volgenden dag naar Hellevoetsluis over te brengen. H. M. zal dan van het stoomjacht op Zr. Ms. raderstoomschip de Valk overgaan, om daarmede de reis naar Engeland voort te zetten. Donderdag-middag heeft er een groot diner bij Z. K. H. prins Frederik, op het Huis de Pauw, plaats gehad, dat o. a. door H. M. de koningin werd bijgewoond. De audiëntie van den minister van koloniën zal Woens dag a. s. 18 Sept. niet plaats hebben. De ministers van marine en van oorlog hebben Woens dag de marinewerf te Hellevoetsluis bezocht en met de stalen kanonueerboot een tocht gedaan naardeOuden- hoornsche hoofden. De stemopening voor de toelating van artisten voor den kon. Franschen schouwburg, ten stadhuize te 's-Hage, leverde gisteren het resultaat op, dat zijn aangenomen: Mad. René, première dugazon, jeune chanteuseMad. Mon- nier Chapuis, première danseuse, en mile Bertha, seconde danseuse. Op de hoogere burgerschool te Delft zijn 30 nieuwe leerlingen toegelaten. De cursus is met 115 leerlingen be gonnen. De cholera schijnt zich gelukkig niet verder uit te breiden. Behalve in Rotterdam, Dordrecht en Delft ko men slechts hier en daar, zooals in de provincie Gelderland en Utrecht, sporadische gevallen voor. Gisteren zijn te Rotterdam door de cholera aan getast 5daaraan overleden 6 personen. Burgem. en weth. van Rotterdam hebben aan den gemeenteraad hun rapport ingediend over een ingesteld on derzoek naar de plannen voor den spoorweg Rotterdam- Dordrecht. Zij zijn tot de conclusie gekomendat het re- geerings-plan voor de scheepvaart en het handelsbelang hoogst verderfelijk, voor het personen-vervoer zeer ondoel matig en voor den staat buitengewoon kostbaar is, en dat het voor de exploitatie weinig uitzicht op goede vruchten aanbiedt. Het bekende gezelschap Crosso geeft thans voorstel lingen in den schouwburg te Arnhem, met den meesten bijval. Het ware te wenschen dat het ook hier te Leiden nog eenige voorstellingen kwam geven. Daar de kermis te Amsterdam is uitgesteld, zou men in elk geval hiertoe eene poging kunnen doen. Het programma der Vondelsfeesten te Amsterdam is thans bekend. Ze zullen aanvangen 3 Oct. met een con cert in het Park onder directie van Verhulst, waarop o. a. zullen uitgevoerd worden: feestcantaten van Hofdijk; ouverture Gysbrecht van Amstel van Verhulst; Wiltzangk van Vondel, muziek van Verhulst; Eerste rei uit den Lucifer, muziek van Van Eyken. Op 4 Oct. zal de op tocht, aanvangende bij Vondels grafstede in de Nieuwe kerk en trekkende naar het Wandelpark, en de onthul ling van het standbeeld plaats hebben. De avond van dien dag is bestemd voor de voorstelling in den schouwburg van het gelegenheidsstuk van Mr. J. van Lennep. Den 5den Oct. zal het feest gesloten worden met een bezoek van het Muider-slot, gemeubeld in den stijl van Vondels tijden 's avonds met een concert-promenade in het Paleis voor Volksvlijt en vuurwerk op den Amstel. De onderwijzers van het 7de district van Noord- Holland zullen den 16den dezer maand teSchagen eene algemeene vergadering houden, ter viering van het 25jarig bestaan hunner vereeniging. De feestrede zal in de Groote kerk uitgesproken worden. Op enkele plaatsen in de omstreken van Staphorst en vooral op de hooge Horst in het zoogenaamde E. Dun - niksland zijn in den laatsten tijd vele slangen gezien. Iemand, die onlangs den stand zijner aardappelen wilde nagaantrad op den kop eener slang, die hem met kracht om de beenen kronkelde. Volgens de opgaven kruipen deze dieren tegen de struiken op en zoeken vooral boschbessen. Het //Luxemb. Wort" meldt van den 10 September: Gisterenmorgen heeft het laatste bataljon Pruisische troe pen de stad verlaten. Voordat het zich naar het spoorweg station begaf, hield het op de Wilhelmplatz stand, waar de overste van het regiment een afscheidsgroet met den bur gemeester wisselde, terwijl de burgerij driewerf een //lebe hoch" deed hooren. De burgemeester uitte zijne beste wen schen voor het Pruisische garnizoen. Daarna marcheerde het naar het paleis, waar het voor den prins defileerde. De prins, die in admiraals-uniform gekleed en begeleid was door den kommandant van de Luxemburgsche jagers, kwam naar beneden om van het bataljon afscheid te nemen. Ver volgens rukte het bataljon naar het station op. Z. M. heeft ben. tot ontv. der reg. en dom. te Almelo F. L. C. graaf ran Recbteren Limpurg, tot insp. der reg. en dom. van de derde kl. D. van Goens, thans ontv. te Almelo; tot raadsheer in het prov. ge rechtshof van Utrecht Mr. N. F. van Nooten, thans rechter in de arr.-rechtb. te Utreeht; tot comm. van staat bij den raad van state Mr. C. J. E. graaf van Bylandt, en tot leeraren aan de r|jks hoogere burger school te Alkmaar W. Verbeet te 's-Hertogenboscb en C. Fogteloo te Enkhuizen. Benoemd tot 2den luit. bij het leger in O.-Indië, bij het wapen der inf. den kadet H. J. van Hoogstraten; bij het reg. O.-Ind. cavalerie den kadet H. W. Weytlandt, beide van de kon mil. academie. Aan den O.-Ind. ambtenaar J. S. L. Hurrelbrink, eervol ontsl. met toe kenning van pensioen. L)e Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des namid dags te 5 uren 65°, Wind: N. O., des avonds te 8 uren 604, te 10 uren 563. Zaterdag morgen te 5 uren 54°, Z. W., te 8 uren 60°, 's middags te 12 uren 65°, te 4 uren 64°. BUITENLAND. Belgie. De //Moniteur Beige" deelt een rapport mede betreffende eene nationale inschrijving, om een standbeeld op te richten ter nagedachtenis van wijlen Leopold I. Deze inschrijving was bepaald op 10 centimes per hoofd en heeft opgebracht 252,750.94 franken. Waarschijnlijk zullen deze gelden worden besteed om een standbeeld op te richten te Laeken in het centrum van het publieke park. De berichten omtrent den gezondheidstoestand van kei zerin Charlotte luiden voortdurend ongunstig. De bewijzen van toenemende helderheid van geest steunen louter op wenschen, niet op feiten. Pruisen. Op de journalisten-tribune in de zaal waar de rijksdag van den Noord-Duitschen bond zijne vergaderin gen houdt, heeft ook eene dame plaats genomen. Zij is eene Amerikaansche en is van gene zijde van den Oceaan overgekomen om verslagen te leveren voor de Amerikaan sche pers. Met de benoeming van graaf Stolberg-Wernigerode tot gouverneur van Hanover is men niets ingenomen. Men noemt hem een nulliteit. Sommigen vragen waarom men geen der koninkl. prinsen met den titel van onderkoning heeft aangesteld. Oostenrijk. Het album, door de stad Salzburg aan kei zerin Eugenie tot een aandenken aan hare reis aangeboden wordt gezegd, een pronkstuk van smaak en weelde te zijn. Het bevat in een f'raaien bruin-marokijnen bandmet wit satijn overtrokken, en met eene gouden kroon en het naam cijfer der keizerin in ametisten prijkende, een veertigtal, alle door meesters geteekende gezichten uit den omtrek van Salzburg. Dit album heeft aan de niet zeer rijke stad 5000 fl. gekost. Frankrijk De Fransche academie heeft den eersten prijs voor menschlievende daden of maatschappelijke deug den (den prijs n Monthyon") ditmaal toegewezen aan eene fruitverkoopster te Angers, Agatha Mathias geheetendie, na op haar tiende jaar hare ouders verloren te hebben, met inspanning van alle krachten getracht heeft, in het onderhoud harer jongere zusters te voorzienen op lateren leeftijd verscheidene aanzoeken tot het aangaan van een huwelijk heeft afgeslagen, om zich aan het grootbrengen van de kinderen haars overleden broeders en aan het ver zorgen van andere weezen en van ouden van dagen te kunnen wijden. Een natuurlijke zoon van den keizer en de bekende miss Howard, aan wie Napoleon III de middelen te dan ken had om tot den troon te geraken, is dezer dagen ge huwd met eene rijke Engelsche dame. De jonge man noemt zich graaf De Beaujuilly. De Patrie" wederspreekt de geruchten aangaande eene verandering van ministerieevenals ook het gerucht dat het gouvernement zou hebben afgezien van het voor nemen om de kamers in November bijeen te roepen. Voorts wederspreekt het blad de mededeeling in verscheidene dag bladen omtrent zekere financieele plannen, en eindelijk ook het gerucht, dat de Fransche bank het nieuwe Belgi sche goud zou weigeren. Men heeft gezegd, dat Dr. Nélaton naar Biarritz ont boden was, om den keizerlijken prins te cureeren. Nu be weert men weder, dat de keizer hem noodig heeft. Engeland. Maandag zijn in Londen de eerste steenen gelegd van de drie eerst op te richten gebouwen van een gesticht voor weesjongens. Men herinnert zich, dat voor eenige maanden de heer Spurgeon in de dagbladen een bericht plaatste van een gift van 20,000 pd. st., hem door een ongenoemde dame gezonden tot oprichting van zulk een gesticht. Dat geld moest op het grootboek geplaatst worden, men moest dus wachten met den bouw, totdat de interesten zouden oploopen. Intusschen werd een beroep op de liefdadigheid gedaan, dat niet vergeefs was. Thans is een begin gemaakt. De naam der eerste geefster is be kend gemaakt. Zij is de weduwe van een predikant en heet Hillyard. De heer Spurgeon, mrs. Hillyard en de heer Higgs hebben ieder een eersten steen gelegd. De heer Higgs is aannemer. Hij heeft de materialen geleverd voor een

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2