N". 2331 Maandag A». 1867. 16 September. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. VRËUËL1ED. Wie zingen wil een deugd'lijk lied, zing' 't liedjen van den vrede, den vrede, dien in 't grauw verschiet het oog des denkers rijzen ziet als zegezon der Rede: licht van hope, minzaam licht, welkomzaal'ge vrede Gij waart hetdie naar Bethleëm o heil'ge star van vrede, de herd'ren leiddet tot bij Hem, dien achttien eeuwen 's menschdomsstem zou huid'gen in haar' bede: roem van Christus, reine roem, strijd voor recht en vrede! Sinds scheent gij dóór de tijden heen, o held're star van vrede, maar, telkens als uw licht verdween, werd door de Volken zwaar geleên, was 't rouw in dorp en stede klacht der moed'ren, Vrijheidsklacht, wreed verstoorde vrede. Nog dekt ons meen'ge wolk uw zicht, beminde star van vrede: de gruw'len, gist'ren aangericht zijn nog de laatste niet, wellicht, die 't woest geweld bracht mede bloed en bloed en immer bloed, arme wereldvrede Uw' klaarte glimt zóó lieflijk zacht, o milde star van vrede, en de oogsten, die gij tegenlacht, die bieden zulke rijke dracht aan 't staal der maaierssnede heil alom en duurzaam heil schenkt de zoete vrede. O daag welhaast en voor altijd, gewenschte zon van vrede; verdrijf vooroordeel, haat en nijd, bescherrem wetenschap en vlijt, vooruitgangszin en zede: bron van wond'rentooverbron daag, o zon van vrede! EMIL MOYSON. De Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van den sterken drank heeft, bij gelegenheid van haar vijfentwin tigjarig bestaan, een woord gericht aan Nederlands zonen en dochteren, waarin zij dezen opwekt om zich bij haar aan te sluiten. Zij besluit hare toespraak met deze woorden //Het tijdstip is daar, dat de honderdtallen duizenden, de duizenden tienduizendtallen zullen worden. Eene open bare meening is gevestigd, de algemeene overtuiging heeft slechts nog tot daad te rijpen, het tweede vierde eener eeuw zal als oogst doen kennen, wat gedurende vijfen twintig jaren een zaaien, vaak onder moedeloosheid en tranen, was. Als de strijd zijn vijftigjarig gedenkjaar heeft, zal er geen recht zijn om tot de jeugdigen van bijna gansch de natie te zeggen: Waarom zijt gij achter gebleven? Op dien dag voorspelt ons hart u een nationaal leest: een dankdag voor een volksleven in zijne wetgeving, in zijne gewoonten, in zijne genietingen, naar den eisch der waarheid ge reinigd en hervormd." Pruisen schijnt, bij een eventueelen oorlog, geen enke len zijner onderdanen te kunnen missen. Het blijkt genoeg uit het volgendeEen der provinciale schoolbesturen heeft ten behoeve van een aantal onderwijzers, bij het ministe rie van eeredienst aanvraag gedaan om de vereischte at testen, die de onderwijzers kunnen indienen ter bekoming van vrijstelling van den militairen dienst, voor het geval eener mobielmaking der armee. Het ministerie heeft hierop geantwoord: dat de tot officieren benoemde onderwijzers voortaan niet meer tot die vrijstelling in aanmerking kunnen komen, omdat in geval van oorlog, uitsluitend het militair belang op den voorgrond wordt geplaatst, zoodat zij dan ook niet meer ter bekoming van een attest van vrijstelling kunnen worden voorgedragen. Het minis terie geeft hierbij te kennen, dat over 't algemeen bij de onderwijzers niet uitsluitend het belang der school maar ook de andere zijde van den openbaren dienst" in het oog moet worden gehouden, en dat alzoo die attesten voortaan slechts tot de gevallen van den meest dringenden aard moeten beperkt worden. Den 2den dezer maand is het internationale congres van handwerkslieden te Lausanne geopend. Er waren 16 Fran- sche, 6 Britsche, 3 Duitsche en 1 Italiaansche afgevaar digde tegenwoordig; de overige waren Zwitsers. Nederland schitterde hier dus door zijne afwezigheid. Na den eersten dag het bestuur geconstitueerd te hebben, is den volgen den ochtend het derde jaarlijksche verslag van den alge- meenen raad van bestuur, in de Fransche en de Duitsche talen, voorgelezen. Blijkens dat rapport hebben zich 28 ambachtsvereenigingen en 4 vereenigingen van politieken aard bij de Britsche afdeeling aangesloten; in Frankrijk bestaan takken op 24 verschilllende plaatsen (waaronder Algiers); in Zwitserland in 17 steden; te Genève alleen bestaan 15 ambachtsvereenigingen, met 2000 leden. BINNENLAND. LEIDEN, 14 September. Aan den wensch van velen, eenigen tijd geleden reeds door ons kenbaar gemaakt, zou Dinsdag a. s. worden vol daan. Het geheele muziekkorps van het regiment grena diers en jagers, onder directie van den heer Dunkier, zou Dinsdag a. s. in Zomerzorg een groot militair concert ge ven. Wij vernemen echter zoo juist, dat het concert, wegens ongenoegzame deelneming niet zal plaats hebben. Wij hadden meer belangstelling bij het Leidsche publiek verwacht. Het provinciaal gerechtshof van Zuid-Holland heeft Izaac Koster schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde misdrijf, en veroordeeld tot de straffe des doods, uit te voeren alhier. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 109 tot 122 volwassen personen en van 57 tot 72 kinderen. Het aantal gebruikte baden aan de badinrichting Rijn- zicht bedraagt deze week 1102. H. M. de koningin heeft eergisteren een bezoek af gelegd in den koninklijken grafkelder te Delfc. H. M. legt jaarlijks omstreeks 15 September een bezoek in dien graf kelder af, ter herinnering aan de nagedachtenis van haar tweeden zoon, Z. K. H. prins Maurits der Nederlanden, geboren den 15den September 1843, overleden den 5den Juni 1850. Zr. Ms. stoomjacht de Leeuw moet den I7den dezer te Roterdam gereed liggen, om H. M. de koningin dei* LEIDSGH DAGBLAD Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer 0.126- Geboorte-, huwelijks- en doodberichten vac 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer 0.15. Gent.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1