N°. 2348. Zaterdag Au. 1807. ;j October. "Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. 13 r AT N E N L A N D. LEIDSCH DAGBLAD. Prijs dezer Courant. Voor Leiden, per 3 maandenƒ1.95. Franco per post 2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Prijs der Advertentiën. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer ƒ0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer 0.15. Spoortreinen van Leiden naar 's-GraveuhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 10 m.; 10 u. 10 ra.; 12 u. 42 m.; 3 u. 35 ra.; 6 li. 9 m.; 8 u. 35 in.; 9 u. 27 ra.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 45 ra.; 11 u. 45 ra.; 2 u. 41 ra.; 4 n. 56 ra.; 7 n. 35 m.; 9 u. 34 ni. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 n., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag-nam. te 2 u. 30 ra. overige dagen 'snam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda: Zondag 7 u., overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 ra. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. Nieuwe Stoombootdieiist, langs de Haarlemmermeervan Leiden Haven) naar Arasterdam: Maandag-ochtend te 4^, u., overige dagen te 6 u 'snam. te 2 u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag-ochtend te 4% u., overige dagen te 6 u., 's nam. te 2 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen(Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 45 m., 10 u. 45 in.; 3 u. 35 m.; 7 u. 35 m. en op Zondag 10 u. 35 in. en 3 u. 35 ra. O.-l. Xiandpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 8 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdag van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 104. Thesaurie, vau 9—2; Zaterdag van 912. - De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der Iu- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 36 uren; van 's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 8—4 van de Hypoth. en het Kadaster van 9 4. Het zal zoolang niet meer duren, of de kleine Duitsche hertogdommen en vorstendommen zullen éen voor éen door Pruisen verzwolgen worden, dat, naarmate het meer heeft, altijd nog meer begeert. Als de bevolkingen van die kleine staatjes, het koninkje spelen moede, verlangen op te gaan iu het éene Germanië, dan hebben we er vrede mede. Haar zijn onder die potentaatjes werkelijk heele onge lukkige en teveus zeer dure exemplaren; en voor menig landje zal de vereeniging met het groote Duitsche rijk want Pruisen zal eerlang zijn naam dienen af te leggen een zegen zijn. Het gouvernement van koning Wilhelm is wel wat ongeduldig en verlangt blijkbaar die eenheid wat te bespoedigen. De Duitsche landskinderen zijn wat traag van begrip, en daarom moet het hun nu en dan eens aan 't verstand gebracht worden wat ze te doen hebben. Van tijd tot tijd leest men in de dagbladen arti kelen, die blijkbaar door de regeering in de pen gegeven zijn. Zoo trof men onlangs in de Köln. Zeit., in den vorm van een correspondentie-artikel uit Ratzeburg, en in de Weser-Zeitung, in den vorm van een soortgelijk artikel uit Thuringen, beschouwingen aan, welker conclusie is, dat niet alleen de 18,000 inwoners van het onnaspeurlijk kleine vorstendom Ratzeburg, thans eene tusschen Lubeck en Lauenburg ingeklemde annexe van Mecklenburg-Stre- litz, hartelijk verlangen om van het Mecklenburgsche despo- tismus bevrijd en als een onderdeel van Lauenburg met Pruiseu vereenigd te worden, maar dat ook de acht Thu- ringsche Staten, de romantiek der kleinstaatsgezindheid meer dan moede, hunne oplossing in Pruisen aanmerken zouden als het eenige middel om van het thans op hen drukkende malaise verlost te worden. De Thuringsche correspondent erkent, dat de door hem bedoelde souve- reinen (de groothertog van Saksen-Weimar, de hertogeu van Saksen-Meiningen, van Saksen-Koburg, enz.) over het algemeen tamelijk bemind zijndoch hij is tevens van oordeel, dat die vorsten, indien zij veranderd werden in even zoo vele pairs van het (Duitsche of Pruisische) rijk, als grands seigneurs vooral niet minder goede diensten aan hunne onderdanen zouden kunnen bewijzen dan zij thans doen, en tevens den voornamen hinderpaal uit den weg zouden ruimen, welke nu in hunnen persoon en ten gevolge van hunne belachelijke souvereiniteitsrechten de ontwikkeling hunner staten belemmeren. Veel ongunstiger dan over de Saksische vorsten in de Weser-Zeitung wordt in de Köln.-Zeit. over den groothertog van Mecklenburg- Strelitz geoordeeld. Die vorst is volslagen blind, evenals de voormalige koning van Hanover, en ziet derhalve, zegt men, in meer dan éenen zin alleen door de oogen van zijne omgeving. Ten vorigen jare heette hij de bond genoot van Pruisen; doch toen de Pruisische soldaten den terugmarsch uit Moravië en Bohemen reeds aangeno men hadden en zegevierend huiswaarts keerden, moesten de schako's der manschappen van het Mecklenburgsche contingent nog van kleppen voorzien worden. Voorts heerscht in Mecklenburg-Strelitz eene even koppige ala kleingeestige hofcamarilla, wier haat jegens Pruisen alleen geëvenaard wordt door teleurstelling over het missen der Welfische ridderkruisen, welke de koning van Hanover haar jaarlijks in den schoot placht te werpen. Zulke artikelen zijn blijkbaar geschreven met het doel om de bevolkingen op te zetten tegen hunne vorsten en attent te maken op hetgeen hun te doen staat. Met geen ander doel heeft de regeering dan ook openbaarheid ge geven aan de overeenkomst, den 18den Juni tusschen Pruisen en Waldeck gesloten, welke dienen moet om het overgaan der vorstendommen Waldeck en Pyrmont in den N.-Duitschen bond gemakkelijker te maken. Andere vorsten zouden dit voorbeeld kunnen volgen, waardoor de zaak veel vereenvoudigd zou worden. De inhoud van die over eenkomst komt hierop neer: Pruisen neemt het bestuur der vorstendommen Waldeck en Pyrmont op zich, met uit zondering van het beheer der kerkelijke zaken, hetwelk aan den vorst blijft voorbehouden. Het bestuur wordt gevoerd in naam van den vorst en in overeenstemming met de grondwet en de wetten der vorstendommen. Prui sen ontvangt al de landsinkomsten der vorstendommen en bestrijdt al de uitgaven, met uitzondering van die voor het consistorie, als hoogste kerkelijke overheid. De koning van Pruisen oefent het volle staatsgezag uit, gelijk het volgens de grondwet aan den vorst toekomt; deze laatste behoudt echter het recht van gratie en het recht van goedkeuring van wijzigingen der grondwet, alsmede van wetten, voor zoover zij niet de organisatie van het recht»- wezen en de administratie betreffen. Aan het hoofd des bestuurs wordt een door den koning van Pruisen benoemd lands-directeur gesteld. Pruisen is bevoegd het rechtswezen en de administratieve overheden naar eigen goedvinden anders te organiseeren. Alle ambtenaren van den staat worden door Pruisen benoemdzij zijn Pruisische onder danen, en zweren den eed van getrouwheid aan den koning van Pruisen, maar moeten de grondwet der vorstendom men nauwgezet naleven. Deze overeenkomst is niet van toepassing op het beheer der domeinen, hetwelk aan den vorst verblijft. Zij is voor den tijd van tien jaren gesloten en treedt den lsten Januari 1868 in werking. LEIDEN, 4 October. In de vergadering van de schaakclub u Palamedes" op Woeusdag den 2den dezer gehouden, was het portret van wijlen den eere-voorzitterden heer C. Naret Oliphant, met rouwfloers omwonden. Den vorigen dag ha^dea-- leden en corps de begrafenis bijgewoond. Het programma van de Vondelsfeesten te Amsterdam waarvan wij reeds vroeger het voornaamste hdbben mede gedeeld is thans algemeen verkrijgbaar bij den uitgever

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1