N°. 2306. A°. 1867. Zaterdag 17 Augustas. Pr ij 8 dezer Courant. Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijksniet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Van 1-6 regels 0.75iedere regel meer 0.12c. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer 0.15. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Botterdam: te 8 u. 30 ra; 10 n. 17 in; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., 6 u. 9 m.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 m naar Haarlem en Amsterdamte 8 u. 35 in.; 10 u. 26 in.; 11 u. 55 ra.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m. Stoomboot Volharding' van Leiden (Haven) naar Arasterdam: Maandag ochtend te 4 n., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u.« overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 m. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 ra., overige dagen 10 ti. en 5 u. 30. Nieuwe St00mb00tdi9üSt, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 n., overige dagen te 5 u., 's nam. te 3^ u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u 's nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen(Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 m., 10 u. 55 ra.; 3 35 m.; 7 u. 55 m. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 ra. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 twen 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 104. Thesaurievan 9—2; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- e.u Uitg. Rechten en Accijnzen van 91 en van 46 uren; van 's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. Men schrijft ons uit HarlingenDe ontevredenheid over de benoeming van den baron Yan Heemstra is alge meen zoowel bij conservatieven als bij liberalen. De eer sten zullen misschien den jongenheer Heemstra", zooals sommigen zeggen, op hooger orde wel wat steunen, maar dat zij in 't geniep het ministerie om deze benoeming uitlachen of beklagenis van hen, die er niet te dom toe zijn, zeker. //Voorts houdt men deze benoeming voor een bewijs van minachting en eene uittartende beleediging, gedaan door een gouvernement, dat door de benoeming van eene aristocratische nulliteit wraak neemt over de verkiezin gen bij welke Dirks en Andreae voor De Roo en Hingst moesten wijken. //Sommigen zullen waarschijnlijk Heemstra terstond in de wielen rijden. Anderende bedaardenzullen hem laten haspelen, totdat hij zijn bekomst heeft. En dat kan hij spoedig krijgen. Hier was een man noodig van veelzijdige bekwaamheid. Altijd is het burgemeesterschap hier eene moeilijke betrekking; nu vooral, daar handel en scheep vaart kwijnende stadsfinanciën in geen bloeienden toestand verkeerenen allerleiwaaronder groote werkenvoor ziening eischt. Al is //de jongenheer Heemstra" nog vrij wat beter dan algemeen van hem gezegd wordt, weet ik nog niet, hoe hij 't maken zal. Waarom heeft men den wethouder Van Hulst niet benoemdzelfs niet eens gepolst Denkelijk omdat hij president is van de liberale kiesvereeniging. Die man was er voor aangewezen; in ieder geval zou hij, wat be kwaamheid aangaat, geene stem hier tegen zich gehad hebben." De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen kon moei lijk iets doen, haren schoonen naam meer waardig, dan nu zij de belangen van het nationaal tooneel ernstig ter harte heeft genomen, en wij juichen het geheel en al toe, dat de leden dier Maatschappij op de 82ste algemeene vergadering, die den 13den dezer te Amsterdam is aange vangen, de verschillende voorstellen van de met het on derzoek dier quaestie belaste commissie hebben aangeno men. Zooals wij reeds mededeelden, zijn voorloopig 2000 uitgetrokken om zooveel noodig mede te werken tot de opleiding van jeugdige tooneelkunstenaarsdie opleiding zal voorshands te Amsterdam beproefd worden, terwijl door het hoofdbestuur eene commissie hiertoe zal worden benoemd. Beter dan ooit kan men zich na den afloop eener kermisweek overtuigen, dat het tooneel in ons land weinig meer is dan een voorbijgaand kermisvermaakmet andere woorden, dat het niet veel beteekent. Terecht, ge- looven wij, heeft de commissie, die rapport over deze zaak heeft uitgebracht en die bestond uit de heeren A. Beeloo, G. van Milligen, J. W. van Roijen, L. Vroom en S. J. van den Berg, de groote oorzaak van de verflauwde be langstelling in ons nationaal tooneel gevonden in de ge brekkige vorming der tooneelspelers. Dat het vele acteurs niet aan goeden wil noch ook aan eene zekere mate van talent ontbreekterkennen wij gaarne. Maar dat die goede ivil en die mate van talent ten eenenmale onvoldoende zijn om het ontwikkeld publiek nuttig en aangenaam be zig te houden en de minder ontwikkelden tot een hoogeren trap van smaak, verlichting en moraliteit op te leiden - behoeft evenmin bewijs. Dat onze tooneelisten in het bui tenland niet veel naam hebben, zegt op zich zelf nog niets. En het kan even goed aan onkunde als aan spot lust geweten worden, dat een Eransch dagbladschrijver den heer Glais-Bizointoen deze zijn stuk //le vrai cou rage" te Genève had hooren uitfluiten, den raad gaf, om, na in Italië, Duitschland, Rusland, Zweden, Denemarken enz. zijn geluk te vergeefs beproefd te hebbenzijne co- medie in het Hollandsch te laten vertalen en door de Amsterdamsche acteurs te laten opvoeren. Maar wij weten, helaas! uit ondervinding, dat wij verkeerd zouden doen, met die beleediging te hoog op te nemen. Doch wat niet is, kan komen, en dank zij der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, dat zij de zaak in han den heeft genomen. Het tooneel moet niet alleen, zooala de vraag verlangde, een gepast vermaak worden voor alle standen onzes volks", maar bovenal, zooals de commissie er bijvoegde, eene zedelijke kracht in de maatschappij. De alzijdige vorming en ontwikkeling van den tooneelspeler dunkt ook ons hiertoe de eenige weg. Is niet alleen zijn lichaam goed gevormd door gymnastiek, schermen enz., zijne stem krachtig en buigzaam, maar bovenal zijne taal kennis uitgebreider, zijne uitspraak zuiverder en zijn voordracht eenvoudiger dan dit gewoonlijk het geval is, heeft hij zich, ook door de studie der Eransche taal, een schat van kennis op ^dramatisch gebied verworven en is hij zooveel mogelijk onafhankelijk kunstenaar geworden dan zal misschien een Hollandsch letterkundige het der moeite waard rekenen, nationale tooneelstukken te schrij ven en het ontwikkeld publiek zal er een waar genot in vinden, de schouwburgzaal binnen te treden. Wij wen- schen van harte de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een schoon succes toe op haar pogen, en hopen dat zij in iederen kring medewerking en ondersteuning zal vinden. BINNENLAND. Hl LEIDEN, 16 Augustus. Men schrijft ons uit Voorschoten: Gistere] ontdekte men dat de hooiberg bij J. Vink alhier w^tjjjie'nn V "V «8

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1