kunde, bij het verlaten dezer stad, om als directeur aan het hoofd te staan van de rijks hoogere burgerschool te Alkmaar, een prachtige plaat, voorstellende Napoleon te Fontainebleau 31 Maart 1814 naar P. Delaroche, tot aan denken gegeven. Ook aan de burgeravondschool van het genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix zullen, gedurende de ziekte van Mr. J. Luzacde lessen in de staathuishoudkunde wor den waargenomen door Mr. G. A. van Hamel, advocaat alhier. Heden zijn een aanzienlijk getal leden der Leidsche scherpschuttersvereeniging naar Katwijk geweest om zich, daar de schietbaan nog steeds onbruikbaar is, aldaar te oefenen in het schijfschieten. Naar wij vernemen zal Z. M. de koning heden naar het Loo vertrekken. De paus heeft den hoogl. P. van der Ploeg benoemd tot geheim kamerheer supra numerum. Bij de begrooting van binnenl. zaken wordt voorge steld, de missie bij de Zuid-Duitsche hoven te herstellen. In de week van 15—21 September 1867 kwam geen geval van veetyphus in het rijk voor. De Tijd" deelt een adres mede van 21 Aug. aan den minister van binnenl. zakenover de tweede opneming van de herstelde noordelijke transeptgevel van de St.-Jans- kerk te 's-Hertogenboschwaarbij Z. Exc. wordt verzocht alles aan te wenden wat tot de voltooiing van het werk door het rijk en particulieren zou kunnen worden bijge dragen. Men leest in de Nieuwe Utr. Courant"Wat zou wel de reden wezen, vroeg men onlangs aan een Tielenaar, dat er een andere Hasselman in de plaats van den tot mi nister van koloniën benoemden burgemeester, benoemd is Dat is anders zoo de gewoonte niet. Vriend, was het ant woord, wanneer de minister van koloniën, zooals wel te vermoeden is, het niet lang maken zal, kan hij, zonder dat het veel opzien baart, weer als burgemeester van Tiel in vallen De natuurkundige afdeeling der koninkl. academie van wetenschappen zal Zaterdag a. s. eene gewone verga dering houden. De heer Boogaard zal spreken over som mige ziekelijke afwijkingen van den schedelvorm, terwijl de heer Staring een overzicht zal geven van de samenstel ling in de geschiedenis der als nu voltooide geologische kaart van Nederland. De werkende leden van de liedertafel Eotte's Man nenkoor te Eotterdam zijn gisteren bij hunne terugkomst uit Brussel, waar zij op het internationaal concours den tweeden prijs behaald hebben, met eene ovatie ingehaald, waaraan ook de burgerij heeft deelgenomen. Gisteren zijn te Eotterdam door de cholera aan getast 2, daaraan overleden 1 persoon. Door den gemeenteraad van Amsterdam is giste ren concessie verleend aan de algemeene Eail-route Maat schappij tot het aanleggen van een paardenspoor over den Haarlemmerdijk. De maatschappij van den werkenden stand te Am sterdam heeft het aantal harer afdeelingen vermeerderd met eene nieuwe, welke zich het houden van volksvoor drachten ten doel stelt. Naar men verneemt, is door den minister van bin- nenlandsche zaken concessie verleend aan den heer S. J. graaf van Limburg Stirum, te 's-Gravenhagevoor den aanleg en de exploitatie van railroutes van Arnhem naar Nij megen en van Arnhem naar Yelp. Op de te Utrecht gehouden paardenmarkt waren 1012 paarden aangebracht. De handel was zeer traag. Wij vestigen de aandacht van beoefenaars der Natuur lijke Geschiedenis op de verkooping, die Maandag a. s. te Utrecht zal aanvangen, van een aanzienlijk gedeelte van het Zoölogisch Kabinet van wijlen Dr. Th. G. van Lidth de Jeude, uitmuntende door eene groote verzameling van opgezette vogels en zoogdieren uit alle deelen der aarde. De kermis-quaestie is thans te Amersfoort aan de orde. De raadsleden zijn het er nog niet over eens. In eene vergadering van 2 Oct. zal de beslissing worden genomen. Yan het instructie-bat. te Kampen zullen in de volgende maand een aantal korporaals-titulair naar de ver schillende infanteriekorpsen vertrekken, om daarbij in den effectieven graad van korporaal op te treden. Eerstdaags zal te Zwolle een dagelijksche stoomboot- dienst worden geopend op Steenwijk, welke voor het rei zend publiek, vooral voor dat uit de Hollandsche provin ciën naar de Overijselsche streken, groot gemak zal opleveren. Het daarvoor aan den Kinderdijk gebouwde raderstoom schip is eergisteren aldaar aangekomen. Zondag 11. is te Groningen iemand door de cho lera aangetast en bezweken. In de nabijheid der stad Groningen wordt door den rijkswaterstaat toegepast de carbonisatie van het hout door gedreven gasvlammen. Het zware houtwerk, hetwelk ge bruikt wordt ter vervaardiging eener draaibrug, gelegen in den weg van Groningen naar de Eriesche grenzenge naamd de Nieuwe Klap", wordt gecarboniseerd door middel van appareil, genaamd appareil //Hugow". De bewerking gaat spoedigen deskundigenwelke de carbonisatie hebbed zien toepassen, hebben de beste verwachting van de ge schiktheid van het middel om het hout voor verrotting te bewaren. Op de voordracht van curatoren der hoogeschool te Groningen, ter benoeming van een hoogleeraar in de geneeskundige faculteit, waren geplaatst als eerste kandi daat de benoemde Dr. W. M. H. Sanger, en als tweede de vóór weinige jaren aan de hoogeschool gepromoveerde Dr. J. Baart de la Eaille te Leeuwarden. Eergisteren rukte te Gorinchem de infanterie uit om een prachtig spiegelgevecht te houden, weldra werden overwonnenen en overwinnaars beiden door den algemeenen vijand, den regen, in de kazerne teruggedreven. Heden is voor het prov. gerechtshof van Z.-Holland voortgezet de bekende zaak van Johanna van Eeij, be schuldigd op haar stiefzoontje moedwilligen manslag te heb ben gepleegd. De adv.-gen. Mr. Yan Maanen requireerde schuldigverklaring en veroordeeling tot tuchthuisstraf van 520 jaren. De verdediger Mr. J. J. van Geuns conclu deerde 1°. tot vrijspraak2°. subsidiair tot veroordeeling wegens onwillige manslag, 3°. subsidiair tot ruime toepas sing van verzachtende omstandigheden. Als men een populairen naam daaraan herkent, dat eene ontelbare menigte menschen dien op de lippen nemen en dat ijverzuchtige bedriegers er op uit zijn, dien naam meester te worden met den roem, de achting of het voordeel dat er aan verbonden is dan mag Jean Marie Farina, de beroemde fabrikant der nooit volprezen eau de cologne er op bogen, een der meest populaire namen te bezitten. Op reis en in het sa lon, in de kerk en in de danszaal, overal plengt men dank baar zijn reukwerk om de goden der hitte te verzoenen. Maar of overal de echte eau de cologne wordt opgesnoven, valt te betwijfelen, wanneer men bedenkt, dat er in 1819 reeds te Keulen alleen zestig huizen waren, welke dit reukwerk bereid den en waarvan de meeste zich hiertoe van den naam Farina bedienden, ofschoon zij er volstrekt geen recht op hadden. Deze naam toch komt alleen toe aan de wettige afstammelin gen van den Italiaan Jean Maria Farina, die in 1709 te Keulen woonde tegenover het Jülichsplein en in dat jaar een reukwerk uitvond, dat hij den naam gaf van eau de cologne. In 1766 liet deze zijn handel en zijn geheim bij testament na aan zijn neef Jean Marie, die weder in 1792 werd opgevolgd door zijne drie zonen. Een van deze stierf zonder kinderen, de beide an deren deden hun aandeel aan hunne zonen over, van welke de een reeds in 1833 stierf en door zijne kinderen werd opge volgd, de ander, Jean Marie, nog tegenwoordig een der hoof den van het huis is. Het is bovenal de zevenjarige oorlog ge weest die het gebruik der eau de cologne heeft verbreid want de Franschen, die altijd een bijzondere zorg aan hun toilet besteed hebbenen die in den oorlog nooit anders dan gekapt en geparfumeerd vochtten, waren zeer verheugd, in het land van den vijand dit nieuwe reukwerk aan te treffen. Het huis Farina heeft dan ook reeds sinds 1740 een depot te Parijs. Dat dit artikel spoedig werd nagemaakt, spreekt van zelf. Aangezien echter de concurrentie niet meer vol te houden was, zoo het pubhek niet bedrogen werd, zoo trachtten de verval- schers op allerlei wijze in bezit te komen van den fabrieksnaam en het fabrieksmerk. Eeeds in het laatst der vorige eeuw ver kocht een zekere Farina, die te Dusseldorf woonde, zijn naam aan een koopman dier stad, die spoedig zijn //eau de cologne" met die nieuwe étiquette aan den man bracht. Dit voorbeeld vond navolging en zoodoende ontstonden er weldra allerlei Fa rina's met verschillende voornamen. In 1828 dreef een ze kere Dominique Martin, die ook den naam Farina gekocht had de brutaliteit nog verder en huurde een huis op het Jülichs plein te Keulen naast dat van den echten Farina. Deze bracht de zaak voor den rechter en er werd uitgemaakt, dat men geen naam alleen mocht verkoopen. De zaak derpseudo-Farina's ging na dit vonnis van zelf een tijd lang achteruit, maar weldra hadden zij er iets nieuws op gevonden. Daar de naam Farina in Italië zeer veel voorkomt, vooral onder den boerenstand, zoo ging men eenvoudige lieden van dien naam opzoeken en verzocht ze eene compagnie schap aan te gaan. Daar een der artikels Van die contracten steeds de bepaling bevattedat alleen de sieur Farina" in De Thermometer ran Fahrenheit teekende alhier Woensdag des namid dags te 5 uren 56°, Wind: N. W., des avonds te 8 uren 52°, te 10 uren 50°. Donderdag morgen te 5 uren 48°, N. O., te 8 uren 53°,'s middags te 12 uren 61°, te 4 uren 58°.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2