de zaken van Eeredienat zal den 27sten niet plaata hebben. Den 6den Sept. zal het kamp van Zeist worden opgebroken en zullen de troepen naar hunne garnizoenen terugkeeren. Zooals men weet zijn de miliciens-verlofgangers tegen 5 Sept. opgeroepen, om eenige weken zich te oefenen in de behandeling van de achterladers. Yan verschillende zijden zijn tegen dit ministerieele besluit reeds stemmen opgegaan. Thans dringt men op nieuw aan op de intrek king, omdat de cholera op vele plaatsen is uitgebroken. De heer Amersfoordt heeft zijn ontslag als burge meester van Haarlemmermeer ingetrokken. Sedert het ontstaan der cholera te Rotterdam op den 9den Augustus tot en met den 23sten Augustus zijn aldaar 136 personen door die ziekte aangetast en 83 er aan overleden. Zaterdag bedroeg het aantal overledenen 11. Ook heeft de cholera te D o rdrec ht, Charlois, Berkel en Bruinisse enkele offers geëischt. Gisteren zijn te A1 k m a ar de feesten aangevangen ter gelegenheid der algemeene reünie der leden van het Metalen Kruis. De morgen-vergadering der Evangelische alliantie te Amsterdam van Vrijdag werd geopend door den heer Yan Wassenaer Catwyck, en stond verder onder de lei ding van Ds. Thorn. Gutrie. In die vergadering spraken Ds. Francis Tucker: over de christelijke werkzaamheid je gens de laagste klassen der maatschappij; de heer Wilson: over het werk der evangelisatie in Engeland; de heer Schaubach: over de christelijke philanthropie en de volks literatuur; Dr. Guilhou: over de viering van den Zondag; Ds. John. Ross: over het systematische geven. Behalve de verga deringen in de Parkzaal, worden op verschillende plaatsen bijeenkomsten gehoudenwaar ook zijdie met vreemde talen niet bekend zijn, het doel en het werk der alliantie kunnen vernemen; zoo bijv. in het gebouw der //Vereeni- ging tot verbreiding der waarheid" (Elandstraat), in het Koning Willems-Huis" in de Egelantiersstraat en in het lokaal voor evangelisatie in de Willemstraat. Ook in Odéon spreken Engelschen en Eranschen voor het publiek, met vrijen toegang. Het comité hier te lande voor de reizen naar Rome maakt bekend, dat de beraamde tocht voor onbepaalden tijd is uitgesteld, wegens het heerschen van de cholera in Italië. In de vorige week ging het met de zalm-visscherij niet best. Aan het Kralingsche Veer werden er 304 afge slagen, en te Ammerstol maar 33 gevangen. Het oorlogs-fregat Sambre", dezer dagen te V1 i s- s in gen in veiling gebracht, is voor f 20,000 opgehouden. Te R ij s e n wilde onlangs een man zich van het leven berooven, door zich laat in den avond op den zol der op te hangen. Hij had hevige woorden met zijne vrouw gehad, die echter niet zulk een ijzingwekkend besluit had genomen, maar van verdriet naar bed was gegaan. Het ongeluk, of liever het geluk wilde, dat de haak bezweek, waaraan de man zijn besluit volvoeren wilde. Maar ook het dunne zoldervloertje kon geen weerstand bieden, toen de heer des huizes met al zijn gewicht daarop neer viel. Hij rolde er door en kwam terecht in de armen zijner gade. De verkiezing in het hoofdkiesdistrict Assen voor een lid van de Tweede Kamer in plaats van Mr. L. graaf van Heiden Reinestein zal op li Sept. plaats hebben. In Mep pel en omstreken spant men alle krachten in om de verkiezing van den heer P. P. van Bosse te verzekeren. Men betreurt het echter dat bovendien de heeren Oldenhuis Gratama en de aftredende commissaris des konings in Gro ningen worden aanbevolen. De stemmen der liberalen zul len verdeeld worden, waardoor de conservatieven hun zin zullen krijgen. Er heeft zich te 's-Hertogenbosch eene com missie gevormd, met het doel om aan mgr. Zwijsen, aarts bisschop van Utrecht, bij gelegenheid van zijn 50jarig priesterschapop den 20 December e. k., als een getuige nis van dankbaarheid en gehechtheid, een blijvend gedenk stuk in de kerk aan te bieden. De scheepsdivisieonder bevel van den kapitein ter zee J. E. de Man, is den 24sten dezer, van haren oefe- ningstocht in de Noordzee, ter reede van Texel terug gekeerd. De installatie van den burgemeester van Har ling en is geschied in eene vergadering van het dagelijksch bestuur en de heer Yan Heemstra heeft daarop zijne betrekking aanvaard. Te Kaapstad is 22 Juni overleden Leopold Marquard in den ouderdom van 80 jaren. Hij was in 1815 als zen deling van het Rotterdamsche genootschap naar Zuid- Afrika vertrokken. Z. M. heeft den heer Mr. G. M. van der Linden, op zijn verzoek, eervol ontheven van de betrekking van rijkscommissaris bij de Araster- damsche kanaalmaatschappij; en tot rijkscommissaris bij deze maatsch. be noemd den heer Mr. M. H. 's Jacob. Z. M. heeft benoemd tot burgem. der gem. Giethoorn H. Vos Jr., tot burgeru. der gem. Sod en Brengel C. Ebben; aan J. Kouwer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als bnrgem. der gera. Wormerveer. Z. M. heeft de bronzen madaille en een loffelijk getuigschrift verleend aan J. H. Schaad, kanonnier bij het detachem. veld-artiilerie alhier, wegens de met levensgevaar aangewende pogingen om eenen in het Gal genwater alhier gesprongen persoon te redden in den nacht van 23 op 24 Juli jl. De Thermometer vau Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des namid dags te 5 uren 75°, Wind: N. O., de9 avonds te 8 uren 65G, te 10 uren 60°. Zondag morgen te 5 uren 58°, te 8 ureD 64°, 's middags 12 uren 75°, N. W., te 4 uren 74°, 's namiddags te 5 uren 74°,avond» te 8 uren 66J, te 10 uren 60°. Maandag morgen te 5 uren 56°, te 8 uren 02°, Z. W 's middags te 12 uren 75°, te 4 uren 72°. BUITENLAND. Belgie. Aan den zeilwedstrijd op de Schelde voor Ant werpen is voornamelijk door Nederlandsche vaartuigen deelgenomen. Yoor sommige wedstrijden waren zelfs alleen Nederlandsche vaartuigen ingeschreven. Peuisen. De proeven die men te Spandau genomen heeft met het granaatgeweer van Dreyse hebben getoond, welk eene moorddadige uitwerking dit vuurwapen kan doen. De granaten springen uiteen, bij den geringsten tegen stand dien zij ontmoeten. Weinige manschappen kunnen op deze wijze een bataljon in een oogenblik vernietigen. Te Hamon (Dusseldorf) zal een vaste brug over den Rijn worden gelegd. De koning zal, na met de koningin het Domfeest te Keulen bijgewoond te hebben, voor geruimen tijd naar Baden-Baden vertrekken. De stokslagenstraf is afgeschaft voor de tweede klasse van den soldatenstand. Of alles in Pruisen ook vooruit gaat De verkiezings-agitatie voor den Noord-Duitschen bond klimt met den dag. Men betreurt zeer dat de liberalen onderling zoo verdeeld zijnwaardoor de conservatieven die zich blindelings door Bismarck laten leiden, de over hand zullen behalen. Oostenbijk. Het Dresdener Journal zegt, dat de door Oostenrijk en Erankrijk aangegane overeenkomst, met be trekking tot Duitschland uitgaat van het Pragerverdrag en met betrekking tot h9t Oostenvan de besluiten te Parijs in 1856 vastgesteld. Door de gesloten overeenkomst worden de belangen van geene enkele mogendheid bedreigd aan alle andere staten wordt de gelegenheid geopend tot de bedoelde overeenkomst toe te treden. Slechts dan wan neer men pogingen in het werk zou willen stellenom tegen de bedoelingen der contracteerende partijen te han delen, zouden deze wellicht in overweging nemen, of met kracht daartegen zou behooren opgetreden te worden. Ebankbijk. De heer Sainte Claire Deville heeft aan de Academie medegedeeld, dat er in de Azoren weder een vulka nisch eiland uit zee is opgedoken. Het verscheen tusschen Terceira en Gratiosa, terwijl onderaardsch gebulder werd gehoord en de zee hevig kookte, geheel op dezelfde wijze als bij de opheffing van het eiland Georgios bij Santorin. Tot nog toe schijnt het eiland geen naam ontvangen te hebben, misschien is het ook al weer verdwenen. Er loopen weder allerlei onrustbarende geruchten. Zoo wil men weten dat de troepen van het kamp van Chalons in het oosten des lands zullen worden geconcen treerd. Men vreest dat de insurrectie over do Pyreneeën den hertog van Montpensier op den troon van Spanje zal brengen. Er is sprake van eene reis des keizers naar Brussel, ten einde een onderhoud te hebben met koning Leopold. Het bevestigt zich dat de maarschalk Bazaine eene memorie schrijft tot rechtvaardiging van zijne handelingen in Mexico. Het is echter niet waarschijnlijk dat men deze memorie in het licht zal laten verschijnen. De heer Garnier, architect van het nieuwe operage bouw te Parijsheeft voor dit werk 30,000 plannen en détail-teekeningen moeten maken, die, naast elkander ge legd, tweemaal den weg van Parijs naar Yersailles zouden beslaan. Voor den inwendigen bouw moeten nog 10,000 teekeningen gemaakt worden. De entreegelden van de tentoonstelling zijn in de vorige week weder van 30,000 tot 80,000 fr. gestegen. Het is thans zeker dat het nijverheids-paleis gesloopt zal worden. De keizer en de keizerin zullen hun verblijf vestigen

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2