BUITENLAND. prachtige met groen trijp bekleede tète-a-tête" en zes dito stoelen, benevens eene smaakvolle marmeren pendule met bronzen beeld en toepasselijke inscriptie op een zilve ren plaatje. - Te Amsterdam hebben twee heeren met een in Engeland gebouwd vaartuig, hetwelk daar te lande een //outrigger" wordt genoemd, een tocht gemaakt van Am sterdam over Aalsmeer naar Leiden, van Leiden door de Ringvaart naar Haarlem, van Haarlem naar Spaarndam en verder over het IJ huiswaarts. De tocht heeft 13 uren geduurd. Het bedoelde vaartuig is l'/j voet breed39 voet lang en 1 voet diepieder roeier is voorzien van éen riem, 14 voet lang; van voren en van achteren is het schuitje overdekt met tafde roeidollen zijn van ijzer en steken 2 voet buiten boord. Aan den stads-schouwburg te Amsterdam houdt men zich reeds onledig met de instudeering van het ge legenheidsstukje, door Mr. J. van Lennep voor de a. s. Yondelsfeesten vervaardigd. Het plan bestaat om den op tocht bij het komen of bij het gaande nieuw verrijzende Vondelstraat buiten de Leidsche poort te doen inwijden. Dinsdag-avondomstreeks 8 urenheeft op een schip liggende in de Brouwersgracht bij de Palmgracht te A m- sterdam, een ernstig ongeluk plaats gehadeene vrouw met een kind van omstreeks 2 jaren zat op het dek, toen door het breken van den mast het kind verpletterd werd; de vrouw werd in bijna waanzinnigen toestand naar een geneeskundige gebracht. Te Amsterdam liggen bij verschillende boekhande laren adressen ter teekening, waarin bij den gemeenteraad wordt aangedrongen om, overeenkomstig het adres van de Amsterdamsche afdeeling der Nederl. Maatsch. tot bevor dering der geneeskunst, de kermis niet te laten doorgaan. Te Rotterdam zijn gisteren door de cholera aan getast 23 en overleden 12 personente Delft sedert de laatste opgave aangetast 16 overleden 11 personen. Ook te Utrecht, Dordrecht en elders zijn weder enkele personen aan deze ziekte bezweken. De hoogl. Mulder te Utrecht zal wegens den min der gunstigen toestand zijner gezondheid gedurende den aanstaanden cursus geen onderwijs kunnen geven. De lessen in de scheikunde zullen worden opgedragen aan de beide assistenten Gisteren heeft het muziekkorps der grenadiers en jagers in Tivoli te Utrecht een concert gegeven. Aan den heer Dunkier en het korps is bij die gelegenheid eene welverdiende hulde gebracht. In het kamp van Z eist zulleD heden groote manoeuvres in het vuur plaats bebben, in tegenwoordigheid van den prins van Oranje. Eene zekere J. E., werkzaam in eene der weverijen te Enschedé, stond reeds sedert geruimen tijd in geen best blaadje. De baas der fabriek had, om zekerheid te bekomen, in den zolder boven het vertrek waar pincops gepakt worden eenige gaten geboord, en toen nu bedoelde weefster Zaterdag-middag daar bezig was, bleek het dat men haar niet ten onrechte verdacht hield. Zij had aan den onderrok eene soort van sloop vastgenaaid, die nu gevuld werd en bij onderzoek bleek circa 6 halve Ned. ponden pincops te bevatten. Van een en ander is proces verbaal opgemaakt. In de Leeuw. Courant van den 23sten Augustus vindt men niet minder dan 37 volksvermaken voor de eerstvol gende dagen in onderscheidene plaatsen der provincie aan gekondigd, als 21 harddraverijen, 6 kaatspartijen5 biljart partijen, 3 hardzeilpartijen en 2 hardlooperijen doormannen. De bekende Friesche dwerg Hannema of generaal Tom Pouce is aan de cholera overleden. Een hartverscheurend tooneel had jl. Zondag-avond omstreeks zes uren plaats in de nabijheid van het dorp Westergeest. Het elfjarig zoontje van een schipper, die een lading ruw vlas van Uquert ter roting naar Dan- tumadeel had gebracht en nu het kanaal afvoer, had het ongeluk van boord en in de diepte te storten. De vader, een tamelijk goed zwemmer, dit ontwarende, springt te water, heeft het geluk weldra het kind te vatten, maar de uitputting van beider krachten was de oorzaak, dat het kind hem ontglipte en een half uur later als lijk uit de diepte is opgehaald. Aangezien de knaap met bebloeden neus en beschuimden mond werd gezienterstond na zijn val, vermoedt men, dat hij zich erg heeft bezeerd en daar door meer dan gewoon bedwelmd is geworden. De minister van marine heeft zich heden naar het Nieuwediep begeven, ten einde Z. K. H. prins Hendrik op te wachtendie van Soestdijk komende het ramtoren- schip wenscht in oogenschouw ^e nemen. De Prov. Corr. bevestigt dat Pruisen, op het verlan gen van Denemarkenbereid is om mondelinge onderhan delingen te doen plaats hebben over de voorwaarden tot afstand van Noord-Sleeswijk. De onderhandelingen zullen te Berlijn plaats hebben, zoodra de Deensche commissaris benoemd zal zijn. De eerste bijeenroeping der Hanoversche provinciale staten zal eerstdaags geschieden. Men zegt dat in het begin der volgende maand te Baden-Baden eene conferentie zal plaats hebben tusschen den koning van Pruisen en de vorsten van Wurtemberg en Beieren. Dat zal een tegenhanger zijn van de samen komst te Salzburg. Naar men verzekert, zijn aan de regeering de meest geruststellende verzekeringen gegeven betreffende de con ferentie, die tusschen de keizers van Frankrijk en Oosten rijk te Salzburg heeft plaats gehad. Het moet vooral Frank rijk geweest zijn, dat zich beijverd heeft om de Pruisische regeering te overtuigen, dat het geene vijandige bedoelin gen ten haren aanzien had. De //France" verklaart alle geruchtenvolgens welke de troepen uit het kamp van Chalons in de oostelijke de partementen zullen blijvenvoor valschhet grootste ge deelte dezer korpsen is bestemd voor verscheidene departe menten van het noordenderhalve wordt niet het oosten versterkt, aan hetwelk de Zuid-Duitsche staten grenzen, maar het noorden, blijkbaar tot bescherming van België en Ne derland, opdat de Zuiderzee geen gevaar dreige. De keizerin, begaan met het lijden der bevolking in de omstreken van Aostaten gevolge der cholera-epidemie heeft eens som van 500,000 fr. aan de stad Aosta ten ge schenke gezonden, met het doel om daarmede in die stad eene instelling van liefdadigheid op te richten. Te "Woolwich is, gelijk de Times bericht, bevel ont vangen om berggeschut in gereedheid te brengen voor het geval, dat het gouvernement besloot eene expeditie ter bevrijding der in Abyssinië gevangen zittende Engelschen te ondernemen. Behalve dit geschut wordt eene massa andere krijgsbenoodigdheden bijeengebracht, om met de transportschepen naar Indië te worden overgevoerd. Voorts zullen te Malta en Gozo vele muilezels worden ingeladen die dienen moeten tot vervoer van materieel in Abyssinië. Z. M. heeft vergunning verleend aan Mr. C. Ie Clercq, «ecret.-generaal bij het dep. van buitenl. zaken, tot het dragen der versierselen der orde van St.-Stanislaus 2de kl., met de Ster, en aan F. C. Carré en Mr. G. J. E. E. Zilcken, hoofdcomm. bij dat dep., tot het dragen der ver sierselen van kommandeur dierzelfde Orde, hun door Z. M. den keizer aller Russen geschonken. 11e Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des namid dags te 5 uren 66°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 62°, ie 10 uren 60°. Vrijdag morgen te 5 uren 62°, te 8 ureu 66°, 's middags 12 uren 69°, W te 4 uren 68°. Belgie. De koning heeft keizer Napoleon niet teRijsel maar te Roubaux doen begroeten. Leopold II wilde niet dat zijn vertegenwoordiger het feest bijwoonde van de her denking der inlijving van Belgische provinciën bij Frankrijk. Pruisen*. Prins Frederik Karei zal geen lid van den aan staanden rijksdag zijn. Onder de bekende en invloedrijke staatsliedenwelke bij de verkiezingen op den 31sten niet in aanmerking wenschen te komen, wordt ook de heer Von Bennigsen genoemd. Oostenrijk. Men verzekert dat de keizer stellig in de eerste dagen van Oct. zich naar Parijs zal begevenals mede dat eene circulaire over de Salzburger bijeenkomst voor de Oostenrijksche diplomatieke agenten in het bui tenland aan het min. van buitenlandsche zaken wordt ge reed gemaakt. Frankrijk. Het eerste gedeelte der lichting van 1866 zal met het begin der volgende maandovereenkomstig de bestaande regelenbij de land- en zeemacht worden inge lijfd; het bestaat uit 64,000 man. Omtrent de inlijving der overige 36,000 manschappen zullen later bepalingen worden gemaakt. Engeland. De heer Bowke3 is in een canot het kanaal overgestoken. Na twee flesschen wijn en een trommel met beschuit aan boord genomen te hebbenis hij 's morgens te 7 uren uit Ambleteuse ten n. van Boulogne vertrok ken. 's Namiddags te 5 uren 44 m. kwam hij te Dover aan, na ongeveer 11 uren, met uitzondering van een half uur rustgepagaaid te hebben. De canot was 16 voeten lang, 23 duimen breed en 8 duimen diep. Spanje. Door de regeering is aan eene Fransche maat schappij concessie verleend tot het duiken naar de over blijfselen der acht met de schatting der Spaansche West- Indische koloniën bevrachte galjoenen, die in 1702, met verscheidene Spaansche oorlogsvaartuigendoor de ver-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2