BINNENLAND. BUITENLAND. gekeerd, maar op eenigen afstand van elkander, op de plaatsen waar gestreden is" (Livius I: 25;. Het bedoelde groote vierkante grafteeken van bazaltlava moge voor een ons onbekende zijn gebouwd, maar zeer zeker niet voor de Curiatiussen en Horatiussen. Eene afbeelding en beknopte beschrijving is o. a. te vinden in fig. 401 en 402 bl. 103 van Guhl u. Koner, das Leben der G-riechen und Römer. De architect Canina liet het voor een 20 jaar herstellen naar aanleiding van de beschrijving van Porsenna's graf monument te Ulusium, volgens Plinius Hist. Nat. XXXYI, 13, 91. LEIDEN, 6 September. Gisteren en heden is voor het provinciaal gerechts hof van Zuid-Holland de zaak behandeld van Isaac de Koster, beschuldigd, zooals bekend is, van in den avond van 12 Nov. 1SÜ6 den beruchten diefstal te hebben ge pleegd, in de aanhoorigheid van het door de firma Dros en Coinp. bewoonde huis alhier. De beschuldigde bleef zijne ontkentenis handhaven. De adv.-gen. Mr. W. Terp stra heeft geëischt, de straffe des doods uit te voeren binnen Leiden volgens art. 381 C. P." Hij wilde den be schuldigde i/voor altijd onschadelijk maken voor de maat schappij, die hij reeds zoo dikwijls beleedigd heeft." De adv. Mr. A. W. Jacobson heeft in eene welsprekende rede wegens gebrek aan wettig bewijs tot vrijspraak ge concludeerd De uitspraak is bepaald op Zaterdag 14 Sept. a. s. des voormiddags te 10 uren. Z. M. de koning is gisteren te halfvijf uit de residentie te [Rotterdam aangekomen en heeft onmiddellijk de reis naar het Loo voortgezet. Hedenmorgen heeft H. M. de koningin een bezoek gebracht aan het gebouwingericht tot verpleging van choleralijders te Rotterdam. Z. K. H. prins Erederik is gisteren te ruim elf uren van zijne buitenlandsche reis in de residentie teruggekeerd. Het concert en het vuurwerk, die eergisteren bij ge legenheid van den verjaardag van den prins van Oranje te Scheven in gen moesten gegeven zijn, hebben wegens het ongunstige weder niet plaats gehad en zijn uitgesteld tot Dinsdag a. s. De burgerkiesvereeniging te Assen heeft tot candi- daat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld den heer Mr. L. Oldenhuis Gratama. Te Zevenbergen moesten voor twee leden van den gemeenteraad twee herstemmingen plaats hebben. Hierbij deed zich het vreemd verschijnsel voor, dat de heer L. J. Smits candidaat was voor de beide plaatsen. Nog vreemder werd dit, toen het na de opening der briefjes bleek, dat de heer Smits ook voor beide plaatsen gekozen was. G-isteren zijn te Rotterdam door de cholera aan getast 5, daaraan overleden 7 personen. Te Dordrecht waren eergisteren sints het begin der epidemie 82 personen aangetast, waarvan 55 over leden. Aan den Kruiswegeene buurtschap op een half uur afstands van B1 e i s w ij kheerscht groote verslagenheid, aan gezien aldaar van de 81 zielen 24 binnen 8 dagen tijds aan de cholera overleden zijn. Ook te Almelo, waar de kermis was afgeschaft, zijn Dinsdag 11. eenige onlusten ontstaan, daar het toen eigenlijk de eerste kermisdag moest wezen en het volk ker mis wilde houden. Het blijkt dat het besluit tot schorsing der kermis te Amsterdam genomen is, in strijd met een voorstel van het dagelijksch bestuur. De spoorweg Meppel-Zwolle zal den lsten Oct. geopend worden. Men schrijft ons uit Harlingen, dd. 4 September: In de gepasseerde week is van hier uitgevoerd voor zoo verre onderstaande artikelen betreft7190 kwart vaten boter, voor eene waarde van p.m. f348,000, 4000 Edammer en 2000 Kanter kazen, 34 vaten vet, 74 bundels gezouten vellen, 234 zak mosselen, 260 runderen, 100 kalveren, 853 varkens en 2567 schapen. Er is nog goed blijven staan, dat met de eerste gelegenheid niet verzonden kon worden. Naardien uit Rotterdam wegens het heerschen der cholera aldaar, de invoer van landverhuizers in Engeland verboden is, zoo blijft Harlingen voor Nederland het punt van uitgang voor emigranten naar Amerika. Van de gele genheid om van uit deze haven naar de nieuwe wereld te komen, werd verleden Zaterdag door 80 personen gebruik gemaakt. Maandag 11. heeft het scherpschutters-gezelschap St.- Dionisius te Tilburg zijn 200jarig bestaan gevierd met het houden van een concours,'waartoe alle Nederlandsehe buks schutterijen waren uitgenoodigd en waaraan 37 gezelschappen hebben deelgenomen. Het gezelschap St.-Willebrordus van Klein Zundert heeft vooreerst de gouden medaille behaald en buitendien nog het zilveren eerekruis voor de meeste punten, behaald door J. Mertens, de zilveren medaille voor het eerst komende gezelschap en nog eene zilveren medaille voor het oudst bestaande van alle mededingende gezelschappen. De tweede prijs werd behaald door St.-Bartholomeus van Was pik en de derde door St.-Jan van Kaatsheuvel. Uit Y e 1 z e n wordt gemelddat Dinsdag 11. een zandtreinwaarop zich behalve de machinist en stoker nog 3 particulieren bevondentegen de ophaalbrug is gestoomd die nog niet geheel was neergelaten. Een bejaard heer en de machinist hebben daarbij op noodlottige wijze hun le ven verloren. De drie overigen hebben, toen het gevaar ontdekt werd, een gevaarlijken sprong gewaagd en zijn gelukkig met den schrik vrijgekomen. De oorzaak van dit bedroevend voorval kan niet juist worden opgegeven doch zeker is het dat èn op de locomotief èn door den brug wachter het gevaar ontdekt is. De bejaarde heer, bij het ongeluk omgekomen, is een achtenswaardig ingezetene van Amsterdamde heer W.; zijn treurig uiteinde dompelt eene talrijke familie in diepen rouw. Het laatste onweder heeft allerlei kleine ongelukken ver oorzaakt: Nabij Hardiniveld is een watermolen geheel afgebrand. De vrouw van den molenaar moet mede getrof fen en bewusteloos weggedragen zijn. De polder, eerst kort geleden van zijn overtollig water voor een deel ont last, loopt thans op nieuw gevaar van onder te loopen. Te Waspik is de toren van de protestantsche kerk ge troffen, zonder echter veel schade te veroorzaken. TeRaams- donk is de bliksem geslagen in de pastorie der Hervormde gemeente, zonder brand te veroorzaken. In de omstreken van Harlingen zijn vier boerderijen afgebrand. Op som mige plaatsen schijnt de donderbui vergezeld gegaan te zijn door een hevige windhoos. O. a. heeft deze geheerscht te O p - heus den, terwijl daar juist paardenmarkt werd gehou den. Een tal van stevig gebouwde huizen en schuren wer den daardoor zwaar beschadigd, graanbergen van hunne dekkingen beroofd, die met een gedeelte van den geborgen voorraad onbegrijpelijk ver werden medegevoerd; boomen werden als 't ware afgeknotheggen op den grond gewor pen te veld staande tabakenz. vernieldeen korenmolen verloor de gansche kap, terwijl de zware molenas gebro ken op 't molenerf terecht kwam; een flink gebouw met schuur stortte geheel in; een der bewoners, eene jonge weduwe, vond den dood onder de puinhoopenhare ouders brachten er het leven af, ofschoon hare moeder mede in bedenke- lijken toestand verkeert. De kramers leden mede groote schade. Z. M. heeft benoemd tot raadiheer in het prov. gerechtshof in Drenthe Mr. W. van Nauta Lemke, offic. van just, bij de arr.-rechtb. te Sneek tot offic. van just, te Sneek Mr. S. J. T. H. ridder Nedermeyer van Rosen thal, thans subst.-offic. aldaar, en tot subst.-offic. Jhr. Mr. P. J. van Beyma, thans griff, bij het kantonger. te Beesterzwaag; tot notaris te Serooskerke L. L. Woutersen, cand.-not.; tot not. te Brouwershaven J. van der Bent, cand.-not., en voorts bepaald dat de te Zierikzee opengevallen notarisplaats voorloopig zal onvervuld blijven; tot notaris te Raamsdonk P. van der Meer cand.-not. Z. M. heeft aan den heer N. Trakranenafgetreden minister van kolo niën, een pensioen verleend van ƒ841. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des namid dags te 5 uren 68°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 64°, te 10 uren 62°. Trijdag morgen te 5 uren 59°, te 8 uren 62°, 's middags te 12 uren 67°, te 4 uren 70°. Duitschland. In de troonrede van den groothertog van Baden wordt gezegddat men een heel eind nader is ge komen tot de vereeniging der Zuid-Duitsche Staten met den Noord-Duitschen bond door het defensief verbond met Pruisen. Yoorts werd medegedeeld, dat te Stuttgart eene overeenstemming betreffende de militaire quaestie met de Zuid-Duitsche Staten is tot stand gekomen. Pbuisen. Uit Coblenz wordt gemeld, dat de sultan aan den eigenaar van het hotel zum Riesen aldaar, waar hij tijdens zijn verblijf te dier stede zijn intrek had geno men, de orde van Medjidje en aan diens echtgenoot eene kostbare broche heeft geschonken. De commissiën van den bondsraad zetten hare beraad slagingen voort en bespoedigen die, vooral over de be grooting, zooveel mogelijk. Woensdag heeft de laatste be raadslaging plaats gehad over de wet betreffende de pos- terij in den bond. De oorspronkelijke voorstellen zullen in

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2