BUITENGEWOON N°. 2331. Maandag 16 September. A0. 1867. Per Telegraaf. ST A TEN-GENERA AL. LEIDSCH DAGBLAD. Vereenigde Kitting der beide Hamers, Maandag l@ September 1S67. ter opening van de gewone Vergadering der Staten-Generaal. De heer Mr. J. A. Philipse, die den voorzittersstoel be kleedt, opent, nadat de leden der beide Kamera zich in de zaal, bestemd voor de zittingen van de Tweede Kamer, vereenigd hebben, tegen halfeen de vergadering en laat een koninklijk besluit van den 13den September jl., hou dende zijne benoeming tot voorzitter van de Eerste Kamer gedurende het aanstaande zittingjaar der Staten-Generaal, door den griffier dier Kamer voorlezen. De voorzitter, aan wien dientengevolge, overeenkomstig het voorschrift van art. 103 der Grondwet, het bestuur der vergadering is opgedragen, benoemt eene commissie, bestaande uit leden der beide Kamers, die Z. M. den Ko ning, bij Hoogstdeszelfs aankomst in het gebouw der Sta- ten-Generaalontvangen en in- en uitgeleide doen zal. De ministershoofden van ministerieele departementen de kanselier der beide orden en de leden van den Raad van State bevinden zich te éen uur mede in de vergader zaal. Z. M. de koningdie zich met de prinsen op de in het pogramma voor de opening der vergadering omschreven wijze, naar het gebouw der Staten-Generaal begeven heeft, wordt, na een kort tijdsverloop aldaar aangekomenin de vergaderzaal binnengeleid. Z. M. de koning plaatst zich op den troon, en houdt, terwijl de prinsen naast Z. M. gezeten zijn, de volgende openingsrede: MIJNE HEEREN! Stel Ik er prijs op in persoon Uwe Vergadering te ope nen dubbel aangenaam is Mij heden het vervullen dier taak, nu Ik U gunstige mededeelingen nopens den toe stand van het Vaderland kan doen. De losmaking der betrekkingen van een onzer gewesten tot Duitschland, in het vorig jaar tot stand gekomen, heeft sedert hare internationale bekrachtiging gevonden in het tractaat van Londen van den 11 den Mei jl. Het onschadelijke der werken in de Ooster-Schelde aan gelegd, door de ondervinding bevestigd, zal er, naar Ik Mij durf vleien, toe bijdragen, om onze betrekkingen tot België op den voet van wederzijdsche vriendschap meer en meer te bestendigen. Ik kan Mij verheugen in het behoud eener zeer goede verstandhouding met alle overige buitenlandsche mogend heden. Terwijl Ik met welgevallen de loffelijke wijze vermeld waarop zee- en landmacht aan hare roeping beantwoorden, zal Ik Mij toch verplicht zien Uwe medewerking in te roe pen om aan onze nationale militie eenige uitbreiding te geven, Intusschen zal voor eene behoorlijke oefening der schut terij voor zoo veel de bestaande wet dit toelaat, worden gezorgd. Tot beteugeling der epidemische ziekte, die zich hier en daar in ons vaderland andermaal vertoond heeft, worden de voorzorgsmaatregelen genomendie onder Hoogeren ze gen daartoe kunnen bijdragen. Hetgeen in denzelfden geest geschied is om de veeziekte tegen te gaan, bleef niet zonder gunstig gevolg. Sedert geruimen tijd komen slechts enkele sporadische gevallen dier ziekte voor. Het openbaar en bijzonder Onderwijs bleef ook in het afgeloopen jaar Mijne levendige belangstelling wekken. Het Wets-ontwerp op het Hooger Onderwijs zal bin nen kort een onderwerp Uwer beraadslagingen kunnen uitmaken, Aan uwe overweging zal-mede worden onderworpen een wets-ontwerp tot verlichting van den last, dien de wet op het Zegel op de periodieke pers gelegd heeft. Handel, Scheepvaart en Nijverheid verkeeren in een bevredigenden toestand. Nieuwe wettelijke verordeningen op den IJk van Ma ten en Gewichten en op de Banken van Leening zullen U ter bekrachtiging worden toegezonden. De oogst was over 't algemeen voordeelig. Minder ruim waren de opbrengsten der zeevisscherij. Met het werk der Staatsspoorwegen wordt geregeld en met ijver voortgegaan; eenige dier lijnen naderen hare geheele voltooiing. Door bijzondere ondernemingen zullen eerlang wederom een tweetal lijnen voor het verkeer geopend worden. Worden de bestaande uitzichten verwezenlijkt, dan zal voor het aanstaande dienstjaar zonder buitengewone maat regelen in de behoeften van 's Lands dienst en de uitga ven der Staatsspoorwegen kunnen worden voorzien. Wets-ontwerpen omtrent de geldelijke verantwoordelijk heid van de Hoofden der Departementen van Algemeen Bestuur, het Beheer en de Verantwoording van 's Lands Middelen en tot vereenvoudiging in de heffing van het Recht van Successie en van overgang bij overlijden, zul len U worden aangeboden. Door Uwe beraadslagingen over de ontwerpen tot vast stelling van het nieuwe wetboek van strafvorderingwelke U andermaal zullen worden voorgelegd, zal de invoering der nieuwe rechterlijke inrichting worden bevorderdtot bereiking van dat doel zal ook weldra een ontwerp tot herziening van de rechterlijke indeeling des rijks aan Uwe overweging worden onderworpen en vlei Ik Mij tevens nog in den loop dezer zitting U de ontwerpen tot vast stelling van een nieuw wetboek van burgerlijke rechtsvor dering te kunnen aanbieden. Bovendien zullen U eerlang een ontwerp tot regeling der consulaire rechtsmacht, alsmede ontwerpen ter ge deeltelijke herziening van de crimineele wetboeken van het krijgsvolk te water en te lande worden toegezonden terwijl aan de zamenstelling van een Nederlandsch wetboek van strafrecht met onafgebroken ijver wordt voortgewerkt. De wettelijke regeling der rijkspolitie zal insgelijks door U in behandeling kunnen worden genomen. De velerlei eischen en uiteenloopende meeningen op koloniaal gebied zijn niet zonder invloed gebleven op den toestand van 's rijks overzeesche bezittingen in Oost-Indië en op den gang van zaken aldaar. Mijn eerste zorg dient daarom aan de krachtige bevordering van het staatsbelang in die gewesten te zijn gewijd, in dier voege dat daarbij tevens de rust en tevredenheid der Indische volken ge waarborgd blijve. "Waar daartoe gelegenheid bestaat, zonder andere belangen te krenken, zal Ik tevens gaarne medewerken tot ontwikkeling van landbouw en nijverheid door particulieren. Met leedwezen heeft Mij het bericht vervuld eener vrij hevige aardbeving, die in Midden-Java talrijke offers ge- eischt heeft. De toestand der West-Indische koloniën blijft over het algemeen bevredigend, ofschoon zich de behoefte aan aanvoer van arbeiders nog steeds in Suriname sterk doet gevoelen. De overige werkzaamhedendie U wachtenzullen, met de reeds vermelde voor Uwen ijver in het behartigen der U toevertrouwde belangen een ruim veld openen; mogen zij, door God gezegend, tot heil van het ons allen zoo dierbaar "Vaderland strekken. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Z. M. de koning verlaat, na het uitspreken dezer Troon rede met de prinsenbegeleid door de commissiede ver gaderzaal om zich op de bepaalde wijze naar het konink lijk paleis terug te begeven. De voorzitter sluit, nadat de commissie is teruggekeerd de vereenigde zitting der Kamers. Leiden, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFE.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 5