OMNIBUS-DIENST bevindt zich thans te Venetië, vandaar zal hij zich naar Rome en Napels begeven. Het gerucht loopt te Parijs, dat koning Victor Emanuel en de koning der Nederlanden zich te Parijs zullen bevinden te gelijker tijd met den keizer van Oostenrijk. Het schijnt dat de rede, die de heer Rouher te Nantes heeft uitgesproken bij de inlijving van het stand beeld van Billaultniet bijzonder warm is toegejuicht. Deze rede, opgevuld met staatkundige toespelingen en in den hartstochtelijken stijl, waarvan de minister van staat het monopolie heeft, moest dan ook wel niet in den smaak vallen van de ingezetenen van Nantes, die over het alge meen meer legitimistisch of Orleanistisch dan keizerlijk gezind zijn. Nadat de heer Rouher zijne rede had geëin digd, is er eene cantate uitgevoerd, waarvan de woorden en de muziek afkomstig zijn van een neef des overleden ministers Billault. Het heeft de aandacht getrokken, dat de heer Lanjuinais, de afgevaardigde van Nantes, de plechtigheid niet bijwoonde. L'Univers Illustré geeft aan zijne geabonneerden als premie een exemplaar van de compleete werken van Balzac. De klerikale Univers, van den heer Veuillot, wilde die onderneming tegenwerkendoch plaatste de haar toege zonden advertentie. Den volgenden dag gaf zij een arti keltje, waarin het blad zich verontschuldigde, dat door onachtzaamheid de advertentie geplaatst was, want dat ieder lezer uit het als premie aangeboden werk de verder felijke richting der uitgevers van l'IInivers Illustré kon kennen, en begrijpen zou, dat slechts door de haastige samenstelling van het dagblad de aankondiging van dit werk eene plaats op zijne laatste bladzijde gevonden had. De eigenaars der illustratie begrepen echter, dat zij op die wijze de kosten der aankondiging in het blad van Veuillot wel hadden kunnen besparen. Zij stelden eene actie in tegen hun klericalen collega en verkregen een vonnis, waarbij hij veroordeeld werd om de 200 frs. adver tentie-kosten terug te betalen en de uitspraak van de rechtbank in zijn eigen blad te publiceeren. de koning, in een der straten van Lissabon wandelende, werd op het onverwachts bij de keel gegrepen en zou waarschijnlijk zijn geworgd, zoo niet eenige heeren van 's konings gevolg den koningsmoorder door een pistool schot hadden neergeveld. Hij die een aanslag waagde op 's konings levenwas een aap van de grootste soortuit eene menagerie ontsnapt. Nederlandsche Hervormde Kerk. ADVERTENTIES. Voor de bewijzen van belangstelling bij de bevalling mijner Echtgenoote ondervondenbetuig ikook namens haar, mijn' welgemeenden dank. R. SCHERIUS. Bestuurderen van het Genootschap Mathesis Scienliarum Genilrix brengen bij dezen ter kennis van die daarbij belang hebben dat tot het aannemen van leerlingen voor de Ambachts school zal worden gevaceerd op Dinsdag 24 September 1867, des avonds van 7 tot 9 uren, in het gebouw voor het middelbaar onderwijs. Men wordt herinnerd dat om tot deze school te worden toegelaten, er blijken moeten worden gegeven, dat men de hoofdregelen met geheele en gebroken getallen kan uitvoeren en toepassen. Zij die toegelaten wenschen te worden tot het bouwkundig rekenenmoeten daarenboven bekend zijn met de beginselen der meetkunde. Tevens wordt den leerlingen van de Ambachtsschool kennis gegeven, dat tot het inschrijven voor den aanstaan den wintercursus zal worden gevaceerd op Donderdag en Vrijdag 26 en 27 September 1867 des avonds van 7 tot 9 urenin het gebouw voor het middelbaar onderwijs. Zij die op den bepaalden tijd niet zijn verschenen, worden alleen toegelaten tegen betaling van eene boete van een gulden voor elke afdeeling, waartoe zij behooren. .Van deze boete worden zij vrijgesteld, die zich later in deze gemeente vestigen. Namens het bestuur, W. PLETTE, Leiden, 17 September 1867. Secretaris. Met 1 Mei 1868 wordt in huur gevraagd jj&émgÊEp bij 0f in Leyden een HUIS met 5 a 6 Ka- mers en aangrenzenden TUIUI. Verzoeke op gaaf van Huurprijs enz. met franco brieven onder lett. M. bij M. C. MENTE COMP., in kantoorbehoeften, Haar lemmerstraat. «au KATWIJK kim vice versa LEYDËIV. De Ondergeteekende bericht dat de OMNIBUS-DIENST Zaturdag 21 Septemberna aankomst van den laatsten rid, tot nadere aankondiging zal worden gestaakt. De Ondernemer, K. C. FEUN. ZUIVER ïIATALSCH ARR0WR00TH, y te verkrijgen in pakjes van 5 ons tegen tachtig cëji^s, bij de GEZUSTERS COLENBRANDER te Doesborgh. Wordt op franco aanvrage alom verzonden. Frankrijk. De heer Kératrydie in de Revue Contempo raine documenten betreffende Mexico openbaar maakt, wijt de krankzinnigheid van keizerin Charlotte grooten- deels aan het onderhoud, dat zij gehad heeft met keizer Napoleonen dat al hare hoop op eenmaal den bodem heeft ingeslagen. De keizer heeft haar eerst niet willen ontvangen en eene ongesteldheid voorgewend, maar de keizerin Charlotte drong er met zooveel levendigheid op aan, dat de keizer haar een onderhoud zou toestaan, dat deze laatste eindelijk toegaf. Het gesprek tusschen Napo leon III en de echtgenoote van Maximiliaan was zeer ge animeerd en werd op het laatst zelfs heftig, doordien de keizerin zich geheel door haar gevoel liet medeslepen. Het gevolg van dit gesprek was, dat het besluit werd genomen om niet de drie vastgestelde termijnen af te wachten maar den terugkeer der troepen op eenmaal te doen plaats hebben. Men spande toen samen om Maximiliaan te doen vallen, gelijk men eerst samengespannen had om hem tot den troon te verheffen; en te gelijker tijd dat men van Parijs den generaal Castelnau naar den keizer van Mexico zond, om hem aan te raden te abdiceeren, knoopte men relatiën aan met de republikeinsche hoofden. De ge neraal Castelnau was van volmachten voorzienwelke verder reikten dan die, welke de maarschalk Bazaine had, en Porfirio Diaz was daarvan onderricht, terwijl Bazaine er onkundig van was. Engeland. Zaterdag is de stoomboot de Queen, onder bevel van kapitein Grogan, de Mersey uitgezeild naar Bombay om gebruikt te worden voor de expeditie van troepen naar Abyssinië. Het schip is voor troepen-trans port bijzonder ingericht en kan des noodsmet gebruik van hangmatten, 3000 man bergen. Het vertrek heeft met dezelfde overhaasting als de vroegere toebereidselen tot den tocht plaats gehad. Italië. Men schrijft uit Messina van 5 Sept. Sedert den 26sten der vorige maand heerscht de cholera hier zeer hevig en alle zaken staan •til. De Engelsche, Fran- sche, Hollaudsche en andere stoombooten, welke hier aanloopenlossen alleen de goederen voor hier bestemd en vertrekken dan zoo spoedig mogelijk, zonder eenige lading in te nemen. Het is een treurige toestand, welke groote neerslachtigheid te weeg brengt. Door elkander ge rekend, bedraagt tot heden het aantal sterfgevallen boven 150 per dag. Griekenland. Koning George wenscht zijn ontslag te nemen uit zijne hooge betrekking. Men twijfelt er echter zeer aan, of Rusland, dat hem een zijner prinsessen tot vrouw geeft, dit maar zoo zal toelaten. Portugal. Een bericht omtrent een moordaanslag op het leven des konings, door de Iberia medegedeeldluidt BEROEPEN ENZ. De kerkeraad te Amsterdam heeft het volgende zestal pred. opgemaakt Dr. Acquoy, te Zalt-Bommel; Dr. Van Gorkom, te Leiden; Ds. Knap pert, te Deventer; Dr. Mosselman te Groningen; Dr. P. Rauwenhoff, te Rotterdam, en Ds. J. Romeny, te Leeuwarden. Leiden, 18 September 1867.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3