N°. 2346. Donderdag A». 1867. 8 October. LEIDSCH DAGBLAD Prijs dezer Courant. Voor Leiden, per 3 maandenƒ1.95. Franco per post 2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. 'Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Van 1-6 regels 0.75iedere regel meer ƒ0.126 Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer 0.15. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 10 m.; 10 u. 10 m.; 12 u. 42 m.; 3 u. 35 m.; 6 u. 9 in.; 8 u, 35 m.; 9 u. 27 m.; naar Haarlemen Amsterdam: te 8 u. 45 m.; II u. 45 m.; 2 u. 41 ra.; 4 u. 56 m.; 7 u. 35 m.; 9 u. 34 ra Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag-nam. te 2 u. 30 m. overige dagen 'snam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda: Zondag 7 u., overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 m. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeervan Leiden Haven) naar Arasterdam: Maandag-ochtend te 4% u., overige dagen te 6 u 's nam. te 2 u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag-ochtend te 4% u., overige dagen te 6 u.,'s nam. te 2 u. Zondags buiten dienst. Postbusliehtingen(Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 45 m., 10 u. 45 m.; 3 u. 35 m.; 7 u. 35 m. en op Zondag 10 u. 35 m. en 3 u. 35 ra. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25 W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 8 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van FabricageWoensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdag van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 104. Thesaurie, van 9—2; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 91 en van 36 uren; van 's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. De leden der Tweede Kamer zijn thans bezig met in de afdeelingen de begrootingswetten te onderzoeken. Weldra zullen de discussiëu in de Kamer aanvangen. Wij zien ze met belangstelling te gemoet, maar hopen hartelijk dat ze kort zullen zijn. De behandeling der begrootingen is zeker bijzonder geschikt om algemeene beginselen van staats bestuur te besprekenmaar eilaciehoe vaak wordt zij aangegrepen door leden, die gaarne eerst zich zelve willen hooren en hunne politieke wijsheid laten luchten. De gelegenheid moge dan aangeboden worden om aan een ministerie eenige vragen te richten ten einde aangaande zijne inzichten en bedoelingen nader ingelicht te worden; maar waartoe zoovele vragen, als men de verschillende ministers kenten weet wat men van hen te wachten heeft? Wij vertrouwen dan ook, dat de liberale leden het uitsluitend aan mannen als Wintgens en Pijnappel, Haff- mans en Zinnicq Bergman zullen overlaten om ellenlange speeches te houden. Wij verwachten dat zij, zich onthou dende van alle noodelooze woordenwisselingen, waardoor de discussie vaak tot in 't oneindige wordt gerekt, kort en krachtig, zoo mogelijk bij monde van een paar hunner meest eminente woordvoerders, hun oordeel zullen uit spreken. Men behoeft waarlijk niet vele woorden om te verklaren, dat men bijv. onze buitenlandsche aangelegen heden niet langer toevertrouwt aan den mandie dit jaar door zijne onhandigheden ons land bijna in een Europee- schen oorlog had gewikkeld; dat men het beheer van 's lands financiën niet langer kan overlaten aan een man, die zonder finantieele kennis roekeloos met onze geldmid delen omspringt; dat men geen minister van koloniën wil, die weigert de Indische aangelegenheden bij de wet te regelen, enz. Want of niet het votum van wantrouwen het geheele ministerie kan treilen, moet de tijd leeren. Men weet dat het Mormonisme tegenwoordig in verval geraakt, zoowel door de verschillende ketterijen, die het van binnen beroeren en die Brigham-Young op alle mo gelijke wijzen tracht uit te roeien, als ook door de groote menigte landverhuizers, die dagelijks door den spoorweg der Zuidzee-maatschappij in de valeien van het Ear-West worden afgezet. Volgens berichten van 10 Juli is er een nieuwe oorzaak van verval ontstaan, die waarschijnlijk weldra een doodelijken slag aan het Mormonisme zal toe gebracht hebben. Men heeft nl. onlangs op een afstand van honderd mijlen van het Zoutmeer goudmijnen ont dekt, die in rijkdom alle te boven gaan, welke ooit de gouddorst hebben opgewekt of verzadigd. Niettegenstaande de gestrenge bevelen van den profeet verlaten de Mormo nen nu dagelijks bij honderden de kolonie, en hunne be geerte, om zich te verrijken en aan de ondraaglijke tyrannie van Brigham-Young te ontkomen, is zoo groot, dat zij alle gevaren trotseeren om het goud aan de ingewanden der aarde te gaan ontwoekeren. BINNENLAND. LEIDEN2 October. Men schrijft ons uit B o s k o o p dd. 1 Oct.De tentoonstel ling van vruchten, door de vereeniging tot regeling en verbe tering der vruchtsoorten alhier, is goed bezet. Ook zijn er verscheidene vruchtboomen, in de nieuwere vormen ge kweekt, ter bezichtiging geplaatst, zoodat het geheel alles zins bezienswaardig kan genoemd worden. De tentoonstelling blijft geopend tot Zaterdag a. s. De minister van financiën heeft ter kennis van het algemeen gebracht, dat onlangs in de circulatie te Amster dam* i3 ontdekt en aangehouden een valsch muntbiljet van tien gulden. De voornaamste en meest in het oogvallende kenteekenen van valschheid zijn de volgende: In het on derschrift ontbreekt de aanhaling der wet van 26 April 1852 (Staatsblad n°. 90) en is deze aanhaling vervangen door de woorden Muntbillet der Nederlandsche Bank." Onder deze woorden komt, in plaats van den vierregeligen inhoud van art. 10 van bovenvermelde wet, eene bijna on leesbare drieregelige strafbepaling voor. Op de in den be nedenrand voorkomende opengeslagen grondwet ontbreekt het woord //grondwet." Naar aanleiding van het door hem, op de vraag van den heer Eransen van de Putte in de zitting van 23 dezer, gegeven antwoord, heeft de minister van koloniën thans aan de Tweede Kamer doen toekomen een staat nopens den stand der Indische kassen onder uit. Dec. ge durende de jaren 1862 tot en met 1866. Daaruit blijkt, dat zuiver aanwezig was op het einde van elk der hierna te noemen jaren, het daarachter gevoegde cijfer: 1S62 f 19,232,503; 1863 f 16,033,983; 1864 f 25,485,391; 1865 f 31,113,777 en 1866 f 23,146,175. In de zitting van de Tweede Kamer van gisteren heeft de voorzitter medegedeeld dat tot rapporteurs benoemd zijn: hoofdstuk III der staatsbegrooting voor 1868, (bui tenlandsche zaken) de heeren 's Jacob, Godefroi, Yan der Maesen, Haflinans en Yan Lijnden. Hoofdstuk IV A. (justitie) de heeren 's Jacob, Godefroi, De Raadt, Haffmans en Van Lijnden. Hoofdstuk V (binnenl. zaken) de heeren Yan Delden, Van Nispen, Geertseina, Stieltjes en Wintgens. De Nederlandsche bank had op 30 September^ muntmateriaal van /"91,286,866.73s, voor eene>*som van f 80,720,225.33s minder aan bankbiljetten in pmloop,-dan waartoe zij gerechtigd isterwijl het muntmate/iaal pp zijne beurt /32,288,090.13s meer bedraagt, dan ini verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig ïpu wezen.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1