AFDEBLMBS-rarÖ91STELLIN6. SCHOUWBURG TE LFJDËNT DE GRAAF DE MOEITE CRISTO zoMERZoaa. der gebouwen, op verzoek van zijn werkvolk, hetwelk be loofde den bouw voor niet te voltrekken. In ieder der drie huizen zullen 18 of 20 jongens van alle gezindheden geplaatst wordendie dus als het ware drie gezinnen zul len vormen. En naarmate de fondsen toenemen, zullen er meerder huizen op het terrein worden gesticht. Nog on langs is voor dezelfde inrichting 500 pd. st. door een zil veren echtpaar geschonken. Een andere familie heeft dezelfde som toegezegd. En bij de eerste steenlegging zelve is nog voor 1500 pd. st. ingeteskend. - De Abyssinische expeditie heeft ook reeds aanleiding gegeven tot een strike. Zaterdag 7 Sept. hebben alle ko- lendragers te Liverpool het werk gestaakt, en men is ge noodzaakt geweest, bij den spoedwaarmede de uitrusting en lading der schepen moet voortgaan, hun loon met een vierde te verhoogen. Behalve dit, staat in Liverpool ook overal aangeplakt, dat alle matrozen aangespoord worden, om zich voor de expeditie niet te laten aanwerven dan tegen 4 pd. st. per maand. De gewone soldij i3 2'/2 pd. st. Of die oproeping werking zal hebben en hoe men in dat geval handelen zal, is natuurlijk nog onbekend. Hoe machtig de werklieden-vereenigingeu zijn, blijkt uit het volgende geval. Een mr. metselaar Hume, te Li verpool had een knecht aangeklaagd wegens onwettig ver laten van de dienst. Eenige dagen later verzocht hij zijne aanklacht te mogen intrekken, omdat hij een brief van de vereeniging had gekregen, met de bedreiging, dat zoo hij volhardde, al zijne werklieden gedwongen zouden wor den ziin dienst te verlaten. vrijdag 11. zijn medailles uitgereikt aan verschillende Iersche politie-agenten wegens hun verdieustelijk gedrag in den Eeniansche opstand. De Star" keurt dit zeer af. Daardoor heeft de regeering als 't ware haar zegel gehecht aan de Amerikaansche berichten, die de ongeregeldheden steeds voorstelden als een uitgebreide opstand van het geheele volk. Tot nog toe werden van officieele zijde die vergrootende tijdingen steeds tegengesproken. Thans ech ter, vreest het blad, zal bij het uitreiken der medailjes, de vreemdeling iedere kleine schermutseling, die voor de politie-kazernen heeft plaats gegrepen, zich als eene soort van veldslag tegen de opstandelingen voorstellenen de Engelsche regeering verdenken van vroeger verholen te hebben, wat er eigenlijk in Ierland heeft plaats gehad. Daarenboven mag Engeland niet vergeten, dat het door zijn wanbestuur zelf voor een deel de schuld draagt van de ontevredenheid der Iersche bevolkingen die gedachte had het moeten weerhouden van pralerij na den zegepraal. De Morning Star meent dat de Abyssinische expeditie tot niets leiden zal en zou het beter vindenzoo de regee ring er geheel van af zag. Een Italiaansch dagblad vermeldt, dat bij een zeke ren wijngaardenier, den heer Onufa Settinato, de woeker plant, die de ziekte van den wijnstok veroorzaakt, geheel verdwenen is door de aanraking van de zieke deeleu der plant met eene veeren penin petroleum gedoopt. Het beweren, dat de petroleum alle cryptogamenwoekerdieren en planten doodt, wordt daardoor niet weinig bevestigd. De Porte heelt eindelijk een gezant naar Washing ton gezonden. Bij het overhandigen zijner geloofsbrieven aan den president Johnson heeft deze o. a. gezegd, dat Amerika en Turkije denzelfden staatkundigen grondslag hebben, en dat de, democratische verwantschap hunner in stellingen die beide landen noodzakelijk tot elkaar moest brengen. Men weet niet wat Johnson op deze naïeve taal heeft geantwoord. In het groote land der vrijheid schijnt politieke moraliteit ook niet aan de orde te zijn. Aan de Times" wordt uit Philadelphia o. a. het volgende geschreven Onze dagbladen zijn in den laatsten tijd opgevuld met verklaringen, waarin onze aanzienlijkste mannen van do laagste misdrijven beschuldigd worden, en met artikelen, waarin die verklaringen als lasterlijk worden wederlegd. Het een zoowel als het ander levert eene ergerlijke ten toonstelling op van de verregaande verdorvenheid der po litieke zeden hier te lande. Zelfs onze boogst geplaatste staatslieden schromen niet den president, de ministers, de congresleden, de geuverneurs te beschuldigen van verraad, omkooping, veilheid en moord. De grootste schurken, be reid otn onder eede verklaringen af te leggen tot staving van dergelijke aantijgingen, worden de helden van den dag." A1)VERTENT1EJN Aan de Aandeelhouders in de Ecidsche Schouwburg-Vereeniging wordt ken- nis gegeven, dat de Coupon N°. 2, inge vuld met f 7,50 voor één geheel, en f'3,75 voor een half aandeel zal worden uitbetaald in de eerste week van Octo ber bij den Thesaurier der Vereeniging den Heer D. A. SCHRETLEN (aan deszelfs fabriek-locaal), bij wien ook tevens de rekening en verantwoording der genoemde Ver eeniging over 1866/67 ter inzage liggen. EOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Afdeeling Katwijk, Valkenburg en Rijnsburg. Koninklijke Hollandsche Tooneelisten, onder Directie van J. C. VALOIS. BUITENGEWONE VOORSTELLING OP JI1MDAGJ6 SEPTEMBER 188?. Drama in 3 Afdeelingen en 12 Tafereelen, naar den beroemden Roman van A. Dumas naar het Hoog- duitsch van Carlsmidt. Prijzen der plaatsen Loges f 1.60. Baignoires f 1.20. Parterre fl.OQ. Galerij f 0.50 Achter-Galerij f 0.30. Plaatsen zijn op den speeldag aan den Schouwburg te bespreken van 10 lot 2 ure, a 10 cents extra per plaats. Door ongenoegzame deelneming kan het aangekondigde Concert geen doorgang hebben. Italië. In een Italiaansch blad leest mendat Gari baldi, op zijne reis naar Genève, aan deputatiën eener arbeidersvereeniging en eener democratische vereenigingdie hem aan het spoorwegstation te Emilia kwamen begroeten, op hare vraag naar den stand der Romeinsche quaestie, driftig ten antwoord had gegevenHet is eene schande voor het volk, dat het op dit oogenblik niet te Rome is. Laat het volk zijn plicht doenen weldra zullen wij te Rome zijn. Laat ons slechts beginnen met derwaarts te gaanwanneer wij er zijnkunnen wij overleggen wat wij zullen doen." Zwitserland. Het vredescongres te Genève heeft een compleet fiasco gemaakt. Alles is in de war geloopen Garibaldi is in het geheim vertrokken. Men heeft er aanvallen gericht tegen allerlei verhevene denkbeelden en gevoelens behalve tegen den vrede. Van binnen echter heeft men deze ook niet kunnen handhaven. Amerika. Alle ministers zullen éen voor éen ontslagen worden, met uitzondering van den minister van financiën M'Culloch, ten einde het finantieel krediet van Amerika in het buitenland geen afbreuk te doen. Aerika. Vrijdag den 6den dezer is te Falmouth aan gekomen het stoomschip United Service, medebrengendo berichten van de Kaap de Goede Hoop, loopende tot 3 Aug. Uit den Oranje Vrijstaat waren ongunstige berich ten ontvangende Basutos schenen besloten te zijn de boeren te beletten zich te vestigen op het door hen over wonnen en aan hen afgestane grondgebied. Sommige der boerendie getracht hadden het land te bewerkenwaren verdreventerwijl er enkelen vermoord waren. Er zullen alle mogelijke pogingen in het werk worden gesteld, om de rechten der boeren gewapenderhand te verdedigen. In de Kaap-kolonie werden nog verschillende diamanten ge vonden, terwijl men mede gegronde hoop had petroleum- bronnen te zullen ontdekken. Er heeft in de laatste da gen die het vertrek van de mail voorafgingenzwaar weder gewoedwaardoormen verschillendescheepsongelukken te betreuren had. Leiden, 14 September 1867. I? September. Tentoonstelling van Akkerbouw-voort- brengselenenz. 18 September. Tentoonstelling van Akkerbouw-voort- brengselen, Vee, Pluimgedierte, enz. 19 September. Harddraverij en Volks-Concert, te ge ven door het Muziekcorps van het 3de Bat. Jagers, bij gelegenheid der Prijs-uitdeeling. (Aanvang ten 2 ure). Aanvang ten ure.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3