N°. 2314. Dinsdag A®. 1867. 27 Augustus. Binnenland. Deze Couraut wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSC DAGBLAD. Prijs dezer Courant. Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Prijs der Advertentiën. Yan 1-6 regels 0.75iedere regel meer ƒ0.12". Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer ƒ0.15. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m 10 n. 17 m.; I u. 55 m.; 3 u. 52 m.( 6 ii. 9 in.; 8 u. 55 m.; 9 n. 42 ra.; naar Haarlem en Arasterdam: te 8 u. 35 ra.; 10 n. 26 in.; 11 u. 55 ra.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 57 ra.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u overige dagen te 5 n.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 n. 30 ra. overige dagen nam. te 3 n. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 ra. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 ra, overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeervan Leiden Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u 's nam. te 3^4 u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.,'snam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen; (Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 ra., 10 u. 55 m.; 3 u. 35 ra.; 7 u. 55 m. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. 3poorwegtelegl*aaf van S u. 'sm. tot 10 u. 30 ra. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. - Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm.. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 104. Thesaurievan 9—2; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. 'Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 46 urenvan 's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. Het verzoekschrift aan onzen minister van financiën, dat door leden van het 9de Nederl. Letterkundig Congres te Gent is opgesteld en verzonden zal worden (zie ons num mer van 24 Aug.) luidt aldus; Excellentie Sints 25 jaren heeft in België de zegel-belasting op ge drukte stukken opgehouden te bestaan. Alle richtingen op staatkundig, godsdienstig en wijs- geerig gebied hebben zich daarbij wèl bevonden. Met levendig genoegen hebben de Belgische leden van het IXde Ned. Taal- en Letterk. Congres, hetwelk thans bin nen de muren van Gent vergaderd is, dan ook uit eene mededeeling vanwege een der Nederl. leden in de 3de af- deeling van voormeld congres gedaan, vernomendat Uwe Exc. de hand heeft gelegd aan een wets-ontwerpter her ziening der zegel-wetgeving op de pers, ten doel hebbende af te schaffen de zegel-belasting op de dag- en weekbladen en andere gedrukte stukken in Nederland. Wel zouden zij het wenschelijk achten, dat ook het ze gelrecht op advertentiën wierd afgeschaft, maar eerbiedi gende de redenen welke Uwe Exc. noopen dat te laten bestaan, vereenigen de Belgische leden van het IXde Ned. Taal- en Letterk. Congres zich gaarne met hunne mede leden uit Nederlandom van hunne warme instemming te doen blijken voor al wat U. E. doet, opdat ook in Ne derland de bakermat van het gedrukte woord en van de persvrijheid eindelijk de dag moge gevierd worden, dat de pers ontslagen wordt van de schadelijke banden, die de zegel-belasting haar aanleggen. Die belasting, te recht genoemd eene tol op het vrije verkeer van het geschreven woordis onmachtig het kwade te verhoeden en staat de verbreiding van menig nuttig denkbeeld in den weg. Zij houdt tevens de bescha ving op van de lagere volksklassen. In de landen waar de dagbladen aan de zegel-belasting onderworpen zijnwordt niet minder door middel van de pers gelogen, gelasterd en kwalijk voorgesteld dan in die waar de pers van haar be vrijd is; maar het is daar dikwerf moeilijk, ter gelegener tijd, de waarheid in het licht te stellen. Alleen ontlasting van geldelijke druk kan der pers daartoe de gelegenheid schenken. Die ontlasting ontsluit tevens hare kolommen voor een tal van mannen, die, wel verre van enkel om den broode te schrijven, alleen beoogen het peil der algemeene kennis te doen rijzen en de zeden der lagere volksklassen zachter te maken. Het is om alle deze redenenmeer breedvoerig ont wikkeld in de 3de afd. van het congres, dat de onderge- teekenden, allen leden van het IXde Ned. Taal- en Let terkundig congres, zich verstouten U. E. aan te biedeu een exempl. van het verslag der vergadering van de 3de afdeeling, waarin het vraagstuk der zegel-belasting op de pers in Nederland uitvoerig is behandeld, en U. E. te na deren met het verzoek de argumenten en de becijferingen die, blijkens dat verslag, in de 3de afdeeling zijn aange voerd ten betooge van de dringende behoefte aan afschaf fing der zegel-belasting op gedrukte stukken in Neder land, in welwillende overweging te nemen. Meermalen deden wij opmerken hoe dit ministerie, in plaats van de scheiding van kerk en staat te voltooien, te verstaan had gegeven dat het wel weder wilde af breken wat reeds tot stand is gebracht. //De Nederl. Spec tator" levert thans eene niet onaardige prent met het op schrift //Een vrome wensch over een hereeniging"; terwijl den minister van financiënwiens portret zeer goed ge troffen isdeze woorden in den mond worden gelegd //Kerk en staat zijn zij niet altijd geweest: Twee zielen gloe'nd aaneen gesmeed? Is niet in het schip van staat 't voornaamste vertrek de kerk geheeten, en heet in de kerk de aanzienlijkste ruimte niet het schip Zoo laat dan voortaan deze twee één zijn." Het ministerie schijnt het dan erg op Harlingeu voor zien te hebben. Dezer dagen moest er een brievenbesteller worden aangesteld. Er waren wel 40 sollicitanten, alle in gezetenen, die natuurlijk goed bekend moesten zijn met de woonplaatsen der geadresseerden. De minister, misschien begrijpende dat men de wetenschap wel zou krijgen te ge lijk met de benoeming, gelijk dit met den burgemeester ook het geval zal zijnkoos geen der sollicitanten maar stelde iemand uit Zutfen aan. Ziedaar de gevolgen van de stoutigheid om mannen als Hingst en De Roo naar de Tweede Kamer af te vaardigen. Gelukkig dat de Leidsche kiezers zoeter zijn geweest. LEIDEN, 26 Augustus. H. M. de koningin heeft onzen geachten stadgenoot Ds. H. Eangman, schriftelijk hare belangstelling doen be tuigen bij de vervulling van zijne vijftigjarige Evangelie bediening. 'De 16de verjaardag van Z. K. H. prins Alexander is door de geheele vorstelijke familie op 't Loo gevierd. De audiëntie van den minister van financiën rvoor

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1