Nederland en Indië reeds sedert lang ontslag zullen hebben j verleend aan de nagedachtenis van de tegenwoordige Ne- derlandsche ministers, de naam van den heer ICeuchnius, j in weerwil van de ongevraagd aan dien heer gegeven de missie èn in Indië èn in Nederland bij voortduring ge noemd zal worden met eerbied en achting. //Dooreen man van zijne onwrikbare rechtschapenheid, zijne uitste kende kunde, zijnen nooit vermoeiden ijver, onder deze regeering tot een onnutten landsdienaar te verklaren (zegt de heer V. d. Hoeven van den heer Keuchenius), spreekt die regeering niet tegen hem maar tegen zich zelve eeue verpletterende veroordeeliug uit. Een land, dat den heer Keuchenius niet als hoofd-ambtenaar kan gebruiken, is een beklagenswaardig land." BINNENLAND. LEIDEN, 15 Augustus. Op het Rijkstelegraafkantoor alhier wordt geplaatst de telegraphist der derde klasse H. Fluijt uit Amsterdamter vervanging van den telegraphist 13. j. R. Engelbregt, die naar Schoonhoven vertrekt. Twee heeren roeiliefhebbers, arriveerden 11. Dinsdag alhier met een vreemdsoortig vaartuig; het is gebouwd te Londen, behoort thans te huis te Amsterdam, is eene tweemans wherry of dusgenuemde //outrigger", de eeuigste die thans in Nederland bestaat, en heeft eene lengte van 38 voet bij eene breedte van ruim 2 voet. De heeren liefhebbers zullen er Vrijdag mee door onze stad varen. Er bestaat plan een tweede boot te laten bouwen, ten einde een mededinger bij eventueele wedstrijden te hebben. Het vaartuig is ontzettend rank en moet als het ware in evenwicht worden gehouden door het scheren van de riemen over het water. De roeidollen zijn van ijzer en steken een paar voet buiten boord. Om het vaartuig te roeien behoort de oefening en de behendigheid van uitge leerde roeiers. Aan het bureau van politie bevinden zich de navolgende gevondene voorwerpen, als: Een dames parasol (en tout cas); een manden kinderwagen; een houten berrie, waarbij behoort een ruime houten kist, waarin zich bevinden eenige stukken marmer vermoedelijk tot schoorsteenmantels bestemd. De eigenaren van die voorwerpen worden uitge- noodigd, zich tot herkenning en afhaling van hun eigendom bij den commissaris van politie aan te melden. Hfl. MM. de koning en de koninginbenevens prins Alexander zijn hedenmorgen met den spoortrein van haltelf van 's-Hage naar het Loo vertrokken. Door Z. K. H. den prins van Oranje wordt heden ter eere van den koning van Zweden en Noorwegen een diner gegeven. Gisteren is te 's - Ha ge in de zaal der sociëteit //de Vereeniging"' onder voorzitterschap van den heer A. J. W. Faracombe Sanders de zestiende algem. vergadering ge houden van de Vereeniging tot bevordering van tabrieks- en handwerksnijverheid in Nederland. De voorzitter wees in eeue sierlijke rede op de voornaamste gebeurtenissen, sedert de vorige vergadering voorgevallen, o. a. op de beteugeling van de veepest, de Parijsche tentoonstelling enz. Uit het rapport van den secretaris, den heer M. L. Her mans, blijkt, dat het getal leden bedraagt 602. De reke ning over 1865/66 sloot met een batig saldo van f 162.93s. Als hoofdbestuurders zijn de heeren M. L. Hermaus en H. W. Veth herkozen en verder benoemd, voor de afd. 's-llage Mr. D. J. baron Mackay Jr, voor de afd. Zwolle Mr. A, van Naameii van Eemues. De volgende alg. vergadering zal plaats hebben te Dordrecht. De heer De Lesseps, de ontwerper van het kanaal van Suez, wordt eerstJaags te 's-llage verwacht. De wel eerw. heer J. van J. Ferrares, opperrabijn der Ned. Portug. Israël, gemeente te 's -11 a ge, zal a. s. Zaterdag, den 17deu dezer, de vijfentwintig-jarige vervulling van zijn leeraarsambt vieren, en bij die gelegenheid zullen Vrijdag avond en Zaterdag-morgen plechtige diensten in de kerk van die gemeente worden gehouden. Het blijkt, dat de voorname reden, die aan het vaststellen eener grensregeling tusschen Nederlandsch en Fransch Guyana in den weg staat, is de wensch van het Fransche gouvernement om in eene te dier zake te sluiten conferentie de bepaling op te nemen, dat de vaart op de grensrivier de Marowyne voor andere dan Nederland- sche of Fransche vaartuigen gesloten zal blijven, voorna melijk om het ontsnappen der déporté's te voorkomen. Eergisteren is in het kerkgebouw der doopsgezinde gemeente te Amsterdam den b2aten algem. vergadering gehouden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen TTet voorzitterschap werd bekleed door den heer Vroom, pre dikant te Zwolle, die //gedurende het vierde eener eeuw, als lid en voorzitter van het bestuur der afd. Zwolle de uitstekendste diensten aan de maatschappij heeft bewezen." Er is besloten 1°. op de jaarlijksche begrooting der maat schappij tot weder-intrekking eene som van /"20U0 te bren gen tot opleiding van jeugdige tooneelkunsteriaars, 2°. het hoofdbestuur te machtigen om onder zijn opzicht te doen vervaardigen een voor schoolgebruik geschikt godsdienstig leesboek, waarin de natuur, do geschiedenis en de samen leving uit een godsdienstig oogpunt beschouwd worden. De maatschappij telt thans 297 departementen en 13,818 leden waaronder 608 honoraire. Den heer Westerman, directeur van Natura Artis Magistra te Amsterdam, is de bijzondere eer te beurt gevallen van benoemd te worden tot buitenlandsch lid voor de Zoological Society te Londen. Krachtens hare statuten mag deze maatschappij maar 25 foreign members benoemen. De vereeniging tot bevordering van den boekhandel heeft eergisterenavond de viering van haar gouden feest beslo ten met een diner in de schiiderijzaal van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. O >k de vereeniging tot bevordering der weerbaarheid //Pro Patria" te Amsterdam heeft een voorstel tot het aannemen eener uniform met 41 tegen 40 stemmen ver worpen. In den nacht van gisteren op heden is te Rotter dam in een huis op de Kruiskade, terwijl verscheidene leden van het gezin afwezig waren, een diefstal gepleegd met zooveel onbeschaamdheid, dat de personen die in huis gebleven waren, in onmacht gevallen zijn, zoodat men ge neeskundige hulp heeft moeten inroepen. In de week van 4 tot 10 Augustus 1867 hebben zich geene gevallen van veetyplius in het rijk voorgedaan. Men verneemt, dat Msgr. Vrancken. bisschop van Colophon en vicarius apostolius van Batavia, eerstdaags op nieuw naar Oost-Indië zal vertrekken, ten einde aldaar zijn apostolischen arbeid te hervatten. Te Utrecht heeft eergisteren de reünie van de oud studenten, die in 1830 zijn uitgetrokken, plaats gehad. Na in Tivoli te zijn ontvangen en eenigen tijd op de studen ten-sociëteit te hebben doorgebracht, hebben zij zich aan een gemeenschappelijken maaltijd vereenigd. Men schrijft uit Roermond: Het is te hopen dat de spoorbrug, die f300,000 gekost heeft en een ge makkelijker verkeer geeft met de overzijde der Maas, krachtig mag bijdragen ter bevordering van den welvaart en bloei der stad. Dan zal het gemeentebestuur er aan gaan denken, hopen wij, ons van de kleine, puntige onoog lijke keitjes te verlossen, de straatriolen eene betere plaat- sing te geven en trottoirs aan te leggenwaardoor de stad, die in den laatsten tijd reeds veel aan fraaiheid ge wonnen heeft, hare zusteren in de andere deelen des lands meer en meer nabij zal komen. In den gemeenteraad te Groningen is, bij het onderzoeken der geloofsbrieven van de nieuwe leden, de vraag geopperd, of de heer Gerhards, eervol ont slagen predikant van de doopsgezinde gemeente aldaar, tot lid van den gemeenteraad kon worden aangenomen, indien hij den titel van predikant bleef behouden. Bij de stemming over die quaestie hebben de stemmen gestaakt. Gedurende de maanden Juni en Juli zijn bij het ko loniaal werf-depot te Harderwijk aangenomen 274 per sonen, waarvan 129 particulieren en 145 onder-officieren en manschappen uit het leger. Uit een particulieren brief uit Kopenhagen deelt de Delftsehe Courant het volgende mede: //Op het oogenblik bevinden zich alhier twee artillerie-officieren van het Ne- derl. leger. Zij zijn zeer voldaan over de vervaardiging der achterlaad-wapenen hier te lande. Zij komen van Pe tersburg en Berlijn, waar men hun zeker niet veel heeft laten zien. Generaal Joncquière, chef van onze artillerie laat zich zeer veel aan hen gelegen liggen en heeft hun een prachtig diner aangeboden, dat door onderscheiden militaire autoriteiten werd bijgewoond. Zij keeren naar Delft terug." Op uit0. December 1865 bedroeg de bevolking van Suriname, met uitzondering van de Indianen en Boschne- gers, uit 50.578 (mann. 24,712, vrouw. 25 866); die der Nederl. West-Indische eilanden was op dien datum als volgt: Curasao 19.864, Bonaire 3579, Aruba 3484, St.- Eustatius 1936, Saba 1809, St.-Martin 2771, te zamen 33,443 inw., waarvan 15,116 van 't ml. en 18,327 van 't vrl. geslacht. Naar men verneemt, is nader door den minister van oorlog bepaald, dat de gehuwde miliciens der lichting van 1863 vrijgesteld zijn om ouder de wapenen te komen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des na middags te 5 oren 88°, Wind: Z. O, des avonds te 8 uren 75°, ie 10 uren 68'. Donderdag morgen Ie 5 oren 64J, te 8 uren 70°, 's middags te 12 uren 81°, te 4 uren 70% Z. W.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2