eergisteren in hooger beroep bevestigd een vonnis der ar- rondissements-rechtbank te Amsterdam, waarbij in eene zaak tusschen de Amsterdamsche Meel- en Broodfabriek en een harer gewezen depothouders is beslistdat een de- pothouder is koopmanomdat hij zijn gewoon bedrijf maakt I van het koopen van brood van de fabriek, om het weder te verkoopen aan het publiek, waartegen niet obsteert de bepaling van het reglement voor depothouders, dat zij het niet verkochte brood tegen een minderen prijs weder aan de fabriek kunnen verkoopen. Ook de weeskinderen te Amsterdam zullen uitge- noodigd worden om aan den optocht der Yondelsfeesten deel te nemen. Het ministerie van oorlog zal de noodige paarden en ruiters beschikbaar stellen voor het trekken der praalwagens. Gisteren zijn te Rotterdam door de cholera aan getast 4, daaraan overleden 4 personen. Eergisterenmorgen was de sneltreindie 5 min. over twaalven van Arnhem vertrektongeveer 1200 el van het station aldaar verwijderd, toen plotseling de stoker van de machine viel. De machinist stopte zoo spoedig mogelijk en gaf den trein een achterwaartsche beweging, ten einde den verloren zoon weder op te nemen, die inmiddels was opgerezen, en zich haastte zijn vroegere standplaats we derom in te nemenwaaruit af te leiden isdat hij geluk kig geen belangrijk letsel moet bekomen hebben; de trein zette dan ook daarna met spoed zijn weg voort. In de week van 15 tot 21 Sept. zijn in Gelderland aan de cholera overleden: te Ammersoden 1, Arnhem 2, Bemmel 1, Culemborg 5, "Weerde 1, Hurwenen 1, Vu ren 2 pex*sonen. Thans is ook te Groningen de reünie gehouden van Groninger en Eraneker oud-studenten voormalige flan- keurs. De studenten der hoogeschool hebben de feestgenooten feestelijk ontvangen en uitgeleid. Wij lezen in de Bolswardsche Courant dat de impro visator Visker onlangs voor 5 a 6 toehoorders zoo duchtig over het vagevuur heeft doorgelagendat het gelukkig was dat de aanwezigen zeer verstoord de zaal verlietenanders waren er nog klappen uitgedeeld. Omtrent de afdamming der Ooster-Schelde is thans de conclusie bekend der drie deskundigen die, op verlangen van Belgiëdoor EngelandFrankrijk en Prui sen waren aangewezen. Daaruit blijkt, dat alleen de En- gelsche ingenieur van oordeel is, dat de afsluiting der Oos ter-Schelde door een dam een ongunstigen invloed zal uit oefenen op de Wester-Schelde, van Antwerpen tot aan zee, en dat die dam zou kunnen vervangen worden door een viaduct. De beide andere deskundigen deelen in dat gevoelen niet. Volgens hen kan de afsluiting der Ooster- Schelde geen nadeel toebrengen aan de belangen der scheep vaart op de Wester-Schelde tusschen Vlissingen en Ant werpen. Overigens zijn de drie deskundigen het hierin eens 1°. dat de afdamming van het Sloe geen nadeel zal toe brengen aan de Wester-Schelde; 2°. dat de vernietiging der reede van Rammekens, die toch reeds onvermijdelijk was, ruimschoots wordt opgewo gen door de verbetering der haven van Vlissingenen dat het kanaal door Zuid-Beveland eene volledige vergoeding oplevert voor de afsluiting van de Ooster-Schelde en het Sloe. Onder de advertentiën vindt men er een van de heeren gebr. Lemmen te Tilburg, betreffende eene geheel nieuwe uitvinding tegen het aanslaan van stoomketels genaamd Coelestine Liquide. De genomen proeven in ver schillende fabrieken van genoemde plaats hebben de beste uitkomsten opgeleverd. Wij vestigen daarom de aandacht van belanghebbenden op dat middel. Wij vestigen bijzonder de aandacht op Brönner's patent-gas-brandersdie alle tot nu toe bekende branders in hoedanigheid verre overtreffen. Ze verbruiken om het zelfde licht te geven circa de helft minder gas, beletten het flikkeren en trillen van den gasvlam en verspreiden nagenoeg geen warmte. BÜ1TE N L A N D. In een brief uit Rome aan het Journal des Debats wordt onder anderen gezegd. Sedert Garibaldi zich taak schijnt gesteld te hebben, om den laatsten slag aan het pausdom toe te brengenheeft hij een aantal getrouwe volgers verloren. Er kan niet genoeg herinnerd worden dat de Italianen, en vooral de Romeinen, den val van het pausdom niet beoogenintegendeelzij wenschen niets anders dan de kracht en het prestige daarvan verhoogd te zien. Het is hun alleen te doen om den uitwas, dien men het wereldlijk gezag noemt, weg te nemenmaar ongaarne zouden zij daartoe het bistouri zien bezigen en daarom is Garibaldi dan ook niet de operateur, aan wien zij deze kunstbewerking het liefst toevertrouwd zouden willen zien." Zevenentwintig bakkers te Parijs hebben de prijzen van het brood verlaagd, en waarschijnlijk zullen de ande ren dat voorbeeld volgen. De lord-mayor der hoofdstad heeft aan het plaatselijk bestuur de wijze bekend gemaakt, waarop hij gemeend had de gift van 2500 pd. st., door den sultan van Turkije ten behoeve der armen geschonken, onder de liefdadige instel lingen te moeten verdeelen. Te Bonchil Lairg woont een schoenmaker, die op denzelfden dag als koningin Victoria en prins Albert in het huwelijk trad. Zijn eerste zoon werd te gelijk met den prins van Wallis geboren en dit zonderling toeval ging steeds voort. Iedere keer als de koningin een zoon ter wereld bracht, werd ook het gezin van den schoenmaker met een jongen vermeerderd. Was het een dochtertje bij de eene, dan had de andere ook een meisje. Wij ontlee- nen deze werkelijke bijzonderheid aan het Court Journal. Karl Blind, de politieke uitgewekene, heeft een brief aan de Star gericht, waarin hij een zeer bitteren toon aan slaat over de gevangenneming van Garibaldi. Hij werpt daarvan de schuld op Ratazzi en Napoleon. Eerstgenoemde is aan den keizer van Frankrijk door verschillende banden gebonden, en beiden noemt hij belagers van eene vrije regeering. De heer Blind beweert o. a., dat de minister Z. M. heeft den heer F. S. Dutton eervol ontslag verleend als Ned. consul te Adelaide voor Zuid-Australië, en in lijne plaats benoemd den heer Henry Scott. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des namid dags te 5 uren 57°, des avonds te 8 uren 52°, te 10 uren 50°. Zater dag morgen te 5 uren 48°, Wind: Z., te 8 uren 53°, 's middags te 12 uren 62°, te 4 uren 58°, N. W. Belöie. Men meldt dat de ongelukkige keizerin Char lotte van Mexico den winter te Madera zal doorbrengen. Pruisen. De N. Pr. Zeitung meldt, dat de Duitsche gemediatiseerde souvereinen zich tot het bondspresidium hebben gewendom voor hunne door den voormaligen bond gewaarborgde rechten, van de zijde van den Noord- Duitschen bond, een nieuwe garantie te erlangen. Oostenrijk:. Voor eenige dagen was ervoor het magis traat Hermanstadt eene zaak in behandeling tegen acht Boheemsche vrouwen, beschuldigd van in verschillende streken van Zevenbergen en vooral te Baitza diefstallen gepleegd te hebbenin die laatste plaats waren zij op hee- terdaad betrapt. Nadat hun verdediger voor hunne vrij spraak had gepleit, kon hij zich slechts met de grootste moeite aan de bewijzen van erkentenis zijner kliënten ont trekken, welke hem met kussen overlaadden; doch het vroolijke tooneel veranderde weldra. De rechterswelke zich verwijderd hadden, keerden in de zaal terug en spraken een vonnis uit, waardoor elke der vrouwen tot vijf jaren gevangenis veroordeeld werd. Alstoen had er een ver schrikkelijk gekerm plaats. De veroordeelden vielen tegen den advocaat uit voor zijne slechte verdediging, daarna lieten zij zich op den grond vallenrolden in alle rich tingensloegen zich op de borst, trokken zich de haren uit en lieten hunne tanden en nagels zien; het tooneel kreeg zulk een aanziendat de rechters en de advocaat het voorzichtig oordeelden uit de zaal te vluchten. Frankrijk. De Moniteur ontleent aan een liberaal dagblad van Florence een artikel, waarin aan Italië wordt voorgehouden, dat het niet door Frankrijk, maar dooi de R. Catholieke Christenheid belet wordt bezit van Rome te nemen. Aan het slot van dat artikel leest men het volgende: //Het belang der R. Catholieken vordert, dat de paus als hoofd der kerk onafhankelijk zij en zijn gees telijk gezag vrij uitoefene. Hoe die onafhankelijkheid het best kan worden verzekerd, is eene vraag, welker beant woording tot nog toe is gevonden in de wereldlijke sou- vereiniteit van den paus. Zoolang daaraan geene andere oplossing is gegeven, zal het bezit van Rome ons worden betwist, niet door Frankrijk, maar door de R. Catholieke Christenheid." Engeland. De koningin der Nederlanden is van verle den Zaterdag tot Dinsdag op Hatfield-House de gast van den markies en de markiezin van Salisbury geweest. Alle dagen woonden niet minder dan 40 personen het middag maal bij. Dinsdag-ochtend vroeg zijn de graaf en de gra vin Clarendon van Hatfield-House naar hun buitengoed The Grove bij "VVatford vertrokken en later op den dag daarheen gevolgd door de koningin der Nederlandenwelke daar tot den 28sten haar verblijf zal houden. Dan bestaat het plandat H. M. met graaf en gravin Derbywelke zich thans ook bij graaf Clarendon bevindennaar de re sidentie van den premier te Knowsley bij Liverpool zal gaan.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2