HANDEL, NIJVERHEID ENZ. eenigen tijd met zijn gouverneur in die stad gebleven beeft aldaar een bezoek gebracht op de buiten-sociëteit, is verder aan de officieren der rijdende artillerie voorge steld heeft zich; daarop naar Bronbeek begeven en eindelijk al de inrichtingen en merkwaardigheden van Arnhem be zichtigd. H. M. de koningin van Zweden en Noorwegen heeft aan den burgemeester van 's - H a g e eene som van f 500 doen toekomen, ten einde onder een vijftigtal behoeftige perso nen of huisgezinnen te worden verdeeld. Gisterenavond, te ongeveer 7 uren, arriveerden te Rotterdam HH. MM. de koning en koningin van Zwe den en H. K. H. prinses Louise van Zweden, vergezeld van HH. KK. HH. prins en prinses Frederik en prinses Marie, met gevolg, komende van het huis //de Pauw", op reis naar Berlijn. Het vorstelijk gezelschap, begeleid door den Zweedschen gezant, werd bij de aankomst aan het station gecomplimenteerd door den heer burgemeester en heeren commissarissen van den Hollandschen spoorweg, en heeft vervolgens na een kort oponthoud, onder uitge leide van den burgemeester naar het station van den Rijnspoor weg de reis voortgezet. Uit 's-Hage wordt als stellig gemeld, dat de graaf Beaulieu. voormalig Belgisch gezant te Frankfort, den baron Dujardin als Belgisch gezant bij ons hof zal ver vangen. De warme dagen der vorige week hebben natuurlijk het aantal zeebaden te Scheveningen zeer doen toene men. Het beliep Maandag 638, Dinsdag 639, Woensdag steeg het tot 709 en Donderdag was het 628. De zorg van den badmeester, den heer Schouten, wordt zeer geroemd. Aan het badhuis is o. a. aangekomen de Oostenrijksche ge neraal Clam Gallas. De gemeenteraad van Arnhem heeft besloten, de op den 26sten Augustus invallende kermis voortgang te doen hebben. Tot curator van het Athenaeum te Deventer is benoemd Dr. J. A. van Ketwich Verschuur, secr. der prov. geneeskundige commissie. Men verwacht dat de spoorweg Zwolle-Meppel met 1 October in exploitatie zal worden gebracht. Ook de groote ijzeren spoorwegbrug over de Drentsche hoofdvaart is zoo goed als klaar. Van daar tot Heerenveen wordt thans de geheele lijn reeds bereden, ofschoon dit door den Wold- berg, waar de uitgravingen nog in vollen gang zijn, bij wijze van hulpspoor geschiedt. De commissie voor de gasfabriek te Mep pel heeft in den gemeenteraad voorgesteld, den prijs van het gaste verminderen van 18 op 16 centen. Onder de manschappen van het garnizoen te Vlis- singen, bijzonder het 3de reg. inf., heerscht eene tamelijk onrustbarende oogziekte, welke dagelijks schijnt toe te ne men. Op dit oogenblik zijn ruim negentig jonge soldaten aangetast en in het garnizoens-hospitaal verpleegdmen verneemt evenweldat die ziekte niet van gevaarlijken aard is.. Met ingang van 9 September a. s. zal te Schoon hoven een rijkstelegraaf kantoor met beperkten dagdienst geopend zijn. De ziekte in de aardappelen te Vollenhoven blijft zich gelukkig tot heden voor het meerendeel slechts tot het loof zoo van de vroegere als latere soorten bepa len. Op de andere landproducten hebben de warmte en droogte der laatste dagen een gunstigen invloed uitge oefend. Het terrein van den Sint-Jansberg, niet ver van Gennep, nabij de Mookerheide, gedeeltelijk op Geldersch, gedeeltelijk op Limburgsch, gedeeltelijk ook op Pruisisch gebied gelegen, is niet alleen merkwaardig door de welge slaagde ontginningen en den schitterenden aanleg van tuin en bosch door den tegenwoordigen eigenaar, baron Van Verscheer, maar is ook belangrijk uit een historisch oog punt. Men vindt er overblijfselen uit verschillende perio den der geschiedenis. Niet alleen herinneren de namen der verschillende heuveltoppen (St.-Jansberg, St.-Maartensberg, Hemelsche berg) en der verschillende dalen (het Vagevuur, de Hel, de Hellekuil) aan den tijd, dat daar een klooster van de orde der Tempelridders stond, maar nog onlangs heeft men er een met asch en beenderen gevulde urn op gedolven op eene plaats, waar men ook van tijd tot tijd op de fundamenten eener Rotneinsche woning stuit: de eigenaardige vloer eener Romeinsche badkamer is er nog duidelijk te onderkennen. Zelfs zijn er op het terrein monu menten van nog veel ouder dagteekening, want men heeft er, een kwartieruurs noordelijker op, voor eenigen tijd twee goed geconserveerde gepolijste zoogenaamde silex-bijlen ge vonden uit de tweede helft der steenperiode. Het eerste transport landverhuizers uit Pruisen, dat Donderdag 11. van Enschedé per spoor vertrok, leverde eea hartroerend schouwspel op. Eene moeder met twee kinderen werd door de politie uit Pruisen vervolgd en tot betaling eener schuld gesommeerd. De vrouw, door den nood gedrongenbetaalde. Geene genoegzame middelen meer bezittende, zag zij zich genoodzaakt de reis naar Amerika met hare jongste dochter alleen voort te zetten en de oudste, een meisje van 12 a 13 jaren, op het stations terrein achter te laten. Het geschrei der arme ver latene deed menigen traan rollen over het gelaat van een aantal mannen, die op de plaats aanwezig waren en te vergeefs geldelijke bijdragen aanboden. De landverhuizers verklaarden, dat zij allen niet in staat waren om de trans portkosten voor het kind te bepalen, met uitzondering van een hunner, die in bet bezit was van 8000 th.; maar deze was doof voor tranen en gebeden. Een der vreemde lingen die de landverhuizers naar het station hadden ge leid, maakte een einde aan het droevige tooneel, door het kind mede te nemen, nog vóór dat het sein tot ver trek gegeven werdmet de verzekering dat hij de reiskosten niet kon betalen, maar voor het kind zou zorgen. Men schrijft ons uit K a t w ij kEergisterennacht is ten huize van Gerrit van Leiden alhier met inbraak gestolen, zooals dit in de laatste weken ook te Rijnsburg meer ge beurd is. De dief of de dieven zijn door een raampje bin nen geklommen, hebben eene binnendeur opengebroken en moeten langs denzelfden weg weer vertrokken zijn. Zij hebben zich moester gemaakt van eeuig geld, een lessenaar met boeken en papieren en een portefeuille, die in de slaapkamer van het gezin zich bevond. Geen der huisgenooten heeft iets van dat alles bemerkt. Er is nog niemand gevat. Men begint hier onwillekeurig aan een komplot te denken. Z. M. heeft benoemd tot kommandeur der orde van den Nederlaod- schen Leeuw den 9cbout-bij-nacht G. C. C. Pels Rijcken min. van ma rine, en den gen.-m^j. J. A. van den Bosch, min. van oorlog. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des na middags te 5 uren 64°, des avonds te 8 aren 63', te 10 uren 60°. Zondag morgen te 5 uren 60°, Wind: Z. W. te 8 uren 62°, 's middags te 12 uren 66°, te 4 uren 64°, 's namiddags te 5 uren 64°, 'a avonds te 8 uren 63°, te 10 uren 60°. Maandag morgen te 5 uren 68°, Z. O., te 8 uren 63°, Z., 's middags te 12 uren 78°, Z. O., te 4 uren 78°. Wel geslaagde proeven zijn onlangs in Frankrijk genomen om papier te vervaardigen uit de wortels van klaverdie vooral in dat land veel verbouwd wordt. De grovere vezelen dezer plant kunnen voor de touw- slagerij dienen, de fijnere voor papier. De vezel is fijn en sterk en le vert 56 pet. van het bruto gewicht aan papierpap. De pap wordt bewerkt evenals stroopapier, maar het fabrikaat is zacht, wit en glad. Aluminium-brons dat uitnemende eigenschappen bezit voor werktuig kundigen, wordt gemaakt van 90 deelen koper en 10 deelen aluminium. In de Vereenigde Staten komt die meetaallagering zeer in gebruik voor zoogenaamde kussens of stoelenwaarin assen van wagens of werktuigen loopen, daar die alliage de eigenschap heeft van zeer moeilijk door wrij ving warm te worden. In de fabriek van melodiums van de heeren Car- I hart en Needbam te New-York, is een rad, dat 7000 omwentelingen in de minuut maakt en in aluminium-bronzen stoelen loopt. Bjj aanraking vindt men die deelen volmaakt koel. BUITENLAND. Frankrijk. De feestelijkheden die op den Napoleonsdag te Parijs hebben plaats gehad, zijn schitterend geweest. Maar te vergeefs heeft men den Moniteur nageplozen om de groote surprise te vinden, die bestaan moet in een brief van den keizer aan den minister Rouher. De Patrie meent echter te weten, dat men eerstdaags een paar kleine surprises te wachten heeft. De keizerin en de kroonprins zijn Woensdag naar het legerkamp van ChMous vertrokken. De Moniteur meldt, dat de keizer bij gelegenheid van zijn naamfeest aan 1345 veroordeelden, die zich goed hebben gedragen, hunne straf heeft kwijtgescholden of die verminderd. Dit is ook geschied met 184 personen, behoo- rende tot de marine. Engeland. Eene Engelscbe firma beeft concessie gekre gen tot het leggen van een onderzeeschen telegraafkabel tusscben Engeland en Portugal. Terwijl de Engelscbe regeering er over peinst, hoe bet best de Engelsche gevangenen in Abyssinië te bevrijden zonder hen bloot te stellen aan het gevaar van vermoord te worden, zijn er berichten ontvangen van 19 Juni, waarin gemeld wordt dat hun lot toen zeer twijfelachtig was en zelfs meer en meer hopeloos werd. Het geheele

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2