N°. 2322. Donderdag A0. 1867. 5 September. BINNENLAND. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksniet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Arasterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u., overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 m. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 'snam. te 2 u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.,'s nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen: (Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 m., 10 u. 55 m.; 3 u. 35 m.; 7 u. 55 m. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spooi'Wegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 10—4. Thesaurie, van 9—2; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 12-1. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 4—6 uren; van's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2van Zegel en Registratie van 84van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. De N. Utr. Cour. zegt thans in haar 4de artikel 'over de cholera en de kermis het volgende Toen wij den minister van binnenlandsche zaken het verwijt deden dat hijdie eene belooning had laten vragen in het orgaan, omdat de runderpest had opgehouden, geen maatregelen nam om de cholera te bedwingen, had den wij niet zoo zeer op het oog den minister een ver wijt te doen, dan wel te doen uitkomen dat het verwijt, Thorbecke van conservatieve zijde en door enkele drijvers naar het hoofd geworpen, onbillijk was. Maar het Dagblad van 's-G-ravenhage, verontrust dat de zaken zoo ver geloopen zijn en de minister van alle kanten wordt aangevallentracht te bewerendat de minister in de gemeentewet geen grond vond om dat besluit te nemen. Dat beweren van den minister verdient wel de overweging van allen; het is een beginsel. Hij heeft de autonomie der gemeenten niet willen schendenhij is constitutioneel gebleven. Dat is in waarheid zoo, hij heeft constitutioneel gehan deld zooals Thorbecke bij den rundertyphusmaar de gemeentenvooral de gemeentebesturenzijn niet rijp voor de toepassing aller constitutioneele beginselen. Daarom wordt de minister Heemskerk veroordeeld, daarom werd Thorbecke veroordeeld. Maar alles wel bezien, is het hun schuld niet. Waarom, zal men ons dan echter vragen, zijt gij de eerste geweest om met groote heftigheid op den minister Heemskerk den steen te werpen, en hebt gij nu berouw van het gesprokene? Waarom wij dat gedaan hebben? Om aan te toonen hoe dwaas partijzucht is die alles bederft en alles door gekleurde brillen ziet. Wij hebben een doodelijken slag aan de Dagblad-partij willen brengen, die alles in ons land in de war stuurt, die aller gemoederen ophitst en nooit iets goeds kan tot stand brengen, die steeds het goede tegenhoudt en broeders tegen broeders, landgenooten tegen landgenooten opzet. Wij hebben haar dien slag gegeven. Heemskerk staat met dezelfde schuld beladen als Thorbecke en zoohopen wijzal de partijzucht leeren zwijgen. Salzburg, de thans zooveel besprokene stad, is eene der fraaiste steden van Oostenrijk en is gelegen op driehon derd kilometers van Weenen. De stad strekt zich uit langs de boorden van La Salza, die in verbinding zijn door middel eener houten brug van honderd en viertien meters. Zij is van drie kanten omringd door bergen die met pa leizen, woningen en kloosters bedekt zijn. In het jaar 532 door den bisschop Rupert gesticht, ontleent zij haren naam aan de naburige zoutmijnen door Frederik Ithental met roem vermeld (Salzburg, stad van zout). Hare huizen met platte daken, witte muren, Italiaansche terrassen, met smaak gebouwd, bieden een vroolijk schilderachtig ge zicht aan. De poort van Neuther is een wezenlijke tunnel in de rots gegraven en als het ware beheerscht door het kolossale standbeeld van St.-Sigismundus. Het plein de la Présidence in het centrum der stad is gevormd door geheel in wit marmer gehulde gebouwen, de fontein Wolfbrun- ner en de Neulzan met haren toren met klokkenspel. Mozart schreef aan Humphrey Davytt Die Salzburg niet gezien heeft, die heeft niets gezien, en als men niet naar Napels kan gaan, dan moet men ten minste naar Salzburg gaan." In het hospitaal dezer stad stierf Paracelsusde beroemde geleerde doctor, die de eerste wasdie beproefde om üe scheikunde bij de geneeskunde in werking te bren gen. Michel Haydn, de broeder van den onsterfelijken schrijver van de Schepping, rust in de kerk van St.-Pieter te Salzburg. Sedert de elfde eeuw onafhankelijk, ging de staat van Salzburg, tot keurvorstendom verheven, in 1789 aan Beieren over en werd eindelijk in 1814 aan Oosten rijk afgestaan. LEIDEN, 4 September. Heden is een aanvang gemaakt met het afnemen der examens tot toelating op de hoogere burgerschool. In het eerste jaar telde onze school slechts 28 leerlingenin het tweede jaar 60 en in het derde jaar ruim 90. De vierde cursus zal met nog een grooter getal leerlingen aanvangen daar zich 48 aspiranten hebben aangemeld. Het blijkt dus dat de Leidsche burgerij het belang van het middelbaar onderwijs van jaar tot jaar meer op prijs gaat stellen. Dit is een verblijdend teeken. Gisterenavond had alhier het laatste der acht zomer- concerten plaats, die dit jaar weder door een gedeelte van de kapel der grenadiers, onder directie van den heer Yöll- mar, op Zomerzorg zijn gegeven. Een prachtige avond begunstigde dit vaarwel, terwijl de bijzonder smaakvolle illuminatie en decoratie van den tuin geheel in harmonie was met het uitgezocht en gevarieerd programma, dat door de muziek werd uitgevoerd. Bovenal verdienden de scène uit de 4de acte der //Huguenots", het Stabat Mater van Ros sini en de ouverture van de Freischütz ten volle de luide toejuichingen van het talrijk publiek. Eere zij den heer Couvéedie een zomer te Leiden aangenaam weet te maken. Te Noord wij k aan Zee zijn in de vorige week 251 baden gebruikt. Z. M. de koning zal zich morgen weder naar het Loo begeven. Z. K. H. prins Frederik wordt morgenoch tend te elf uren te 's-Hage teruggewacht en zal onmid dellijk het huis de Pauw weder betrekken. Men verneemt dat H. M. de koningin met gevolg dfiö 16den dezer naar Engeland zal vertrekken en dat^ff. M. in het begin van October te Parijs verwacht wojrat. Z. Exc. de minister van binnenl. heeft zicb gisteren voor acht dagen naar Parijs begeven. LGIDSCH DAGBLAD Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer ƒ0.126. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer ƒ0.15. 6 u. 9 in.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 m.; naar Haarlemen Amsterdam: te 8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1