.V. 2326. Dinsdag 10 September. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zou- en Feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD Prijs dezer Courant. Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Prijs der Advertentiën. Van 1-6 regels 0.75iedere regel meer 0.12s. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer ƒ0.15. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage Helft, Schiedam en Rotterdam: te 8 n. 30 m 10 u. 17 m.; 1 a. 55 m.; 3 u. 52 m., 6 u. 9 m.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 it. 55 m.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m. Stoomboot Volharding van Leideu (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 n., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) uaar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 m. Vau Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwa Stoombootdieust, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 's nam. te 2 u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.,'s nam. te 3 u. Zondag9 buiten dienst. Postbuslichtingen: (Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 n. 30 m., 10 u. 55 m.; 3 u. 35 m.; 7 n. 55 m. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 10—4. Thesaurie, van 9—2; Zaterdag van 912. Be Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en TJitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 46 urenvan's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. Men is er niet zoo terstond op voorbereid om van conser vatieve zijde op nieuwigheden te worden onthaald. Zeer ver klaarbaar is dan ook de verbazing van de lezers der Staatscou rant, toen zij in bet nummer van 8 en 9 Sept. 11. voor het eerst zoover hunne herinnering reikte, na de benoeming van een ambtenaar tot ridder der orde van den Neder- landschen Leeuwdie van een ander tot officier van de Eiken kroon vermeld vondenYoor de benoemingen bij die (vreemde) orde wordt immers geen contraseign van een Nederlandsch minister vereischt; zij geschieden door den koning-groothertog geheel buiten voordracht of medewerking zijner verantwoor delijke raadgevers; zij zijn derhalve geene regeeringsdaden en werden dan ook tot dusverre nooit in de officieele Staats courant vermeld. Vanwaar deze nieuwigheid? Heeft men hier aan inmenging te denken? Wij meenden, dat men zoo ijselijk susceptibel was op het punt der praerogatieven van de kroon. Dat volledigheid boven sierlijkheid gaatheeft het Anti dagbladzegel-verbond begrepen, door terstond bij zijne ge boorte met een naam voor den dag te komendie wel niet schoon klinkt, maar die volkomen uitdrukt wat de ver- eeniging is en wat ze wil. Men heeft gesproken van eene onhollandsche samenkoppeling van woorden. Maar het is beter nationaal te zijn dan het te schijnen, en dat die anti-dagbladzegel-beweging eene echt Nederlandsche be weging is, daaraan valt wel niet te twijfelen: zij zou moeielijk meer kunnen zijn, want buiten onze grenzen is de vijand, dien het verbond bestrijdt, reeds lang ver slagen. Die ongekunstelde zucht naar klaarheid en volle digheid valt misschien minder in den geest van onzen tijd menig genootschap heft tegenwoordig een vaan omhoog, waarop wel eene schoone allegorische inscriptie te lezen staat, maar waarop men vergeten heeft een of meer kleu ren aan te brengen; en het kan den besten gebeuren, om, terwijl hijop den naam afgaande, meent met de eene of andere philanthropische vereeniging te doen te hebbente recht te komen bij een klein protestantsch genootschapje of in eene vrijmetselaarsloge. Maar het anti-dagbladzegel-ver- bond leeft ook meer voor de toekomst dan voor het heden ofschoon voor eene toekomst die het zelf niet zien zal. Zoodra toch het verfoeielijk zegel op de dagbladen in ons land zal zijn afgeschaftzal het verbond zijne taak als afgedaan beschouwen en het tooneel verlaten. Voorloopig heeft de vereeniging zich verbonden voor een leven van dertig jaren min éen dagmaar nooit heeft een melancho- liën een vroegen dood vuriger gewenscht dan zijmoch ten de dagbladen, par impossible, morgen reeds op onge zegeld papier verschijnen, met een juichkreet zou het Anti dagbladzegel-verbond in het graf gaan zonder ons iets meer na te laten dan de aangename herinnering aan haar be staan en hare statuten. Deze statuten toch zijn verschenen engoedgekeurd door den koning bij besluit van den tweeden Augustus 11., wach ten zij nog alleen op de goedkeuring van het publiek. Dat deze hun ruimschoots ten deel zal vallen, daaraan twijfelen we geen oogenblik. Mocht men zich al eens gevraagd heb ben hoe particulieren een maatregel konden bevorderen welke de regeering toch eigenlijk in handen heeft genoemde statuten geven een volkomen bevredigend antwoord op die vraag. Bijeenkomsten, brochures, anti-dagblad-zegel-candi- daturen bij verkiezingen, petities enz. enz., en dan niet te vergeten de medewerking der ongelukkige dagbladpers zelve, die gaarne een ruk mee zal geven om den zwaren last van hare schouders te werpen ziedaar zoovele ge paste en uitvoerbare middelen waardoor de vereeniging haar doel zal trachten te bereiken. De zetel der vereeniging is te Botterdam gevestigd, en zoolang ze geen 500 leden telt, treedt het afdeelingsbestuur aldaar als hoofdbestuur op. Men heeft minstens vijftien leden noodig om eene afdeeling te vor men, en wie lid wil worden behoeft zich slechts bereid te verklaren tot het medewerken aan het groote doel met de kleine middelen en tot het betalen eener j aarlij ksche contributie van 2.50. Eene bijdrage van minstens 10 in het jaar of een geschenk van minstens ƒ100 verleent u den naam van begunstiger. Wij wenscken het Anti-dagbladzegel-verbond een kort bestaan toe, eene ruime deelneming, een aangenaam werk en - minstens vijftien leden te Leiden. Uit Bern werd onlangs medegedeeld, dat de onderhande lingen die tusschen Zwitserland en de Nederlanden over het sluiten van een handelsverdrag sinds lang gevoerd wor den, den 23sten Augustus door de Nederlandsche regeering zijn afgebroken, onder voorwendsel dat het niet mogelijk was aan de vordering van den bondsraad te voldoen en de in Nederland gevestigde Zwitsers van den schutterlijken dienst vrij te stellenen ook omdat men met de toezeggingen der kantons omtrent de vestiging der Israëlieten in Zwitserland nog niet geheel tevreden is. Men meent echter in gcjgd. onderrichte kringen, dat de Nederlandsche regeering idoor andere redenen van zuiver politieken aard er toegebracht is om de onderhandelingen af te breken. De bepphtgever der Köln. Zeit. die deze mededeeling doet, voëgffoêr lüj,

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1