zal bewegen zich boven de vooroordeelen van enkele klein- geeatigen te plaatsenopdat zij kunne kringenhunne hooge betrekkingen eindelijk voor den dagbladschrijver openen, voor den paria die zich dikwijls alleen uit vader landsliefde, uitsluitend gedreven door de onwederstaanbare zucht van ieder rechtgeaard hart om dal op anderen over te planten wat hij als het ware en goede beschouwt aan een weinig winstgevenden en tegelijk ondankbaren werk kring heeft gewijd. BINNENLAND. LEIDEN, 27 Augustus. Men zal zich herinneren dat wijeenige weken ge leden, de aandacht hebben gevestigd op eene Kweekschool voor bewaarschool-onderwijzeressen en kinderjufvrouwen die eerlang in deze stad zou worden opgericht. Het verheugt ons thans te kunnen melden, dat die inrich ting weldra in werking zal treden. Dezer dagen ver schijnt bij den uitgever van dit blad een Bericht aan gaande eene bewaarschool voor kinderen, in verband met eene kweekschool voor bewaar school-onderwijzeressen enz., waarvan wij de lezing zeer aanbevelen. Naar men verneemt, heeft de regeering alles voorbe reid, om binnenkort de tegenwoordige schutterijwet overal in het rijk en dus ook in het hertogdom Limburg in vol ledige toepassing te brengen en de bestaande schutterijen te reorganiseeren. Ten onrechte is gezegd, dat de veestapel den minister van binnenl. zaken meer ter harte ging dan de menseken- stapel. Althans de commissaris des konings heeft aan de gemeentebesturen in deze provincie eene circulaire gericht, waarbij zij verzocht worden de voorgeschreven zuiverings- maatregelen toe te passen in openbare inrichtingen, loge menten, sociëteiten, koffiehuizen, kerken, scholen, enz. Op last van het dep. van oorlog zullen, naar wij met zekerheid vernemende miliciens der lichting van 1863, in stede van den 5den, eerst den 20sten der volgende maand onder de wapenen opkomen. Het wil aan het groot-stedelijk-badkuis te Scheve- n in gen met de viering van den geboortedag van prins Alexander niet vlotten. Eerst zouden de feestelijkheden hedenavond plaats hebben, nu zijn zij weder tot Donder dag uitgesteld. Aanstaanden Zaterdag-avond 31 dezer zullen de voor stellingen in den koninklijken Eranschen schouwburg, too- neeljaar 18671868, te 's-Hage een aanvang nemen. Naar men verneemt, zal er eene belangrijke wijziging komen in de administratie van de directe belastingen. Zoo zullen de directiën van de provinciën LimburgZeeland Utrecht en Overijsel opgeheven wordenen zullen voortaan Noord-Brabant met Limburg, Zuid-Holland met Zeeland, Noord-Holland met Utrecht en Gelderland met Overijsel, slechts vier directiën uitmakenterwijl wat de provinciën Groningen, Friesland en Drenthe betreft, alles op den bestaanden voet zal blijven. Tevens is eene nieuwe betrek king gecreëerdnamelijk die van hoofd-controleur en zal als zoodanig te Zutfen gestationneerd worden de heer Sala, thans controleur te Bozendaal. Als directeur van Noord-Brabant en Limburg zal aangesteld worden, en wel ter standplaats Eindhoven, de heer Yan der Heijden, thans te Maastricht, terwijl de heer Nuijts eene andere belangrijke betrekking zal worden opgedragen. De Staats-Courant bevat eene mededeeliug van den minister van koloniën, dat aan eenige jongelieden uitzicht kan geopend worden omna de noodige opleiding te heb ben genotenen na het volbrengen van een wetenschap pelijke reis, te worden gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden be noemd tot adspirant-ingenieur bij het mijnwezen daar te lande. Yoor de opleiding en de reis worden toelagen ge geven. De Staats Courant vermeldt tevens de vereischten en de voorwaarden, aan een en ander verbonden. Zondag zijn op het raadhuis te Botterdam aange geven als door cholera aangetast 25 personenals daaraan overleden 13 personen en Maandag als aangetast 24 en als overleden 15 personen. Zondag-namiddag hielden in de kerk der Bemon- strantsch-Gereformeerde gemeente te Amsterdam de le den en vele vrienden der Evangelische Alliantie eene ge meenschappelijke avondmaalsvieringonder de leiding van Ds. J. P. Hasebroek, die tot uitgangspunt koos de woor den Ik heb zeer begeerd dit Pascha met u te eten." Door twee leeraars werden beurtelings in de vier talen korte toespraken gehouden en gebeden uitgesproken. De plech tigheid liep in alle orde en stilte ten einde. Terwijl het grootste gedeelte der leden zich Zaterdag middag tot een uitstapje hetzij naar Zaandam of naar Haar lem begeven had, werden in de Parkzaal door Ds. Adama van Scheltema en verscheidene buitenlandsche sprekers belang rijke mededeelingen en wenken omtrent de Zondagscholen gegeven. In de afgeloopen week hebben de ministers van buiten- en van binnenlandsche zaken eene der vergaderingen van de Alliantie bijgewoond. Maandag vingen de voordrachten over de christelijke zending in betrekking tot de heidenwereld aan. Naar men verneemt, zal op verzoek en voor reke ning van lord Badstock (lid der Evangelische Alliantie) een lOOOtal personen, moeders en kinderen uit den geringsten standhedennamiddag op een terrein buiten een der stads poorten, onthaald worden op thee, brood en koek, en zullen er bij die gelegenheid toespraken worden gehouden, "Wij kunnen met zekerheid melden, dat de algemeene vergadering der Gustaaf-Adolf-Yereeniging te Middel burg gehouden zal worden op Dinsdag den I7deu Sep tember. Tot curator van het stedelijk athenaeum te Deven ter, ter vervanging van Mr. G. Dumbar, is benoemd Dr. J. A. van Ketwich Verschuur, die deze benoeming heeft aangenomen. Men ziet thans weldra eene voordracht voor het professoraat in de Nederlandsche taal en geschie denis te gemoet, wanneer zich namelijk een degelijk taal kenner als plaatsvervanger van Dr. Van Vloten zal lateu vinden om hem te willen opvolgen. Zondag zijn de feesten te Alkmaar geopendwelke zullen plaats hebben ter gelegenheid van de algemeene reünie vau leden der vereeniging van het Metalen Kruis. De feestvierenden werden in den Ouden Doelen door deu bur gemeester verwelkomd en door verschillende personen toe gesproken. Zondag-avond was er vauxhall in den Ouden Doelen. Zekere jongeling Verburgt was bij den landbouwer Adriaanse te Dinteloord in de kost. De eerste was voornemens zich in het huwelijk te begeven; de vrouw van A. wilde dit belettenvooreerst omdat hij goed kost geld betaalde en anderdeels omdat zij den vorigen dag met hem woorden had gehad en hem, toen zij hem zelfs met woorden geen meester meer was, met een mes had bedreigdzeggendeik zal je wel een andere poets bakken. V. begaf zich "Woensdag-morgen als naar gewoonte naar het veld met een kruik met water, die vrouw A. gewoon was te vullen. Toen hij in het veld er van dronk, gevoelde hij zich kort daarna onpasselijk en begon te braken en bij onderzoek bleek dat er luciferskoppen in het water waren gedaan, want niet minder dan een paar dozijn van die koppen waren nog in de kruik aanwezig. De vrouw van Adriaanse is niettegenstaande hare ont- kentenis daarop gearresteerd en de justitie van Breda is Vrijdag aldaar gekomen om de zaak gerechtelijk te in- strueeren. De audiëntie van den minister van marine zal op a. s. Vrijdag, den 30sten dezer, en die van den minister van oorlog op Donderdag den 29sten Aug. a. s. niet plaats hebben, Z. M. heeft aan Jhr. Mr. W. G. Hovy, 's konings kamerheer in bui tengewonen dienstvergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de Poolster, hem door Z. M. deu koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Z M. heeft 1°. aan den heer Mr. I. A. van Royeu, op zijn verzoek, met het einde van September aanstaaude eervol ontslag verleend als lid van het collegie van curatoren der hoogeschool te Groningen en tot lid van gemeld collegie met ingang van 1°. October aanstaande benoemd deu heer Mr. L. graaf van Heiden Reinestijn, benoemd commissaris des ko nings in de provincie Groningen. Z M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlaudscheu Leeuw den kapitein van bet regiment rijdende artillerie Jhr. D. C. M. Hooft, gouverneur van Z. K. H. Zijner Majesteits beminden tweeden zoon prins Alexander. Z. M. heeft aan den lsten luit. A. Boxman, van het 4de reg. inf., op verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. De off. van gezondh. van de 3de kl. N. van Rijnbark, bestemd voor den dienst in O.-I., wordt voor den tijd van één jaar gedetacheerd bij bet leger hier te lande. Aan Mr. J. Capadose, hoofdcommies bij het dep. van ko loniën, is met den lsten Sept. 1867, op verzoekeen eervol ontslag ver leend uit 's lands dienst. Bij het departement van koloniën zijn benoemd tot commies: de comm. van staat bij den raad van state Jhr. Mr. W. M. de Brauw en de adj.- comm. W. P. Bangert. Aan den luit.-kol. der inf. van het leger in Ned.-Indië J. J. Popelier, thans met verluf hier te lande, is op verzoek, met 1 Sept. 1867, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, met toekenning van d n rang van kolonel en pen sioen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maaudag des namid dags te 5 uren 72^, Wind: N. W., des avonds te 8 uren 64 ie 10

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2