N°. 2347, Vrijda g A0. 1867. 4 October. Prijs dezer Courant. IDeze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 10 m.; 10 u. 10 m.; 12 u. 42 m.; 3 u.35 m.; 6 u. 9 m.; 8 u. 85 m.; 9 u. 27 m.; naar Haarlemen Amsterdam: te 8 u. 45 m.; 11 u. 45 m.; 2 u. 41 m.; 4 u. 56 m.; 7 u. 35 m.; 9 u. 34 m. Stoomboot- Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Arasterdam (Binueu- Amstel) naar Leiden: Maandag-nam. te 2 u. 30 m. overige dagen 'snam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda: Zondag 7 u., overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 m. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag-ochtend te 4% u., overige dagen te 6 u 'snam. te 2 u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag-ochtend te 4^ u., overige dagen te 6 u., snam. te 2 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen: (Lakenhal, Katoen fabriek en Nieuwstraat) 7 u. 45 m., 10 u. 45 m.; 3 u. 35 m.; 7 u. 85 m. en op Zondag 10 u. 35 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25 W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. G-ameentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdag van 11 1. Plaatselijke Secre tarie, van 104. Thesaurie, van 9 —2; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 91 en van 36 uren; van 's Rijks Dir. Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 9 4. Onlangs verscheen bij den boekhandelaar H. de Hoogh te Amsterdam eene kleine brochure, getiteld De finantieele toestand der Vereenïgde Staten van Noord-Amerika, verge leken met de staatsbegrooting van eenige Europesehe Staten. Dit boekje verdient als praktische handleiding zeer de aandacht van ons publiek, dat, bij zijne menigvuldige geldbeleggingen, eenige kennis van den finantieelen toe stand der onderscheiden Staten zoozeer behoeft, en ge woonlijk zooweinig bezit. Het is geschreven met het oog op effectenhouders. De staatsman zou zich met zulk een kort algemeen overzicht niet kunnen te vreden stellen. Hij zal voor zijn doel de finantiën van Noord-Amerika beter leeren kennen uit de belaugrijke verhandeling daar over van den Oostenrijkschen Secretaris-G-eneraal van finantiën, den vrijheer Ch. von Hoek. Voor het handelsbe lang zijn echter de 18 bladzijdjes dezer brochure van meer gewicht. De schrijver, blijkbaar een bekwaam en praktisch handelsman, toetst de verschillende prijzen, die voor de onderscheiden effecten besteed worden, aan de innerlijke waarde, en wijst er op, hoe het groote publiek in zijne aankoopen met weinig oordeel en zaakkennis te werk gaat, voor weinig solide en weinig voordeelige efiecten betrek kelijk hooge prijzen betaalt, terwijl werkelijk meer aanbe velenswaardige obligatiën geringe navraag vinden. Hij staaft zijn beweren door weinige, maar meestal sprekende, cijfers. Zijne opgaven schenen ons voor het meerendeel juist te zijn. Eene enkele onnauwkeurigheid is echter binnengeslopen. Zoo vinden wij (bl. 9), waar de schrijver handelt over de Noord-Amerikaansche staatspapieren, de vrij zonder linge veronderstelling, dat de gewoonte van eene staats begrooting op te maken in de Vereenigde Staten onbe kend zou zijn. Ware dit zoo, dan zouden zeker deze obligatiën niet dat groote vertrouwen verdienen, dat de schrijver, ook naar onze overtuiging, daaraan toeschrijft. Dat vertrouwen kan men daaraan schenken, niet alleen wegens de groote en onberekenbare hulpbronnen der jeug dige, doch krachtige republiek, maar inzonderheid ook om de nauwkeurige controle en volkomen openbaarheid der Amerikaansche staats-finantiën. Waar het rijksbestuur wordt uitgeoefend door eene vergadering der nationale vertegenwoordiging, die in de Vereenigde Staten de regee- rende macht is, kan men zich den gang van zaken bezwaarlijk denken zonder begrooting. Het behoeft nauwelijks opmer king, dat nauwkeurige controle zonder dat eene onmoge lijkheid is. De schrijver was dan ook, op dit punt weinig doordenkend, tot zijne wonderlijke veronderstelling geko men, alleen omdat hij in het Amsterdamsche Handels en Effectenblad en in de Almanak van Gotha geene begroo ting had gevonden. Hieruit blijkt, dat hij het laatsgemelde, voor statistiek werkelijk zeer belangrijke jaarboekje niet doorloopend heeft nagegaan. Het is waar, dat de bekwame redactie meestal kortheidshalve alleen de cijfers van de laatste afsluiting der rekening van het dienstjaar mede deelt; maar enkele keeren heeft zij daarnaast ook de be grooting van het volgende jaar opgenomen, onder anderen in den jaargang van 1862, waar men (op blz. 332) de be grooting of het budget van het dienstjaar 18601861 vindt. Ook schijnt betreffende Portugal in de brochure (bl. 9) een belangrijke cijferfout te zijn ingeslopen. Daar staat, dat Portugal in 1866 zijn toevlucht zou hebben moeten nemen tot leeningen tegen 13 a 16 pc. Zoover mij bekend is, zijn de 3 pc. Portugal ook in dat jaar eerst gedaald be neden 38 pc. (volgens onze beursstijl); en indien men de in dat jaar aan de markt gebrachte 3 pc. obligatiën naar dien prijs berekent, dan zal men bevinden, dat Portugal, (met inbegrip der kosten) ongeveer 7 a 8 pc. voor het destijds door verkoop van 3 pc. obligatiën verkregen ka pitaal betaald heeft, niet 13 a 16 pc., gelijk de schrijver vermeldt. Deze kan misschien tot zijne vergissing zijn ge komen, door dat hij er niet op gelet heeft, dat de Portu- gesche 3 pc. en niet 6 pc. intrest afwerpen, gelijk de meeste Amerikaansche obligatiën. Wij geven deze opmerkingen niet als bestrijding, maar tot aanvulling van hetgeen onzes inziens minder juist in deze belangrijke brochure schijnt te zijn vermeld. Het boekje kan misschien eenigen invloed oefenen, en de onjuiste en onbillijke beoordeeling der Portugesche obligatiën zou mis schien de vrij talrijke houders van dat effect op onrede lijke wijze verontrusten en benadeelen. De prijs van dit effect lijdt nog onder de paniek van het vorige jaar. Hoe wel nu dit betrekkelijk kleine land ook zijne nadeelen en tekorten heeft, ligt toch in den meer practischen en ordelijken zin der inwoners en der regeering eenigen waar borg voor geregelde betaling. De schuldvermeerdering heeft daarenboven in de laatste jaren zijn oorsprong, niet in oorlogen, maar in het leggen van spoorwegen en andere openbare werken, terwijl het land over het algemeen vooruitgaat. De hoofdstrekking van de brochure is, er op te wijzen, boe weinig beredeneerd nog dikwijls gehandeld wordt, indien men den voorkeur geeft aan onderscheiden obligatiën van landen in Europa, waar soms het deficit, als gewone regel, jaarlijks terugkeert, boven obligatiën van de groote Noord- Amerikaansche republiek, waar men bij volkomen open baarheid der finantiën de schuld geregeld ziet verminderen. Het Nederlandsche publiek opzettelijk daarop te hebben gewezen, is een verdienstelijk werk van den schrijver. Het is geene onverschillige zaak voor het publiek, of een groot deel van den nationalen rijkdom op meer of min voor deelige en zekere wijze wordt belegd. De kleine aanmerking over de misstelling betreffende het finantieel beheer in de Vereenigde Staten streb^bfil* het algemeen door hem verkregen resultaat nosp,'meer bevestigen. De schrijver kan in deze opmerkingen het be wijs zien, dat zijn werk met belangstelling is nagegaan, en het publiek kan er misschien aanleiding in vinden, om LEIDSGH MGBLAD. Voor Luiden, per 3 maandenƒ1.95. Franco per post 2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer 0.12;. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer 0.15. Rijkstelegraaf van 8 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. sav. Ingezonden.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1