n°. nu. Zaterdag A°. 1867. 7 September. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageHelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m; 10 u. 17 ra.; I u. 55 m.; 3 u. 52 m., 6 u. 9 m.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 ra.; uaar Haarlemen Arasterdam: te8 n. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 ra.; 3 u. 1 m.; 4 n. 57 ra.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 ra. overige dagen nam. te 3 n. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u.. overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 ra. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Arasterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 's nam. te 2 u.; van Amsterdam (Overtoom) uaar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 's nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen: (Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 n. 30 m., 10 u. 55 m.; 3 a. 35 ra.; 7 u. 55 m. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van FabricageWoensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 10—4. Thesaurie, van 9—2; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 12-1. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 46 uren; van 's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. Men leest in den Engelschen Economist een belangrijk artikel onder het opschrift: //De euvelen van het Imperi alisme", waarin wordt aangetoond hoe schadelijk het Im perialisme werkt op den rijkdom en den rustigen gang der handelszaken. De schrijver van dit opstel geeft toe, dat het moderne despotisme verstandiger is dan het Aziatische en dat men tegenwoordig in een absoluten staat voor de onzekerheid van het bezit niet behoeft te vreezen; dat een rijk man te Parijs even veilig is als te Londen, en dat het Imperia lisme, in zijn eigen belang, de vrijheid van den handel slechts kan uitbreiden en die nooit zal belemmeren.//Maar gaat hij voort, //al is het despotisme gunstig voor het bezitvoor het krediet is het doodelijk. Op het oogen- blik zelf wachten alle Europeesche beurzen bevende af, welke plannen de keizer van Erankrijk en die van Oosten rijk beraamd hebben. De natiën, aan wier hoofd zij staan, laten de gewichtigste beslissingen in de tegenwoordige po litieke verwikkelingen geheel aan hen over; zij kunnen ten oorlog trekken en den vrede bewaren juist zooals zij verkiezen. Maar dit brengt in de politiek en legt aan de politiek ten grondslag een element, "t welk aan alle be rekeningen den bodem inslaat. Indien de beslissing stond aan de vrije natiën, beheerd door openbare parlementen, zouden wij de gegevens hebben, om de toekomst eenigszins te berekenen. Een gouvernement van debatteerende vergade ringen is een gouvernement, hetwelk in het volle daglicht regeert. Eene vrije natie, die dagelijks hare eigene regee ring ziet handelen, legt dikwijls hare neigingen onmis kenbaar duidelijk aan den dag, en dat zij uit diploma tie die neigingen zou verbergenis geheel onmogelijk. Waar alles in handen van enkele personen berust, is het geheel anders. Er is geen mensch ter wereld, die zeg gen kan wat die beide keizers van plan zijn te doen, en wie weet? zoo gaat het gewoonlijk in dergelijke geval len waarschijnlijk weten zij het zeiven nog niet recht. Groote potentaten leven bij den dagwant hunne eigene wijze van regeeren belet den logischen, geleidelijken gang der gebeurtenissen. Waar het despotisme begint, houdt het vooruitziend beleid op; en waar men niet meer voor uitzien kan, eindigen ook alle gezonde handelsoperatiën. En zoo dit waar is van den handel in het algemeendie schadelijke werking is in de monarchie zelve nog erger. In Erankrijk weet ieder, dat alles afhangt van het leven van éen man den keizer. Iedereen weet, of denkt te weten, wat waarschijnlijk gebeuren zal zoo lang de keizer leeft; maar als hij sterft, dan weet niemand wat voor de deur staat, 't Gevolg hiervan isdat de ontwikkeling van het krediet in Erankrijk onbeduidend is. In alle andere deelen moge de Engelsche reiziger alles ongeveer vinden als bij hem te lande communicatie-middelenhandel landbouw, dat alles is voortreffelijk in Frankrijk en, over 't geheel genomen, niet minder dan in Engeland maar het Eransche bank-systeem is kinderachtig, of liever, ziet er kinderachtig uit, totdat gij weet waardoor het belet wordt zijn wasdom te bereiken. De Eransche bankier heeft slechts éen antwoord aan ieder, die op zijue vreesachtig heid aanmerking maakthij zegtA.lle3 goed en wel als ik in Engeland wasmaar hier te Parijs hebben wij revolutiegij zijt niet hier geweest in 1848 maar ik heb dat beleefd." Zoo gij met een Franschman de quaestie vau het ruilmiddel bespreekt, begint hij bij een vast punt, i welk een Engelsehman nooit zou invallen. Hij zegt al tijd: //Als er revolutie komt, moet er een papier zijn, dat geschikt is voor geforceerden koers't welk men het volk kan dwingen aan te nemen, al is er oogen- blikkelijk geen goud voor te krijgen." Eens Franschmans theorieën beginnen altijd met betrekking op politieke ver warring; welk Engelsehman echter denkt er ooit aan, om die in aanmerking te nemen? Ten gevolge daarvan is Parijs ook geen groote geldmarkt, en het zal dit nimmer worden, zoo lang die onzekerheid aanhoudt. Het kan niet de kleine kapitalen van Frankrijk onder het bereik van Erankrijks werkzaamheid brengen, gelijk Londen onze spaargelden onder het bereik brengt van den handel. Pa rijs is groot als plaats van publieke vermakelijkheden maar als geldmarkt bekleedt Parijs een ondergeschikten rang. Laten derhalve zijdie het Imperialisme verheffen, goed uit hunne oogen zien en wel bedenken wat zij voorspreken. Zij prijzen een systeem, 't welk alle macht aan enkele personen in handen geeft en daardoor alle berekening voor de toekomst onmogelijk maakt, alle vertrouwen op hetgeen nog gebeuren moet vernietigt, en aldus den han delaar belet geld op te nemenen hemdie bespaart om zijn geld ter zijner beschikking te kunnen stellen." Weinige dagen geleden meldde de Tijd, dat te Albano onder de talrijke slachtoffers van de cholera ook drie Ne derlanders geteld worden, die, als zouaven in pauselijken dienst, gevallen zijn bij het verleenen van hulp in die zoo deerlijk geteisterde plaats, waar de domme boeren door al lerlei bijgeloof beneveldradeloos en derhalve hulpbehoe vend werden. Volgens hetzelfde bericht heeft de H. Vader besloten de hulp der 3 Nederlanders in dankbaar aanden ken te houden door het oprichten van een grafteeken bij het monument der 3 Horatiussen en Curiatiussen. De Tijd, geeft bij deze gelegenheid een staaltje van feilbaarheid, want het bedoelde inunument rechts van den weg van Al bano naar Ariccia wordt wel door het volk aldus genoemd maar kan niet zijn het graf dat in den tijd van Livius doorging voor dat van de voor hun vaderland gevaj^ejj K strijders. De oorlog tusschen Rome en Alba Longa^-Snoge door die drielingbroeders beslecht zijn of niet, gèljer i# het, dat ten tijde van Livius vijf graven werden ^afgewe zen op de plaats waar elk hunner vieltwee Roiffeinsche op éene plek, dichter bij Alba, drie Albaansche, nfer Rome LEIDSCH DAGBLAD Voor Leiden, per 3 maandenf 1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels 0.75iedere regel meer 0.19s. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer 0.15. Ingezonden,

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1