ONDERWIJS. B U IT E N L A N D. de vlammen er reeds uitsloegen. Door de spoedig aange brachte hulp heeft men alle onheilen kunnen voorkomen. De brandspuit, die dadelijk op de plaats tegenwoordig was, heeft nog verscheidene malen water gegeven. Te halfeen was alle gevaar geweken. De stormen, die thans de atmosfeer beginnen te ver - frisschen, zijn op den datum af voorspeld geworden door den astroloog van Saragossa, den heer Jagile. Mag men dien heer gelooven, dan hebben wij gedurende de gansche tweede helft dezer maand wind en regen te wachten. Z. M. de koning van Zweden en Noorwegen en Z. K. H. prins Frederik hebben gisteren morgen aan een groot aantal civiele en militaire autoriteiten, aan HDs. pa leis te 's-Hage, audiëntie verleend. Naar men verneemt, zullen a. s. Zaterdag HH. MM. de koning en koningin van Zweden en Noorwegen, bene vens HD. dochter en HH. KK, HH. prins en prinses Frederik, alsmede HDs. dochter prinses Maria, van 's-Hage vertrekken om zich naar Muscau te begeven. In 1865 is door het rijk, de provinciën en de ge meenten voor de opleiding van het onderwijzend personeel eene som besteed van ƒ170,181, zijnde ƒ366 meer dan het jaar te voren. Eekent men de subsidiën aan de onderwij zersgezelschappen als tot hetzelfde doel aangewenddan is over het geheel eene som van 175,681 daarvoor uitgege ven. Uit het algemeen overzicht der kosten van het lager onderwijs in 1865 blijkt, dat die hebben bedragen 4,489,523, zijnde 227,329 meer dan in het jaar 1864. Onder deze kosten zijn die van rijk, provinciën en gemeenten begre pen. Men vindt daarbij uitgetrokken o. a. voor het onder wijzend personeel ƒ2,435,491, voor onderhoud van school- localen 235,240, voor nieuwe schoollocalen 815,879, voor schoolmeubelenschoolbehoeften enz. ƒ409,793. Het getal onderwijzersgezelschappen bedroeg 257, gezamenlijk met 3486 leden. Blijkens kennisgeving van burgemeester en wethou ders van Amsterdam zullen van de 20 op te richten scholen voor lager- en meer uitgebreid lager-onderwijs nog vóór het einde van dit jaar gereed zijn: 3 scholen 1ste kl. elk voor 200 kinderen, en 4 scholen 2de kl., elk voor 150 kinderen; allen tegen het verlaagde schoolgeld. Aan het feestmaal der leden van de vereeniging ter bevordering van den boekhandel, Dinsdag 11. te Amster dam gehouden, is tussehen het diner en het dessert een blijspel vertoond, waarin o. a. Laurens Coster sprekende werd opgevoerd. Eergisteren is de algemeene vergadering der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen te Amsterdam voort gezet en ten einde gebracht. Aangenomen is: 1°. een voorstel, strekkende om door het hoofdbestuur een adres aan de Tweede Kamer te doen richten tegen het voorstel van den heer De Brauw; 2°. een voorstel, strekkende om door de Maatschappij eene prijsvraag te doen uitschrijven, betreffende een oorspronkelijk Help u zeiven", in den trant van het bekende geschrift van Sam. Smiles, doch genomen uit het leven van Nederlanders; 3°. een voorstel aldus luidendeDat de alg. vergadering het hoofdbestuur machtige, onder zijn opzicht, door een desbevoegd schrijver te doen vervaardigen eene beknopte, bevattelijke en wel gestaafde beschrijving van den oorsprong en de geschiede nis van het cultuurstelsel in Neêrlandsch Indië tot op onze dagen." De Italiaansche regeering heeft besloten voortaan ook te Amsterdam een consulaat 1ste kl. te vestigen en daar benoemd den ridder Scaglia. Den 3den en 4den der volgende maand zullen te Franeker eenige oud-studenten van het athenaeum aldaar bijeenkomen. Eeeds een 70tal heeft zich daartoe aange geven. Weder zal in het kiesdistrict Middelharnis voorde benoeming van een lid der provinciale staten op Dinsdag 27 Augustus eene herstemming moeten plaats hebben tus sehen de heeren Mr. J. E. van den Broek, die 190, en D. van AVeel Cz., die 184 stemmen verkreeg. Op den heer P. C. A. M. van AVeel waren 75 stemmen uitgebracht. In het geheel waren 455 kiezers opgekomen, en dat nog wel landbouwers midden in den oogsttijd. Voorwaar een lofwaardige ijver! In de provincie Gelderland is de opening dei- jacht vastgesteld op 2 September. Ten gevolge van den voortdurenden val van het water zijn de werkzaamheden aandestroompijlers teZalt-Bommel weer met kracht begonnen, en hoopt men, niettegenstaande eenige ondervonden moeilijkheden en teleurstellingen, eer lang aan het metselen te kunnen beginnen. Heden te twee uren heeft de minister van binnenlaud- sche zaken de vergadering der Staten-Generaal (zitting jaar 186667) plechtig gesloten in eene vereenigde zitting der beide Kamers, met het houden een er rede, waarin de minister de Kamers dankte voor hun ijver in het behar tigen van 's lands belangen en op het vele goede wees, dat tot stand is gebracht. Z. M. heeft eervol ontsl. D. Vis als burgem. der gem. Zaandijk; K. M. Brouwer als secr. der gem. Nieuwe Pekela; en tot burgem. der gem. Willemstad benoemd J. M. Beausar; verder tot schoolopziener in het 7de schooldistr. van Z.-Holland J. Broedelet, te Gouda; tot schoolopz. in het 5de schooldistrict van N.-Holland Dr. A. L. Gastmannte Haar lem; voorts Mr. P. G. E. H. baron de Bieberstein Rogalla Zawadiky eerv. ontslagen als procureur bij de arr.-rechtb. te Roermond, en benoemd tot kommandeur der orde van den Nederl. Leeuw den gepens. luit.-gen. C. H. G. Steuerwald. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des na middags te 5 uren 70°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 64c, te 10 uren 62°. Vrijdag morgen te 5 uren 60°, te 8 uren 63°, 's middags te 12 uren 70°, te 4 uren 70°. De afdeeling van het ministerie van eeredienst in Pruisen, welke meer bepaaldelijk belast is met het toezicht over het schoolwezen heeft aan de besturen der inrichtingen van lager en middelbaar onderwijs eene ernstige vermaning gericht over het misbruik van zoogenaamd "strafwerk". In dat stuk komt o. a. het volgende voor: «Het spreekt van zelf, dat de scho lier, indien hij uit lichtzinnigheid, traagheid of onwil de hem met ver stand, en dus in behoorlijke maat, opgelegde taak niet volbrengt, daartoe moet gedwongen worden. Zoodra echter, als straf voor nalatigheid, den leerliug «huiswerk" wordt opgegeven, dat met het gepleegde verzuim in geenerlei verband staat, en slechts behoorde te worden dienstbaar ge maakt aan de ontwikkeling van het kind, zal dit natuurlijkerwijze een af keer krijgen van hetgeen men hem aangenaam behoorde te maken. De be zigheid, die wordt opgelegd als straf, zal weldra, ook waar zij niet gelden moet als zoodanig geschuwd worden. Het misbruik gaat zoover dat men hier en daar een eindeloos afschrijven van eene gemeenteplaats, van stuk ken uit den Catechismusvan brokstukken uit de gewijde geschiedenis en van kerkliederen als boetedoening oplegt. Dit behoort in het vervolg ver meden te worden". Pruisen. Graaf Yon Bismarck heeft gisteren den bonds raad geopend. De koning is gisteren te Frankfort aangekomen en beeft daar de verwoestingen van den brand in oogenschouw genomen. De vroegere gezant van den ex-koning van Hanover, de baron Yon Stockhausenis na eene langdur-ige preven tieve gevangenschap op vrije voeten gesteld zonder een enkel verhoor te hebben ondergaan. Men zegt dat hij dit aan de tusschenkomst van den Franschen gezant te dan ken heeft. Oostenrijk. De heer Aron Beust is te Gastein door het schrikken van zijn paard van eene berghelling gestort, zon der zich echter noemenswaard te bezeeren. Frankrijk. Een belangrijk artikel in het Journal des Débats over de bijeenkomst te Salzburg doet vermoeden, dat men in Frankrijk nog niet geheel van de Mexicaansche quaestie af is en dat de regeering mogelijk met Oostenrijk de nalatenschap van Maximiliaan zal dienen te aanvaarden. De aankomst van keizer Frans Jozeph te Parijs is be paald op den 28sten dezer maand. De keizerlijke commissie voor de tentoonstelling heeft aangekondigd, dat de tentoonstelling den lsten November zal worden gesloten, en dat daarna al de gebouwen in het Champ de Mars zullen worden afgebroken. De maarschalk Vaillant, minister van het huis des keizers en van de schoone kunsten, heeft aan de stad Dij on, zijne geboorteplaats, eene som van 10,000 frs. geschonken voor de oprichting van een standbeeld van Bossuet. Onder de gedecoreerden op 15 Augustus komt ook voor de heer Alexander Dumas fils, die officier van het Legioen van Eer geworden is. Men zegt dat hij deze on derscheiding te danken heeft aan zijn laatste comedieLes Idees de Mme Aubray." Dezer dagen heeft op eene school, welke in de hoofd stad van regeeringswege voor uitgeweken Polen is opge richt eene prijsuitdeeling plaats gehad. De heer Eendu inspecteur-generaal van het onderwijs, door den minister van onderwijs afgevaardigd, heeft bij die gelegenheid eene aanspraak gehouden en o. a. het volgende gezegd: //Polen zal zich niet redden door eigen kracht en eigen toedoen alleen. Polen werd verpletterd ten gevolge van de onver schilligheid van Europa; maar treedt berouw in de plaats van die onverschilligheid, dan zal Europa Polen uit zijn verval opbeuren. De dag zal komen, waarop de wereld een honderdjarig onrecht zal herstellen en Europa het recht der verdrukte natiën zal doen gelden." De eerste berichten nopens de rampwelke Bordeaux

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2