dan bepaald gelast moest zijn te sluiten. Gisterenavond, te acht uren, toen het dus vrij donker was, stond de brug, over de Mare, vlak bij de Oude Vest, open om een schip door te laten. De bruggeman zelf gaf toe, dat het hoogst gevaarlijk wasvooral op dit uurde brug aan den anderen kant niet af te sluitendoch verzekerde //dat hij, de architect niet zijnde, hiervoor niet aanspra kelijk was." "Wij zullen tot vervelens toe de aandacht van het publiek en van bevoegden op deze zaak blijven vestigen, opdat men de put niet eerst dan dempe, wan neer het kalf verdronken is. BINNENLAND. LEIDEN, 18 September. De predikant Bryoc te Alp hen heeft volgens het Handelsbl. een schriftelijke aanklacht ingediend bij den min. van biunenl. zaken tegen den hoofdonderwijzer der lagere schooldoor wien hij beleedigd zelfs mishandeld zou zijn geworden. Gisterenmiddag te 12 uren is H. M. de koningin vergezeld van Z. K. H. prins Alexander en gevolg, uit de residentie te Rotterdam aangekomen, om zich aan boord te begeven van het koninklijk stoomjacht de Leeuw, hetwelk aldaar was gearriveerd, ten einde H. M. over te brengen naar Hellevoetsluisalwaar Zr. Ms. stoomschip lste kl. de Valk voor H. M. gereed lag tot den overtocht naar Engeland. Het genoemde stoomjacht lag te Rotterdam aan de Veerkade, die bij deze gelegenheid op eenvoudige, maar smaakvolle wijze met onderscheidene vlaggen prijkte. H. M. werd aldaar bij de aankomst gecomplimenteerd door den burgemeester en den heer C. P. Sander, consul van Wurtemberg, die HD. aan boord geleidden, alwaar H. M. werd ontvangen door den kommandant, luitenant ter zee lste klasse Bowier. Op de kade bevond zich eene talrijke volksmenigte, die H. M. onophoudelijk op de leven digste wijze toejuichte, zoolang tot het vaartuig was op- gestoomd, terwijl deze blijken van gehechtheid door H. M. op de minzaamste wijze werden beantwoord. Te 2 uren arriveerde het jacht te Hellevoetsluis. H. M. werd aldaar gecomplimenteerd door den directeur en kom mandant der marine en den burgemeester, waarna H. M. de daarbij aanwezige autoriteiten op hoogst minzame wijze heeft toegesproken, terwijl HD. met geestdrift door de be volking werd begroet. H. M. verzocht den burgemeester aan de ingezetenen van Hellevoet haren dank te brengen voor die bewijzen van sympathie. Daarna is H. M. overgegaan aan boord van het stoomschip de Valk, hetwelk kwartier over drieën, bij tamelijk gunstig weder, in zee is gegaan. Inmiddels was Z. K. H. prins Alexander met de leden van het gevolg, die H. M. tot aan zee uitgeleide hadden gedaan, te halfdrie naar Rotterdam teruggekeerd, aan boord van het koninklijk stoomjacht, hetwelk kwartier voor zessen weder aan de Veerkade voor den wal kwam. Nadat de prins aldaar door den heer burgemeester en den heer C. P. Sander was ontvangen, heeft Z. K. H. per spoortrein de terugreis naar de residentie voortgezet. H. M. de koningin moet het voornemen te kennen hebben gegeven, om zich ongeveer zes weken in het bui tenland op te houden. In de gisteren gehouden zitting van den gemeente raad te s - H a g e is met 18 tegen 9 stemmen aangenomen het prae-advies van burgem. en weth. betreffende de aan vragen van de heeren De Veer c. s. en Taets van Ame- rongen c. s., om concessie voor den aanleg van eene duin waterleiding aldaar, strekkende om aan de inschrijving van de heeren De Veer c. s., tot het aanleggen der wa terleiding te 's-Gravenhagemet opneming van de ge meente Delft in die concessieonder toekenning van eene jaarlijksche subsidie van ƒ12,000, de voorkeur te geven. Te s - H a g e hoort men thans van niets anders dan van prins Mohu Taju. De broeder van den Taikoen heeft reeds verschillende merkwaardigheden in oogenschouw ge nomen en al de ministers zijn bij Z. keiz. H. op audiëntie geweest. De voortvluchtige fabrikant der valsche geconfede reerde effecten is in handen der justitie, namelijk in effigie. Men heeft zijn portret. In de vergadering van en voor Nederlandsche indus- trieelen, op 4 Sept. te 's-Hage gehouden, is ook over de afschaffing van de kermis gesproken. Het bestuur zal een adres aan de regeering richten, inhoudende, dat de industrieelen het op hoogen prijs zullen stellenindien de regeering in dit opzicht een beslissenden stap zou doen. Volgens het regeeringsverslag werd de openbare school in 1865/66 bezocht door 162,253 jongens en 133,302 meis jes, zijnde 4055 jongens en 2577 meisjes meer dan in 1864. De bijzondere school werd door 2983 jongens en 2562 meis jes bezocht, zijnde 106 jongens en 193 meisjes meer dan in 1864. Van het vermoedelijk getal in de termen vallende kinderen werd de school door '/4 niet bezocht. Sedert de vorige opgave zijn te D el ft door de cholera aangetast 13 personen en 12 overleden. In het geheel zijn aangetast 134 en overleden 94 personen. Gisteren zijn te Rotterdam door de cholera aan getast 1daaraan overleden 3 personen. Op den sneltrein, die te 5 m. voor halfvier van Utrecht naar Arnhem rijdt, had Zaterdag jl. tusschen Utrecht en Driebergen een ongeluk plaats, dat door spoedig ge nomen maatregelen in de beginselen gestuit werd. In een der goederenwagensdie zich in het midden van den trein bevond, ontstond brand, en door de sterke luchttrekking sloegen rookwolken en vlammen spoedig uit den waggon. Toen de reizigersdie in de daarachter geplaatste waggons gezeten waren, de onaangename lucht in de rijtuigen be merkten, ontdekte men de oorzaak daarvan weldra en kort daarop verminderde de trein de vaart en stond hij einde lijk geheel stil. De brandende goederendie in den waggon geladen warenwerden op den weg geworpen en de brand was door het aanbrengen van eenige emmers water spoe dig gebluscht. Als oorzaak van dezen brand kan vrij zeker gezegd worden, dat hij ontstaan is door vuurwerk, dat in dezen waggon geladen was en waarvan de fragmenten door alle reizigers gezien zijn. Wij meenden dat het vervoer van vuurwerk verboden was en zijn benieuwd naar de gevol gen die het onderzoek van den raad van toezicht naar dit voorval zal hebben. Ofschoon geene nieuwe detachementen troepen der waarts zijn gezonden, schijnt de rust te Enschedé in 't geheel nog niet hersteld te zijn. Wij hebben vroeger medegedeeld dat men te 's-Her togenbosch het voornemen had om aan Mgr. den aarts bisschop van Utrecht op 20 Dec., wanneer er 50 jaren verloopen zullen zijn sedert Z. D. H. de priesterwijding ontvingeen blijvend gedenkstuk te schenken in de cathe- draal van St.-JanDat geschenk zal bestaan in een prach tig geschilderd kerkraam in de doop-kapelhetgeen zal moe ten voorstellen //den doop in den Jordaan door Z. D. H.'s beschermheilige' Z. M. heeft Mr. A. J. Th. H. van den Bergh, adv.-gen. bij het prov. gerh. in Limburg, verheven tot den Ned. adelstand; en ben. tot ridder der mil. Willemsorde éde kl., prins Mohamad Jassim. Verder tot ridder der mil. Willemsorde 3de kl. den luit.-kol. der inf. van het leger in Ned. Indië J. G. G. H. Strengnaerts; tot ridder 4de kl. de lste luits. der inf. P. J. GaoerelA. Verbrugh en W. A. Schmilauden lsten luit. der art. G. S. Nederveen Pieterse, den off. van gez. 2de kl. P. W. A. Beijen den off. van gez. 3de kl. F. A. Pauli, den adj.-onderoff. van gez. der inf. H. G. Stratenmaker, de sergg. di-r inf. A. J. A. Jaling en H. M. Mahne, den serg. der art. A. Lannspach, en den korp. der inf. J. de Raadt; en bij afzonderlijke dagorders, zoo in Ned. Indië als in Nederland eervol doen vermelden de kapitt. der inf. C. F. van Casteren en B. J. C. van Eerselde 2de luitt. der inf. J. W. D. Filet en L. H. M. Ge net, den korp. G. A. Roelofs, den kan. der lste kl. H. Keizer en de fuseliers J. Mol, A. Studer, J. Looijenga en J. Buters. De Thermometer van Fahrenheit toekende alhier Dinsdag des namid dags te 5 uren 60°, Wind: N., des avonds te 8 uren 56°, te 10 uren 54°, N. O. Woensdag morgen te 5 uren 52°, te 8 uren 56°, 's middags te 12 uren 62°, te 4 uren 63°. BUITENLAND. Pruisen. De Ostsee-Ztg. deelt van de Poolsche gren zen het volgende mede: De vereeniging van uitgeweken Poolsche geestelijken heeft der pauselijke regeering aange boden, een Poolsch legioen op te richten tot verdediging van de wereldlijke macht des pausen. De Romeinsche re geering biedt een handgeld van 100 fr. De te Rome ver toevende Poolsche geestelijke Raphael Blonski heeft zich met het werven der manschappen belast; hij heeft zich naar Frankrijk, Zwitserland en Galicië begeven en te Parijs, Solothum en Lemberg werf-bureaux opgericht. Volgens verzekering van de Poolsche dagbladen heeft het plan tot dusverre weinig bijval gevonden en hebben zich in alle streken door den priester bezocht, slechts dertig man laten werven. Men schrijft dit toe aan den tegenstand van de aanvoerders der Poolsche emigratie. De samenkomst van den koning met keizer Napoleon wordt weder sterk in twijfel getrokken. Oostenrijk. Men verzekert dat de keizer aan den heer Von Beust uitgestrekte volmacht verleend heeft tot het samenstellen van het cis-Leithaansche ministerie. De heer Von Hubner zal te Rome over de herziening van het concordaat onderhandelen, maar men gelooft dat te Rome de onderhandelingen op de lange baan geschoven zullen worden. De beroemde geschied- en oudheidkundige Mommsen

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2