K°. 2301), Vrijda A". 1807. 16 Augustus. <r 55 Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiëa. Nieuwa StoamboDtdieast, langs de Haarlemmermeer, van Leiden Haven) naar Araster lam: Maandag ochtend te 4 n., overige dagen te 5 'snaai, te 3(£ van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.,'s nam. t.e 3 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichting3a: (Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 ra., 10 u. 55 m.; 3 u. 35 ra.; 7 u. 55 tn. en op Zondag 10 u. 55 ra. en 3 u. 35 ra. O.-f. LaildpDSt. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sin. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtel8graaf van 8 u, 'sin. tot 10 u. 30 rn. 'sav, G30133nt3b3Stuur. Burgemees/er en IFelhoudersMaandag en Donderdag te 11 ureu. Commissie van. Fabricage, Woensdag te 12. Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 10 4 Thesaurievan 9—2; Zaterdag van 912. De Qemeenle-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoer der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen vau 9—1 en van 45 uren; van's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag vau 9—2; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. rr.gaï>r«ï crrswüi Men leest in //The Economist" van 10 Aug. naar aan- leiding van eene zeer gunstige beoordeeling van Dr. Watt's Catechism of wages and capital" o. a. het volgende, dat ons door eene welwillende hand wordt medegedeeld: jt Het kan niet lang meer duren, of in den loop van het schier eindeloos gehaspel over volks-onderwijs, staats-subsi- diën en gemoedsbezwaren zal zich eene stern doen hooren voor populair onderwijs in staathuishoudkunde. Negen tiende van de jongens en meisjes, die hier te lande onder wijs genieten, zullen hun kost moeten verdienen door koo- pen en verkoopen in den een of anderen vorm. In de meeste gevallen zulien zij verkoopers zijn van hunnen ar beid tegen loon; en voorwaar, zoo er eenig onderwerp is waaromtrent zij meer dan omtrent anderen moeten onder wezen zijn, dan is het wel dat der loonen en der om standigheden die deze regelen. Het is nonsense te beweren, dat zulk soort van onderwerpen onverstaanbaar zouden zijn voor jongens en meisjes van den gewonen school leeftijd. Het lijdt geen twijfel, of weinig onderdeelen van den schoolleerstof vallen zoo zeer in den smaak als de lessen in de staathuishoudkunde, mits voorgedragen door een bevoegd onderwijzer door middel van mondelinge vra gen en antwoorden. Er zijn te Londen twee personen, wier namen wijd en zijd met eere genoemd worden, en wier voorbeeld dit beweren glansrijk staaft wij bedoelen de heeren William Ellis en Shields. De heer Elüs heeft de vrije uren van een bedrijvig en veel omvattend leven en een geldbedrag, dat de gewone begrippen van mildheid beschaamd maakt, gewijd aan het praktisch bevorderen van het onderwijs der groudtrekken van Sociale Economie, op de gewone dagscholeu voor kinderen van onvermogenden terwijl hij het geluk had in deu heer Shields een mede helper te vindenvan wiens talent in het winnen van de aandacht en het vertrouwen zijner talrijke jeugdige toe hoorders, men bijkans zou zeggen, dat het wonderen doet. De overleden Dean van Hereford, Dr. Dawes, was insge lijks een overmoeid arbeider op datzelfde veld. Het is in de hoogste mate dwaas te verwachten, dat de misbruiken der Trades' Unions zullen verdwijnen vóór dat de arbeiders in staat zullen zijn zich zeiven te o\ertuigen door argumenten en feiten, hun niet van builen opgedron genmaar geleidelijk en van zelf bij hen ontwikkeld uit beginselen hun vroeger ingeplant, dat zekere handelin gen werkelijk misbruiken zijn en dat het daarom, in het belang van de arbeiders zelve is, dat deze worden tegen gegaan en dat daaraan een einde komt. De eenige weg om hiertoe te geraken, is het grondig onderwijzen van sominiore elementaire hoofdstukken over staathuishoud- kunde op de gewone scholen. Het hoofddoel en de roe- ping dezer scholen is toch de jongens en meisjes die ze bezoeken, in staat te stellen een eerlijk en nuttig bestaan te vinden; en het valt niet moeilijk te bewijzen, dat, om hieraan te beantwoorden, de eerste stap moet zijn doel matige pogingen aan te wenden, om aan deze jeugdige, oner varen verstanden eenig gezond begrip te geven van de werking der oorzaken die zulk een gevvichtigen invloed kunnen uitoefenen op elke omstandigheid van hun leven zoowel in den algeaneensten en ruimsten kring van geval len, als bij die waar het eenvoudig geldt het levensonder houd van iederen dag." Het Engelsche hoogerhuis, zegt de N. Rott. Courant, heeft zich wijselijk tevreden gesteld met de aanneming door het lagerhuis vau slechts één van de amendementen, die door de lords in de reform-bill waren gebracht. Het stemmen met stembriefjes en de verhooging van 't stem recht voor hen, die bij anderen inwonen, schijnt de regee ring niet van zooveel gewicht geacht te hebben, dat zij het tot stand komen eener wet, wier wording het land zoolang in rep en roer gebracht heeft, ter wille daarvan in de waagschaal zou willen stellen. Met uitzondering van de nieuwe inrichting der verkiezingen in plaatsen met drie vertegenwoordigers, zal de reform-bill nu tot wet worden verheven, gelijk heb ontwerp door het lagerhuis aangeno men was. Het is niet te ontkennen, dat de afloop der reform quaestie een zekere leegte in de binnenlandsche politiek van Engeland zal te-weeg-brengen. Waaraan zullen mannen als Bright, Beales en Lowe nu huune welspre kendheid wijden? Hoe zal de Engelsche werkman het ma ken, nu hij geen monster meetings meer bij te wonen heeft? Juist is meu bezig eeue wet te maken op het gebruik der parken voor openbare bijeenkomsten, en daar ontvalt aan de volksleiders het groote doel van hunne vol':svergade ringen. Welke quaestie zal nu de groote quaestie in Enge land worden? Onwillekeurig rijzeu die vragen op. Doch gewichtiger dan die vraag, en moeilijker nog te beant woorden is deze: welke de invloed van de nieuwe kieswet zal zijn op de behandeling van zaken in het Engelsche parlement. Wie zullen de vertegenwoordigers wezen der Engelsche werklieden, die voortaan kie/.ers zullen zijn; welke vraagstukken zullen zij opwerpen en iu welke richting zullen zij die beslissen? De tijd zal het leeren; het einde der re/om-quaesiie is het begin van een nieuw tijdperk in de geschiedenis van het Engelsche volk. In het N. Bataviaasch-IIandelsblad van 30 Juni wordt door den heer Van der Hoeven voorspeld, dat, wanucer LEIDSG1I DAGBLAD. Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer ƒ0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer 0.15. dpDOrtraiaaa van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Scliiehin en Ritterlara: te 8 u. 30 m 10 u. 17 m; I u. 55 m.; 3 u. 52 m., u. 9 in.; 8 u. 55 m 9 n. 42 ra naar litarleraen Amsterdam: te 8 u. 35 ra.; 10 n. 26 ra.; 11 u. 55 ra.; 3 u. 1 in.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 tn.; 9 u. 50 rn. ÖtODaibaat Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Am-iter.imii (KianeD- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 rn. overige dagen nam. te 3 u. ZunJags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u., overige dagen 5 ii. 30 m. en I u. 45 m. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m overige dagen 10 u. en 5 u. 30. O

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1