BUITENLAND. badgasten als bewoners der hofstad, had zich in de fraaie kurzaal vereenigd. De compositie van den heer Aug. Fau- bel op motieven van de opera //La grande duchesse de G-érolstein", zoomede de beide comedies //Après le bal" en //Les deux sourds" droegen de goedkeuring weg. Z. K. H. de prins van Oranje vereerde de voorstelling met zijne te genwoordigheid. Vrijdag 11. is te Amsterdam de algemeene verga dering gehouden van leden der vereeniging het Nederland- sche Opvoedingshuis te Wassenaar, dat onder de leiding staat van mevrouw Van Calcar. Uit het verslag bleek, dat de instelling 20 leerlingen telt. Den 16den dezer heeft in het Park te Amsterdam de plechtige uitreiking plaats gehad der bekroningentoe gekend op de eerste tentoonstelling der vereeniging //Neêr- lands Werkman". Eergisteren had bij de kust van Holland op zijn Smalst het volgende voorval plaats: De hofmeester der stoomboot //Stad Woerden" zich te ver in zee wagende, zonk in eene diepte en zou zeker omgekomen zijn, had de heer Thoor, stuurman aan boord dier stoomboot en een goed zwemmer, hem niet van een gewissen dood gered. Maandag 11. ontving de stad G-oes een bezoek van den beroemden Eranschen dichter Victor Hugo, vergezeld van zijne familie. Ha de merkwaardigheden van die plaats te hebben bezichtigd en ook een bezoek gebracht te hebben aan de aldaar gehouden wordende tentoonstelling van voor werpen van kunst en smaakgeorganiseerd door de ver eeniging voor volksvermakenis hij naar Middelburg door gereisd. Uit Groningen wordt gemeld, dat in] het doof stommen-instituut aldaar 29 nieuwe kweekelingen zijn op genomen, zijnde bijna het dubbele van het gewoonlijk bij komende getal. Het geheele aantal kweekelingen aan het instituut is daardoor tot 162 geklommenvan dezen worden 129, die tot de onvermogende en behoeftige klassen behooren, gratis gehuisvest, gevoed, verzorgd en onderwezen. Voor de 33 overigen wordt een matig kost- of schoolgeld, ge- evenredigd aan het vermogen der ouders en van f20 tot f 250 'sjaars beloopende, betaald. Het getal jongelingen, die bij het instructie-bataljon te Kampen dienst nemen, wordt zoo groot, dat er sprake van is, het kazerne-gebouw te vergrooten. In de strafgevangenis voor jeugdige manlijke ver oordeelden op den Kruisberg, nabij Doetichem, heeft Maandag het groot examen plaats genad ten overstaan der commissie van administratie. Over het geheel is men zeer voldaan over den vlijt en de vorderingen der gevangenen. De echtgenoote van zekeren B. T. te Zelhem, welke sedert negen jaren volslagen blind wasis dezer da gen geheel ziende teruggekomen uit Utrecht, alwaar zij sedert Pinksteren onder behandeling van professor Donders geweest was. Men kan zich de vreugde van haar en hare betrekkingen eenigszins voorstellen, als men weet dat zij kinderen heeft, die zij nog nooit gezien had. Op den I7den September a. s. zal te Willemsoord eene tentoonstelling gehouden worden van rundvee, scha pen, varkens, landbouw-producten en werktuigen, benevens een ploegwedstrijdwaarbij alle landbouwers en veehouders in de provincie Overijsel en daarbuiten naar de uitge loofde prijzen zullen kunnen mededingen. Programma's zullen door 't geheele land verspreid worden. Te Nieuwveen is Maandag 11. de nieuwgebouwde R. C. kerk plechtig ingewijd door den bisschop van Haar lem, die daags te voren door eene eerewacht van 46 jon gelingen in de gemeente was ingehaald. WETENSCHAP EN LETTERKUNDE. Belghe. Zondag 11. zijn de leden van bet IXde Neder- landsch Letterkundig Congres, dat in de stad Gent ge houden wordtfeestelijk ontvangen door de talrijke Vlaamsche letterkundige genootschappen en achtereenvolgens begroet, aan het spoorweg-station door den president der regelings commissie, den volksvertegenwoordiger De Maere, en op het stadhuis door den burgemeester der stad en door een be ambte van het ministerie van binnenlandsche zaken als vertegenwoordiger van den minister Vandenpeereboom. De heer Mr. G. M. Mees Az. van Botterdam beantwoordde die toespraken. Yertooningen van drie uitmuntende Vlaamsche tooneelgezelschappenbenevens de uitvoering eener natio nale cantate //Noord en Zuid" en andere feestelijkheden luisterden dien eersten avond op. Maandag den 19den werd het congres in de ronde zaal der Hoogeschool door den heer De Maere-Limnander met eene welspre kende rede geopendwaarin spr. er op weesdat, door het tot stand komen van het Nederl. Woordenboek en van de éénheid van spelling, het Hollandsch en het Vlaamsch voor ééne taal, het Nederlandsch, hadden plaats gemaakt. Ook op de eerbiediging van letterkundigen eigendom, op de herleving van nationaal tooneel en zang wees de voor zitter als op de vruchten der letterkundige congressen, en hij besloot zijne rede met den kreet van leve Leopold! Leve WillemBij de samenstelling van het bureau werd de heer De Maere-Limnander tot voorzitter, en tot onder voorzitters de heeren Beets, De Vries, Baecker en Con science benoemd. In de afdeelingen werden belangrijke discussies gevoerd over de overeenstemming tusschen spreek- en schrijftaal, over het belang der Vlaamsche beweging ook voor de hoogere standen en over het tooneel. In de algemeene vergadering werden verschillende voordrachten gehouden, o. a. door den heer De Beucker van Antwerpen, die zich een volksman" noemde, over het treurige feit dat in het onderwijs in België het Vlaamsch nog te zeer bij het officieele Pransch achterstaat, en een geestige voor dracht door Dr. Beets over de beteekenis der ongeletter- den in de letterkunde. In de afdeelingen werd de aandacht der leden nog bijzonder geboeid door eene geleerde en keurige verhandeling van Prof. Kern over den Franken- bond en eene doorwerkte, sierlijke redevoering van den heer Van Lee van Brussel over het zegelrecht op de dag bladen in Noord-Nederland, waarin spr. de geheele quaestie van alle zijden beschouwde en alle tegenwerpingen die tegen het afschaffen van het zegel op de bladen zelve en de advertenties wederlegde. Zoo wees hij er o. a. op, dat de Belgische bladen in 1847, toen het zegelrecht nog in dat land bestondin het geheel 484,542 francs ten bate der schat kist afwierpenterwijl na die afschaffing de posterijen alleen voor de verzending van Belgische bladen in 1863 454,243 frs. ontvingen, welke som het dubbele zou bedra gen hebben, zoo niet de port der couranten intusschen van 2 centimen op 1 was gebracht. Deze redevoering werd terstond gedrukt en aan de leden rondgedeeld. Bij u te lande zal men gelegenheid hebben er nader kennis mede te maken, aangezien uw stadgenoot de heer Sijthoff op het congres aangeboden heeft, de redevoering van den heer Van Lee op eigen kosten te drukken, er aan de le den der beide kamers uwer Staten-Generaal exemplaren van te zenden en het stuk zooveel*mogelijk te verspreiden, welk aanbod met warme toejuiching is aangenomen. Peuisen. De koning heeft gisterenvoormiddag eene lang durige conferentie met graaf Von Bismarck gehad, ge volgd door eene bijeenkomst met den koning van Zweden. Des namiddags was er familie-dinerwaarna de koning en de koningin van Zweden met prinses Louise te 6 uren over Stralsund naar Stockholm op reis zijn gegaan. Het Z. M. heeft aan Mr. A. J. Clant, secret.-generaal bij het dep. van justitie, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen der orde van St.-Stanislaus 2de kl. met de ster, hem door Z. M. den keizer aller Russen geschonken; en den luit. t/z. 1ste kl. H. Schokker bevorderd tot kapt.-luit. t/z.; benevens den off. van gez. 2de kl. J. Som beek van het 3de reg. vest.-art. voor den tfjd van vijf jaren gedetacheerd bij het leger in Oost-Indië. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des na middags te 5 uren 69°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 64°, te 10 uren 62°. Donderdag morgen te 5 uren 60°, N. W., te 8 uren 64°, 's middags 12 uren 68°, te 4 uren 70°. Een telegram van Engeland naar Amerika, langs den transatlantischen kabel, heeft 31/100 sec. noodig om over te komen. Dit is eene snelheid van 6020 Engelsche m\jlen in eene seconde, eene veel grootere dus dan bij het telegrapheeren over land. In Januari viel er in het kanton Grauwbunderland eene massa roode 3neeuw. Dr. Killias te Chur heeft thans bewezen, dat de sneeuw aldus ge kleurd was door zeer fijn zaud uit de woestijn Sahara, dat door de boven wind was medegevoerd. De mechanicus Grubb te Dublin heeft een telescoop voor het ob servatorium in Melbourne vervaardigd, die alle vroegere in grootte over treft. Zij heeft eene opening van 66 duim in doorsnede, zoodat een vol wassen mensch er rechtop in staan kan. Het geheele instrument weegt 200 centenaars. Wij vestigen de aandacht op een belangrijk werk, dat in afleverin- gen verschijnt te Leipzig bij Otto Spamer onder den titel: »Buch berühmter Kaufleute oder der Kaufmann zu allen Zeiten." Wbympes, de beklimmer van den Matterhorn, is than naar Groen land om te beproeven of hij verder dan Hayer kan doordringen naar de Noordpool. Aug. Reiszmanndie reeds een leven van Robert Schumann uit gaf, heeft thans ook het leven van Felix Mendelssohn Bartholdy be schreven. In Engeland is deser dagen het oudste blad, dat in 1622 het eerst 't licht zag, de Caledonian Mercury, voor de groote concurrentie met honderde andere bladen bezweken. Part. corr,

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2