'Wordt gewaagd, Men vraagt te Huur, HH. GRONDEIGENAARS. Muiden. Verkocht): 452 stuks O.-I. per Ida Elizabeth, 254 stuks idem, 89 stuks idem, 65 stuks idem, 260 stuks Buffel per Batavia en 1000 stuks O.-I. per County of Lanartz. heeft getroffen, waren gelukkig zeer overdreven. De ver schrikkelijke omstandigheden, waardoor die noodlottige gebeurtenis vergezeld ging, hadden doen onderstellen, dat men vele dooden te betreuren had. Thans blijktdat de gekwetsten wel talrijk zijn en dat velen ernstige verwondingen hebben bekomen, maar dat tot dusver geen hunner aan de gevolgen is overleden. De keizer heeft eene som van 5000 frs. gezonden om in de eerste behoeften te voorzien. Engeland. De Daily News verzekert thans ten stelligste, dat de correspondentie, gevoerd tusschen Maximiliaan en keizer Napoleonin Engeland is aangekomen en weldra zal worden uitgegeven. In eene zijner jongste zittingen heeft het huis der gemeenten eene wet aangenomen, strekkende om het aan tal bisschoppen bij de Anglicaansche kerk te vermeerderen. Het huis heeft daarbij echter uitdrukkelijk bepaald, dat de nieuwe bisschopszetels uit vrijwillige bijdragen der ge- loovigen onderhouden moeten worden. In de jaarlijksche rechterlijke statistiek over het jaar 1860 is het aantal personen, die tot de klasse der misda digers behooren, bij het voorgaand jaar vergeleken, met 3 pet. verminderd. Het beloopt echter nog 140,000. Het aantal moorden bedroeg 131, dat van pogingen tot zelf moord 465, terwijl dat cijfer het vorige jaar 787 beliep. De sultan heeft aan de directie van het kristallen paleis een som van 1000 pd. st. geschonken, als bijdrage in de kosten tot het herstel van dat gedeelte van het ge bouw dat vóór eenigen tijd vei'brand is, en daarbij nog 200 pd. st. gevoegd om onder de beambten te verdeelen. In den nacht van 25 op 26 Juli, tusschen midder nacht en 9 uren des morgens, heeft het in en rondom Londen zóó sterk geregend, dat een achtste van het water dat de regen in een geheel jaar gewoonlijk levert, in die 9 uren gevallen is. De regendie gedurende de maand Juli te Londen gevallen is, bedraagt niet minder dan een vierde van de gemiddelde jaaidijksche hoeveelheid. Rusland. Te Petersburg is een keizerlijk besluit afge kondigd, houdende instelling van een //catholiek collegie" daar ter stede. Dat collegie zal als middelaar optreden voor de betrekking tusschen den H. Stoel en R. catholie- ken. Rechtstreeksche gedachten wisseling der R. C. gees telijkheid met den paus is onder strafbedreiging verboden. Afkondiging van pauselijke bullen zullen in Rusland even als dit in Frankrijk en andere landen geschiedt, de toe stemming behoeven van de regeering. Turkije. De sultan, teruggekeerd van zijne reis naar Europa, beschouwt het als een heiligen plicht om het open baar onderwijs te bevoi'derende middelen van communi catie uit te breidende legermacht goed te organiseeren en het krediet van den staat te verhoogen. Rumenie. Alle leden van het kabinet hebben hun ont slag aangevraagd, welk verzoek is ingewilligd. Hongarije. Generaal Klapka is eergisteren te Pesth aan gekomen. Hij heeft zich evenwel onttrokken aan de ovatiën, die men hem wilde brengen. GEMENGDE BERICHTEN. Er zijn tegenwoordig te Parijs 6,101 huurkoetsjes, die op 158 verschil lende plaatsen stationneeren kunnen. Hiervan behooren 4,500 aan de "Com pagnie générale des voitures", die er in 1866 voortdurend 53,200 in circu latie had. Het personeel dier maatschappij bestaat uit 6,815 agenten, waaronder 3,925 koetsiers, menschen van allerlei rang en stand; hare cavalerie uit 10,741 paarden van 650 a 800 francs. Het paardenvoeder alleen kost 25,000 francs per dag. Toen het voeder goedkoop was, in 1864, won de maatschappij dagelijks per rijtuig 1 fr. 13 cent.; maar in 1865 toen het voeder duur was verloor zij iederen dag per rijtuig 60 cent.; dat maakte op de rekening van het geheele jaar een nadeelig slot van 700,800 frs. De maatschappij vervaardigt hare rijtuigen in hare eigene ateliers, waar zij de grondstoffen aankoopt, en levert jaarlijks 500 nieuwe rijtuigen van 1,007 frs. 66 cent. per stuk. Zij zou zeker nog betere za ken doen, zoo niet ieder koetsier gemiddeld 3 frs. per dag ontvreemdde; dat maakt op de 6,101 rijtuigen jaarlijks een verlies van 6,680,595 frs. Behalve deze huurkoetsjes en de 2,950 voitures de grande remise of groote huurrijtuigen, zijn er nog te Parijs 664 omnibussen van de «Com pagnie générale des omnibus'' (voor de tentoonstelling is dit aantal met 100 vermeerderd) en 375 andere omnibussen. Deze maatschappij bezit 9,656 paarden en heeft in 1866 vervoerd 107,212,074 passagiers. Het nut dat zij sticht is grooter dan het voordeel dat zij trekt: dit bedroeg in 1866 maar l/A cenL Per passagier. Opmerkelijk is het en een bewijs voor de bijgeloovigheid van het Fransche volk, dat er Vrijdags 8 pet. minder passagiers vervoerd worden dan op andere dagen. In de nabijheid van Constantine in Algerië heeft een doode bijkaus een moord begaan. Zekere Arabische don Juan drong des nachts binnen in de tent eener Oostersche schoonedie hij wilde ontvoeren, en had zich met een pistool gewapend voor het geval dat men hem in het uitvoeren van zijn plan mocht hinderen. De vader van bet meisje zag evenwel den gevaarlijken minnaar aankomen en, meenende dat hij een dief was, loste hij op hem het geweer, dat bij bij zich droeg. Aanstonds viel de don Juan neder en de Arabier ging de zaak aangeven. Er verscheen een dokter, di« den dood constateerde; en toen de dienaars van het gezag het lijk ophie ven, dat zijn pistool nog in de hand hield, met den vinger aan den trek kertoen sprong door die beweging het schot af en de kogel vloog dwars door den baard van den dokter, die zeer verheugd was, dat hij er zoo goed afkwam, vooral, omdat niemand dan een lijk de schuld van zijn dood zou hebben gedragen. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Koffie. Vast gestemd met weinig handel in afwachting der veiling op 21 dezer, waarvan de taxatie reeds door ons is medegedeeld geworden. §ulker. Hiervan werden verkocht 7800 kranjangs Java van boord te ontvangen tot ƒ0.50 en 0.75 voetstoots onder Juli-prijzenj, in ruiling tegen geraffineerde suiker op September en October. Vooral Geraffineerd blijft gedrukt en vinden eerste soorten tot 34 moeilijke plaatsing. Thee. Zonder handel. Hijgt. Door het schoone weder zonder omgang. Deze week werden alleen verkocht 4000 balen Rangoon tot 7%. In gepelde soorten was de omgang gering. Specerijen. Vast in afwachting der veiling op 28 dezer. De omgang was deze week zeer gering. Meekrap. Met redelijken handel tot vorige prijzen. IndI go. Met veel vraag en Java iets hooger betaald. Potasschen. Onveranderd. Petersburger 12% a 12%. Tin. Van Banca zijn verkocht: 2500 blokken a 52%, 800 blokken a 52% en 1000 blokken a 52%. Katoen. Deze week gunstig gestemd. Tot iets hoogere prijzen von den eenige omzettingen voor directe behoeften plaats. Vetwaren. Kokosolie prima Ceylon 33. Cochin/37. Palmolie per 50 kilo 24%, 24%. Lijnkoeken per 104 stuks 10% a/14. Raapkoeken per 1040 stuks 82 a /"86. Raapolie contant /"40%, per 6/w. 42, per najaar/41%, Lijnolie contant 42% per 6/w. 43%, per najaar ƒ41 Petroleum. Stil, tot vorige prijzen. (tranen. Over het algemeen met zeer weinig handel. Tarwe eerder iets lager. Rogge prijshoudend. Meel 1ste qual. ƒ22% a ƒ23, 2de qual. 19% a ƒ20, 3de qual, 16% a 17%. ADVERTENTIES. in een WINKEL, een JONlGELSAiGgeschikt omniet een fatsoenlijk publiek om te gaan, niet boven de achttien jaren. Adres met franco brieven onder letter M. bureau Leidsch Dagbladop de Koepoortsgracbt. In het Oude Mannen- en Vrouwenhuis der Ned. Herv. gemeente te VOORBURG worden ge vraagd een VA1$ER en MOKMER, zonder kinderenvan dezelfde godsdienst, onbesproken van gedrag, gezond gestel, goed kunnende lezen, schrijven en rekenen. Salaris, behalve het genot van kost, bijzondere inwoning en geneeskundige hulp, ƒ150 'sjaars. Sollicitanten gelieven zich aantemelden, vóór 18 Augustus, in persoon of met eigenhandig geschreven, franco brieven, aan den adminis- trerenden Diaken, den Heer G. van SCHAGEN aldaar, onder overlegging van de noodige bewijzen en bijzondere aanbevelingen. in de provincie Zuid-Holland, een BUITEN, met zes kamers, vrolijk gelegen, met grooten tuin en eenig land. Gelegenheid tot visschen is aanbeveling. Brieven franco, onder letter G., aan den Boekdrukker A. W. SIJTHOFF te Leiden. Tegen Mei 1868 of eerder, wordt in Noord- of Zuid- Holland TE HUUR gevraagd eene 1IOERENHOF- STKBK met ongeveer 30 a 40 bunders Grasland, met of zonder eenig Bouwland, waarop voor den verbuurder het vooruitzigt bestaatzijn bestaan te zullen vinden. Van de soliditeit des huurders en de vereischt wordende borgstelling zijn voldoende informatiën te bekomen. Brieven franco onder letters O, E. aan het Bureau Leidsch Dagblad.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3