dat hij het niet waagtdie redenen te melden vóór dat hij volkomen zekerheid daaromtrent heeft. BINNENLAND. LEIDEN, 8 September. Donderdag 11. heeft de vereeniging //Nut en Genoegen" de medailjes en getuigschriften uitgereikt, op de Amster- damsche tentoonstelling toegekend aan Leidsche werklie den wier namen wij vroeger hebben opgegeven. De fees telijkheid werd opgeluisterd door de tegenwoordigheid van den burgemeester, de heeren Stoffels en Kneppelhout, en nog een aantal genoodigden en belangstellenden. Zeer gepast was de toespraak van den voorzitter, den heer J. Goedeljee, waarin deze tevens op den toestand der vereeni ging weesen alle aanwezigen stemden van ganscher harte in met den wenschdoor het geacht hoofd onzer gemeente aan het eind dezer samenkomst uitgesprokendat deze vereeniging, die onder de nuttige inrichtingen van Leiden eene eervolle plaats bekleedt, spoedig van een spruit tot een boom moge opwassen. Wij verheugen ons dat de ver eeniging in Mei van 't volgende jaar hier ter stede eene tentoonstelling zal houdenen wij hopen dan te kunnen vermelden, dat zij in een jaar merkbaar is vooruitgegaan. Want nu alles afgeloopen is, mogen wij niet verzwijgen, dat de eerste tentoonstelling nog wel iets te wenschen over liet. Vooreerst had het getal inzenders grooter kunnen zijn. Maar vooral hopen wij in 't vervolg door onze werklieden minder knutselarijenmaar daarentegen meer flinke en nieuwe werkstukken geëxponeerd te zien. De oud-hoogleeraar onzer hoogeschool Dr. I. G. S. van Breda, is in 79-jarigen ouderdom te Haarlem over leden. De weleerw. heer H. Eangman heeft aan den algem. kerkeraad der herv. gemeente kennis gegeven dat hij be sloten beeft zijn ambt neder te leggen. Het provinciaal gerechtshof van Zuid-Holland heeft heden uitspraak gedaan in zake de gemeente-commissie der Hervormde gemeente tegen de Kerkelijke gemeente fee Leiden en beslist, dat de nieuwe gemeente-commissie niet gerechtigd was het nieuw reglement op het beheer der ker kelijke goederen te ontwerpen. Het hof heeft mitsdien aan de oude gemeente-commissie het recht toegekend om over gave rekening en verantwoording te vorderen van het be heer der goederen. Het vonnis der Leidsche rechtbank van 31 October 1865 is bevestigd en de appellante solidair en in privé veroordeeld in de kosten. De minister van financiën heeft in het begin der maand Augustus eene aanschrijving gericht aan heeren ontvangers van de registratie en het buitengewoon zegel tot het opmaken van een zoo volledig mogelijke statistiek van de binnenlandsche dag- en weekbladenten einde 1°) den hedendaagschen stand der journalistiek van ons land te kunnen vergelijken met dien van vroeger en ook van andere rijken; en ten 2°) eene begrooting te erlangen van het verlies, dat de schatkist zou lijden bij eene eventueele afschaffing van het dagbladzegel, waarvoor deze maatregel de voorbereiding is. Naar men verzekert, zijn er bij de departementen van algemeen bestuur onderscheidene wets-ontwerpen in gereedheid gebracht, die in het a. s. zittingjaar aan de Staten-Generaal zullen worden aangeboden. Daaronder zou naar men zegtbehooren een wetsontwerpwaarbij het aan de regeering in het algemeen vergund wordt, kermis sen te schorsen. Lord Clarendon heeft dezer dagen de residentie bezocht. H. M. de koningin heeft zijne lordschap ontvan gen en uitgeleide gedaan. De militaire gouverneur der vesting Luxemburg, de generaal Von Brauchitschheeft op den dag van zijn vertrek uit die stad (2 September) een schrijven aan haar gemeentebestuur gerichtwaarin hij aankondigdedat krachtens kabinets-order zijner regeering, het gezag der Pruisische overheid in de vesting met genoemden dag op hield. Te Rotterdam zijn Zaterdag door de cholera aan getast 10daaraan overleden 8 personen, gisteren aangetast 7overleden 2 personen. De raad voor de gemeente Haarlemmermeer heeft eene allerbelangrijkste discussie gevoerd over het meer of min betamelijke van het rooken door de leden gedurende de zittingen. Te Amsterdam is in 47jarigen ouderdom overle den Dr. J. K. van der Wulp, de bekende bewerker van den catalogus van pamfletten uit de collectie van den heer Is. Meulman. Hij was een man van groote geleerdheid en overgroote bescheidenheid. Morgen wordt te Leeuwarden de rijks hoogere burgerschool plechtig geopend. Aan het toelatings-examen hebben 83 leerlingen deelgenomen. De hoogere burgerschool te Deventer opent den nieuwen cursus met 52 leerlingen en 34 toehoorders. De heer P. Regout, de bekende protectionist, heeft aan de prov. staten van Gelderland eene schilderij ten geschenke gegevenvoorstellende het leggen van den eersten steen van bet nationaal monument van 1813 op 17 Nov. 1863. Men is steeds zoekende naar de oorzaak van dit verschijnsel. De oud-studenten der academie van Franeker hebben in de vorige week in die stad een reunie-feest gevierd. Te 's- Hertogenbosch is een valsche rijksdaalder aangehouden met de beeltenis van Willem I en het jaar tal 1858. Op den nieuw aan te leggen spoorweg, onder de ge meente Koog a/d. Zaan, is een vreeselijk ongeluk ge beurd. Een werkman wilde op een wagen springen van den werktrein, die in beweging was en de sprong mislukte, waardoor van den ongelukkige beide beenen zijn verbrij zeld. Bij koninkl. be9l. zijn benoemd tot burg. der gem. Veenendaal H. G. van der Poel; Diemen en Watergraafsmeer A. L. van Tienen; Bunde J. J. Vossen; tot ridder van den Ned. Leeuw Mr. A. C. H. Geukama Bakker. Voor de groote promotiën en wijzigingen bij de dir. bel. moeten wij naar de grootere bladen verwijzen en bepalen ons alleen tot het vermel den der volgende benoemingentot boofdinspect. J. C. Bloem thans re ferendaris voor de afd. dir. bel. bij het dep. van fin.; tot dir. te Rotter dam W. C. P. Toewater; te Amsterdam A. Volkmaars; tot hoofdcontro leur te Rotterdam F. Hoyer; te Amsterdam J. Kuyper Hz. te Zutfen L. S. Sala, te Eindhoven, A. J. L. Beudt; tot referendaris bij het dep. van fin. W. P. van Visvliet. Verder o. a. verplaatst de volgende contro leurs der dir. bel. I. I. Olivier van Leiden (2de afd.) naar Leiden (lste afd.); C. M. Visser van Vlaardingen naar Leiden, J. M. Ter Laag van Charlois naar Enschedé. Benoemd door den kon.-grootb. tot officier van de Eikenkroon J. A. Nuyts. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des namid dags te 5 uren 64°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 59°, te 10 uren 55°. Zondag morgen te 5 uren 56°, te 8 uren 62°, 's middags te 12 uren 69°, te 4 uren 68°, 's namiddags te 5 uren 67°, 's avonds te 8 uren 62°, O., te 10 uren 58°. Maandag morgen te 5 uren 56°, te 8 uren 62°, 's middags te 12 uren 71°, W., te 4 uren 70°. BUITENLAND. Pbtjisen. Het gouvernement heeft eene dépêche gezon den aan zijne diplomatieke agenten in het buitenlandom hun kennis te geven van de mededeelingen, van de Parij- sche en Weener kabinetten ontvangen. Blijkens eene dezer dagen openbaar gemaakte offi- cieele opgave bestaat de Pruisische oorlogsmarine thans uit 88 vaartuigenmet 454 stukken geschut en een inhoud van 42,825 tonnen. Van deze vaartuigen zijn er 42 met stoomvermogente weten 3 gepantserde fregatten en 2 kleinere pantserschepen, te zamen 64 stukken en 2600 paardenkrachten tellendevoorts 9 korvetten2 advies vaartuigen, 1 jacht, 3 transportvaartuigen, 8 kanonneer- booten van de eerste klasse, ieder met 3, en 14 van de tweede klasse ieder met 2 stukken. De gezamenlijke stoom- vaartuigen tellen 327 stukken en 7892 paardenkrachten. Aan zeilschepen heeft de vloot3 fregatten van 4838 en 26 stukken, 3 brikken, waaronder twee van 16 en eene van 6 stukken, benevens 4 vaartuigen voor den haven dienst. Bovendien zijn er 36 roeikanonneerbootenwaar van 32 met 2 stukken en 4 met 1 stuk. De drie eerst- gemelde pantserfregatten zijn nog buitenslands in aanbouw gelijk mede eene der korvetten. De koning is nog altijd op het kasteel Babelsberg, waar hij een onderhoud heeft gehad met den graaf Von Bismarck. De koningin-weduwe heeft het kasteel Stolzen- fels bij Coblenz betrokken. Men verwacht daar ook de aartshertogin van Oostenrijk. Oostenrijk. Het vertrek van den keizer en de keizerin naar Parijs is definitief op 25 October vastgesteld. Er is een voorloopig muntverdrag tusschen Oostenrijk en Frankrijk geslotende definitieve onderhandelingen daarover zullen omstreeks het einde der volgende maand aanvangen. De //Neue freie Presse" deelt eene lijst mede van het a. s. Duitsch-Oostenrijksche ministerie: prins Auersperg, presidentGiskrabinnenl. zakenBergenjustitieHerbst onderwijs. De heer Yon Beust is naar Stiermarken ver-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2