VOLKSVOORLEZINGEN Privaat-Onderwijs. er den hals niet bij inschoot. De vrouw werd toen boos en zeide; //Ik dacht wel, dat gij den moed niet had om woord te houden". Met een philosophischen lach antwoordde de manBeste vrouwIk heb wel gezegddat ik mij zou ophangen, maar ik heb er niet bijgevoegd, zoodat er de dood op volgt". WETENSCHAP EN LETTERKUNDE. BUITENLAND. Volgens de Zeidl. Corr. heeft Pruisen in den bonds raad voorgesteld, om eene commissie te benoemen tot sa menstelling van eene nieuwe drukperswet ten behoeve van Noord-Duitschland. De gewezen attaché) bij het Oostenrijksche gezant schap in Mexico, Dr. Smit, is dadelijk na zijne aankomst te Weenen door keizer Frans Joseph ontvangen/Daarna is hij naar Possenhofen vertrokken, om bij de aartshertogin Sophie een bezoek af te leggen. Het wordt thans beves tigd, dat het lijk van keizer Maximiliaan in een der ker ken van Queretaro is bijgezet. Het deksel der doodkist is van eene schuif voorzien, waardoor men, des verlangd, het hoofd des gewezen keizers in oogenschouw kan nemen. De bekende zouaaf Jacob, van wien men beweerde dat hij door zijn oogen kreupelen en lammen geneest zit op dit oogenblik gevangen. Het ontbreekt te Parijs niet aan personen, die zich overtuigd houden, dat wanneer Frankrijk Duitschland den oorlog niet aandoet, om de voltooiing der Duitsche een heid te beletten, Duitschland, als zijne eenheid voltooid is, Frankrijk den oorlog zal verklaren. Volgens die lieden is het oorlogzuchtig instinctbij het Duitsche volk langen tijd onderdruktin den laatsten tijd meer en meer ont waakt en wordt Duitschland door het militaire Pruisen ge heel gemilitariseerd. Men beweert dat de heer Rouher van zijne vacantie heeft gebruik gemaakt om twee wetsontwerpen in gereed heid te brengen, het eene betrekkelijk de uitgifte van de leeningdie noodig zal zijn voor de voltooiing der buurt wegen, en het andere strekkende om het stelsel van indi recte belastingen in zijne grondslagen te wijzigen. Koning George van Griekenland is van zijn uit stap naar Engeland den 29sten Augustus te Kopenhagen teruggekomen. Den 12den September zal hij zich naar Petersburg begeven, waar in de maand October zijn hu welijk met de grootvorstin Olga voltrokken zal worden. ADVERTENTIES. Onderwijzers, geëxamineerd als Hoofdonderwijzer, in de Wiskunde en het Handteekenenbieden aan lessen te geven, volgens de beste methode, tegen billijke vergoeding. Adres: Bureau dezer Courant, Letter P. VAN HET DEPT. LEYDEN DER MAATSCHAPPIJ: „TOT NÜT VAN 'T ALGEMEEN". Op nieuw maakt zich de Commissie voor de VOLKS VOORLEZINGEN gereed om hare taak voor den nade renden winter te aanvaarden. Evenals vroeger stelt zij zich voor, het houden van 12 Volksbijeenkomsten, waar van de eerste op UttilLiSL.nö'M® A.<8Gr 14 Oct. zal plaats hebben. Ofschoon van haren kant bereid al het mogelijke te doen om ook dit jaar de zaak naar wensch te doen slagen, kan zij daarbij evenmin als vroeger den krachtigen steun van het publiek missen; de Commissie heeft behoefte aanspre kers aan hoorders en aan geld. Dankbaar voor de tot hiertoe genoten ondersteuning, roept zij die met vernieuwden aandrang voor dezen winter in en beveelt de lijstendie sprekers en begunstigers eerst daags ter teekening zullen worden aangeboden, in ieders bescherming aan. Op ééne zaak wenscht zij inzonderheid de aandacht te vestigen. Zoovelen zijn in het bezit van voorwerpen, wel ker bestaan de Commissie dikwijls niet eens vermoedt en die toch, voor een avond afgestaan en den werkman ver toond, dikwijls zooveel zouden kunnen bijdragen om de bijeenkomsten te veraangenamen. Onbekend met de bezit ters kan de Commissie zich tot niemand in het bijzonder wenden maar hoopt zij dat het verzoek, bij deze in het open baar tot allen gerigt, voldoende zal zijn om door menige aanbieding van dien aard gevolgd te worden. Aldus gesteund hervat de Commissie hare taak met moed en hoopt (wat steeds haar streven zal zijn) den bezoekers menigen nuttigen en genoegelijken avond te kunnen aan bieden. Namens de Cominissie voornJ W. T. WERST, Voorzitter. H. N. VEEFKIND, Secretaris a. i Z. M. heeft benoemd tot kapt. 3de kl. der inf. de lste luitt. A. A. F. Lanzing, E. C. Tonnet en D. J. Eerkens; bij het 3de reg. vest.-art. tot lsten luit. den 2den luit. W. van Lelyveld; tot notaris te Eersel J. A. Verhoeven, cand.-not. Vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van komra. der orde van St.-Olaf, aan den rit meester C. W. baron Snoeckaert van Schauburg; der versierselen van ridder der Zwaard-orde aan den luit. t/z. lste kl. Jhr. D. Bowier,envan ridder der Wasa-orde aan den officier-machinist L. C. van de Watering, hun geschonken door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen. Eer vol ontsl. Mr. L. graaf van Heiden Reinestein als kantonr. te Assen. Gepen sioneerd de kaptts. J. T. Clementz en D. L. N. Swemer der inf., met toekenning aan den eersten van den rang van majoor. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des namid dags te 5 uren 69°, des avonds te 8 uren 63°, te 10 uren 61°. Diusdag morgen te 5 uren 59°, Wind: Z. W., te 8 uren 63°, 's middags te 12 uren 67°, te 4 uren 65°. Zorgvuldige en herhaaldelijk genomen proeven hebben bewezen, dat de chloroforme en andere verdoovingsmiddelen, die het dierlijke lichaam voor uitwendige aanraking ongevoelig maken, evenzoo op de planten-wereld werken. Het zoogenaamde kruidje-roer-me-niei", dat bij de minste aan raking zijne blaadjes hangen laat, wordt na eenige minuten onder eene stolp of andere beschutte ruimte aan den invloed van chloroforme te zijn blootgesteldvoor elke aanraking, zelfs vrij sterke, geheel ongevoelig. Eene andere plant, de Colocasia", maakt sedert de waarnemingen, door den heer Lecoq gedaan, en aan de Fransche academie medegedeeld, de aandacht niet weinig gaande. Men heeft namelijk bespeurd, dat deze plant, zonder eenige zichtbare aanleiding of oorzaak, van tijd tot tijd trillingen krijgt, die elkander soms zoo snel opvolgen, dat men er 100 a 120 per minuut geteld heeft. Deze golvingen of trillingen zijn soms zoo sterk, dat door de beweging der omringende lucht ook andere daarbij staande planten in beweging geraken, en zelfs de aarden potten, waarin zij staanbeginnen te schudden. Natuurkundigen en botanici verdie pen zich in gissingen omtrent de oorzaak van dit vreemde verschijnsel. Pruisen. De bijeenkomst van den koning met de Zuid- Duitsche souvereinen zal waarschijnlijk op het kasteel Ho- henzollern plaats hebben. Oostenrijk. Het archief van keizer Maximiliaan op Miramarbevattende o. a. de afschriften der correspon dentie met Napoleon, is aan den opper-hofmaarschalk overgegeven. Frankrijk. Niettegenstaande de vredelievende speeches van den keizer vertrouwt men de zaken nog volstrekt niet, daar sommige maatregelen genomen worden, die bij het vooruitzicht op vrede vreemd schijnen, zooals b. v. de vermeerdering van het personeel der school van St.-Cyr. Engeland. De Engelsche zaakgelastigde te Konstanti- nopel wederspreekt in een telegram van 6 dezer het ge rucht aangaande de invrijheidstelling van de gevangenen in Abyssinië. Denemarken. De landgraaf Willem van Hessen, vader der koningin van Denemarken, geboren 24 Dec. 1787, is Donderdag-avond te Kopenhagen overleden. Amerika. TJit Mexico wordt gemeld dat president Juarez maatregelen nam, ten einde de wonden, door een vijfja rigen oorlog aan het land geslagen, zooveel mogelijk te heelen en den vrede te bestendigen. Na de intrede van den president in de hoofdstad waren tachtig keizerlijke gevangenen op vrije voeten gesteld. Geen der militairen, welke nog gevangen zatenzou voor den krijgsraad terecht staan, omdat Mexico zonder gevecht had gecapituleerd. Ingevolge het besluit van 21 Juni hadden zeshonderd keizerlijke ambtenaren zich bij de autoriteiten aangemeld. Naar men verzekerde waren Castillo en Garcia Aguirre, beiden keizerlijke generaals, door den krijgsraad van Quere taro ter dood veroordeeld, maar men dacht dat zij bege nadigd zouden worden. Wat Marquez betreft, deze was eindelijk gevat op de hofstede Paredones. Eene belooning van 50,000 fr. was op zijn hoofd gezet.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3