De audiëntie van den min. van binnenl. zaken zal op a. s. Zaterdag 7 Sept. niet plaats hebben. In de zitting van den gemeenteraad van E o 11 e r- dam van gisteren is eene missive ingekomen betreffende het plan eener schietbaan voor de scherpschutterswaarbij dat der Leidsche vereenigingen in hoofdzaak gevolgd was. Dit werd echter geacht geen voldoenden waarborg voor de openbare veiligheid op te leveren. Dientengevolge is aan eene commissie van officieren een nader onderzoek aangaande de baan te Leiden opgedragen. Bij de stemopneming tot toelating van artisten voor den Koninklijken Eranschen Schouwburg te 's-Hage is gebleken, dat zijn aangenomen Mme. Soustelle, forte pre mière chanteuse en tous genresMr. Génevoispremier ténor léger en tous genres; Mile. Eobert, première dan seuse; Mme. Gennetier, première chanteuse légère d'opéra comique; Mr. Courtois, première basse d'opéra comique, en Mr. Melingue, ténor comique, trial. Al deze artisten behoorden tot het opera-personeel van verleden jaar en voldeden toen bij uitnemendheid. Gisteren zijn te Eotterdam door de cholera aan getast 15daaraan overleden 10 personen. Te Zaandam zijn gisteren door de cholera aange tast 19, overleden 9 personen. In de 21ste algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, die op Vrijdag 27 Sept. te H aar 1 e m zal gehouden wordenzal o. a. verslag worden gedaan betreffende de Hollandsche boerderij, die op het Champ de Mars te Parijs ten toon gesteld is geweest. Op de adressen tot het niet-houden der kermis te A m- sterdam is door ca. 1700 personen geteekend. De heer N. L. Hovy, consul-generaal van Nederland te Bordeaux, is den 26sten Aug. aldaar overleden. Naar aanleiding der laatste verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Z.-Holland, in het hoofdkies district Middelharnis, waarbij Mr. D. van Weelmet .10 stemmen meerderheid de zege behaalde op Mr. J. E van den Broek, heeft deze laatste in de N. Eott. Courant van heden eene advertentie geplaatstwaarin hij de kiezersdie hunne stem op hem hebben uitgebracht, voor hunne be langstelling, en hendie alleen uit bezorgdheid voor hunne toekomst hunne overtuiging geweld hebben moeten aan doen, voor hunne goede meening bedankt. Hij drukt de hoop uitdat eenmaal de tijd zal aanbrekendat men zich zal weten te ontworstelen aan den helschen invloed en dwang dergenen, die geene middelen ontzien om hun doel te bereikenen alles aan hunne finantieele belangen dienstbaar maken en zelfs de edelste gevoelens daaraan ten offer brengen; opdat voor goed aan hun gekuip en geknoei een einde worde gemaakt, en niet langer het recht van den invloed de verkiezingen regele, en deze waarlijk vrij worden". //Is die tijd daar zoo eindigt Mr. Van den Broek welnu, dan worde de verachting van elk en een iegelijk het deel dergenen, wier namen ik hier niet wensch te noemenen ze worden als parias en me- laatschen door ieder vermeden." Voor het provinciaal gerechtshof van Zuid-Holland zal eerlang terecht staan Johanna van Eeijhuisvrouw van C. Hartog, oud 31 jaren, laatst woonachtig te Mid delharnis, beschuldigd van op den llden April 1867 haar tweejarig stiefkind Leendert Hartog zoo gewelddadig geslagen, gestooten, gestompt en eindelijk tegen den steenen vloer geworpen te hebben, dat dientengevolge eene scheu ring der schedelbeenderen veroorzaakt en het kind overleden is. De bijzonderheden, die reeds uit de voorloopige instructie gebleken zijnzijn allerdroevigst en sommige bijna onge looflijk. Het O. M. zal in deze zaak worden waargenomen door den adv.-gen. Mr. C. Th. van Maanenterwijl de heer Mr. J. J. van Geuns de beschuldigde als verdediger zal ter zijde staan. In de tegenwoordige omstandigheden mag het eene bijzonderheid heeten, dat in de gemeente Bergschen- hoek, die eene bevolking heeft van circa duizend zielen, sedert den 17den Juli jl. geen enkel sterfgeval heeft plaats gehad. Als eene bijzonderheid meldt men uit Bleiswijk, dat op den huize //Snippenrust", bewoond door den heer J. E. Gantzendörffereen pereboom dit jaar reeds twee malen rijpe vruchten opgeleverd heeft en nu voor de derde maal in bloei staat. Men herinnert zichdat in de eerste helft der maand Mei eene poging tot moord is begaan op den notaris Ghijm, te Hengelo, en diens huishoudster. Die zaak, welke uithoofde der zware verwondingenvooral aan laatst genoemde toegebracht, tot dusverre moest worden uitge steld, zal thans voor het gerechtshof te Arnhem behan deld worden op Donderdag 12 September e. k. De dader, aan wien als verdediger is toegevoegd de heer Mr. baron Van Lamzweerde, is een klompemaker te Hengelo, met name Willem Hanekamp. In den nacht van Zondag op Maandag zijn op den conducteur en den postiljon van de Eriesche postkar, op p. m. een uur afstands van M e p p e 1schoten gelostten gevolge waarvan beiden aan het hoofd zijn gewond. On middellijk na de aangifte is de politie met het onderzoek dezer vreemdsoortige zaak begonnen. Bij kon. besl. is aan den heer W. L. Weiter, pred. bij de Ned. Herv. gem. te St.-Petersburg, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de versierselen der orde van St.-Stanislaus2de kl., hem door Z. M. den keizer van Rusland geschonken; verder zijn: benoemd bij het reg. veld-art. tot lsten luit. de 2de luit. E. Adeina; de 2de luit. J. E. W. von der Mark van het wapen der inf. van het leger in O.-Indië overgeplaatst bij het leger hier te lande; de maj. der inf. van het leger in Ned. Indié W. van Os eervol ontsl. met toekenning van pensioenen aan de hee- ren W. O. A. van Bennekom, kapt.-luit. t/z., J. P. M. Willinck luit. t/z. 1ste kl., en B. L. W. Elbachingen. 1ste kl. bij vak der scheep bouw, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van St.-Mauritius en Lazarus, hun door Z. M. den koning van Italië geschonken. Benoemd tot ontv. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Val- kenswaard (Noord-Brabant) F. W. H. Zufangte Aardenburg c. a. (Zee land) H. Coops; te Bergeijk (Noord-Brabant) F. H. Thorbecke, en is A. H. Dinraths eervol ontsl. als ontv. der dir. bel. en acc. te Echt c. a. (Limburg). De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des namid dags te 5 uren 70°, Wind: O., des avonds te 8 uren 66°, te 10 uren 62°. Woensdag morgen te 5 uren 62°, Z. O., te 8 uren 69°, 's middags te 12 uren 77°, N. W., te 4 uren 65°. BUITENLAND. Pruisen. Het Aftonbladet zegt, dat te Halle een geogra- phisch leerboek is uitgegeven, waarin, in een hoofdstuk over Duitschland, Zwitserland, België, Nederland en De nemarken met de volgende aanmerking worden vermeld. De vier onder deze rubriek staande landen moet men be schouwen als een aanhangsel van Duitschland, omdat zij deels zoo goed als binnen onze natuurlijke grenzen liggen en deels vroeger tot het Duitsche rijk hebben be hoord. Onder de onderwijzers is een adres aan den koning in omloop, waarin zij verzoeken, dat de in de grondwet toegezegde wet op het onderwijs, of ten minste de wet op de bezoldiging der onderwijzers aan den eerst volgenden landdag worde ingediend. Tot betere oefening der militairen in de telegraphie zal, naar men verneemt, eene militaire school voor tele graphie worden opgericht. Eergisteren is volgens het programma het feest ter viering van het löOjarig bestaan van het korps cadetten begonnen. Het zal drie dagen duren. De koning vereerde eergisteren het feest met zijne tegenwoordigheid en schonk zijne beeltenis aan het cadettenhuis. Frankrijk. Tijdens het verblijf van keizer Napoleon III te Eijsel verzocht zekere Elorentin Landousieuit Trélon afkomstig, verlof om tot hem te worden toegelaten. Lan dousie, thans een man van 84 jaren, was oud-soldaat van het groote leger. Als kwartiermeester had hij onder Na poleon I bij de jagers der garde gediend, en hij had al de campagnes van 1807 tot 1815 bijgewoond. In die veld tochten was hij zevenmaal gewond geworden. Na zijn ont slag uit den dienst was hij werkman geworden in zijne ge boorteplaatsen thans, ongeschikt voor den arbeid, was hij ten laste zijner kinderen gekomen. Landousie was van Trélon naar Eijsel gereisd, om den keizer te zien. Het ging niet gemakkelijk om audiëntie te verkrijgenmaar de oud soldaat, nog gekleed met het mouwvest en de politiemuts, die hij in 1815 had afgelegdbegaf zich naar de prefectuur en drong er op aandat men hem tot den keizer zou toe laten. Werkelijk werd hij dan ook toegelaten, en Landousie deed zijn best om recht overeind in positie te gaan staan, bracht de hand aan zijne muts en keek den keizer flint in de oogen, terwijl deze hem ondervroeg naar de bijzon derheden van zijn staat van dienst, zijn tegenwoordigen toestand enz. Voor de prefectuur stond eene groote menigte volks den ouden soldaat op te wachten, nieuwsgierig naar den uitslag zijner audiëntie. Weldra zag men de schildwacht het geweer presenteeren en vervolgens Landousie de trap afkomen, met het kruis van het Legioen van Eer op de borst. Op hetzelfde oogenblik wierp zijn zoondie hem op het voor plein wachtte, zich in zijne armen; beiden waren zeer be wogen en stortten tranen, terwijl de volksmenigte den kreet //Leve de keizer!" en een vivat ter eere van den ouden soldaat aanhief. De keizer had Landousie, behalve het ridderkruis, een

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2