i\°. 2334. Donderdag A°. 1867. 19 September. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u.. overige dagen 5 u. 30 m. en 1 45 m. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4% u., overige dagen te 6 u., 'snam. te 2 u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4% u., overige dagen te 6 u.,'s nam. te 2 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen: (Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 ra., 10 u. 55 m.; 3 u. 35 m.; 7 u. 55 m. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsteu van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 104. Thesaurie, van 9—2; Zaterdag van 912. Be Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 46 uren; van 's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 94. Wie zoon is van deez' vrijen grond wie fier is op 't geslacht, dat eens aan 't hoofd der volkren stond, beroemd om moed en kracht, die wijd' zijn leven aan de taal, der vaadren kostbaar pand en roep', trots vreemden pronk en praal gegroet, Nederland! O Nederland, wij minnen u! wij minnen uwe koene helden, uw' stouten geest en vruchtbre velden, o Nederlandwij minnen u Wie voor geen spot of laster beeft en dweept met plicht en eer; wie 't heil des volks voor oogen heeft, zijn' bloei eischt van weleer, die gorde 't zwaard aan van 't gevecht en strijd', met kloeke hand, voor d' eigen aard en 't heilig recht van 't edel Nederland! O Nederland, wij minnen u! wij minnen uwe koene helden, uw' stouten geest en vruchtbre velden, o Nederland, wij minnen u! Éen taal, éen volk! zoo luid' de kreet van al wie, niet verblind, den oudendroef'gen wrok vergeet en duurzaam welzijn mint Éen taal, éen volk! zij dit ons woord, dat strekk' tot broederband aan 't nu verdeelde Zuid en Noord van 't grootsche Nederland! O Nederland, wij minnen u! wij minnen uwe koene helden, uw' stouten geest en vruchtbre velden, o Nederland, wij minnen u! Denderhonde. O. PÉEIER. De Amerikanen schijnen zich met alle geweld uit te breiden en naar het bezit van koloniën te streven. Men vreest dat zij zich in den Indischen Archipel ergens zullen nederzetten. Zooveel is zeker dat zij de Deensche bezittin gen in "VVest-Indië willen koopen. Een Kopenhaagsch blad hierop aandringendezegtHet doen van afstand dezer bezittingen zou misschien onaangenaam zijn voor Engeland maar er bestaat geen enkele redenom dit in aanmerking te nemen." De Denen," antwoordt hierop de Punch, //zijn toch een ondankbaar volk. "Wij hebben hun verge ven, dat Nelson zich de moeite moest geven, hunne vloot te vernielen; we hebben grondige redenen opgegeven, waarom wij de Denen niet hebben geholpen bij hunne verdediging tegen de overweldiging van Pruisen, en boven dien geldt Hamlet ten onzent als een der meest gewenschte onderwerpen in het treurspel. Inderdaad weinige volkeren kunnen op zulke gunsten bogen." Het Deensche blad kon bezwaarlijk in bitterder bewoordingen in het gelijk worden gesteld. In 't begin dezer maand werd te Weenen eene samen komst gehouden, die voor Oostenrijk niet van belang ontbloot is. Er bevonden zich 1500 a 2000 onderwijzers van de openbare lagere scholen bijeen, uit alle oorden des rijks, ten einde in eene groote algemeene vergadering te beraadslagen over de belangen van het volksonderwijs. De debatten hielden dezer dagen aan. Een hoofdpersoon in deze bijeenkomsten was de heer Hermann, lid van het huis der afgevaardigden van den rijksdag, en de vraag, waarmede de vergadering zich voornamelijk bezighield, was, welke hervormingen het volks-onderwijs in Oosten rijk zou behooren te ondergaan, ten einde gezuiverd te worden van de gebrekendie het thans ontsieren Dooi den heer Hermann is voorlezing gedaan van een ontwerp- schoolwet, dezer dagen door hem aan de zoogenaamde confessionneele commissie van het huis der afgevaardigden ingediend, en al de voornaamste bepalingen inhoudende, waaruit eene reorganisatie van het lager onderwijs in Oos tenrijk zou kunnen voortvloeien. Dat ontwerp is door die vergadering met ongemeene ingenomenheid ontvangen, en het lijdt geen twijfel, dat de heer Hermann bij het samen stellen en voordragen van zijn concept de tolk geweest is van de groote meerderheid der toen vergaderde onderwij zers. Zonder zich rechtstreeks tegen het Concordaat of te gen den overwegenden invloed aan te kanten, was de voor dracht van den heer Hermann nogtans bepaaldelijk tegen dien invloed gericht. Haar eerste artikel hield dan ook in, dat de volksschool bovenal behoefte heeft aan zelfstandig heid. Yoorts wenscht de heer Hermann drie verschillende soorten van scholen in het leven te zien treden: confes sionneele scholen, waarbij het onderwijzend personeel uitslui tend tot hetzelfde kerkgenootschap behooren zou als de school zelve; gemengde scholen (Simultan-schulen), met onderwijzers van verschillende godsdienstige belijdenisnaar mate van de in die scholen tot éen geheel vereenigde kerkgenootschappen, en godsdienstlooze scholen (konfes- sionslose Schulen), voor welke de godsdienstige belijdenis der onderwijzers niet in aanmerking komen zou. Scheiding van kerk en school is het begrip, hetwelk aan deze en aan al de verdere bepalingen van het ontwerp ten grond slag ligt. Leidsche belangen. Het is vervelend altijd op hetzelfde aanbeeld te moeten slaan, en er steeds op aan te dringendat aan alle brug gen bij welker ophalen of opendraaien gevaar zou kunnen ontstaan, barrières gevoegd worden, welke de bruggeman LEIDSCH DAGBLAD. Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer 0.126. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer 0.15. 6 u. 9 m.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 m.; naar Haarlemen Amsterdam: te8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m. VAOERL.AWUjSL.IEl».

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1