BUITENLAND. zijne gedachten op deze voor menigeen hoogst belangrijke, maar dikwijls verwaarloosde onderwerpen te bepalen. BINNENLAND. LEIDEN, 3 October. Wij vestigen de aandacht op de verkooping van de boekerij van wijlen prof. Verdam, die van 14 tot 16 Oct. alhier zal plaats hebben bij G-ebr. Van der Hoek. Hoogst zelden vindt men zulk eene collectie van de meest belangrijke zoo nieuwe als oude werken op 't gebied der mathematische en physische wetenschappen, van mechanica, technologie, astronomie, enz. Het verheugt ons dat deze catalogus in de Pransche taal is opgestelddaar deze verkooping stellig ook in het buitenland de aandacht zal trekken. De gedenkdag van Leidens ontzet wordt heden al hier op de gebruikelijke wijze gevierd. Heden verschijnt bij den uitgever van dit bladHet zegelrecht der dagbladen in Nederlanddoor Maurits H. van Lee. Wij komen eerlang hierop terug. Men schrijft ons uit Oudshoorn dd. 2 Oct. 1867. Deze gemeente welke, zoo ver de herinnering strekt, nimmer des avonds verlicht werd, waardoor men bij donker weder steeds gevaar liep een ongeluk te krijgen, mag zich thans tot algemeene blijdschap in een groot gedeelte harer ver lichting verheugen. In de daartoe doelmatig ingerichte lantaarns, geplaatst op ijzeren, gebronsde palen, flikkerde op gisterenavond voor het eerst de gasvlam. G-root was het aantal der nieuwsgierigen en belangstel lenden, zoo van hier als van de naburige gemeentenwelke deze verlichting in oogenschouw namenen algemeen hunne goedkeuring en ingenomenheid daarover betuigden, alsmede over de gepaste en doelmatige plaatsing der lantaarns. Eere en dank zij den raad daarvoor toegebrachten bovenal zijnen wakkeren voorzitter, wien de eer van dit voorstel tot verlichting toekomt. Men zegtdat Z. M de koningop verzoek van het uitvoerend comité voor de tentoonstelling van kunstvoort brengselen welke in 1S68 te Leeds zal gehouden worden met koningin Victoria en keizer Napoleon het bescherm heerschap over die onderneming aanvaard heeft. De audiëntie van den minister van marine zal morgen niet plaats hebben. Uit een vergelijkenden staat van de opbrengst der belastingen in acht der aanzienlijkste gemeenten van Ne derland blijkt, dat het hoogste bedrag in de gemeente-lasten wordt voldaan door de inwoners van Rotterdam, die 5,75 per hoofd betaleu. Daarop volgenAmsterdam voor 5,40 Dordrecht, voor 4,90Leidenvoor 4,60's-Gravenhage voor 3,75; Haarlem, voor 3,70; Delft, voor 3,40; en Utrecht, voor ƒ2,20. Uit het verslag over den toestand der telegrafen in Nederland in 1866, te 's-Hage verschenen, blijkt het volgende: Op 1 Jan. 1867 bestond het rijkstelegraafnet uit 2157,4 Ned. mijlen telegraaflijn. Een aantal nieuwe lijnen werden aangelegd en in dienst gesteld. Te Edam en op Vlieland werden kantoren geopend. Het aantal rijks- kantoi'en bedroeg in 1866 reeds 71bovendien waren er 66 van bijzondere ondernemingen. Volgens eene rangschik king der kantoren naar het aantal verzondenontvangen en overgenomen berichten was Leiden N°. 16 in rang, met 15,913 berichten; in de volgorde naar het bedrag van den onzuiveren ontvang staat Leiden N°. 17 met eene waarde van ƒ5471,78. Te 's-Hage is eene afdeeling opgericht van het Anti- Dagblad-Zegelverbond. De onthulling van het standbeeld van G-. K. van Hogendorp te Rotterdam is bepaald op 26 dezer. De studenten te Utrecht stellen alle pogingen in het werk om Prof. Donders te bewegen niet naar Amster dam te vertrekken. In de afgeloopen week zijn te Ammerstol gevan gen 15 zalmen, die voor 2.50 de 5 onsen verkocht zijn. Zeker landbouwer in de gemeente V e e n d a m heeft van een stuk land, groot 5/8 bunder, geoogst 150 mud aardappelen. Hij verkocht deze voor 2,50 het mud, zoo dat genoemde grond eene opbrengst opleverde van 375, gelijkstaande aan 600 per bunder. De Twentsche Courant wijdt een artikel aan het be langrijke vraagpunt der arbeiderswinkels". Het blad be toogt terecht het niet minder zedelijk dan stoffelijk ge wicht daarvan, wijst op enkele moeielijkheden aan de oprichting en doorzetting verbondenen beveelt de zaak in 't algemeen ten zeerste aan. Een punt, dat tot dusver wel overal hier te lande (gelijk met name te Amsterdam) het meeste bezwaar heeft gegeven, behandelt het daarbij niet. Het is de keuze van een geschikt en vertrouwd persoon aan wien men 't beheer van den winkel zal opdragen. Zondag 11. hebben te Har 1 in gen, bij den toen heerschenden storm, verscheidene noodlottige schipbreuken plaats gehad. Bij Terschelling is eene Pruisische bark met vijftien opvarenden vergaan, van welke slechts één gered is geworden. Hij had zich met een zijner kameraden op stukken wrakhout aan de golven overgegeventoen zij eindelijk door de reddingboot werden opgenomen, was de laatstbedoelde zeeman reeds een lijk. Eene opmerkelijke omstandigheiddie bij deze schipbreuk heeft plaats gehad is, dat onder de zes kisten, welke van de gestrande bark zijn aangespoeld, alleen die van den geredden schepeling vol en in onbeschadigden staat op het strand is geworpen; terwijl de overige vijf ledig waren. In Overijsel zwerven een paar Mormonen rond doch het gelukt hun tot dusverre niet aldaar proselieten te maken. De tamboer V., van het te Bergen-op-Zoom in garnizoen liggend 6de reg. inf., verliet in de vorige week des morgens met de reveille (te 5 uren) de kazerne, met het doel te deserteerentot dat einde had hij zich van een dubbel stel onder- en bovenkleeren, alsmede van een witten pantalon, blauwe kiel en burger-pet, voorzien. Naar het schijnt had hij plan zich over België uit de voeten te ma ken. Onder Ossendrecht ontmoette hij twee hem onbekende personenmet wie hij zeer spoedig in gesprek geraakte. Al pratende verzocht hij hun voor zeer geringe som een stel kleeren van hem te koopendaar dit hem in het marchee- ren zeer hinderlijk was. Deze personen waren met zijn plan zeer ingenomen, hoorden hem tot in de fijnste bijzonder heden uit, en, toen hij niets meer mede te deelen had, vonden zij het beter dat hij met hen eerst mede naar Ber- gen-op-Zoom terugging, aangezien zij van meening waren dat men bij het regiment zyn gevoelen niet zou deelen. Bij het vernemen van deze vreemde uitdrukkingen trok hij natuurlijk een vreemd gezicht, doch er viel niets aan te doenwant de hem onbekende personen waren niemand anders dan twee te Bergen-op-Zoom gestationeerde konink lijke maréchaussees. Te halfnegen was de mislukte deserteur reeds behouden en hem verblijf bezorgd in het huis van burgerlijke en militaire verzekering. Later zal hij voor den krijgsraad moeten terecht staan. Heeft de aftreding van den heer Trakanen in Indië gemengde gewaarwordingen opgewektmet onverdeelde verbazing, zegt het N. Batt. Hdlsbld., heeft men kennis genomen van het optreden van den heer Hasselman als minister van koloniën. Aan het jonge Indië was geen persoon van dien naam bekend dan een ex-kleedermaker van Samarangen men verkeerde eerst in het denkbeeld dat deze, even als dit aan den ex-kleedermaker Johnson werd opgedragen voor de Amerikaansche slavenquaestie, geroepen was, om aan de koloniale dwangquaestie een mouw aan te passen". De bijvoeging oud-resident van Djokjo" heeft echter, met behulp van eenige oud-gasten en publicisten, tot de ontdekking geleid, dat er vroeger een resident van dien naam te Djokjo bestaan heeft, van wien, sedert zijne pensioneering in Nederland, eenige hoogst verwarde en tegenstrijdige pennevruchten over Indische toestanden het licht hebben gezien. Men maakt hieruit op, dat het ministerie op zijne laatste beenen loopt." De Indische mails zijn 30 Sept. te Suez aangekomen. Het pror. gerechtshof in Z.-Hollandheeft heden middag, onder voorzitterschap van Mr. J. A. Philipse, uit spraak gedaan in de bekende zaak van Johanna van Reij. Het hof heeft haar schuldig verklaard aan moedwillige nederlaag van een mensch, doodslag, en te dier zake ver oordeeld tot confinement in een tuchthuis voor den tijd van 6 jaren. Naar wij vernemen zal de beschuldigde van dit arrest in cassatie komen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des namid dags te 5 uren 54°, Wind: N. W., des avonds te 8 uren 50°, te 10 uren 48°. Donderdag morgen te 5 uren 46°, W. te 8 uren 48°,'s middags te 12 uren 54°, N. W., te 4 uren 48°. Pruisen. De ex-koning George van Hanover heeft de Pruisische voorstellen, betreffende het regelen zijner fiuan- ciele aangelegenheden, aangenomen. De baron Yan Werther, Pruisische gezant te Wee- nen, is te Berlijn aangekomen en heeft een langdurig onderhoud gehad met graaf Yon Bismarck. De voornaamste bepalingen van het bij den rijksdag ingediende wets-ontwerp tot regeling der militaire dienst plichtigheid in al de staten van het Noord-Duitsch ver bond zijn de volgende: 1°. Elk Noord-Duitscher is dienst plichtig en kan zich in de uitoefening van dien plicht niet

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2