van 1,007,601, terwijl ik deze lijst nog met verschillende andere posten zou kunnen vergelijken. Men zal zich herinneren wat wij uit de Arnh. Cour. mededeelden omtrent het niet benoemen van zekeren ad vocaat tot substituut door den minister van financiën, omdat hij te vrijzinnig was. Het Haagsche Dagblad heeft stoutweg aan dit feit een démenti gegeven. Men vermoedt dat het démenti door den minister zelf in de pen gegeven is. Thans leest men in de Arnh. Cour. dat, op het aanzoek van den rijksadvocaat Mr. D e 1 p r a t te 's-Hagegraaf Schim- melpennick bezwaar zou gemaakt hebben den1 advocaat De Grrevezoon van den president van den hóogen raad (wiens andere zoon met eene freule Van Hoëvell in het huwelijk trad) tot substituut te benoemen, omdat hij hem als een liberaal beschouwde, daar de heer De Grevenog kort te voren onder Mr. D. van Eek, liberaal afgevaar digde in de Tweede Kamer, had gepleit. BINNENLAND. LEIDEN, 23 September. De koning heeft op het adres van de Eerste Kamer, ter beantwoording van de troonrede, het volgende ant woord gegeven: Mijne Heeren Met genoegen ontvang ik van de Eerste Kamer de verzekering barer medewerking in het tot stand brengen der gewichtige onderwerpen door ons toegezegd. Ik ver zoek u haar mijnen dank te willen overbrengen voor hare geuite gevoelens." Z. K. H. prins Frederik heeft Zaterdag de residen tie verlaten tot het doen eener buitenlandsche reis naar Pruisenalwaar de prinsessen Frederik en Maria op de uit gestrekte goederen van Z. K. H. verblijf houden. Men verzekert dat op de begrooting voor het de partement van oorlog gelden zijn aangevraagd voor het houden van een groot oefeningskamp in het volgend jaar te Milligen. Tevens zou eene verhooging der traktementen van de onder-officieren worden voorgesteld. De Botterdamsche diergaarde werd Vrijdag 11. verrijkt met verscheidene hoogst merkwaardige dierenonder dezen is ook een bijzonder fraai olifantje. Het dier is slechts drie voet hoog, zijne bewegingen zijn vlug, waardoor hij zich zeer gunstig onderscheidt van het logge minder be haaglijke aan oudere olifanten eigen. Hij draagt alle blij ken, dat gedurende den overtocht de meeste zorg aan hem besteed is. Te Botterdam zijn Vrijdag 11. door de cholera aangetast 2overleden 2 personenZaterdag aangetast 4 overleden 1. Sedert het ontstaan der ziekte te Botterdam op 9 Aug. zijn aldaar overleden 303, te Dordrecht 88, te 's Hage 39 personen; tot 19 Sept. te Zaandam 94; tot 14 Sept. te Bleiswijk 22, te Delfshaven 20, te Pernis 15, te Schiedam 12, te Vianen 17, te IJselmonde 14. Sedert het begin dezer maand zijn ook in de provincie Friesland eenige cholera-gevallen voorgekomenalsin Doniamerstal 1 Franekeradeel 2; Harkesland 2; Utingeradeel 1, en Won- seradeel 1. Allen hadden een doodelijken afloop, behalve 1 in Harkesland. De heer M. E. Coster, chef der beroemde diamant slijperij te Amsterdam, heeft besloten 8 personen uit zijne werkbazen door loting te doen aanwijzen, die 16 Oct. voor zijne kosten naar Parijs zullen gaan om er 8 dagen te vertoeven. Blondin, de koorddanser wordt binnen kort te Am sterdam verwacht. Hij zal in het Paleis voor Volksvlijt optreden, of misschien er boven, op een koord bijv. gespan nen van de Faam op dit paleis tot aan het schip op den toren van 't paleis op den Dam. Aan het admissie-examen voor de hoogeschool te Utrecht hebben 8 candidaten deelgenomen, waarvan 5 zijn toegelaten. De rijks hoogere burgerschool met 3jarigen cursus te 's-Hertogenbosch is geopend met 40 leerlingen die in de 3 klassen verdeeld zijn. De gemeenteraad te Sneek weigert een schietbaan te maken voor de dienstdoende schutterij. De slimme gemeenteraad van Sas-van-Gent had bepaald, dat op de kermis, waarvan we vroeger spraken, alle vreemde kramenliedjeszangers enz. zouden worden geweerd. De kramers waren echter nog slimmer. Ze lever den eerst hun verhuisbiljet in en sloegen toen hun kramen op; zoodat de afgeschafte kermis er even druk en luister rijk was als in vorige jaren. Te Mep pel is in de vorige week in 2 dagen voor omstreeks 1 ton gouds aan boter omgezet. Men klaagt in Gorkum zeer over den toestand van de rivier. Schier op elk punt verschijnen zandbanken. In de omstreken van Zwolle is veel hooi gewonnen. Men bedingt voor best buitendijksch 13 a 14, voor goed binnendijksch ƒ11 a f 12. De tabaksbouw begint in de omstreken van Zut- fen langzamerhand een tak van landbouw te worden. Toen de burgemeester van Den Helder Donder dag 11. het huwelijk had voltrokken van 4 paren, verzocht hij dezen nog even te wachten. Nadat hun inmiddels wijn, bruidsuikers en prachtige bouquetten waren aangeboden, maakte de burgemeester hun bekend, dat onder hen het tweeduizendste paar was, dat hij in die gemeente sedert Juli 1852 in den echt had verbonden. Ter gedachtenis wilde hij dat paar een klein geschenk aanbieden, bestaande in een fraaie petroleum-lamp. Het lot moest natuurlijk beslis sen welk paar het tweeduizendste was. Ten slotte hield een der getuigen een aanspraak vol enthousiasnenamens allen zijn dank betuigende. De N. Utr. Courant maakt de opmerking, dat de dispensatie van het vastleggen der honden toevallig komt nu de jacht opengaat, en zooveel liefhebbers, die kiezers en invloedrijke personen zijnlast van dien maatregel zouden kunnen hebben. In de gemeenten Hoogezand en Sappemeer wonen 5 volle broeders en zusters, die te zamen 364 ja ren oud zijn. Omtrent den brand te Sittard verneemt men na der: De schade is nog niet te begrooten. Daar de brand- bluschmiddelen in een onverantwoordelijk slechten toe stand zijn en er geen water was, was er ook aan geen blusschen te denken, en kon er alleen aan gedacht wor den, om de aan de overzijde der straat staande huizen, welke allen ook van leem en stroo zijn, te bewaren, het geen, daar er geen wind was, is gelukt. Er liggen nog bergen graan te branden en de vuurmassa is nog ver schrikkelijk. In het geheel zijn 16 woningen en scharen af- en uitgebrand. Eenige B. K. geestelijken hebben zich bij het blusschen zeer onderscheiden. Men vermoedt, dat de brand aan moedwilligheid is toe te schrijven. Eenigen tijd geleden zijn te Usquert verscheidene brandbrieven aangeplakt, en is ook brand gesticht in het gemeentehuis. De dader of daders zijn nog niet ontdekt. De te Groningen gevestigde maatschappij van nijverheid heeft thans eene premie van 200 uitgeloofd voor het aanbrengen van den dader; door vrijwillige bijdragen is die premie tot op ƒ1000 verhoogd. De broeder van den Taikoen heeft gisteren een be zoek gebracht aan prins Alexander op 't Huis ten Bosch en bij die gelegenheid dit prachtig kasteel bezichtigd. Hedenmiddag is de keiz. prins op eene ceremonieele afscheids- audientie toegelaten bij Z. M. den koning. De Japansche vorst vertrekt morgenochtend naar Brussel. Dr. Zaalberg te 's-Hage heeft gisterenavond bij monde van Ds. Hoevers doen afkondigendat hij besloten had om redenen van gezondheid zijn emeritaat te vragen. Z. M. heeft toestemming verleend tot de oprichting der Leidsche Stu- dentenvereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel; tot oprich ting van de vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid te Utrecht, en tot oprichting van de Scherpschuttersvereeniging te Op- hemert. Z. M. heeft aan den heer J. W. L. van Oordtte Rotterdamver gunning verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekeuen van officier der orde van het Legioen van Eer; benoemd den beer Fr. Mac Nab, tot concul van Nederland te Sydney, tot griff. bij het kan- tonger. te Oud-Beierland Mr. C. H. B. Boot, adv. te Amsterdam; tot dir. van het postk. te Schiedam den heer J. C. Smitt; te Delft den heer M. L. baron Sweerts te Landas. Z. M. heeft de heeren A. C. Nolet en J. E. Gallas, onder de gewone bepaling van onderhoorigheiderkend en toegelaten al9 consulaire agenteu van Frankrijk respectievelijk te Schiedam en Hellevoetsluis. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des namid dags te 5 uren 60°, Wind: N. O., des avonds te 8 uren 52°, te 10 uren 50°. Zondag morgen te 5 uren 51°, Z. W., te 8 uren 54°, 's middags te 12 uren 62°, te 4 uren 60°, 's namiddags te 5 uren 59°, 's avonds te 8 uren 54°, te 10 uren 52°. Maandag morgen te 5 uren 52°, te 8 uren 56°, 's middags te 12 uren 61°, te 4 uren 58°. BUITENLAND. Duitsculand. De Engelsche bladen maken alle mel ding van een incident, hetwelk zich te Homburg heeft voorgedaan. Het betreft een twist tusschen den heer La- bouchère, lid van het Britsche lagerhuis en een zich noe mende Luigi di baroni Farina. Volgens de Daily News en de Telegraph komt het geval hierop neer: De genoemde

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2