leden te blijven van eene vereeniging, die onrecht bevor derde. Hij maakte echter alles afhankelijk van den uitslag van een onderzoek, door de Arnhemsche afdeeling van den Bond in te stellen, en stelde daarvoor een termijn van veertien dagen. Het grootste gedeelte der zetters en drukkers begreep echter, zich met dien zeer billijken voorslag niet te moe ten vereenigen, en verliet de drukkerij. Slechts eenige be zadigde en verstandige mannen bleven, daar zij de rede lijkheid van den voorslag erkenden. De heer Thieme liet nog een geheelen dag aan zijne overige werklieden, om al dan niet terug te komen. Slechts een enkele maakte van die gelegenheid gebruik. Thans zullen, behalve zij die reeds zonder werk waren, weder een veertigtal personen ten laste van den Bond komen, welke instelling voor de overige leden op die wijze vrij kostbaar wordt. Wij onderstellen altoos, dat het bestuur van den Bond termen vindt, om het weekgeld van den Bond van f 5 en f 2,50 aan het voormalige personeel van den heer Thieme uit te keeren. Immers, Art. 1 van het reglement kent uitkeeringen toe, aan hen die //buiten hunne schuld (ziekten evenwel niet medegerekend) van werk zijn verstoken." Nu zal de vraag zijn, of personen, die weigeren een onderzoek in te stellen en den uitslag er van af te wachten en hun ontslag nemen, al dan niet buiten hunne schuld" van werk zijn verstoken. Soliede werklieden op andere drukkerijen, die leden zijn van den Bond, zullen misschien bezwaar maken, om te blijven contribuëeren voor hen, die tengevolge van zulk eene wei nig overdachte daad van hun wettig verdiend weekloon afstand doen. Het materieel der courant- en kantoordrukkerij van de Vereeniging de (Oude) Kotterdamsche Courant is gisteren ver kocht voor f3000. Gisteren zijn te Rotterdam door de cholera aan getast 7, daaraan overleden 2 personen. De Tijd maakt eene vergelijking tusschen den finan- tieelen toestand van Nederland en den droom van Farao. Op de zeven vette koeien zijn nu de magere gevolgd, die zich gereed maken de eerste te verslinden. Nu reeds wordt eene leening voorzien, waarmede het blad volstrekt niet ngenomen is, ook al zou die leening alleen dienen om te voorzien in den verderen aanleg der staatsspoorwegen. Het spoort daarom de regeering aan naar nieuwe inkom sten voor de schatkist uit te zien en meent, dat de grond bezitters, zoowel die, welke hun land verpachten als die het zelve bebouwenin evenredigheid van den burger stand wel wat meer mochten opbrengen. Wij vernemen dat eergisteren door den senaat van het Utrechtsche studentenkorps, aan den hoogleeraar Donders, een adres is aangeboden, hetwelk door ongeveer 200 studenten was onderteekend, inhoudende het verzoek om die hoogeschool niet te verlaten. De hoogleeraar Don ders gaf bij die gelegenheid te kennen, dat hij nog geen vast besluit had genomen, maar dat hij, bij het nemen van een besluit, dit adres in ernstige overweging zal nemen. Zondagavond omstreeks elf uren wandelde een ge zelschap meisjes van dén stadspolder naar Nie u w-Bee r ta, toen zij onverwachts door eenige baldadige boerenknechten werden aangerand en een van haar werd medegesleurd. Dit meisje, de twintigjarige dochter van den geachten onder wijzer Zuid erna, werd doodelijk ontsteld in het huis van den heer L. Dijkema gebracht en gaf eenige oogenblikken daarna den geest. In de vorige week had 's nachts te Spijk het vol gende curieuze voorval plaats. De slager B. B. had des avonds een vet schaap geslacht en dit des nachts aan dea balk laten hangen, om het den volgenden dag af te hou wen en aan de ingezetenen te verkoopen. Toen hij des morgens evenwel in den stal kwamwas het schaap, op eenige beenderen na, geheel verdwenen. Achttien jonge varkens, daar ter plaatse in een hok opgesloten, waren des nachts gedeserteerd. Op de reuk van het geslachte schaap afgaande, hadden zij het bemachtigd en op varkens manier opgepeuzeld. De cholera heerscht thans in de noordelijke provin ciën. Te Hoogeveen, Groningen en elders hebben zich reeds verschillende gevallen voorgedaan. In Friesland woont iemand die een geheimpje weet om de Zuiderzee in 14 dagen droog te malendie zich sterk gevoelt om het te kunnen doen regenen, en nog meer van die wonderen verrichten kan. Hij moet Z. M. den koning en een paar ministers reeds meermalen zijne uit vinding voor eene aanzienlijke som hebben willen verkoopen. Doch men heeft getoond, geen belang te stellen in deze gewichtige ontdekkingen. Vertoornd over deze miskenning wil nu de Fries het aan den koning van Pruisen verkoo pen. De Friesche Courant zegt: de lezers zullen dit alles ongelooflijk achten en toch is het waarheidwij kennen dien heer persoonlijk en zouden in staat zijn meer bijzonderhe den mede te deelen. BUITENLAND. Z. M. heeft benoemd tot breeders der orde van den Nederl. Leeuw: A. J. Carabainconcierge van de Tweede Kamer der St.-Gen., B. J. lis man, brigadier-maj. der rijksveldw. te Zwolle, W. A. C. Withlau, kamerbew. bij het dep. van fin., en G. Goossens, laatstel. meester-vuurwerker 1ste kl. bij de art.-stapel- en constructiemagazijnen; eerv. ontsl. bij het dep. van fin. den raad-adviseur R. Vrancken, den hoofd-inspect. der dir. bel. W. de Rooij, den inspect. P. Koster, en den commies R. Schepmauen ben. tot hoofd-comra. C. Knlhman, S. H. Hertzveld, H. T. Mensinga en H. P. de Peijpers; tot commies A. Kiewit en T. B. Haffert, en tot adj.-comm. L. H. C. Ahn. en W. C. de Waal Jr.; tot griff. bij bet kantonger. te Beetsterzvraag Jhr. Mr. O. de Marees van Swinderen, adv. te Gronin gen; eervol ontsl. den luit. ter zee 2de kl. A. A. Bruyn. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des namid dags te 5 uren 46°, Wind: N. W., des avonds te 8 uren 44°, te 10 uren 42°. Vrijdag morgen te 5 uren 40°, VV. te 8 uren 44°, 's middags t« 12 uren 49°, te 4 uren 47°, N. Pruisen. In de jongste vergadering van het Noord- Duitsche spoorwegverbond is het besluit genomen, om in den volgenden winter, tot proef, tusschen Keulen en Ber lijn, eiken dag een sneltrein te doen loopen, waarvan de wagens door stoombuizen worden verwarmd. Oostenrijk. De schikking met Hongarije kan als eene beklonken zaak beschouwd worden. De twee ministeriën en de twee parlementaire delegatiën zijn overeengekomen, dat Hongarije, voor zoover de gemeenschappelijke lasten be treft, van 1 Januari 1868 tot 31 December 1877dat is gedurende een tijdvak van 10 achteenvolgende jaren, ieder jaar 30 pet. in die lasten bijdragen zal. Hongarijes aandeel in de staatsschuld, welke eene jaarlijksche uitgaaf van ruim 145 millioen fl. vordert, is voor het jaar 1868 vastgesteld op ruim 36 millioen, waarvan 15l/a millioen in geld. Te

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2