B I X NENLA N D. B I TENL A N D. LEIDEN, 12 September. Z. M. de koning is hedennamiddag te halfzeven van het Loo in de residentie teruggekeerd. De heer Drouyn de Lhuys, oud-minister van buiteul. 1 zaken van Frankrijk, die sedert eenigen tijd zijn intrek j heeft genomen op de villa van den heer Edw. L. Jacobson, l te Scheveningen, heeft Zondag bij H. M. de koningin op het Huis ten Bosch gedineerd, eu is Maandag bij Z. K H. prins Frederik ontvaugen. Hij zal morgen Scheveningen verlaten. De minister van binnenl. zaken is uit Parijs in de residentie teruggekomen De minister van financiën heeft op een schrijven van j de vereeniging van en voor Nederlandsche iudustrieelen geantwoord, dat ook hem eene herziening van het tusschen ISlederland en Frankrijk bestaande postverdrag weuschelijk j voorkomt, eu dat het mogelijke gedaan wordt om verbe tering in dat opzicht te verkrijgen. Aan den wensch der vereeniging, om de uniform briefport van 5 centen voor Nederland in te voeren, meent de minister, in het belang der schatkist, niet te kunnen voldoen. ln antwoord op een schrijven van de genoemde vereeniging aau den minis ter van binnenl. zaken, heeft deze haar doen weten, dat eene spoorwegverbinding van Zwolle met Almelo nuttig en wenschelijk schijnt; doch dat aan het aanleggen van nieuwe lijnen voor rijks rekening niet kan gedacht worden, zoo lang het in 1860 vastgestelde spoorwegnet niet voltooid is. Het Haagsche Dagbladdat de officieren van admi nistratie bij het leger nog altijd kwartiermeesters noemt, heeft dezer dagen verkondigd, //dat bij beschikking van den minister van financiën eenige surnumerairs der posterijen zijn aangewezen om hunne fuuctiën op onderscheidene plaat sen te gaan uitoefenen." Eergisterenavond had op het groot stedelijk badhuis te Scheveningen, ter herinuering aan den jongsteu ge boortedag van den prins van Oranje, eene buitengewone muziekuitvoering ouder directie van den heer Fr. Botgor- schek plaats, die gevolgd werd door een luisterrijk vuur werk, waarvan de uitvoering was opgedragen aan den heer Van der Brugh, te Amsterdam. Niettegenstaande de fris- sche koelte, die op het strand heerschte, was de toevloed der menigte buitengewoon groot, en al de middelen van vervoer hoe talrijk ook, waren ontoereikende voor de volks massa, die zich naar het badhuis of naar het strand begaf, om van dit feest getuige te zijn. Vooral het laatste vuur werkstuk moet bijzonder voldaan hebben. Een akelig voorval had eergisteren-oehtend in het gerechtsgebouw te Rotterdam plaats. Ter openbare te rechtzitting stond te recht zekere Van Tilburg, die zich op de kermis te Gouda aan verschillende zakkerollerijen had schuldig gemaakt. Na het hooren van de getuigen eischte de officier van justitie eene gevangenisstraf van twee jaren. De beklaagde werd daarna naar het gevangenhok in het gerechtsgebouw geleiddoch na eenigen tijd hoorde men eensklaps een rumoer, hetwelk uit dat hok scheen te komen. Alsnu bleek, dat genoemde Van Tilburg zich door middel van een kleinoud mes den hals had trach ten af te snijden. De overige zich in het hok bevin dende gevangenen hadden daarop rumoer gemaakt. Zij wer den onmiddellijk naar eene andere cel vervoerdterwijl Van Tilburg op den grond lag uitgestrekt, geheel bebloed en het mes naast hem. Het laat zich gemakkelijk begrij pen dat er eene groote ontsteltenis heerschtedoch on middellijk werden alle pogingeu in het werk gesteld om geneeskundige hulp te erlangen, en na slechts weinige oogenblikken kwamen dan ook de heeren chirurgijns Polano en Schuijt, die terstond hunne hulp verleenden. Van Til burg is daarop per rijtuig naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Men hoopt op het behoud van zijn leven. Het is nog niet bekend op welke wijze hij in het "bezit van het mes is gekomen. Het vervoer over den Hollandscheu IJzeren-Spoor weg heeft in Augustus opgebracht f 214,872. Sedert 1 Januari bedroeg die opbrengst f 1,204,341. Eergisteren-avond toen de kinderen te Amsterdam de beurs verlieten, verwekten twee beschonken personen onrustzij weigerden aan het bevel der twee politie-agenten om zich te verwijderente voldoenten gevolge waarvan eene worsteling ontstond, waarop de beide agenten door de policie werden ontzet en de rumoermakers gearresteerd. Eene groote menigte nieuwsgierigen had zich op den Dam verzameld; ter voorkoming van ongeregeldheden en om des noods gereed te zijn, werd het plein voor het paleis door een piket huzaren en eene compagnie soldaten afge zet. Men hoopt dat de orde niet verder verstoord zal worden, en dat de politie het volk zooveel mogelijk zal laten begaan, als er geene baldadigheden of gewelddadig heden geschieden, want velen zit de kermis nog te veel in de gedachten. De kermisfooitjes zijn bovendien toch ontvangenkermisprenten rond bezorgd en kermisdrouken gedronken al is het dat de kermis zelve niet wordt ge houden dank zij de wijsheid van de meerderheid van den gemeenteraad. De militairen zijn weldra weder binnen gerukt. Van de 10 adspiranten, die in de vorige week te Utrecht het geneeskundig staatsexamen hebben afgelegd is slechts een toegelaten. De nieuwe cursus aan de rijks hoogere burgerschool te Utrecht is geopend met 108 leerlingen, waarvan 96 het volledig ouderwijs en 12 slechts enkele lessen zullen bijwonen. Uit Arnhem is voor het eerst eene processie naar Kevelaar vertrokken. Aldaar heeft Dinsdag II. de uitreiking plaats gehad van eene banier van de vereeniging //Volks weerbaarheid". Omtrent de spoorweghjn Groningen - Winscho ten zijn zeer slechte geruchten in omloop. Niet alleen zou de lijn dit jaar niet meer gereed komenmaar zelfs zou er sprake van zijn, wegens de bezwaren die het Orentsche diep oplevert, de richting der lijn op dit gedeelte geheel te wijzigen. Waarschijnlijk zal de hulp der regeering worden ingeroepen. In de provincie Groningen is een improvisator opgestaan, zekere Visker, die veel opgang maakt. Voor de verkiezingen in Drenthe voor een lid van de Tweede Kamer waren niet minder dan 9 candida- ten aanbevolen. Op de hoogere burgerschool te Leeuwarden zijn ruim 50 leerlingen aangenomen. De eerste klasse moet, om het groot aantal leerlingen, reeds dadelijk gesplitst worden. Te Harlingen heeft men het vuren der zee waar genomen zoo prachtig als men zich uiet herinnerde dat ooit gezieu te hebben. Wij hebben onlangs melding gemaakt van een aan slag op het leven van den heer D. de Graeft" vau Polsbroek, Nederlandsch consul-generaal in Japan. Blijkens den //Japan Herald" heeft dit plaats gehad den 2den Juli, terwijl de heer Van Polsbroek in zijne veranda zat. Een Japannees trachtte van die gelegenheid gebruik te maken om hem met een pistoolschot te dooden, doch slaagde hierin niet, doordien de kogel ter zijde vloog, zoodat de heer Van Pols broek geen letsel bekwam. Alle pogingen om den dader in handen te krijgen waren tot tijdens de afzending van het bericht vruchteloos geweest. Z. M. heeft eervol ontsl. Dr. P. Verkade als plaatsverv. lid van Jen geueesk. raad van Friesland en Groningen; en B. J. Fornara als lid van den geneesk. raad van Zuid-Holland, benoemd tot lid van dien raad .1 C. Th. Vigelins, thans piaatverv. lid; tot plaatsverv. lid J C. Huysman, apotheker te Brielletot lid vau den geneesk. raad van Zeeland Dr. W. J Janssen te Kruiningen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des namid dags te 5 oren G4°, Wind: Z. VV., des avonds te 8 uren 57c, Z. O., te 10 uren 54°. Donderdag morgen te 5 uren 52°, ie 8 uren 57D, 's middags te 12 uren 69°, 7. W te 4 uren 68°. Belgie. In de vijfde afdeeling van het Katholiek con gres te Mechelen zijn een paar zittingen gewijd aan net vraagstuk der veredeling van de dagbladpers. Bij die ge legenheid is door den abt Renard de wensch geuit, dat de dagbladen uitsluitend door geestelijken mochten geschre ven wordeneen wensch waartegen de heer Jacobs (lid der Kamer van Vertegenwoordigers) met nadruk is opge komen. Volgens hem was het wel wenschelijkdat de geeste lijkheid invloed op de journalistiek bleef uitoefenen, maar zou het slechts ten nadeele van den godsdienst zelf' uitloopen indien die geestelijkheid hare zending zoo ver uitstrekte als de abt begeerde. Aau het slot der dicussie is een voor stel aangenomen tot het oprichten in alle landen van comité's ter ontwikkeling van den werkkring der katholieke dag bladpers; welke comité's met elkander betrekkingen zul len onderhouden en elkander hulp en bijstand zullen ver leen en. Pruisen. Het bericht dat eene Pruisische nota in den Haag is overhandigd, om de Nederlandsche regeering te herinneren aan de verplichting, om de vestingwerken van Luxemburg te sloopenis verdicht. De regeeringsorgauen zijn voorluopig tevreden over den uitslag der verkiezingen voor den rijksdag. Volgens de Zeidlersche //Correspondeuz" heeft de vooruitgangspartij ditmaal eene nog beslissender nederlaag geleden dan in Februari. Frankrijk. Te Parijs is aangekomen Mgr. Labastida aartsbisschop van Mexico, die indertijd deel uitgemaakt

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2